Jsou dnes na děti kladeny větší nároky?

bobsove
18. srp 2010

Ahoj, chtěla bych se vás zeptat na názor... možná mi to tak jen připadá, ale někdy mám pocit, že jsou kolem samé dokonalé děti. 🙂 A že vlastně i rodiče často nevědomky (nebo vědomky) děti přetahují. Tak mě napadlo zeptat se vás, jak to vidíte.
Zdá se mi, že dnes se dítě musí do dvou let zbavit plín, do třech let krásně mluvit, v první třídě se učí to co my kdysi ve třetí... A jakmile je jen někde malá odchylka, už se letí do psychopedagog. poradny, k logopedovi, na neurologii... atd. Na druhou stranu přibývá depresí u dětí, jsou neurotičtějí, víc stresované, agresivnější. A jakoby míň v pohodě.
Jak to vidíte vy? MOC děkuju za případný názory.

verbalinka
17. dub 2011

@korcula souhlasím, že některé maminky to přehání. Ale například můj syn má přes dva roky a stále má plíny na spaní a na kakání, a přitom se třeba o čísla sám zajímá a pořád si odpočítává 1-10, čísla přečte, takže stále hlásí každý číslo, který někde vidí. A umí asi 5 písmen. Prostě každý dítě je jiný, a to, že některý umí písmenka a čísla neznamená, že v něčem jiném není třeba "pozadu". Nesnáším, co dělají některé maminky, že dělají z dětí cvičené opice a pořád chtějí, aby děti před lidmi něco řekli, nebo tancovali apod. A šíleně mě vytáčí, když nějaká známá chce po Willíkovi, aby třeba řekl její jméno a pořád ho do toho tlačí 🙄 Já nechávám syna žít a vím, že ke všemu dojde sám. A za dvacet let se ho nikdo nebude ptát, jestli uměl ve dvou letech počítat, nebo nosil plíny 😀

kometkak
6. čer 2019

Mame dvě děti s stejný přístup. Jedno chodilo až v 17m druhé už v 12. Jedno bez plen v až ve 2 druhé už v 1,5. Jedno ve 3 letech říkalo jen mama, tata a druhé mluvilo v souvetích ve 2, ve 2,5 umí pocítat do 10, pozna všechny barvy a to ji to neučíme. S tím pomalejším furt něco trénujeme a to rychlejší je samorost a učí se úplně samo. Vlastně jsou teď na stejné urovní 5 let a 2,5. Na TV se dívaji oba stejně, čteme jim stejně.. atd.

Základka je podle mě uplně blbě postavená, spousta úplně marného času. Kombinace stresu a nudy a většinou absolutního nezájmu dětí. Dítě by s mělo naučit pečovat o své zdraví, své okolí a mít sociální dovednosti. Zádné biflování ničeho a ani žádné domácí úkoly. Měli by tam chodit rády, ne se tam stresovat, že je někdo vyvolá nebo budou mít horší známku, než druzí. Děti jsou od přírody zvídavé samy od sebe. Některé se naučí číst ve 3 některé třeba v 10. A co. Každy k tomu dozraje. Nejduležitějsí je aby měli potřebu se učit, ne aby je někdo nutil se učit. Když se něco potřebuješ naučit, máš vnitřní motivaci a zcela jistě, se to naučíš, je jedno jestli ti je 7 nebo 70 let. Když tě někdo bude kopat do zadku, že musíš a ani nechápěš proč, tak to je cesta do pekla.

A kroužky.. u malých dětí uplně zbytečné. U větších zase.. jestli chtějí sami.