Lázně Kynžvart. Jak to tam chodí?
Ahoj,ráda bych se zeptala,zda ste někdo nebyl v těchto Lázních,jedu tam s 2letým synem,který má astma,tak bych ráda věděla jak to tam chodí,jaká je strava,pokoje atd... děkuji 🙂
Stručné shrnutí
- Lázně Kynžvart přijímají děti už od 2 let a pojišťovna může hradit 28denní komplexní lázeňskou léčbu včetně pobytu doprovodu pro dítě do 6 let; ubytování je rozdělené do kategorií A (pokoj se sociálním zařízením za příplatek) a B (sociální zařízení na patře, hrazeno pojišťovnou).
- Procedury v Kynžvartu obvykle zahrnují inhalace, balneo (masáže, koupele), rehabilitační cvičení a bazén; program má převážně dopolední procedury, polední klid (cca 13:00–14:30) a odpolední aktivity cca 15:00–17:00.
- Praktické rady z praxe: počítejte s chladnějším počasím a nutností nepromokavého oblečení a gumáků, postýlku je nutné objednat předem a za rezervaci pokoje bývá nevratný poplatek 500 Kč; za sociální zařízení a TV na pokoji se platí cca 160 Kč/den v sezoně a 120 Kč/den mimo sezonu.
Nejčastější otázky
Q: Jak jsou dětské pobyty v Kynžvartu hrazeny pojišťovnou a co to zahrnuje?
A: Pojišťovna může schválit komplexní lázeňskou péči na obvyklých 28 dní a hradí pobyt dítěte; pokud je dítě mladší 6 let, bývá hrazen i pobyt doprovodu, přičemž revizní lékař pojišťovny rozhoduje o schválení.
Q: Jaké ubytovací kategorie existují a kolik stojí příplatky?
A: Kategorie A mají pokoj se sociálním zařízením a vyžadují denní příplatek; poplatek za sociální zařízení a TV na pokoji je v sezóně cca 160 Kč/den a mimo sezónu cca 120 Kč/den; rezervační poplatek za zajištění pokoje může být nevratných 500 Kč.
Q: Jak rychle se vyřizuje schválení nástupu do lázní?
A: Zkušenosti v diskuzi uváděly různě rychlé termíny: někomu přišlo schválení do zhruba 10 dnů, jinému za 2–3 týdny; jedna účastnice uvedla, že pojišťovna má formálně až měsíc na rozhodnutí.
Q: Jak vypadá typický denní režim a které procedury jsou dopoledne?
A: Procedury jsou převážně dopoledne (zahájení mezi 8–10 hod.), polední klid cca 13:00–14:30, odpoledne volné aktivity nebo pořádané akce 15:00–17:00; balneo, inhalace, masáže a rehabilitace jsou standardní procedury, bazén bývá zařazen jednou týdně i odpoledne.
Q: Co musím mít s sebou a co raději nezapomenout?
A: Doporučují se teplé vrstvy, nepromokavé kalhoty a bunda, gumáky, deka a malý polštářek, zábrana na postýlku nebo vlastní zábrana, případně přenosná postýlka na vyžádání; rychlovarka se podle zkušeností nejeví jako nutnost, susák na topení bývá užitečný.
Q: Jak to je s bazénem a veřejností, a stojí za to koupit permanentku?
A: Bazén je součástí procedur a je někdy soukromě dostupný i pro veřejnost mimo procedury; některá zkušenost uvádí permanentku do bazénu za 400 Kč/měsíc pro neomezené návštěvy.
Q: Potřebuji ke schválení doporučení specialisty (alergolog, imunolog, ORL)?
A: Zkušenosti se liší: pediatr vyplní žádost pro pojišťovnu, někdy pojišťovna požaduje i doporučení od alergologa či imunologa; v praxi někteří rodiče úspěšně prošli se zprávou z ORL a pediatrií, jiní přidali zprávy od dalších odborníků.
Q: Je možné, aby dítě jelo bez doprovodu a jak to funguje?
A: Děti nad 6 let mohou jet bez doprovodu, pokud pojišťovna a lázně schválí pobyt bez doprovodu; v diskuzi byly příklady dětí ve věku 7–9 let, které jely samostatně.
Závěry z diskuze
Shoda
- Lázně Kynžvart mají velmi dobrý vzduch a procedury (inhalace, balneo, cvičení, bazén) uživatelé uvádějí jako přínosné pro děti s dýchacími potížemi.
- Ubytování je čisté a spíše standardní než luxusní; kategorie A znamená sociální zařízení na pokoji za příplatek, kategorie B má společné sociální zařízení.
- Je třeba počítat s proměnlivou kvalitou jídla a s tím, že bez auta je omezená možnost výletů mimo lázně.
Sporné názory
- Strava: někteří rodiče chválili jídlo, jiní ho označili za “nic moc” až špatné.
- Úklid: část rodičů hlásila zlepšení a denní úklid, jiní v minulosti upozorňovali na prach a horší úklid.
- Požadavky na dokumentaci: někteří uváděli, že stačí doporučení ORL a pediatra, jiní byli instruováni, že je třeba i zpráva od alergologa/imunologa.
Otevřené otázky
- Jak přesně rozhoduje revizní lékař pojišťovny o schválení lázní pro konkrétní diagnózu (konkrétní kombinace doporučení a vykázané nemocnosti není v diskuzi jednoznačně definována).
- Do jaké míry se nabídka doplňkových aktivit (např. jízdy na koni) mění sezonně nebo je trvale zrušená (v diskuzi byla zmíněna zrušená jízda na koni).
- Jak velké rozdíly v kvalitě stravy a úklidu lze očekávat mezi jednotlivými turnusy a roky.
Zmíněné značky a firmy
Lázně Kynžvart, VZP, COOP, Philips, pobytyvcesku.cz
Zmíněné produkty a metody
Prednison, Nurofen, Paralen, CRP, PFAPA syndrom, inhalátor Tulene od Philips, balneo, RHB (rehabilitace), Hubbardův tank, magnety, bahení zábaly, suché koupele, permanentka do bazénu 400 Kč/měsíc, lázeňský poplatek 10 Kč/den, příplatek za sociální zařízení a TV 160 Kč/den (sezona) a 120 Kč/den (mimo sezónu), rezervační poplatek 500 Kč, 28denní komplexní péče, “komplexní léčba” vs “příspěvkové pobyty”
Místa a osoby
Kynžvart, Mariánské Lázně, LD Trianon, LD Libuše, LD Záboj, LD Výsluní, LD Orlík, LD Šárka, Praha, Kladská, Jeseníky, Luhačovice, Brno, Ostrava, Motol, dětská klinika, Vítězslav Vylášek
Chtěla jsem se zeptat, jeslti můžu zde, jak je to s podáváním lázní? Jak musí být dítě nemocné, aby mělo nárok na lázně? Naše obvodní lékařka nám řekla, že si máme vybrat léčebnu. Narazila jsem na lázně Kynžvart a dr. mi řekla, že je to spíš pro asmatiky, kdyby jsem chodili na alergologii apod. Že lázně jsou jako nejvyšší level, pak léčebna a jako třetí stupeň ozdravovna, že nám lázně revizní lékař nedá. Syn měl za poslední 3 roky 15x zánět středního ucha, od ledna byl dva měsíce doma, zápal plic, angína... mladší syn má mandle nosní pryč, v minulosti měl několikrát laryngitidu, angínu, záněty průdušek, rýmu má stále, dost často bere na rýmu dokonce antibiotika, na ORL jsme jako doma... Stačí tato diagnóza na lázně nebo opravdu chci takový "nadstandard". Děkuji za případné připomínky!
@marcela9 Určitě nechceš 😉 Synovi jsou 2r4m a od 1r trpí na záněty průdušek. od Září měl 6x atb, permanentně šílené rýmy léčili jsme se i na imunoalergologii (odtud mám doporučení), minulý týden mu vyndali nosní mandli, přestal prospívat, propadlý hrudní, v noci šílené apnoe, atb již na infekty nezabíraly. Z ORL mám další doporučení na lázně. Asi přispívá i to, že jsme z centra Prahy. Nicméně pediatrička mne upozornila, že i přes ta 2 doporučení je možné, že nám to revizní lékař neschválí. Tak uvidíme. Z Prahy se moc nikam nedostaneme. v březnu jsme se dostali na týden na hory, kde byly snad všechny děti totálně nemocné (rodiče bych nakopala do zadku, že s nimi chodili do společných prostor), takže jsme se vrátili už s teplotami, šílenou rýmou a opět skončil se zánětem průdušek a s atb. 1.12. mám termín porodu, tak se trochu obávám, že letošní zimu opět budeme zavření v Praze. Synovi bych ty lázně moc přála, tak uvidíme.
@marcela9 s prodělanými nemocemi Vašich dětí bych tedy neváhala. Už jen když pediatr vypíše všechny prodělané nemoci, tak byste měli bez problémů projít schválením lázní. Alergologie může být plus, ale mladší syn jel poprvé v 18 měs. také po dg.zápal plic, záněty průdušek, laringitidy....chce to hlavně ochotného pediatra, protože z vlastní zkušennosti vím, že jsme mohli jezdit hned od 18 měs (se starším jsem se do lázní dostala až po 6 letech a díky jinému pediatrovi). Dr.nám říkala, jak nám lázně neshchválí, že je to drahé...ale byla jen neochotná vypisovat papíry! Jiné děti s jeho dg.jezdily už leta hned co byla možnost a my nic. Syn je těžce nedonošený, má BPD plic, alergie, středně těžké astma, atenii....je toho hodně. Když sem pak volala naší revizní lékařce od pojištovny a vše na ní vybalila tak mi řekla, že určitě nehrozí, že by lázně neschválila a že za svých 30 let co to dělá jedinému dítku nezamítla. Opravdu jděte přes revizní lékařku pojištovny-zjistete tel.zavolejte, zeptejte se přímo jí-ona bude schvalovat! Ne pediatr 😉 ....
@kikimaruska @domorodka @losova.n Nakonec jsem volala přímo do VZP, paní, co papíruje lázně dětské a říkala mi, že právě toto asi nestačí, že doporučení by měla být dvě - alergologie či imunologie, apod. My máme pouze z ORL... jinam vlastně nechodíme. Lékařka řekla, že ORL je jiná diagnóza než co píše vlastně ona. Já hážu všechny nemoci dohromady a doktorka obvodní o zánětech středního ucha nepíše nic, ona vypisuje jen ty s kašláním. Tak nevím. Papír má naše lékařka napůl vyplněný, dala jsem ji zprávu z ORL a čekám co se stane teda. Prý nad tím vyplňováním strávila spostu času. Takže, když nám to revizní lékař neschválí (jakože to tak asi vypadá) budu to poslouchat do18 let věku dětí 🙂 Si říkám, že jsem se na to nevybodla, s prominutím a nešla do léčebny místo lázní...
@marcela9 no tak pokud chces jet do lazni s detma tak zajdete na imunologii k alergologovi kdyz jsou casto nemocny... mas jit k detske nebo ke specialistovi... to uz je jedno. Specialista napise doporuceni pro detskou a ta pak pro pojistovnu.
A exem nemaji ? Jen jsou casto nemocny teda ?
@glimmer Aha, no, ona mi ještě praktická lékařka vynadala, že mám doporučení od ORL, že to pak je jiná diagnóza... Já tomu teda nerozumím. Stále mi říkala, že lázně jsou drahé, že revizní lékaři na to dávají pozor, komu je schválí. Že s tím měla hodně práce s tím vypisováním (ona to vypisuje na psacím stroji! - to snad ta žádanka se dá dát do tiskárny a nastavit to tak, aby se tam ten text z PC vytisknul, jenže ona naše paní dr. napoužívá ani počítač, natož tiskárnu). Byla opravdu nepříjemná. Myslím, že nás měla již poslat na imunologii či alergologii, já, nevím sama, nejsem lékař, abych měla vědět, že máme chodit k dalším x doktorům 🙂
@marcela9 myslím, že tvoje lékařka je probkematix ... vyplňuje je k tomu jen jeden papír A4 a pak se přiloží výpis nemocnosti dítěte/dětí ... revizní lékař stejně kouká do vykazane péče ve zdravotní pojišťovně, to aby tam doktoři nepsali vic nemocí a tak ... když jsme jeli poprvé, tak mi obě deti schválili bez problému, pri druhé žádosti prosel syn v pohodě, ale dcera ne (byla fakt za ten rok jen jednou na atb), ale doktorka napsala "odvolání" a do týdne přišel dopis, že schválili i dceru ... podle mě to zase tak přísné není, když jsem zažila tohle 😉 ... ty lázně přece musí být z něčeho živé 🙂 ... dojdi k mudr.a řekni ze chceš žádost do lázní tam a tam (Kynžvart doporucuji) a trvej na tom ... ona o tom nerozhoduje a ze svého to také nedává 😉
@marcela9 kdyz pozoruji ruzne pripady... pripada mi, ze lekari za vypsani papiru na lazne nemaj zaplaceno a nebo "mizernou" castku... ... zadost muze napsat snad kdykoli ne ? Ona o tom stejne nerozhoduje kolik za vas pojistovna zacaluje ! Kdyz te tak ctu... odesla bych od ni k jine detske.
Normalne bych zasla na imunologii k alergolozce a pozadala bych ji, zda nas muze vysetrit i bez doporuceni detske. Pokud ano tak bych ji rekla co vas trapi a ze mas podezreni na nizsi imunitu... tzn.i na pripadne alergie. A az budou vysledky zeptala bych se ji, ze jsem slysela ze casto nemocnym detem pomahaji lazne, jak to vidi ona, zda by lazne doporucila. Pokud ano, poprosila bych ji o zpravu pro detskou s doporucenim. S detskou bych se nes*ala, pokud bude mit kecy, tak bych seriozne odesla ke konkurenci s pocitacem ...
@domorodka @glimmer @kikimaruska @losova.n Zdravím, tak dětská lékařka nakonec papíry vyplnila+ ORL doporučení, prskala naše obvodní něco o diagnózách a jaktože to mám z toho ORL.... poděs. Nicméně, z pojišťovny do 10 dní přišel dopis, že jsou obě děti schávelní do lázní Kynžvart. Říkala, jsem si, že půjdu dopisem vítězně zamávat naší paní doktorce před očima 😉 Děti jsou opět nemocní, v červenci, nechápu! Mladší měl laryngitidu, po roce, to jsem si myslela, že jsme se toho zbavili, no, nic. Akorát pobyty už jsou dost vybrané (s vl. WC 🙂) takže listopad. Lázním, zdar!
Super, to je dobře. Mně doktorka vůbec neměla problém to vyplnit (také si nerozumí s pc, takže sláva psacímu stroji), ale říkala něco o tom, že nám to nemusí schválit, ať se ještě neraduji...
No doufám, že to klapne (mám doporučení z imuno-alergo, ORL + ona). V pátek jsem to byla podat.
@marcela9 jee, tak to je vyborna zprava ! Gratuluji ! Nastoupit mate do 6-ti mesicu 😉
Tak uvidis jak maj kdy volno... urcite bych jim v laznich take rekla ze jdyby se uvolnilo neco v nejakem mesici co bys radeji, ze bys mela zajem jako nahradnici...
Drzim vam pesticky at se vam tam pobyt libi a hlavne at fetem pomuze 🙂
Nam to pomohlo hodne na exem i na zvyseni imunity 🙂
V patek jsme se z lazni vratili a musim rict ze jsme si to letos uzili. Oproti lonsku je tam hodne kulturnich akci... fakt super... krasne pocasi... syn nemarodil, jen dcera mela 4 dny horecku... tak jsme byli na pokoji 5 dni. Tak uplne parada !
Hezky si to tam uzijte 🍀
@domorodka Já bych raději září, říjen, muž se případně těší na listopad na sníh 😝 tak to asi necháme už takto. S mužem se vystřídáme v rámci zachování duševního zdraví! 🙂 Těch šest měsíců mi přijde málo, vzhledem k tomu, že je to rychle plné. Když onemocníme, moc šancí nezbývá, jestli jsem pochopila, musí se v každém případě dodržet těch 6 měsíců, že jo? Tak to se máte, no, červenec, to je asi nejlepší doba na lázně 🙂 Jak píšu výše, doufám, že to tam synové nezboří a nevykážou nás, dohromady jsou totiž šílení raubíři 😂
Pojistovna ma na schvaleni mesic, vetsinou do 14 dni mam obalku ve schrance. Zatim sem zadala a najizdi treti tyden a jeste nic. Loni se mi i stalo, ze jsem mela driv ve schrance papiry z lazni a od pojistovny az potom, ze pry nestihaji a prioritne informuji lazne a ty hned pacienta.
@kikimaruska nam loni prislo schvaleni snad behem 10-ti dnu a letos jsme cekali skoro mesic...
Ahoj, v říjnu jedu s dcerou do lázní, máme zamluveny apartmán v domě Šárka. Mela byste některa fotky apartmánu? A taky jsem někde zahledla, že nějaká maminka hodně podrobně sepsala, jak to tam chodí a co si vzít s sebou...máte to některá? Děkuji 🙂
@vwild fotky Sarky nemam, ale jeden pokoj jsem videla a byl nadherny ! Ten hned u vchodovych dveri v prizemi.
Take by me zajimalo co pani sepsala teda...
S sebou si vem toho hodne 😉 3x denne venku za kazdeho pocasi... a rijen bude asi dost destivy... tak aby ti obleceni stihalo schnout... 😉

Prosím o radu. Mám možnost si vybrat buď termín 10.8. - 7.9. LD Záboj (bez sociálky) nebo 13.9. - 11.10. LD Výslunní (alespoň umyvadlo na pokoji) "Komplikuje" mi to trochu těhotenství - 1.12. mám termín porodu. Srpen mi přijde lepší kvůli počasí, ale zase mne mrzí, že bychom tam byli měsíc sami bez muže (přijel by na jeden, možná 2 víkendy) v době, kdy ještě můžeme vyjet na dovolenou, po výletech, na koupání, bude ještě hezké počasí. Podzim mne trochu trápí počasí v místě, že už tam bude zima, ale zase si říkám, že v Praze je většinou už hnusně a uklidím se tam ke konci těhotenství a odpočinu si od starostí a povinností doma....Jaké máte zkušenosti? Všem děkuji 😉