Kamarádka silně zanedbává 3leté dítě, mám zasáhnout?
Ahoj jdu se sem poradit...je mi z toho totiž smutno...kamoska má chlapečka jsou mu tři.. přijde mi podviziveny...je kost a kůže ..základní návyky co byste čekaly vůbec nezvládá a neumí ..ona se o něj moc nestará ...za dva dny strávené sní jsem vypozorovala totální nezájem o to jestli je nebo není napapany...nos mu nevycisti kapky nedá ...dítě spolu dusi se ...uspává ho tak ze ho tři hodiny sikanuje v posteli ...mlátí ho řve ná něj...tahá ho po hospodách kde se huli tráva...ano i ona huli... Neoblika ho pořádně...včera mi celý den strkal do prcka bral mu hračky a přistihla jsem ho jak na fwro ku jde a mého syna bouchal do nosu pěstí... Ptám se mám to někde nahlásit?? A kam...já vim ze to není moje dítě ...ale je mi ho líto vypadá tak zubozene pořád čeká ránu....ona je nezodpovědná...podotýkám ze před 14 dny porodila druhé a dala ho k adopci za což sem docela rada protoze by trpěl taky....co stim? Bojím se ze ten tříletý ji nepřežije zimu.... Ona je ukricena nervni mlátí při každé příležitosti nikdy mu nic nevysvětlí...jen rev a rev
Stručné shrnutí
- V diskusi jsou popsány znaky zanedbávání tříletého dítěte: podvýživa, modřiny a boule, opakované bití a vystavování dítěte prostředí s alkoholem a kouřením trávy.
- Jako možnosti pomoci byly opakovaně uvedeny OSPOD/sociálka (lze podat i anonymní udání), policie při bezprostředním ohrožení a Fond ohrožených dětí jako alternativa.
- V konkrétním lékařském vyšetření bylo uvedeno, že dítě váží 12 kg a špatně vidí; pediatr doporučil více krmit.
Nejčastější otázky
Q: Kam mám nahlásit podezření na týrání nebo zanedbávání dítěte?
A: Nahlásit lze na OSPOD (oddělení sociálně-právní ochrany dětí) nebo obecnou „sociálku“, v akutním ohrožení volejte policii; někteří diskutující doporučovali také kontaktovat Fond ohrožených dětí.
Q: Můžu podat udání anonymně?
A: Ano, v diskusi se uvádí, že lze podat anonymní udání na sociálku/OSPOD; učitelka v příspěvku uvedla, že ředitelka tvrdila, že zdroj informace nesmí být prozrazen.
Q: Co sociální pracovníci obvykle dělají po udání?
A: Podle zkušeností v diskuzi OSPOD přijme podnět a prověří situaci, ale výsledky se liší — v některých případech sociálka zasáhla a v jiných účastníci psali, že sociálka neodebrala děti i přesto, že by to nahlásitel očekával.
Q: Může a má lékař nahlásit zanedbávání dítěte?
A: Ano, diskutující zmiňovali, že lékaři a školky mohou a mají podněty hlásit OSPOD; v tématu pediatr zjistil váhu 12 kg a špatné vidění a doporučil zvýšit výživu dítěte.
Q: Mám nejdřív matku konfrontovat, nebo rovnou nahlásit?
A: Názory se liší: někteří doporučují nejprve mluvit a nabídnout pomoc, jiní radí neříkat nic matce a podat anonymní udání na OSPOD, protože konfrontace může situaci zhoršit.
Q: Co dělat, pokud je dítě právě v bezprostředním nebezpečí (opilá/hulící matka, dítě v hospodě)?
A: Diskuze doporučuje okamžitě kontaktovat policii v případě akutního ohrožení a současně podat informaci OSPOD; někteří navrhují pořídit foto/video a kontaktovat média jako krajní krok.
Závěry z diskuze
Shoda
- Nahlásit podezření na zanedbávání na OSPOD/sociálku je doporučený postup.
- Anonymní udání na sociálku je v diskuzi považováno za přijatelné a bezpečné pro oznamovatele.
- V akutních situacích volat policii nebo záchranné složky.
Sporné názory
- Někteří účastníci obhajovali občasné „plácnutí“ jako výchovný prostředek, zatímco jiní ho označovali za fyzické týrání a selhání rodiče; obě pozice byly v diskuzi prezentovány jako možné přístupy.
- Někteří radili nejprve konfrontovat matku a nabídnout pomoc, jiní doporučovali neříkat nic a ihned nahlásit OSPOD anonymně.
Otevřené otázky
- Zda OSPOD v konkrétním případě zasáhne tak, že dítě odebere, zůstalo nezodpovězené.
- Do jaké míry selhání lékaře nebo školky (pokud neučinily hlášení) ovlivní postup OSPOD.
- Jaký byl další osud popisovaného dítěte po nahlášení (výsledek šetření) nebylo v diskuzi doloženo.
Zmíněné značky a firmy
OSPOD, Fond ohrožených dětí, policie, městská policie, TV Nova, pedagogická fakulta
Zmíněné produkty a metody
plácnutí po zadku, fyzický trest, anonymní udání, adopce, poporodní deprese, podvýživa, týrání dítěte, vyšetření zraku
Místa a osoby
Karlovo náměstí, Ústecký kraj, Igor Hnízda
*****ahoj holky *******
O co jde - obcas prochazim kolem Karlova namesti, parkem, nekolikrat jsem tam zahledla 2fetaky/ opilce, takovy 2v1, matku a otce s malou cca 9m holcickou, jejich stav byl priserny, dite zanedbane, 3x jsem na ne volala mestaky at prijedou se soc. pracovnici a vyresi jejich (ne)starani se o dite at je pak pracovnice navstivi ,,doma,, - cokoliv.... nic se nedelo ani nedeje, dnes tam byla akce a volala jsem znovu ( kdyby me nikdo nezavrel, tak dite okamzite beru z kocaru a nechavam si ji ) Uz nevim jak postupovat, nic o nich nevim, nevim kde bydli, jsou tam porad v tom parku s tim malym chudackem a policajti uz vi o koho jde - nezajem. co mam jeste udelat kdyz jsou tak neschopni? Jen jim zkontroluji doklady a nechavaji to ladem. Na socialku jsem take volala at je nejaka pracovnice se mnou jde zkontrolovat- nic - jen reci jak se mi ozvou atd atd. Mam chut vrazdit uz nevim na koho se obratit, nemate podobnou zkusenost? Vite co dal delat? Ja to takhle nemuzu nechat nemuzu kvuli tomu ani spat://
@micaella23 Ahoj, to je opravdu hrůza, jediné, co mě napadá, je zavolat do televize. Většinou až když taková Nova odvysílá nějakou srdceryvnou reportáž, odpovědná místa začnou fungovat...
@guinea dobry napad! Tohle me fakt nenapadlo, dnes tam byli nejake stanky a pan z ochranky rikal sam - no jo, to je znama firma.. Se ho ptam - tak proc nezavolate policajty, kdyz to tu mate na starost a vidite od rana, co tu vyvadeji... hlavne ze nadaval lidem, jak odkladaji kelimky vedle kose.. No video a foto mam tak to poslu do tv. To by fakt mohlo zabrat.dekuju
@micaella23 Jsi opravdu moc hodná, že to řešíš! Prosím napiš pak sem, jaký vývoj má situace.
@guinea
@micaella23 to s tou tv mě taky napadlo, je smutné, jak u nas ve státě věci fungují. A většině lidí je to jedno. Dneska je každý rád, že má klid a nemusí nic řešit. Jsi super, ze se staras🙂
@micaella23 nebo to dej na Facebook ty fotky a videa at to lidé sdílí? Dej to "veřejné" ať fotky vidí kdokoli, čím víc lidi to uvidí tím víc se ostatní zapojí a bude se to řešit.
@micaella23 Ahoj, dnes jsem zase viděla v novinách nějaký článek o tom, jak mezi opilými bezdomovci žije tříleté dítě, spí na zemi a všichni jen "prošetřují" situaci, tak jsem si na tebe vzpoměla. Podařilo se ti něčeho docílit?
Klarionelo,okamžitě zakročte a nahlašte na sociálce!mimochodem - fakt je to kámoška? 😢

Zakladatelko nečetla jsem celou diskusi ale nahlaš to na sociálku.Jde udělat i anonymní udání.Nezavírej před touto situací oči.Jednou by sis mohla vyčítat že jsi nepomohla a už je třeba pozdě :( Prosím dej vědět jak to všechno dopadlo.Je mi z té situace moc smutno