Lowcrab - nízkosacharidová strava - co to obnáší?

smoulinkam
5. únor 2019

Dobrý den maminky , mate některá zkušenosti s lowcrab stravou? Popřípadě mohli by jste mi vysvětlit co to znamená a co to vše obnáší ?
Dekuji

sudylichozrout
5. únor 2019

@smoulinkam ahoj, je to dieta zalozena na tom, ze nejis zadne sacharidy. Pri prisnem drzeni muzes max. 20g sacharidu denne. Zdrave to neni ani nahodou, i kdyz se po tom rychle hubne. Jenomze clovek nema energii na pohyb, takze sibtravi vlastni svalovou hmotu a zatezuje ledviny. Jakmile prestanes drzet a zacnes jist normalne (sic velice zdrave), nastupuje jojoefekt. Kamarad to drzel, behem 3 mesicu shodil 15 kg. Pak zacal pridavat potraviny, ktere nemohl, byt v male mnozstvi a uz to ma skoro zase zpet. Takze za me, rozhodne nedoporucuju. S efektivnimu hubnuti staci klasika. Mensi prijem nez vydej a pohyb. Ja jsem nikdy nemela nadvahu, ale po druhem porodu mi zustalo cca 6 tehotenskych kil. Hlidam si prijem jidla, kolik toho jim (kaloricky) a 3x tydne chodim na hodinku a pul do fitka, kde jedu 20 minut kardio, pak silove cviceni a pak zase 20 minut kardio. A jde to dolu, bez ubytku svalove hmoty. Dolu jde zkratka jen to, co ma.

ocetnicek
5. únor 2019

Zkusila jsem a opravdu nedoporučuji. Ve skupině, kam jsem se přidala, když jsem ještě držela, se neustále řeší nějaké problémy. Holky, co to začínají držet nebo drží, tak si stěžují, jak jim padají vlasy, jsou unavené, třepou se jim ruce, mají vysoky cholesterol, zvyšenou kyselinu močovou atd. Toto stravování já osobně nedoporučuji, vydržela jsem to měsíc a pak se radši vrátila k tzv. středomořské stravě, která je (dle mého, každy nemusí souhlasit) nejlepší. Ryby, bílé maso, celozrnné obiloviny, luštěniny, mléčné vyrobky, samozřejmě ovoce a zelenina hlavně.A když mám chuť na sladké, kupuji s v Lidlu jejich 81% čokoládu, ta je luxusní.

sudylichozrout
5. únor 2019

@ocetnicek tak tak. Zakladem je zdrava a lehka strava, clovek muze jist to, co ma rad, jen toho nesmi snist tuny. Plus pohyb, to je alfa a omega vseho. Tyhle diety, at uz se jedna o lowcarb, paleo, ducan... Jsou zdravotni casovanou bombou s nejistym vysledkem. Na nejakem webu jsem se zacetla do dlouhatanske diskuze, kde s tim holky zacinaly. Procetla jsem tri mesice debaty, cca 30 stranek (jako tady na Koniku). Holky si to ze zacatku pochvalovaly a pak cca po dvou mesicich to zacalo. Prusery s ledvinami, spatna plet, unava, padani vlasu, kolapsy. Kdepak, tohle je proste blbost.

cilkat
5. únor 2019

Skutečný Louis carb je opravdu docela nepřirozený zahul (těch 30 g sacharidů max). Znamená, že už si hlídám i kolik si dáš rajcete, o mrkví a dýní nemluvě. Defakto jsi čistě na mase a vejcích... Jsou ale i mírnější varianty (prej tomu říkají sugar free), kde můžeš až 120 g sacharidů denně. Ty se občas doporučuji i třeba cuktovkarum. Znamená to vpodstate nahradit klasický přílohy (těstoviny, rejzi, brambory) zeleninou a pečivo omezit na minimum (nicméně nemusí se vynechat úplně).... Na něčem tohoto typu teď jsem kvůli tehu cukrovce a celkem mi to vyhovuje (defakto se zastavila váha, mozek otoky a žaludek je taky v klidu). Takže jako u všeho "všeho s mírou". Snížení sacharidů v jídle je při obvyklém českém jídelníčku fajn skoro vždy, ale úplná eliminace je divná.

ocetnicek
5. únor 2019

@sudylichozrout Sleduji to na té skupině na fb denně, holky nadšené, jedou jak fretky, po měsíci přichází první stížnosti na zdravotní stav, první absťáky po cukru, hledání náhrad za potraviny, co nemůžou. A bohužel spousta fanatiků, kteří budou za tuto stravu bojovat, ať se děje, co se děje. No, každy si na to musí přijít sám, ale kdykoliv to někde čtu, musím napsat svůj názor 😎😉

sudylichozrout
5. únor 2019

@ocetnicek naprosto chapu a souhlasim.

m_tina
5. únor 2019

držím low carb už víc než rok a naprosto mi to vyhovuje, ono jde o to, za jaký konec to vezmete a co od toho čekáte! Já držím cca 50g sacharidů a nic nepočítám, jím podle hladu, nemusím na jídlo myslet atd...náhražky nevařím a nekupuju, občas něco LC upeču, myslím "sladkého" a to podle toho, co mi chutná. Osobně jsem ani žádná negativa LC na sobě nepozorovala a nepozoruju. Doporučuji si k tomu najít informace a pokud se vám to bude líbit, tak to zkusit 🙂

sudylichozrout
5. únor 2019

@m_tina 50 g sacharidu denne? To mas v trose ovoce... Co proboha jis? Temer ve vsem jsou nejake sacharidy.

kimdes
5. únor 2019

Neviděla bych to tak hrozně.....Jakože bych to nepřeháněla...asi bych to nazvala nízkosacharidová strava-ne dieta-a podle mě to znamená, vynechání příloh, bílého pečiva a zbytečného cukru. Na tom nevidím nic nezdravého 🙂 Už to nějakou dobu aplikuju, je mi dobře, přílohy mi nechybí. Když chci dám si knedlík, jednou za čas....všechno s mírou, a se selským rozumem, ne?

sudylichozrout
5. únor 2019

@cilkat jak si zapisuji jidlo do tech kalorickych tabulek, tak vidim, ze i kdyz jim vlastne fakt vsechno, jen mensi porce, mam denne cca 100-130g sacharidu. Takze ono to opravdu jde, clovek se nemusi omezovat v pestrosti stravy, ale spis v jejim celkovem dennim mnozstvi. Chce to nad jidlem trochu premyslet.
A to jim zitnopsenicny chleb, testoviny i dzem ci med, cokoladu. Jen zkratka nevyluxuju pul lednice. Jim tak dlouhodobe a je to fajn

m_tina
5. únor 2019

@sudylichozrout ovoce nejím, max LC friendly to i když si dám 100g, pořád pohoda, jím lc, takže mléčné výrobky, sýry, ořechy, maso, zeleninu, úplně v pohodě 🙂

dura175
5. únor 2019

@smoulinkam Nejlepší “dieta” je zdravý životní styl. Proto to píšu v uvozovkách, protože to vlastně není dieta. Takže vyvážená strava, vyřadit průmyslově zpracované potraviny a zařadit pohyb. Všechny ty přísnější verze low carb jsou trvale udržitelné jen v minimu případů. A jak psaly holky výše, vysoceproteinová strava zatěžuje ledviny. Moc se o tom nemluví, ale sníženou funkcí ledvin trpí 10 % populace, to je dost. A bohužel, otřepaná fráze, že ledviny nebolí, je pravda. Takže spousta lidi o tom dlouho neví a tímto si nevědomky svůj stav ještě zhoršují.

m_tina
5. únor 2019

@dura175 jenze spravne nastavena lc strava nema vetsi prijem bilkovin nez ta "bezna" rozdil je v prijmu sacharidu versus tuku

bousovka007
5. únor 2019

Myslím, že většinový problém v Čechách spočívá ve "vysoko sacharidové" dietě. Osobně na mě velmi příznivě působilo omezování příjmu sacharidů během dne v kombinaci s fyzickou aktivitou. V praxi to znamenalo snídat v podstatě normálně, přidat svačinu (ovoce s jogurtem), oběd více méně normální s omezením přílohy (ale nevynechat), zařadit odpolední svačinu (zelenina s bilkovinou) a večeře ideálně bez sacharidů.
Když jsme se pokoušeli o krátkodobou ketodietu (cca 3 týdny), bylo to nesmírně vyčerpávající a stresující a téměř to vylučovalo jakoukoli možnost najíst se jinde než doma.
Myslím, že jako ve většině dalších věcech je třeba k tomu přistupovat nějak rozumně.

m_tina
5. únor 2019

@bousovka007 ono tam může jít o nějakou dobu adaptace, a já teda nemám problém se najíst kdekoli 🙂