Létání miminek
Ahoj, poté, co jsem shlédla dnešní reportáž z kurzu létání miminek, tak jsem se rozhodla založit toto téma. Ráda bych totiž poznala maminku, která toto se svým dítětem absolvovala, aby mi vysvětlila, co tahle hrůza může pozitivního miminu přinést.
Kdo jste reporáž neviděl, tak tady je link:
http://www.ceskatelevize.cz/program/1097181328-...
Upřímně, pokud se nikdo neozve, tak to bude pro mě pozitivní zpráva - prostě jsou tady na diskusi jen samé rozumné maminy 😉
Stručné shrnutí
- Kurz „létání miminek“ se v Česku prezentuje veřejně například v pražském A centru (www.materstvi.cz) a v diskusi je zmiňováno vedení Blankou Sudíkovou; nabídky kurzu jsou uvedeny i na acentrum.eu/program/letani-s-miminky.
- Lékařští komentátoři a rodiče v diskusi upozorňují na konkrétní zdravotní rizika spojená s touto praxí: syndrom třeseného dítěte, přetížení kloubů, riziko nitrolebního krvácení a vykloubení ramene.
- Po reportáži České televize (ČT1/ČT24, pořad 168 hodin) vznikla veřejná kritika na sociálních sítích a diskuzních fórech (Plaváček, Emimino.cz, Rodina.cz) a diskutovalo se o možnosti oznámení policii či sociálním orgánům.
Nejčastější otázky
Q: Kde se v Česku pořádají kurzy „létání miminek“?
A: V diskusi byla uvedena nabídka kurzu v pražském A centru (www.materstvi.cz) pod vedením Blanky Sudíkové; na webu acentrum.eu je program „letani s miminky“.
Q: Jaká zdravotní rizika odborníci a rodiče zmiňují u „létání miminek“?
A: V diskusi a v reportáži odborníci varovali před syndromem třeseného dítěte, přetížením kloubů, vykloubením ramene a rizikem nitrolebního krvácení.
Q: Jak se „létání miminek“ liší od Vojtovy metody?
A: Vojtova metoda je v diskusi uváděna jako procedura vedená odborníky, na doporučení lékařů a pod dohledem rehabilitační pracovnice; „létání miminek“ je podle účastníků diskuse provozováno mimo tento lékařský dohled a bez obdobného odborného standardu.
Q: Může být „létání miminek“ podle českého práva považováno za ohrožování dítěte?
A: V diskusi byl citován §31 odst. 2 zákona o rodině, podle kterého rodiče nesmí ohrozit zdraví a vývoj dítěte; diskutující navrhovali konzultaci s policií a orgány sociálně-právní ochrany dětí jako možný postup.
Q: Kde najdu veřejnou kritiku a záznamy o kurzu?
A: Reportáž o tématu běžela na ČT1/ČT24 (pořad 168 hodin) a kritické reakce byly sdíleny na Facebooku (skupiny proti kurzu), na fóru Plaváček (plavacek-deti.cz), Emimino.cz a Rodina.cz.
Q: Co mám dělat, když kurz naživo vidím a mám pochybnosti o bezpečnosti?
A: V diskusi rodiče doporučovali oznámení příslušným orgánům (policie, sociální služby), informování pediatra a medializaci případu skrze místní média či odborné organizace.
Závěry z diskuze
Shoda
- Většina diskutujících považuje „létání miminek“ za nebezpečné pro zdraví dítěte a některé příspěvky jej označovaly za týrání s rizikem fyzických následků.
- Lékařské výhrady a zmínky o syndromu třeseného dítěte, přetížení kloubů a nitrolebním krvácení byly v diskuzi opakovaně uváděny jako hlavní argumenty proti kurzu.
- Reportáž České televize (ČT1/ČT24, pořad 168 hodin) spustila veřejnou kritiku na fórech (Plaváček, Emimino.cz, Rodina.cz) a vznikly facebookové iniciativy proti kurzu.
Sporné názory
- Někteří rodiče tvrdí, že existuje jemná forma manipulace či „pohupování“, která může být bez škod, zatímco drtivá většina účastníků diskuze považuje jakoukoli formu „létání“ za rizikovou.
- Několik příspěvků uvádělo osobní zkušenosti, kde se „letění“ jevilo jako přínosné nebo neškodné, zatímco ostatní diskutující tyto zkušenosti zpochybňovali a upozorňovali na možné skryté dlouhodobé následky.
Otevřené otázky
- Jakým právním postupem a jakými orgány (policie, sociální služby, lékařské komory) má veřejnost efektivně řešit podezření na ohrožení dítěte v kurzech tohoto typu?
- Jak přesně je kurz „létání miminek“ akreditován a do jaké míry podléhá kontrole (zmíněná akreditace MŠ „cvičení s batolaty“ byla diskutována jako nejasná)?
- Jaké jsou dlouhodobé fyzické a psychické následky „létání miminek“ na děti a existují relevantní vědecké studie potvrzující přínosy nebo rizika?
Zmíněné značky a firmy
A centrum, Plaváček, Česká televize, ČT24, 168 hodin, Emimino.cz, Rodina.cz, Plavacek-deti.cz, ACentrum.eu, Baby-cafe.cz, Radiopetrov.com, Rozzlobenimuzi.com, Legoland
Zmíněné produkty a metody
létání miminek, Vojtova metoda (vojtovka), nošení v šátku, látkové plenky (látkovky), baby masáž, plavání s dětmi, syndrom třeseného dítěte, akreditace MŠ „cvičení s batolaty“, AP (Attachment Parenting), §31 odst. 2 zákona o rodině, mandlové mléko
Místa a osoby
Blanka Sudíková, Pražské A centrum, Praha, Morava, Česká televize, Plaváček, Emimino, Rodina.cz, Legoland
no napadlo mě, jestli by i MK jako server nemohl nějak přispět a podpořit to stanovisko odborníků k létání - nevím, na homepage to pověsit - potenciální létající mimika by si to zasloužila????? kdyby to mělo odradit jen jednu maminku, tak by to mělo smysl. na některých servrech už to je, přečte si to každý, kdo jen otevře stránku, není to reklama na dupačky a čepičky🙂))).
Létání miminek...naskakuje mi husí kůže,... 😖 Viděla jsem to v televizi no hrůůůzaa 😒
Zdravim holky,
o lietani miminek som pocula ale vobec som nevedela o co ide... az teraz som si to pozrela.... To je hrozne... nechapem ako toto niekto dovoli. Rodicia co toto robia svojim detom urcite nemaju zdravi rozum, alebo dostatocne nechapu co mozu svojim detom sposobit!! 😠 😠 Toto je fakt chore 😖 a clovek co toto vymyslel urcite nema zdravi rozum 😠 😖
to len dokazuje comu uz davno verim, ze ludia by mali najskor robit psychotesty a potom mat deti....
je to strasne, toto normalny clovek neurobi ani nechcenemu psovi, preco to robia svojim vlastnym detom? ☹
jemine, ja som myslela, ze tato tema je o lietani babetiek v lietadlach a teraz som nakukla a som zhrozena 😨 🤐 to video som videla asi pred tyzdnom, hned mi ti ludia prisli nenormalni 😲
Tak máme další článek o "létání": http://ona.idnes.cz/miminka-letaji-dal-odborny-...
Je opatrný, ale pro mne s pár novými informacemi.
Potvrzuje ovšem to co jsem si myslela, totiž že rodičům stačilo a stačí slovo paní magistry, která "ochudila" (sice nevíme proč, to něco nebylo tak "prospěšné"? z čeho při výběru vycházela, a jak si mohla být jistá dosažením "výsledků", nebylo třeba převzít metodu celou? podle čeho určila které cviky může vypustit? vždyť pokud měla od Čarkovského nějaké studie, jejich základem byly všechny cviky, ne? nebo studie také neměl a stačilo jí jeho slovo, její pocity?) Čarkovského metodu, ale "obohatila" ji o duchovní "omáčku" a nazvala "létání".
Stále mi selský rozum (a to ZEJMÉNA U MIMINEK) říká NE a alespoň pro mne navíc vyvstává mnoho otázek (viz. v závorce). Stále se nemohu zbavit dojmu, že rodiče prostě uvěřili, protože chtěli jít hlavně jinou cestou a až tak je nezajímalo, zda to je pro jejich děti prospěšné, nemohu si pomoct. Nechci zesměšňovat jiné cesty (sama také nedělám vše podle "zajetého"), ale myslím, že tady to "zavání" týmž, čemu se někteří snaží vyhnout u "bílých plášťů" - slepou důvěrou.
Magistra Jarka Veselá Šlehlá a její Kroužek alternativních rodičů praktikují zase metodu "Ducání miminek". Jedná se o zpočátku velmi pomalé a šetrné ťukání dětmi hlavičkami o sebe, které se postupně zrychluje a zvětšuje se jeho síla. Tato metoda má jak přímý vliv na posilování lebečních kostiček a krční páteře, tak zejména zpevňuje pouto mezi potomkem a rodičem, tvrdí Veselá Šlehlá. Metoda samozřejmě vychází čistě z přírody, kde i například malí beránci praktikují podobné terapie. Dětem se zpočátku metoda příliš nelíbí a dávají to najevo hlasitým pláčem, ale po čase si zvyknou a jsou velmi spokojené. Bezpečnostním kritériem síly ducání je takzvané "pošilháváníčko" (pokud se oči dítěte začínají sbíhat k sobě, je třeba buď ubrat na intenzitě, nebo naopak přidat a jev postupně odezní). Ducání jsem vymyslela, když jsem si batikovala sukni, říká Veselá Šlehlá. Údajně pomocí "ducání" vychovala i svých pět dětí, které jsou díky tomu mnohem dospělejší a podobné matce. 😀 😀
Veselá šlehla mě taky dostala😀, ale teď jsem tam narazila ještě na něco a to mě zase vytočilo:
Příspěvek od "Retroeva":
"varování
Ať už je to jak chce s "odbornou" stránkou problému létajících dětí , bohužel musím konstatovat,že s paní Mgr.Sudíkovou mám neblahou zkušenost s tzv. delfínkováním, tj. násilným potápěním dětí.Považuju ji za osobu,která nekriticky přijímá mnohdy možná prospěšné alternativní metody.Na jednom z jejích kurzů jsem pak ovšem musela zachránit život 10ti měsíčnímu kojenci se zástavou, kterému paní Mgr. odbourávala stres příliš dlouhým topením v bazénu.
Jelikož máme svobodu, rodiče mohou s dětmi nakládat podle svého.V kursech paní Mgr.Sudíkové se podle mě stávají oběťmi jejího manipulativního chování a nesporného charizmatu a přesvědčovacích schopností, hraničících s mesiášskou rolí.Nevím jak dotyčné rodiče varovat, protože i já jako lékařka jsem v touze po tom dopřát dítěti to nejlepší své miminko trápila.Jsem ráda,že jsme přežili bez úhony."
lantano,
to je drsňárna....nejvíc na tom naštve že jim to prošlo....ti lidi jsou paka ale to jde vidět na těch fotkách ty jejich tváře..
tak este aj "ducani miminek" ....to uz co ma byt? ako moze niekto porovnavat babatka k mladym barancekom? to jej vymletej hlupani nevie nejaky zoolog napisat ze tieto zvierata maju lebecne kosti, hlavne frontalne x krat pevnejsie ako je v prirode bezne, a to preto, ze v dospelosti takto zapasia o samice???? to aj ona svojich synov pripravuje na to, ze ak chcu najst nevestu, musia sa drbat hlavou o mury???
ludska blbost je nekonecna, dokonca toto mi pride slaby opis, treba na ludsku blbost najst vystiznejsiu charakteristiku....
mamutko,
to je jenom recese! 😀 jako někdo to ze srandy napsal aby tím poukázal na blbost té baby co vede lítání miminek.
som si vydychla 😀 no ale zase po tom lietani ma asi neprekvapi ani info, ze aj toto sa robi naozaj.... 😝
Tak jsem si to přečetla, podívala se, vyslechla a řekla bych k tomu jen, že mně osobně nejen rozum, ale právě a hlavně cit, mateřská intuice a vůbec ta iracionální stránka člověka říká, že toto "VOPRAVDU" ne 😖
A to "delfínkování", podle toho, co se o tom postupně dozvídám mi přijde minimálně stejně ujeté.
Náhodou jsem našla toto video:
Nevím jak ostatní, ale já souhlasím s komentářem pod videem. Ani úžasná duchovní hudba a vůbec "nirvánoidní" atmosféra medailonku nezastře, že tomu prckovi se to NELIBÍ.
No teda potopit dítě, které v té chvíli zcela očividně PLÁČE (to, co proplouvá tím kruhem) může udělat jen šílenec nebo člověk, kterému na něm vůbec nezáleží! 😝 😝 😝
Ahoj holky,nevíte někdo co a KDE dělá ten úžasný syn Blanky lítačky,který psal ten dopis??
Ako sa hovori, je to kazdeho osobna vec...moja je k tejto teme tiez negativna...Je to protispontanne, aby babatko plavalo- lietalo!!, ked ani chodit nevie. Naco je to vsetko dobre??? Da sa aj inymi sposobmi rozvijat telesne aktivity...
haniani ano to video je dost uplakane otazne je preco. moj syn sa napr bal fotografa a preto hodil taky ksicht.
plavanie sa urcite na silu nerobi a nie este s placucim dietatom. a zavisi aky maju decka den tie vacsie uz vedia povedat co chcu co nechcu. vela deti sa nepotapa ale voda nadnasa a prospieva v ramci rehabilitacie
ale lietanie je ujete teda hodne.
http://picasaweb.google.sk/kksebastianko1/Sebas...
http://picasaweb.google.sk/kksebastianko1/Sebas...
mate pocit ze je vystraseny ci to robi nasilu? vela deti sa rehoce ako kon a hadzu sa same do vody voda je o zabave nie o muceni.
Katy - Haniani podle mě nekritizovala plavání jako takové, ale toto jedno konkrétní video. Taky chodíme na plavání, klukům se to líbí, ale znám i ten pláč, proplakali první 3 hodiny, ale ne proto, že by se báli vody, ale nelíbila se jim ta nezvyklá akustika. Pak měli delší dobu problém vrátit zapůjčenou hračku, taky plakali a byli protivní, takže kdyby nás někdo v tu chvíli natočil, tak to bude vypadat podobně. ALE: NIKDY se nepotápí dítě, které zrovna pláče. To by mě v životě nenapadlo a i naše lektorka by to nedovolila. Proto mě zaráží, že v tom videu s klidem šupnou pod vodu plačící dítě... Fuj 😝 Navíc z toho videa jsem měla pocit, že se mu opravdu nelíbí to potápění, toužebně koukal k hladině, vždycky se potom hned sápal na maminku a rozplakal se ještě víc... Tady to podle mě dělali proti přání dítěte, které dávalo jasně svůj názor najevo...
katy1979: Já taky chodila s dětmi plavat a aj se potápět 😉 Proti plavání miminek - tomu normálnímu - vůbec nic nemám, naopak.
Možná se pletu, ale to video myslím, že je právě z nějakého kurzu "delfínkování". Donedávna jsem nevěděla o co jde a teď, jak se to dozvídám, tak se mi to nelíbi 😖. Nevím proč se má dítě potápět bez varování? Co je tak špatného na signálu - jak jsme to dělali i my - který mu dá šanci se včas nadechnout?
A potápět dítě, které pláče a evidentně nechce, proč? ☹

Hollywoda jsem viděla, bomba film a Gillmorky, můj milovanej seriál 😵
Kubaka, jsem vytrénovaná od mala, takže to beru s notnou dávkou nadhledu až humoru, což je žere ještě víc a já se o to víc bavím nad jejich blbostí a přízemními starostmi 😀 Když si to člověk nebere osobně tak je to fajn a sem tam někdo fakt překvapí 😉 Jen posledních pár dní mám dojem že kdyby jsem šla po ulici já a na druhé straně E.T. tak já budu ta "zajímavější" a to ne v malé slovenské dědince, tady už se s semnou smířili, asi... ale v pár minut vzdáleném okresním městě. Protože jsem si "dovolila" ptát se na látkové pleny, což jako by tu nikdo neznal a malého nosím v šátku, což je pro ně asi taky něco naprosto nového a pro minimálně polovinu odsouzeníhodného 😅 no a totál jsem se zazdila ve většině tamních lékáren, když jsem chtěla penaten tekutý pudr 😝 Ale jináč na první dojem jsou tu lidi vstřícnější, ochotnější a ukecanější než v Praze, jen si člověk nesmí lámat hlavu nad tím co o něm řeknou jak zaleze za roh. Teda až na tu maminku dnes v busu, jsem měla dojem že mě za ten šátek ukřižuje... Málem skolabovala když to viděla 😀