Kojení do dvou let, žádný problém 🙂 Je tu ještě někdo?

alterna
2. bře 2009

ahoj, chci kojit malou alespon do dvou let. Hodně se setkávám s názory maminek, je to dlouho atd. Jsou tu některé kterým to nedělá a nedělalo problém?

kkittinnkka
1. dub 2009

Ahoj, já už mám teď skoro tříletého ďáblíka a kojila jsem ho do dvou let...bylo to výhodné pro mě i pro něj a určitě jsem ušetřila spousty peněz 😀 čím byl starší, tím víc jsem se bála toho ukončení, postupně jsem vynechávala denní kojení a v těch dvou letech mě strašilo to noční. malej mi u prsu usínal, ale jednou jsem se rozhodla, řekla mu, že mám na prsou bebíčka a během dvou noc (který nebyly nijak hrozný) bylo vše vyřešeno 😉 dodnes mi na prsa občas dá pusinku, ale vše proběhlo bez problémů. určitě ti dlouhé kojení můžu doporučit 😀

eppik.m
6. dub 2009

Ahojky, tak jsem ráda že v kojení opět bez problému pokračujeme. Asi měsíc zpět mně začal kousat do bradavky a šklebit se na mně když jsem mu nabídla prso, a spíše ani nepil, jen si cucnul a tak jsem se připravovala už na pomalé odstavení... Naštěstí ho to přešlo a opět pěkně cucká ráno před obědem večer před spaním a jednou nebo dvakrát v noci. Kůli AE chci kojit alespoň do 2 let 😵 .

alterna
autor
10. dub 2009

Holky chci radu🙂
Kojime už rok žádný problém v tom nevidím. Klído budem ještě další rok.
Včera me nastvala teta, mela připomínku. Když videla malou pít řekla no tak velká holka a pije mlíčko.
Je to přece naše věc. A nechci aby malý tohle říkali.
Co na tyhle blbý keci říkáte. Chci je nejak originálně odpálkovat. díky a kojení zdar🙂

eppik.m
10. dub 2009

alterna: moje tchýně chtěla abych přestala kojit už ve třech měsících (měla jsem ze začátku mastitídu prsu a dost bolestivé kojení) já jsem ale řekla že kojit prostě budu a hotovo. Pak ještě pár krát mi to řekla a teď už neříká nic, konečně pochopila že to žáleží pouze na matce jak se rozhodne. Takže bych to nijak nehrotila a jen řekla že jsi se tak rozhodla a hotovo. Nemusíš nikomu nic vysvětlovat, když to nechápou je to jejich problém 😀 . Vůbec si z toho nedělej vrásky, pak je to přestane bavit. Pokuď dítko správně prospívá a papá i tuhou nutričně vyváženou stravu tak MM je potravina kterou i nadále dostáva živiny a protilátky (my jsme ještě nestonali!!!) a také tekutiny. Navíc MM je ušité tvému dítěti na míru tak proč kupovat UM a navíc KM se do dvou let nedoporučuje kůli alergiím... 😉

dagina
10. dub 2009

Ahojky holky, to je prima diskuse. Měla bych na vás, zkušené "dojičky" 😉 pát otázek. Plně kojit plánuji samozř. do půl roku, pak tedy nějaký ten příkrm..., zajímalo by mě, jak to je s kojením třeba kolem roku, kdy už dítě dostává tuhé stravy více. Poznám jak často je potřeba nakojit???? A co čajík?? Dáváte?? Tvoří se mlíčka dostatek, když je kojení již omezené...?????? Sice mám na takové otázky ještě čas, je nám 3,5 m, ale už teď nad tím začínám pomalu špekulovat 🙂 . Jinak bych také chtěla kojit cca do 2 let, když to všechno dobře půjde. 🙂

Co se tchyně týče, s tou jsem si také užila, sotva jsem přišla s porodky, už měla pindy, že si mám domů pořídit sunar, kdybych měla málo mléka a nebo měla slabé mléko (nepochopí,že slabé mléko neexistuje). Když jsem na to příliš nereagovala, tak zase přišla s tím, že stejně budu muset přikrmovat sunarem (prostě pro šestinedělku řeči jak dělané ☹ ..., pořád byla jak kolovrat, až ji musel manža utnout. Teď je klid, ale bylo pár chvil, kdy jsem s kojením chtěla seknout, uměla skvěle vydeptat.
Jsem zvědavá s čím přijde, až uvidí, že kojím do 2 let 😝 😝 😵 .

Jj, kojení zdar 🙂

petka80
10. dub 2009

dagino, ahoj, tak paráda, jen tak dál 😉
Právě že na kojení je naprosto úžasné to, že se dokonale přizpůsobí věku a potřebám dítětě a také se tvoří podle potřeby, takže neměj strach.
Já třeba na 10 m přešla na kojení jen ráno a večer, přes den a v noci už nedávám a oběma nám to tak vyhovuje. Někdo ale i na roce kojí víckrát, prostě uvidíš, jak vám to bude vyhovovat.
Jinou tekutinu než MM je dobré začít dávat na těch 6 m. se začátkem příkrmů, nejlépe z hrníčku s pítkem.

alterna, já ti asi nic originálního k odpálkování neporadím, ale soucítím s tebou, taky mě tyhle řeči štvou. Přitom dáváš svojí dceři to nejlepší, no ale to někteří lidé nepochopí, že....

petka80
10. dub 2009

Jo, a představte si, že i manželova teta, která je dětská sestra, mi radila, ať už nekojím a přejdu na UM, že v MM už není nic přínosného a kojení je už jen závislost..... 😕 😠

andrea73
10. dub 2009

Holky zdravím, já přestala kojit teprve v pondělí, zatím bojujeme, ale dá se to snést. A přestat kojit jsem musela kvůli zdarvotním problémům, jinak bych to asi do 3 let malého vydržela. Navíc Mudra mi oznámila, že tak do 2 let to dítěti něco dává, pak už vůbec nic, je to vlastně náhrada za dudlík...a to byl nakonec ten můj největší hnací motor. Takže si nemyslím, že by teta od Petky80 měla pravdu, že už to kolem roku nedává nic přínosného, dle mého názoru je to nesmysl, když si vzpomenu, že před týdnem byl malej nemocný, nechtěl mi nic jíst krom prsa, takže byl vlastně celý den jen na mléku a nemyslím si, že by strádal. Naopak jsem byla za kojení vděčná, že do něj dostanu aspoň něco. Takže vám všem přeji hodně mléka a kojení ZDAR! 🙂

dzej
10. dub 2009

ahoj holky, můžu se zeptat na váš názor, ohledně délky kojení? V okolí už toho všichni nechali v 6 - 9 měsících, takže samozřejmě jejich názor je trošku jiný než můj. Já kojím jen ráno a večer. Před den jí "normální" jídlo. Není závislá, když prso nedostane tak jí to nevadí. Normálně už bych přestala, ptz je velká a bojím se, aby třeba nezískala závislost, ale na druhou stranu se mi ráno nechce vařit UM a taky je to fajn když jí rostou zuby nebo je nachlazená. Kravské mléko dávat nechci. Vy chcete kojit do 2let? A proč zrovna do této doby? Má to MM nějaký přínos pro dítě, jsou tam ještě nějaké vitamíny? díky

mesulka
10. dub 2009

Dzej - teď budu mluvit za sebe. Já kdybych věděla, že odstavení bude v tomto věku (jak jé má dcera) tak náročné, tak bych to utnula už kolem roku (jak je teď Sabinka). Protože v tom věku taky mlíko sama nevyžadovala, zato teď...Ale zase si říkám, že by to byla škoda, kdybych tak brzo přestala, když jsme měla možnost vůbec začít kojit. Moje malá je závislák, ale už postupně začínám řešit odstavování, ale jde to teda horko těžko 😅 Už je moc chytrá na to, abych jí mohla říct, že maminka mlíčko nemá (když ví, že mám), ještě mě začne přesvědčovat, že tam mlíko fakt je 😀 A zkoušela jsem jí dávat už dávno UM, ale vůbec ho nechtěla. Obvykle kojené děti UM odmítají, to pak normálně už rovnou přejdou na kravské.
Já jsem nechtěla kojit přímo do dvou let (v našem případě 2,5 roku), neřešila jsem, do jaké doby by to bylo nejlepší. Nevím, jestli v tomto věku ještě něco mlíko malé dává, ale prostě nějak automaticky kojím a víc neřeším. Teda teď momentálně už jo, do školky s prsem fakt jít nemůže 😀 Ale Sabinka je ještě prcek, takže jestli ti kojení nevadí, tak nepřestávej..

dzej
10. dub 2009

mesulka tak díky za názor. A jak na tom byla Terezka v roce? Vyžadovala prso? Sabula právě klidně vypije UM, jí je jedno co dostane 😀 právě mám strach, aby časem nezačla být závislá. ☹

dasap
10. dub 2009

ahoj, já to zrovna dotáhla do těch dvou let 😎 kojím večer a ráno a zatím to vypadá že ještě chvilku budu. Když si vzpomenu, jak to úplně zezačátku bolelo a já se zaříkala, že to musím vydržet alespoň tři měsíce (a že to určitě nevydržím🙂 tak jsem vcelku spokojená 🙂

zlatka
10. dub 2009

ahojky, já jsem kojila do roku a půl, bála jsem se, že se potom bude hůř odstavovat, usínala mi u prsa,ale bylo to naprosto v klidu, kdybych věděla, že to tak půjde, kojila bych vesele dál.To ukončení jsme nesla hodně špatně, byl to moc krásný pocit!!!!!!!No a proti těm stupidním řečem ostatních se člověk musí obrnit, já jsem třeba kojila po plavání a slyšela jsem dvě maminky, jak si polohlasem říkají:"To je otřesný!" , dělala jsem, že to neslyším, ale měla vystartovat protiútokem.A těm babičkám se to pokuste vysvětlit, ale ony mají stejně svoji pravdu, aspoň tak je to u nás- jako když se hrách sviním na stěnu háže🙂Teď bych se nedala.Takže se , maminy, nedejte! a pěkně jim to natřete.

zlatka
10. dub 2009

No a kojila jsem docela často-i 4x denně (v noci teda ne) a malá mi ani moc nejedla- od všeho jen pár lžiček a nemyslím si, že by byla nějak o něco ochuzená.

mesulka
11. dub 2009

Dzej - tak to je super, že Sabinka pije i UM, to naši malou jsem tím teda nepřečurala, potvůrka poznala, že to není MM, tak nic jiného nechtěla 😉 V roce si ani mlíko moc nevyžadovala, to i líp jedla normální jídla. Teď hůř jí, mlíko si pořád vyžaduje. Ale říkám, je to možná jen náš případ, každé mimčo je jiné 😉

Dasap - já jsem si taky říkala, že aspoň ten první půl rok bych ráda kojila, pokud to teda vůbec půjde. A nakonec se z toho vyklubaly 2,5 roku 🙂

Zlatka - o těch řečech ostatních mi vykládej...já si myslím, že je to hlavně měc matky a dítěte, ostatní ať si myslí co chtějí, ale stejně si udělám jak já uznám za vhodné. I když ty řeči mě hodně vadí, zvlášť teď, co je malá už starší..

andrea73
11. dub 2009

Já si teda z řečí nic nedělala a obvykle je odpálkovala. Na plavču jsme se všechny znaly, takže to ani nikomu nepřišlo divné, že kojím takového obra 😀 . Akorát třeba když jsme byli v ZOO a už mu byly 2 roky a skoro 2 měsíce a Mareček se tam na mě vrhnul, rozepnul mi bundu a sápal se po prsíčku (bylo to mmch v pavilonu opic 😅 ), tak se na mě fakt divně dívali, ale teda neslyšela jsem, že by nějak drbali, možná až když se vzdálili. Upřímně, taky mi to nebylo nejpříjemnější, ale zase na druhou stranu jsem si říkala, co bych pro toho mého miláčka neudělala. Teď nekojím 6 dnů a někdy mám fakt obr tendence mu prso zase dát, ale teda snažím se vydržet a být silná. Ale kojení byla fakt jedna z nejkrásnějších etap v životě, ten úzký kontakt s děťátkem vám nic nenahradí 😵

dagina
12. dub 2009

Ahojky, Andrea 😀 , pěkně jsi to napsala " rozepnul mi bundu a sápal se po prsíčku..." . Jinak věřím, že ti je líto ukončení kojení, já ořvu i příkrmy v 6ti měs.
To jsou opravdu tak negativní reakce ke kojení ve vyšším věku dítěte??? Se mám na co těšit. To je děs, spíš to je závist a nevědomost, třeba sami ani pořádně nekojili, tak nevědí jak to je krásný....

Měla bych ještě dotázek, kojení cca ve dvou letech dítě nějak zasytí (nahradí jedno jídlo), nebo slouží jen k napití???

andrea73
12. dub 2009

Dagi u nás to bylo tak, že ho to zasytilo, kdybych mu nedávala nic jíst jen prso, tak bych musela kojit třeba co hodinu, ale přežil by to bez podvýživy 😅 . Nicméně jsem ráda, že si vzal i jiné jídlo, než jenom prso. Ovšem v noci to bylo čistě jen ze zvyku, měl to náhražku za dudel, max. od žízně.

Já teda na negativní reakce narážela hlavně u známých, někdy od rodiny. Ovšem člověk, který mě nejvíc podporoval byl můj partner a ségra, ta taky kojila přes 2 roky. Taky si myslím, že od těch známých to byla spíš nevědomost, většina z nich zkončila s kojením kolem půl roku většinou z pohodlnosti, možná trošku závist...nevím. Ale já jim vždy slušně vysvětlila, že dokud mi to nebude dělat zdr. problémy, budu kojit, i když mi všichni budou říkat, ať zkončím. A to jsem taky udělala. Stejně nechápu, proč někde někomu vtlouká do hlavy, ať přestane kojit, mě by to ani nenapadlo někoho přesvědčovat. každý ať dělá to, co uzná za vhodné, no ne? Navíc je to opravdu to nejkrásnější, co matka zažívá 😉 a dítěti to podle mě dává to nejlepší 🙂

dagina
13. dub 2009

Andrea, jj, já negaci čekám také hlavně v rodině, obzváště u tchánovců, konkrétně tchyně, která je od začátku proti kojení. Jinak také nechápu proč to ostatním vadí, vždyť to je opravdu jen mezi matkou a dítětem....

Ještě bych se prosím vás zeptala, zda jste dali prckovi do půl roku plně kojenému čajík. Dnes mě tchán, když vozil malou div neseřval, že jsem mu sebou nedala čaj (malá mu začala brečet, měla prdy). Tak jsem mu horko těžko vysvětlovala, že plně kojeným dětem se čaj nedává, že to zkresluje hlad.. atd atd.
Ale od půl roku, když začneme s přikrme, tak čajík ano????? Díky za info

gtver
13. dub 2009

dagina, malému jsem do půl roku nedávala nic mimo MM, pokud jde o přikrmování, obecně, pokud dál kojíš a dostatečně hasíš žízeň kojením, tak další tekutiny (čajík, vodu) není problém začít v 9.-10. měsíci 😉 Tak jsem to dělala já (malý tedy dodnes pije jen vodu, na čaj si nezvykl). 😉

petka80
13. dub 2009

dagina, já taky prvních 6 m. nic než MM nedávala, pak jsem začala dávat vodu (pije ji dodnes), ze začátku to bylo jen takové zkoušení a ucucávání, spíš aby si zvykla, MM by opravdu stačila i déle, jak píše gtver.....

Holky, já teď měla poslední dobou takové cukání odstavit, i jsem začala nabízet UM, jak už jsem tady psala, ovšem bez úspěchu, ale když jsem jednou ráno opravdu nenakojila, tak jsem z toho byla celý den tak špatná, že další ráno už jsem zas kojila jako dřív..... Takže u nás vše ve starých kolejích, maminka na odstav ještě není připravená 😅 😀

petja
13. dub 2009

Dagi,nemáš to v rodině jednoduché,opravdu je pro mě těžké pochopit postoj tvé tchýně!Jistě ji k tomu vede nějaká zášť či co.Nenech se vůbec odradit a jdi si za svým!Dívám se,že má malá 3 měsíce,co se to proboha s lidma děje,co je jim sakra do tvého počínání? Děláš pro své dítě jen to nejlepší,ty jsi ta co v noci vstává,co je 24 hodin v jednom kole a řeči tchána spláchni do záchodu a řekni mu,já jsem matka,já vím nejlíp co dělám! Mimčo do 6.měs určo nepotřebuje jinou tekutinu než MM,pokud je opravdu jen plně kojené.Někteří říkají,že snad i déle než rok stačí pouze MM,ale my jak jsme najeli na příkrmy,tak malý pije vodu a čajíky bez slazení.

andrea73
13. dub 2009

Já teda taky dávala do 4-5 měsíců jen MM, ale pak v létě, když bylo hodně horko, najeli jsme na vodu a následně pak na čajík, abych nemusela každou chvilku vytahovat prso. A nijak ho láhev neovlivnila, prostě měl zafixováno, že mlíčko je z prsíčka a tekutiny na žížu jsou z lahve. No a když jsem jednu dobu měla krizovku a chtěla s kojením aspoň na noc seknout, tak jsme mu párkrát nabídli UM z láhve a nevypil to ani za boha. I když to pro něj bylo náročnější, raději si vycucal namáhavě cici, než by si to vzal jednodušeji z lahve. Ale jak jsem postřehla z názorů ostatních matek, co chtěly přejít po delší době kojení na UM, měly s tím stejné problémy 😉

ladunka
13. dub 2009

petko80, poslední věta 😀 😀 Jojo, známé už mi taky řekly, že bych měla dcerku "pustit", že je dosud kojená jen proto, že to potřebuju já 🙂 Neříkám, že na tom není nic pravdy 🙂

Jinak k tomu jak člověku do kojení mluví okolí - pozoruju se stoupajícím věkem dcerky výrazný úbytek rýpalů a nezvaných rádců. Často se mi naopak dostane povzdechu - no jo, jen koj, však jí dáváš to nejlepší.. ale taky pravda, že o tom našem kojení čím dál méně mluvím - dcerka je čím dál starší a už to zdaleka není jen věc moje, ale i její, co o nás lidi vědí..

babara
14. dub 2009

Dagi, mozna muzes v lete davat vodicku, kdyz bud moc vedro, at nemusis porad prikladat k prsu. Muj cajicky nema rad.

petka80
14. dub 2009

ladunko 😉 No je to tak, kojení je prostě tak důležitá součást života, že je to holt asi tak trochu závislost ze strany dítěte i matky 😀 A je pravda to, co se píše o odstavu, že nejdřív na něj musí být připravená matka a teprve pak se může úspěšně odstavovat, v našem případě tak daleko ještě nejsme.......
No taky dobře, kojení je krásné, tak si ho ještě užiju. Akorát tak trochu závidím, když slyším nebo čtu, že se některé děti pomaličku odstaví samy a je to. No neumím si představit, že by se moje dcera odstavila sama 😀

A ladunko, v nějaké jiné diskuzi jsi mi doporučovala knížku Respektovat a být respektován. Tak jsem ji zakoupila a jsem teda zatím na začátku, ale musím říct, že je to fakt zajímavá knížka. Úplně se slyším, jak dceři říkám to klasické "Nechoď tam, spadneš....." nebo manželovi "Nikdy neumeješ nádobí." Tak jsem z toho i trochu špatná a říkám si, jestli jsem vůbec schopná to nějak změnit 😔 Jak to máš ty? Fakt to zvládáš a funguje to?
Omlouvám se za odbočení od tématu, ale budu ráda, když napíšeš........

dagina
14. dub 2009

Ahojky, moc všem díky za info, jste zlatíčka.
Mám zase další dotázek 😉 , ten čaj či vodu podáváte jak???? Mě se docela příčí používat klasickou flašku se savičkou, ráda bych spíš použila nějaký ten hrneček, třeba kouzelný hrnečkek od Aventu od 6ti m, známá si ho moc pochvaluje. Co se osvědčilo vám????? A nebo třeba jen na lžičku.....?! Moc díky.

K tomu kojení kolem dvou let.., kolegyně mě hned po porodu odrazovali od dlouhého kojení, že jsou děti jak pijavice, a že chtějí jen cucat a ne pořádně pít...., nic jsem jim na to tehdy neřekla, jsou hold ze staré školy.

petka80
14. dub 2009

dagino, já dávala vodu až od těch 6 m. a to už jsem dala rovnou hrníček. Mladší děti nevím.... Tou lžičkou bys to mohla určitě zkusit.
K těm hrníčkům - podle toho, co čtu tady na MK, někdy je nutné vyzkoušet jich víc, někdo si pochvaluje ten od Aventu, nám zas vyhovoval tekoucí hrníček zn. Nuk, to je různé.....

dagina
14. dub 2009

Petka, nene, určitě nechci začít s vodou či čajem dřív než v 6ti měs, popř. i déle, uvidíme dle horka a situace..😵 . Takže Nuk říkáš..., Někde na něj kouknu, ale stejně nic nevykoukám dokud nevyzkouším 😅 . Díky moc

ladunka
14. dub 2009

petko, pro mne je ta kniha něco jako učebnice cizího jazyka 😀 neboli po prvním přečtení jsem z ní v hlavě moc neměla. Přijde mi super, jestli sis všimla, že některé věci, které říkáš, vlastně ani říkat nechceš, to je dobrý začátek, no a pak nezbývá než číst a číst a zkoušet si jiné reakce než ty které má člověk léty používání hluboko pod kůží a věřit, stejně jako já, že se ty staré zvyky časem nahradí zvyky novými a užitečnějšími. Co se mě týče, občas mám dojem, že jsem skoro skvělá, ale většinou pak přijdu na to, že to byl jen nedostatek objektivity nebo informací 🙂) ale právě je prima, když člověk začíná a jeho děťátko je ještě relativně malé, má pak šanci se vyhnout tomu, že mu ve věku okolo dvou, dvou a půl let všechny ty ne úplně promyšlené hlášky ("ty seš ale prasátko, viď") začne dítě s gustem vracet zpátky 🙂
Ale určitě ty věci fungují a je celkem poučné se nad těmi věcmi zamýšlet, třeba i ve smyslu čeho chci u svého dítěte dosáhnout, jestli opravdové poslušnosti nebo respektu a zodpovědnosti. Je to někdy fakt facha, todlecto rodičovství 🙂

dagi, já začínala s vodou na lžičku, pak jsem měla hrneček Avent a Canpol Babies. Oba buď protékaly, nebo těsnily tolik, že z nich Kája nedokázala pít. Doma jsem jí hodně dávala vodu do obyčejného hrnečku a velmi brzy z něj uměla pít, aniž by se polila, hrnečky s pítky jsem nosila ven. Jo, Kája taky brzy ráda pila z obyčejné petky, to jí zůstalo.