Kočka v bytě. Jak jí vychovat?

popelka.miri
25. kvě 2009

Zajímalo by mě, jak to udělat, aby kočka chovaná v bytě byla opravdu klidný mazlíček a ne žádný divoch! Aby byla hodná a přítulná k dětem. Já měla kocourka od malinka a byl strašně divoký a taky hodně útočil hlavně na nohy a taky škrábnul a děti se ho docela bály. Když jsem potřetí otěhotněla tak jsem ho musela dát pryč, právě pro jeho útočnou povahu ☹ ..Čistotný sice byl, ale ráno zá mnou lezl až na palandu 😀 , dostal se prostě všude, takže by skočil určitě i do postýlky. Máte nějaké zaručené typy, jak správně vybrat kočičku do bytu, aby byla opravdu klidný přítulný mazlík? 😉 Dodám, že si bohužel nemohu dovolit koupit nějaké drahé plemeno, spíš se ujmout kotěte atp. 😒

sshiva
2. čer 2009

Holky to je očkovanie proti vztekline pre kočičky ozaj také rizikové? To som ani netušila 😕
My sme toho nášho nechali preočkovať, chodíme s ním tak raz za rok a dostane vždy kombináciu vakcín ktoré mu na ten rok stačia. A myslím že aj proti vztekline je zaočkovaný, ani som netušila že to može byť také nebezpečné! Ten náš ale chodí po vonku, občas loví myšičky a inú "háveď" a potom chodí do bytu a samozrejme do postele, takže to očkovanie určite splnilo svoj účel 😀
sicinka: tá alergia, to ako že majú kočky na zuboch jed a na ten si alergická? Ešte som o tom nepočula 😨 To sa ti prejaví len po pokúsaní alebo aj pri kontakte s kočičkou, keď ťa napríklad ťapne drápkom..?

len
2. čer 2009

http://www.nchk.estranky.cz/clanky/zdravi/postv...
Jinak venkovní kočku bych na vzteklinu určitě nechala, tam přeci jen nějaké riziko je... Ale u bytové?

benjik
2. čer 2009

len: při mým štěstí,by měl netopýr zuby jak drákula.vždyt já dokázala ve městě chytit i klíště infikovaný boreliozou a přísalo se mi na hlavě,takže u mě je možný fakt vše 😒
sousedka bytovku nechává očkovat proti vše, a kočka je akorát dost náchylná,ale zase beru,že když je doma malý dítě,tak je možná nějaký očkování lepší.dnes se spousta věcí šíříi vzduchem

len
2. čer 2009

No, vzteklina je přenosná vážně jen slinama infikovanýho zvířete, co se dostanou do rány 😉
A chytit klíště s boreliózou ve městě - bohužel mám ve svým okolí takovejch lidí taky pár... Buhužel zrovna proti týhle potvoře zatím očkování není, přitom chytit je ji docela snadný a následky můžou být dost zlý 😖 U koček je taky pár smrtelnejch chorob, co se proti nim očkovat (a bohužel ani u bytovky ochránit před nákazou) nedá, radši to moc nestudovat...

sicinka
2. čer 2009

Len u dobře krmené bytové kočky, která není v kontaktu s ostatníma jsou asi největší riziko FELV a FIV ale tyto choroby mají bohužle v krvi a teprve pokud dojde k oslabení imunity, tak se mohou projevit. Očkovat jde myslím proti oběma, ale musíš mít negativní testy z krve (tedy kočka samozřejmě). Kočičí chřipka a mor jsou sice hrozné choroby, ale nemusíš se jich u bytové kočky bát i kdyby je chytila tak je na velmi pravděpodobně překoná. Proto se očkují malá koťata tam je riziko největší. 🙂 jinak je duper očkovat proti plísni - jsme ji díky tomu chytli kdysi celá rodina jako kočky tak lidi. Ale zase jsme imunní 🙂

lenki33
2. čer 2009

no ja by som sa tiez radsej by tych chorobach moc nerypala, priznam sa nepoznam nikoho s mackou (a to ich poznam dost) ktory by od nej nieco chytili a to ci uz ju maju vonku, polodivoku, alebo vnutri aj vonku alebo len vnutri
a borelli som ja chytila zrejme od komara, pretoze som ju dostala prave v obdobi, ked ma asi 7rokov ziadny kliest nepostipal 😝

inak nas pes sa pobil s besnou liskou (jej besnota bola preukazana z mozgu) a musel byt v karantene, mama prisla do styku s jej slinami, tak tiez ju nechali len na sledovanie doma, pes bol ockovany (inak ocko je ucinne cele 2 roky aj ked sa preockovava kazdy rok je otazne ci kvoli biznisu alebo bezpecnosti)
ale ockovat ludi proti besnote je velmi rizikove,takze aj po styku s besnym zvieratom radsej vsetkych len sleduju, a snazia sa neockovat
a este dodam ze ta besna liska prisla k nasim na zahradu o 12tej na obed, takze clovek sa fakt neuchrani, preto sa nad tym asi neda moc dumat, treba spravit zakladne bezpecnostne opatrenia a ostatne je holt osud

popelka.miri
autor
3. čer 2009

To mi připomnělo, když byla v "módě" ptačí chřipka a já měla doma 12 papoušků, tak mi máma řekla, ať je dám pryč, že by mohli chytit ptačí chřipku 😀 😀 🙄

benjik
3. čer 2009

hele nepřejdeme radši k příjemnějším tématům? taky se vám stává,že nakoupíte číče různé kolikrát i ne zrovna levné hračky a ona na ně pak zvysoka kašle?občas si už připadám,že mám doma hračkářství,s tím kolik jsem toho pořídila,aby je alespon něco zaujalo.ještě,že máme psa,který je pravidelně ničí,jinak by tu nebylo k hnutí.

sshiva
3. čer 2009

benjik: to vieš, čím drahšia hračka, tým menej zaujímavá 😀 Z praxe viem, že k radosti stačia tie najmenšie drobnosti...špagátik s nejakým predmetom, kartónová krabica, igelitka...to máme o srandu postarané všetci!
Všeobecne šušťavé predmety sú číslo 1!
Spomínam ako sme tomu nášmu raz kúpili takú hračku-myš s kožušinkou, a on sa na ňu v momente vrhol, začal vrčať až lietali chlpy a o 2 minútky už bola myš total rozkúsaná, a potom sa nudil 😀

len
3. čer 2009

Jo, hračky... největší úspěch teď sklidilo, když přišly poštou deky a byly převázaný silonovým provázkem. Tak popadla provázek a hodinu jsem o ní nevěděla. Přišel domů manžel, popadl fakturu od dek, naskládal z ní bábrle, přivázal ho na provázek a hodinu se honili s kotětem po bytě, fakt bezva, kímen na kameni nezůstal, takhle se nevyblbne s žádnou kupovanou hračkou... I když pravda, plyšové myši za 10 káčé kus jsou taky docela úspěšné 😀

len
3. čer 2009

Jinak řeším jídlo.

Adéla je vážně jak mimino, jsme vzhůru od 4:30 🤐 Děsná sranda, mazlit se, mazlit se, ale jakmile přestanu, tak hroznej řev. Kromě toho jsem potvora, takže na radu veterinářky zkouším, abych ji naučila i na granule. Jasně, syrový masíčko bezva, ale přece to nemůže bejt její jediná strava, to by mi ji nikdo nechtěl hlídat, ani bych s ní nikam nemohla na dovču, protože bych tam nemohla vařit ani přemražovat. Takže bych ráda, aby minimálně byla ochotná konzumovat ty granule, kterýma se cpala, než jsem si ji přinesla. Koupila jsem dvoukilovku stejný značky a NIC 😝 Tak jsem vyfasovala vzorky dalších značek, taky nějaký kapsičky a na radu veterinářky jí už dva dny nedávám nic jinýho. Jenomže ona prostě ty dva dny VŮBEC nežere. Teda, zkusila jsem kousek kuřete, jestli jako nežere vůbec nebo jenom nic z toho, co jí předkládám, tak kuře splivla, to zase jo. Zahrabala jsem jí kuře do kapsičky i do granulí, pokaždý ho vypreparovala, ale zbytku se ani nedotkla a teď mi tu chodí a řve hlady - misky všecky plný. Vetka říkala, ať ji klidně nechám vydusit dva dny, že kotě to zvládne a jinak se to nenaučí. Tak nevím, kotě možná jo, ale já to nezvládnu 😝 Patrně zajdu do supermarketu, koupím nějaký sra*ky typu whiskas či friskies, když teda madam odmítá ty superprémiový, no a uvidíme 🙄

Taky jsem si ponechala JEDNU potenciálně jedovatou kytku a dala si ji hodně nahoru nad počítač. Okna má plný šáchoru a kočičí trávy, ale toho si ani nevšimne, zato tahle rostlina ji láká a pořád se k ní snaží dostat a okusovat ji, nemám slov...

A teď nekecám, moje masožravý kotě mi právě šlohlo kus čekanky ze salátu a hladově ji sežralo s hlasitým pomlaskáváním 🤐 Ale granule stále nedotčeny...

mikulka
3. čer 2009

len, kočky jsou mlsné a radši by umřely, než aby snědly něco, co jim nechutná.
Určitě jim nechutnají kitekat a tyhle značky.

Konzervičky nakupuju tady: www.promazliky.cz a to almo natura, nebo carny, nebo gourmet, animonda.
To jsou osvědčená jídla, která kočkám chutná.

Hlavně nekupuj whiskas, friskies a takový, to ti nebude jíst.

Dávej jí atky mlíčko, tatru ředěnou vodou, kočky nesmějí mlíko, ale to asi vís.

Na syrové maso ji nezvykej, zkus konzervičky nebo uvař kus kuřete a máš to. Já to uvařím a zamrazím na týden dopředu do mikrotenů. 😉

len
3. čer 2009

Mikulko, od malička byla na Gimpetu, ale co přišla k nám, tak je odmítá. Od veterinářky jsem vyfasovala vzorky Iams, Hills a taky Hills kapsičky, to jsou dle mýho špičkový značky a co čtu na netu, tak se po nich můžou kočky utlouct, ale naše milostpaní nee.

Jinak já vím, co jí jede - přemražený syrový masíčko, což mi bylo i od dr. schválený, jenomže je to pracný (nakouskovat, zamrazit jednoporcovky a pak zase rozmražovat) a hlavně neflexibilní, ráda bych, aby uměla konzumovat i něco jinýho, když třeba pojedeme na dovču nebo tak. Takže nějaký kapsičky, konzervy... jenomže to už mám info, že veškerý konzervy koťata odmítala už doma, a to jsem si jistá, že byla krmena jenom tím nejlepším, žádný supermarketový výmysly. Mlíčko jí dávám buď tu ředěnou tatru nebo přímo kočičí bez laktózy, tak to miluje, jenomže já bych vážně ráda, aby uměla splivnout i granule. Tak nevím, no, po poradě s vetkou mám pocit, že to chce zkkoušet a zkoušet a nechat ji třeba dva dny o hladu, když jí to napoprvý nejede. Dost drsný 😖

sshiva
3. čer 2009

jéé, tak to my máme velice nenáročného kocúra 😀 Ten zožerie aj ten kitekat (dávame mu tie jednorázové kapsičky) a granule chrumká pravidelne od malička, začínal takými baby-granulkami a zvykol si hlavne večer, vraj je to zdravé na chrup 🙂
Občas mu kúpime nejaký lepší pamlsok alebo dostane masíčko, skor kuracie, najradšej si hryzká kuracie krky...
No a občas ho chytia vegetariánske chute, už som ho pár krát načapala ako si pochutil na mojom zeleninovom šaláte, alebo mi zožral polku plechu sušených dubákov ktoré som mala v kuchyni, a za mandarinkami, pomarančom alebo kiwi sa ide "zabiť" 😀 Chute sú chute, no.

len
3. čer 2009

No, veterinářka mi s úsměvem řekla - na co ji teď jako kotě naučíte, tak tím ji budete muset krmit celej život 😀
Právě se uráčila vylízat z tý kapsičky šťávu, kousky zatím ponechává 😉

sshiva
3. čer 2009

Jo a mliečko si zvykol zásadne teplé, to sa vždy posadí pred mikrovlnku a čaká, keď ho nedajbože ignorujeme tak spustí žalospevy...kupujeme mu špeciálne mlieko pre kočky, bez laktózy, ale aj normálne mliečko zvládol v pohode...

sshiva
3. čer 2009

len: to je pokrok, nie? Neboj, ona sa slečna osmelí a zistí čo to je za dobrotku 😀

mikulka
3. čer 2009

Všeobecně chutnají kočinám spíš ty kapsičky, než evlké konzervy. Nebo malé konzerv iučky.
len, ale já bych jí hlady netrápila, chuděru. ☹ U mojí kočičky to nefungovalo. To ti taky může jít ob tři dny, jen když bdue totálně vyhladovělá, a to je nezdravé a je to trápení.

len
3. čer 2009

Evidentně hlad dělá svoje 😀 Akorát mě dostalo, že radši dala přednost čekankovýmu puku před superprémiovou kapsičkou za 30 káčé 😀 Jsem teď na neschopence, takže "vychovávám" kotě 24 hodin denně, máme tady veselo 😀 A právě jsem zjistila, že už umí vyskočit na kuchyňskou linku, ach jo 😝

lenki33
3. čer 2009

my ked sme doniesli maciatko, tak sme mu par dni granule macali, aby ich nemalo take tvrde

sshiva
3. čer 2009

vyhladovieť ju by som určite nenechala chudinku malú! Keď bol Helmut malinký a chceli sme ho na niečo naučiť a on sa toho bál, lebo to bolo pre neho nové, tak sme mu kúsoček natreli na pusinku, takto skúsil aj prvý kúsoček z taštičky, keď sme mu ju doslova "strčili" do pusy 😉 Ale ono ťažko povedať čo ktorej kočičke ozaj chutí a čo jej je proti srsti...

sshiva
3. čer 2009

len: možno sa z nej vykľuje vegetariánka 😀 😀

len
3. čer 2009

Lenki, jo, tento pokus samozřejmě taky proběhl, tak z toho vylízala tu tekutinu a granule zůstaly. Problém je, že ona je doma normálně žrala, než přišla k nám 😒

Mikulko, já si dala na radu veterinářky časovej horizont dva dny - no a vida, v půlce druhýho dne to začalo zabírat a šťáva z kapsičky je v kotěti 🙂 Tak uvidíme, uvidíme, budeme to zkoušet... Zatím jí evidentně nic neschází, živá je až moc, to já, kdybych dva dny nejedla 😕 Prý jsou na ty dva dny koťata od přírody stavěný, když máma nic neuloví, ta holt hladoví - ale máš pravdu, taky mi to přišlo dost drsný. Jenomže jak jinak ji na ty kapsičky a granule naučit? Já ji s tím nemusím krmit pravidelně, ale prostě bych ráda, aby to uměla jíst a v případě potřeby (dovolená) na tom týden vydržela.

len
3. čer 2009

Sshiva, to jsem si taky myslela, že když už ten kousek kapsičky dostane do tlamičky, je vyhráno. Ale chyba, ona si ho třeba vezme, pečlivě ho ocucá a zbaven šťávy zase vyplivne 😀 A tohle udělala se všema...

sshiva
3. čer 2009

to je ale "vychcané " koťátko 😀 😀 😀

benjik
3. čer 2009

tak naše val by radši fakt zemřela hlady než aby snědla něco co jí nechutná.taky chce hlavně kapsičky než konzervy.Barnabášovi to bylo vždy jedno,hlavně,že to bylo maso.a nejvíc mu chutnali konzervy co jsme měli pro psa,byl vždy problém uhlídat,aby to psovi nesnědl a naopak,psovi nechutnají psí,ale kočičí konzervy.jinak u našich koček se těší velké oblibě dřívka od zmrzlin,hlavně teda ještě se zmrzlinou a jogurty.a valentýna se může utlouct po rozinkách. 😀 no a dřív ujídala papouškům to jejich zobání 😀
jinak s těma hračkama je to pravda,z igelitek kolikrát ani nevyndám nákup a už je mám roztrhaný. a okusují mi časopisy,to je taky baví.z kupovaných hraček u nás slavil úspěch ten jakoby proutek s provázkem.na noc jsem to musela schovávat před kocourem,aby jsme se vyspali a ten syčák si to vždy stejně našel a to jsem to dávala pokaždý jinam.byla bomba sledovat,jak utíká s provázkem v tlamě a za ním letí ten prut

sshiva
3. čer 2009

to my sme umierali smiechom keď sa chcel Helmut hrať s igelitkou, ucho od tašky sa mu omotalo okolo hlavy (ale nie že by sa škrtil, jéjda!) a on sa rozbehol po chodbe...tá igelitka za ním sa nafúkla vzduchom a jak bežal tak to na ňom plápolalo a vyzeral ako Batman 😀

benjik
3. čer 2009

sshiva: tak to věřím,to je úžasný pohled a hlavně ten pohled co u toho ty kočky mají

len
3. čer 2009

No to se fakt nebojte, že bych ji nechala umřít hlady 😉 Po těch dvou dnech bych ji prohlásila za morálního vítěze 😀 a dostala by zase svoje zamilovaný syrový kuřecí 😉 Ale v září pojedeme na týden na dovču, tak ji chci vzít s námi, už to tam známe, bude mít pokoj pomalu větší než náš byt 😀, ale mrazák k dispozici nebude, ani vařič, ba ani obchod, tak holt musíme do tý doby něco vykoumat...

Jinak když jsem po netu objednávala škrabadlo a WC a tak, tak jsem tam přihodila za 27 Kč takovou tyčku s gumičkou, na jejímž konci je takový zelený střepatý strašidlo - suverénně nejoblíbenější hračka - kočky fakt nepotřebujou nic drahýho na hraní 🙂 Od veterinářky jsem ty vzorky donesla v krásný dárkový tašce s obrázkem koťete, tak říkám - hele, Adélo, tohle je tvoje taška - no a kotě v ní dva dny spalo 😀 Škoda, že s takovou radostí nepřijalo i ty vzorky, co byly uvnitř 🙄 By si měla vážit, že jsem ochotná jí kupovat ty nejlepší a nejdražší granule, ale holt má svůj vkus 😉

benjik
3. čer 2009

a co škrábadlo? slavíte s nimi úspěch? my museli kocourovi donést kmen ze stromu a kočka dává přednost škrábání židle.