Létání miminek
Ahoj, poté, co jsem shlédla dnešní reportáž z kurzu létání miminek, tak jsem se rozhodla založit toto téma. Ráda bych totiž poznala maminku, která toto se svým dítětem absolvovala, aby mi vysvětlila, co tahle hrůza může pozitivního miminu přinést.
Kdo jste reporáž neviděl, tak tady je link:
http://www.ceskatelevize.cz/program/1097181328-...
Upřímně, pokud se nikdo neozve, tak to bude pro mě pozitivní zpráva - prostě jsou tady na diskusi jen samé rozumné maminy 😉
Stručné shrnutí
- Kurz „létání miminek“ se v Česku prezentuje veřejně například v pražském A centru (www.materstvi.cz) a v diskusi je zmiňováno vedení Blankou Sudíkovou; nabídky kurzu jsou uvedeny i na acentrum.eu/program/letani-s-miminky.
- Lékařští komentátoři a rodiče v diskusi upozorňují na konkrétní zdravotní rizika spojená s touto praxí: syndrom třeseného dítěte, přetížení kloubů, riziko nitrolebního krvácení a vykloubení ramene.
- Po reportáži České televize (ČT1/ČT24, pořad 168 hodin) vznikla veřejná kritika na sociálních sítích a diskuzních fórech (Plaváček, Emimino.cz, Rodina.cz) a diskutovalo se o možnosti oznámení policii či sociálním orgánům.
Nejčastější otázky
Q: Kde se v Česku pořádají kurzy „létání miminek“?
A: V diskusi byla uvedena nabídka kurzu v pražském A centru (www.materstvi.cz) pod vedením Blanky Sudíkové; na webu acentrum.eu je program „letani s miminky“.
Q: Jaká zdravotní rizika odborníci a rodiče zmiňují u „létání miminek“?
A: V diskusi a v reportáži odborníci varovali před syndromem třeseného dítěte, přetížením kloubů, vykloubením ramene a rizikem nitrolebního krvácení.
Q: Jak se „létání miminek“ liší od Vojtovy metody?
A: Vojtova metoda je v diskusi uváděna jako procedura vedená odborníky, na doporučení lékařů a pod dohledem rehabilitační pracovnice; „létání miminek“ je podle účastníků diskuse provozováno mimo tento lékařský dohled a bez obdobného odborného standardu.
Q: Může být „létání miminek“ podle českého práva považováno za ohrožování dítěte?
A: V diskusi byl citován §31 odst. 2 zákona o rodině, podle kterého rodiče nesmí ohrozit zdraví a vývoj dítěte; diskutující navrhovali konzultaci s policií a orgány sociálně-právní ochrany dětí jako možný postup.
Q: Kde najdu veřejnou kritiku a záznamy o kurzu?
A: Reportáž o tématu běžela na ČT1/ČT24 (pořad 168 hodin) a kritické reakce byly sdíleny na Facebooku (skupiny proti kurzu), na fóru Plaváček (plavacek-deti.cz), Emimino.cz a Rodina.cz.
Q: Co mám dělat, když kurz naživo vidím a mám pochybnosti o bezpečnosti?
A: V diskusi rodiče doporučovali oznámení příslušným orgánům (policie, sociální služby), informování pediatra a medializaci případu skrze místní média či odborné organizace.
Závěry z diskuze
Shoda
- Většina diskutujících považuje „létání miminek“ za nebezpečné pro zdraví dítěte a některé příspěvky jej označovaly za týrání s rizikem fyzických následků.
- Lékařské výhrady a zmínky o syndromu třeseného dítěte, přetížení kloubů a nitrolebním krvácení byly v diskuzi opakovaně uváděny jako hlavní argumenty proti kurzu.
- Reportáž České televize (ČT1/ČT24, pořad 168 hodin) spustila veřejnou kritiku na fórech (Plaváček, Emimino.cz, Rodina.cz) a vznikly facebookové iniciativy proti kurzu.
Sporné názory
- Někteří rodiče tvrdí, že existuje jemná forma manipulace či „pohupování“, která může být bez škod, zatímco drtivá většina účastníků diskuze považuje jakoukoli formu „létání“ za rizikovou.
- Několik příspěvků uvádělo osobní zkušenosti, kde se „letění“ jevilo jako přínosné nebo neškodné, zatímco ostatní diskutující tyto zkušenosti zpochybňovali a upozorňovali na možné skryté dlouhodobé následky.
Otevřené otázky
- Jakým právním postupem a jakými orgány (policie, sociální služby, lékařské komory) má veřejnost efektivně řešit podezření na ohrožení dítěte v kurzech tohoto typu?
- Jak přesně je kurz „létání miminek“ akreditován a do jaké míry podléhá kontrole (zmíněná akreditace MŠ „cvičení s batolaty“ byla diskutována jako nejasná)?
- Jaké jsou dlouhodobé fyzické a psychické následky „létání miminek“ na děti a existují relevantní vědecké studie potvrzující přínosy nebo rizika?
Zmíněné značky a firmy
A centrum, Plaváček, Česká televize, ČT24, 168 hodin, Emimino.cz, Rodina.cz, Plavacek-deti.cz, ACentrum.eu, Baby-cafe.cz, Radiopetrov.com, Rozzlobenimuzi.com, Legoland
Zmíněné produkty a metody
létání miminek, Vojtova metoda (vojtovka), nošení v šátku, látkové plenky (látkovky), baby masáž, plavání s dětmi, syndrom třeseného dítěte, akreditace MŠ „cvičení s batolaty“, AP (Attachment Parenting), §31 odst. 2 zákona o rodině, mandlové mléko
Místa a osoby
Blanka Sudíková, Pražské A centrum, Praha, Morava, Česká televize, Plaváček, Emimino, Rodina.cz, Legoland
ahoj 🙂
jen k tomu potápění - shaulo, proč ti vadí, že by se měl potápět i rodič? mně to naopak přijde sympatické, že se s mimčem potopí i máma, myslím, že mimčo se tak může cítit o něco líp, když je s ním rodič pod vodou 🙂 ale nelíbí se mi to potápění bez signálu, myslím, že signálem by se na to mělo mimčo připravit, bez signálu mi to přijde opravdu jako šok 😒 a k té nahotě na jejich plavání nevím co říct 😀 ta Blanka to tam někde píše, že záleží na každém, že přebíhají z jednoho bazénu na druhý, do sauny 😕 tak to asi není podmínka být nahej 🙂 na chatu plaváčku je dobrý názor té astroložky kristýny🙂
artuse, já měla pocit, že zrovna shaule se ta myšlenka potápění rodičů líbila.
aleachim, aha, schaula - velká omluva, teď jsem si to přečetla znovu...už blbě vidím či čo
Artuse, ano, mě se ta myšlenka naopak líbí. I když je to nepraktické 😀 (člověk pak musí sušit vlasy, že jo 😅 ). Ale podle mě to na děti určitě musí působit příznivě - bez rodiče jsou pod tou vodou tak nějak "moc samy"... Takže třeba tohle se mi na práci p. Sudíkové (případně dalších klubů, kde to dělají) líbí. K tomu signálu - ono i to, že s dítětem navážeš oční kontakt a dáš mu nějak najevo, že se bude potápět, je taky signál. Nemusí to být zrovna mluvené slovo (á šup nebo něco podobného)... Takže tohle by mi za určitých okolností (dodržení nějakého rituálu před potopením) taky nevadilo. Horší je to už s myšlenkou opakovaného potápění - neviděla jsem to, takže nebudu soudit, ale pokud je to tak, jak si myslím, tj. že se vynoří jen na chviličku na nádech a zase šup pod vodu, tak to rozhodně NEEEEE 😝
Stejně by mě zajímalo, jak je to s tím jejich tvrzením, že se začíná "lehkými" cviky a zátěž se přidává postupně, takže si svaly a klouby mají možnost zvyknout na zátěž... Něco na tom asi bude, ale stále se domnívám, že i zátěž, která je zvyšována postupně, ale je tohoto charakteru, je pro malé dítě naprosto nevhodná a jako takové by jí dítě nemělo být vystavováno.
Nebojte se, nestává se ze mě příznivec paní Sudíkové, jen uvažuji o možnostech a jisté aspekty její práce (nemám na mysli létání) mi připadají prospěšné. Nicméně jiné (létání) zase příšerné. Navíc je problém opravdu v tom, že není schopna žádnou rozumnou argumentací dokázat, že létání dětem neškodí. Dokazuje to jen svými pocity (v tom mi připomíná profesorku jasnovidectví z Harryho Pottera 😀 ).
Rozhodně nevěřím jejich tvrzení, že když jsou cviky prováděny pomalu, má CNS šanci reagovat a dát kloubům a svalům pokyn k nějaké činnosti, takže k žádnému poškození nemůže dojít. To je podle mě nesmysl - naopak CNS malého dítěte je nezralý a teprve se UČÍ, co má se svými svaly a klouby dělat. Kdyby to bylo tak, jak tvrdí příznivci létání, tak to bychom už rovnou rodily chodící, mluvící a uvažující malé dospělé.
Jediné, co by mě možná přesvědčilo, že létání není tak škodlivé, jak se všichni domníváme, je kompetentní studie na nějakých zátěžových figurínách obdobně jako se třeba testují dětské autosedačky... Pokud se vůbec něco takového dá provést 😕
No přijde mi to přinejmenším nebezpečné. Svůj názor jsem psala už dříve. Nicméně nemáte nějaké stránky v češtině, kde bych se o něm dočetla víc? Případně jak se to překládá v Googlu? To ještě neumím 😅
preklad,
http://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=e...
Bcharkovskij%26hl%3Dcs%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:cs:official%26hs%3DH5f%26sa%3DX
přečetla jsem překlad - šílené, je to fanatik, je strašné, že ho ještě někdo nezatkl a nezavřel -tímhle nebezpečným šílencem se inspiruje Blanka Lítačka?
Apo, díky, ale tohle jsem už četla, odkaz je o pár stránek dříve. Měla jsem na mysli ještě nějaké jiné články, ono není fér udělat si konečný názor jen z jednoho zdroje 😉
hm tak zkusim pohledat,ale neznam vsecky koncovky statu kde tento clovek korzoval 😲
na googlu je toho mrak i nejake ruske odkazy ale nemam moc casu hledat tedkom 😖
Dobrý večer, holky🙂 Tak jsem po celém dni s malou u babičky zase sedl k PC, letmo pročetl chat na plaváčku a zjistil jednu šílenou věc...začínají se tam množit hlasy, že prý je mnoho pediatrů, neurologů, ortopedu a dalších lékařů, kteří s metodou byli obeznámeni a souhlasí s ním ... asi se odstěhuji protože svět se zbláznil☹
Pavle, pochopila jsem, že jste rehabilitační pracovník? Lékařů tedy asi znáte hodně? Znáte Vy nějakého, co by "létání" schvaloval? Já teda zdravotník nejsem, ale co jsem se ptala lékařů "kolem", tak nikdo se zatím nehlásil 😉
Tak bych těch jejich "mnoho" brala hodně s rezervou. Proč třeba neudělají ti "jejich" lékaři nějaké oficiální prohlášení, nebo co já vím? Když s tím souhlasí, tak ať se nestydí se svým názorem vystoupit veřejně 🤐
Hani ... s kolegy fyzioterapeuty jsem to probíral a neznám jediného který by se k tomu přihlásil, ani žádného lékaře. Jsem zvědav jestli se někdy ti jejich lékaři otevřeně ozvou. Moc tomu nevěřím, ale třeba se konečně začne diskuse na odborné úrovni a nikoliv jen diskuse kdy na jedné starně jsou argumenty a na druhé pocity🙂
haniani přesně tak lékaři by měli udělat prohlášení aby se uklidnila i veřejnost pokud by bylo vše v pořádku.ale nějak tomu na Plaváčku nevěřím.
Shaula včera jsem si prohlédla všechny fotky ve fotogalerii Plaváčka a až na jednu se mi nezdály až tak hrozné,možná to plavání není tak strašné.
kubaka ona se aspon co jsem včera četla vyjadřovala tak ,že v něčem je jí I CH vzorem ale že nevyznává jeho brutálnější pojetí plavání a potápění.
vsimate si jestli s ena plavacikovi neco z obsahu meni ?jestli nekdo upravuje text fota a tak?ja nemam prehled,ale casto s emi stalo kdyz neco bylo kontroverzni,ze se okamzite zaclo prepisovat stahovat upravovat..jestli ne tak s eomlouvam..nicmene lenko ona prebrala metodu po nem princip zni v potapeni bez signalu akorat to nedela tak brutalne jak on pac tady by ji sezrali zaziva za toto 😎
Pavle, taky jsem zvědavá, ale spíše skeptická v tomto ohledu. A v odbornou diskusi bych už nedoufala vůbec 😖 K odborné debatě musí být totiž odborný přístup a argumenty na obou stranách. Tady jedna strana ODBORNOST vyloženě popírá, vlastně jak jsem četla různé diskuse, tak odbornými, či logickými důvody a argumenty vyloženě opovrhuje - protože přece to zažijete a VÍTE a nemůžete jinak, než létat 😒
Hani .. jo bohužel to tak je ... naposledy zkouším argumentovat a žádat na plaváčkovi argumenty, ale asi vím jak to skončí☹
no, já bych taky mohla tvrdit, že znám xy lékařů, který to schvalují/neschvalují a vy nebudete vědět, zda to pravda je nebo není, takže bych to moc vážně nebrala. On monitor snese kde co a za lež se tu netrestá. Nicméně jsem za celou létací dobu neslyšela jediného lékaře, že by to schvaloval.
Jo už asi vím, to je ta, co tvrdila, že se pod vodou nadechla 😀 V tom případě má pravdu Míša, to bude spíš halucinace z hypoxie 😀 😀 😀
No nicméně ale jestli takto potápějí děti, navozují jim hypoxii proto, aby měli "duchovní" prožitek... 😝 😝 😝 Asi budu blinkat 😝 😝 😝
Shaulo ... právě odpověděla úplně skvěle...vlastně vše ví, ale nic nám nepooví, protože bychom to zase zkomolili☹
chtělo by to nějaký dobrý překlad do češtině více článků o tom Charkovském...google překládá mizerně 😅 já se dozvěděla, že je průkopníkem porodů do vody, a nějakého cvičení ve vodě, kdy se utužuje člověk, jak fyzicky, tak psychicky a např. 1,5 letý chlapec je schopen zaběhnout maraton, ale pořádně popis čeho jak chybí nebo nevím, kde hledat nebo to z toho překladu nechápu a víc si neumím přeložit...nicméně i na mě působí jako šílenec...
tady něco přeložené googlem: http://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=e...
originál tady:http://nevanews.com/index.php?id_article=367§ion=4
jinak ale to létání miminek nesouvisí s Charkovským?
Prave som to docitala tu aj na tom Plavacikovi....preboha, prosim Vas povedzte mi, ze to je len zly vtip ☹ ☹ ☹ Tak toto kebyze ukazem v robote, tak neviem.....s tym predsa nemoze ziaden normalny lekar suhlasit, o tom ma nepresvedci nikto. 😠
