Maminkou na jaře 2010 II. Přidejte se

elitera
11. bře 2009

Chystáte se na mateřství cca za rok? Přidejte se 🙂

aerin
5. kvě 2009

jeste jedna perlicka ode me, jak jsem ted presla k te nove mudre, ptala se, jakou antiko jsem brala a jak dlouho, kdyz jsem ji rekla, ze Diane-35 a ze jsem ji brala cca 4,5 roku, rekla mi, ze je to snad nejsilnejsi HA vubec a ze ji predepisuje holkam s extremnim akne a max na rok, dva.........takze tot k dovrseni litanie s mym uuuzasnym doktorem 🙄

andelka
5. kvě 2009

U mě se to vezlo od 18, co jsem měla prvního kluka. Mamka zbystřila a dokopala mě ke svému gynekologovi, a já jsem taky chtěla být zodpovědná a dospělá. Ve škole jsme měli přednášky, kde se toho hodně točilo kolem odpovědného sexu, tj s kondomem a hormonální antikoncepcí. Navíc na to tehdy ještě přispívala pojišťovna, tak neberte to. No a navíc pravidelný cyklus, menší bolesti při MS a zlepšení pleťi...učiněný zázrak. Navíc já jsem do 20 neměla doma ani internet, všechny moje kamarádky HA braly a byly nadšené, nikoho kdo vysadil a měl problémy jsem neznala a hlavně ta vysoká spolehlivost při minimálních požadavcích, no paráda. Kdybych to mohla vrátit, udělala bych hodně věcí jinak, ale to nejde, člověk se může jen poučit.

Eli: jojo, estrogen a na chlapy to působí prý taky. 😖

elitera
autor
5. kvě 2009

"Ve škole jsme měli přednášky, kde se toho hodně točilo kolem odpovědného sexu, tj s kondomem a hormonální antikoncepcí" plus ta pojišťovna
přesně! Holky si fakt myslej, že to je to nejlepší na světě, co můžou udělat. Stejně jako používat tampony a rodit jedině s epidurálem nebo rovnou císařem bez indikace.

andelka
5. kvě 2009

aerin: Tak to byl teda bezva doktor 😠 , ještě že už jsi jinde. 🙂 Já se radši moc nepídím po tom, co jsem brala, nebyly to ani nejnovější ani nejdražší prášky.
Eli: No jo, jenže když v těch letech kdy je člověk k tomuhle vnímavý a hodně to řeší, slyší jen A a nikdo mu neřekne taky B nebo to zlehčuje, tak je dost složité nejít s proudem. Nehledě na to, že když pak někam holky, co měly problémy napíšou své negativní zkušenosti, jsou osočeny, ať si to nechají, že to tak není.
Jinak já ještě tempony používám, střídám to s vložkama. Ještě jsem se ke kalíšku neodhodlala, si říkám, že na ten půlrok a ž rok to nemá cenu už. 😀 Ale jinak se snažím najít informace o všem možném, když to dneska je tak snadné.

des
5. kvě 2009

odpověď pro eirin stránku dozadu: dlouhý cyklus způsobila nedostatečná činnost vaječníků - v prosinci 08 jsem vysadila HA, na konci ledna mi dr dělal UTZ a zjistil, že děloha je malá, sliznice žádná a kdesi cosi - po 8 letech na práškách to všechno bylo jakoby zamrzlé, nicméně teď doufám, že se cykly budou postupně zkracovat

aerin: no vidíš, Diane-35 jsem brala 8 roků a od doktora jsem nic takového neslyšela (a akné jsem měla jako průměrný puberťák)...tak uvidíme jak se to teď vyvine

ještě k těm hormonům - nemyslím si, že by zůstávaly v těle i po dobrání pilulí, má to stejnou strukturu jako ty produkované tělem a ty se snad taky nikde neukládají ne? vylučují se močí...

aerin
5. kvě 2009

ty moje jedny z nejdrazsich byly, proto mi je asi taky predepisoval... 🙄

a tampony teda taky pouzivam....kalich odkladam taky kvuli tomu, ze budu snad brzy tehu....a vzhledem k tomu, ze mam ted ms jednou za dva mesice to s tema tamponama asi fakt jeste preziju 🙄

elitera
autor
5. kvě 2009

andělko, neodsuzuju ty holky, sama jsem byla to samý. Odsuzuju ten systém, kterej k tomuhle vede. Ale to je se vším - HAK je obchod se sexem, očkování je obchod se strachem, tampony obchod s pohodlností... Točí se v tom neuvěřitelný prachy a alternativní cesty nemají prachy na tolik reklamy (= vymývání mozků).

aerin
5. kvě 2009

des, takze to jsme na tom uplne stejne....taky jsem mela akne myslim si v norme🙂 jo a moji mamce ten samej doktor predepisoval diane pres 10 let☹

aerin
5. kvě 2009

a co teprv ta masaz v podobe pokracovacich mlik atd pro mimca 😢

des
5. kvě 2009

taky si rikam, proc se kalisek nerozsiril vic, kdyz uz existuje pomerne dlouho....

jo, jeste mam takovou perlicku od meho doktora, co mi rekl v tom lednu...pry kdyz se pul roku nebude darit, mam prijit a jako prvni "lecbu neplodnosti" nasadi na 3 mesice HA.., neradim se mezi jeji zaprisahle odpurce, ale tohle je na me trochu moc (vychazi z toho, jak psala deen, ze telo je nabuzeny, ale ja tomu proste nejak vnitrne neverim).

andelka
5. kvě 2009

aerin: No však já občas úplně zapomínám, že nějká MS existuje, i když teda minule mě dostihla už po 33 dnech. Jindy taky měsíc a půl, to člověk odvykne skoro 😀
des: Já bych řekla, že nejvíc problémů způsobuje ten útlum díky HA, že pak tělo je zmatené a nechce se mu pracovat, když léta nemuselo. A než se všechno zharmonizuje, může to trvat. Nehledě na to, že HA může některé problémy překrýt a přijde se na ně až později, po vysazení.
Eli: Jo jo, taky jsem byla taková. Bylo by fajn, kdyby všechny možnosti, i ty alternativní měly stejnou šanci. Proč třeba pojiš´tovna přispívala na HA, proč ne na jiné druhy? Jako mě je to teď jedno, že to zrušili, když nemám žádné výdaje, ale zajímalo by mě to. V tom je tolik lobby a peněz, fuj.

andelka
5. kvě 2009

des: Mě taky řekl, že nepravidelný cyklus se běžně řeší nasazením HA. No podívala jsem se na něj takovým způsobem, že myslím pochopil, že tohle na mě neplatí. 😀 Ale to byla trochu jiná situace, chtěla jsem vědět, co by se s mými cykly dalo dělat, nakonec mě pochopil a řekl, že zatím nic, že by se pak řešilo až když by to nějakou dobu nešlo.
Ono to nejjednodušší řešení, nebývá dlouhodobě nejsprávnější.

des
5. kvě 2009

andelka: přispívali asi proto, že přece jen je to nejspolehlivější metoda...

elitera
autor
5. kvě 2009

des, jo, ale za jakou cenu. Je rozhodně nejjednodušší (hned za "nesouložit"). Mě děsí, že ještě před 3 rokama jsem zastávala přesně ty stanoviska, který teď kritizuju 😅

andelka
5. kvě 2009

Eli: člověk se s věkem a zkušenostmi mění, je to přirozený vývoj, takže věřím, že i holky, kterým je dneska 15 k tomu dojdou. Jen za jakou cenu to bude? 😕
des: Asi jo, ale třeba kondomy jsou taky dobré pro zdraví a nic spolehlivějšího proti pohlavním nemocem není, tak proč je pojišťovny taky nesponzorují? Protože nejsou tak drahé a člověk si je sám koupí, kdežto k HA se dokope spíš, když ji nebude muset hradit celou? To jsou jen myšlenky, ale fakt je to zajímavé, jak to funguje.

andelka
5. kvě 2009

Já jsem teď uvažovala, co bych dělala, kdyby tehdy nezačínala HA na 300kč, ale třeba na 700 nebo 1000kč. Ty 300 mi tehdy nepřišly moc a když se začaly zdražovat, už jsem byla na HA tak zvyklá, že jsem nechápala, jak bych žila bez ní. A mám pocit, že skoro celou dobu braní pojišťovna připlácela (někdy mi to vyšlo i že to stačilo na skoro 2 balení a 2 jsem jenom platila já). Myslím, že by šel život jinou cestou, protože nebýt HA neměla bych sex a nebyla bych s prvním klukem tak zbytečně dlouho, můj manžel by byl můj první a na STM bych přišla mnohem dřív. Ale to jsou jen úvahy, co by kdyby... 😅

elitera
autor
5. kvě 2009

přitom kondomy jsou výrazně dostupnější. Jenže to je taky o tom, že ty kondomy musí hlídat taky kluk, ten těhotnej nikdy nebude a obecně si myslím, že jsou kluci trochu míň zodpovědní, než holky (čest výjimkám, kterými jsou naši manželové 😀). S HAK se tudíž nemusej starat.
My třeba kondomy používat nemůžem - teda Lišák.

Btw. jsem slyšela taky zajímavou myšlenku na téma HAK - od doby, co je její používání tak rozšířený, vzrostlo prej množství nemocných rakovinou děložního čípku. Proč? Protože se holky cítí chráněný, tak si klidně lajznou víc sexuálních partnerů a nemyslí na to, že HAK není ochranou proti přenosným pohlavním chorobám (a HPV), takže se můžou v poměrně nízkým věku setkat s mnohem větším množstvím druhů HPV, než bez HAK, zato s kondomem (resp. např. s jedním životním i sexuálním partnerem, který je nevěrný maximálně s vlastní rukou).
A taky prej alergie na sperma, dneska už ne tak vzácná věc, je vyvinutá "díky" HAK, opět na základě většího množství sexuálních partnerů a taky toho, že styk může s HAK být kdykoliv v měsíci, tj. je obvykle taky mnohem častější, než když se sexovalo jen za účelem plození dětí.
Nevim, tohle může znít jako "konspirační" teorie, ale docela mi to do sebe zapadá 😅

elitera
autor
5. kvě 2009

Mně vtipně můj první přítel říkal, ať HAK neberu, že se vidíme stejně jen málo 😅 A já husa ho s tím poslala do háje...

andelka
5. kvě 2009

Eli: My kondomy taky ne - teda já (pozůstatek po bývalém 😔 , ale on by asi ani nechtěl a v manželství už vůbec ne)
Já zas poslala do háje manžela, když kdysi navrhoval STM, byla jsem zdechlá to měnit, když jsem s HA skoro žádné problémy neměla a bylo to tak pohodlné a in. 😅
Zajímavé teorie, taky jsem o tom slyšela. No, znáte to, na každém šprochu...

elitera
autor
5. kvě 2009

Andělko, a teď mi řekni, co doporučíš svý 15letý dceři, až přijde s tím, že má přítele... To byla přesně moje situace.

aerin
5. kvě 2009

jo, tak nad tim uz jsem taky uvazovala....co jednou doporucim svoji dceri.....prece jen, taky se mi asi nebude libit predstava, ze v 15 otehotni 😅

andelka
5. kvě 2009

Eli: No, však moje taky. Mamka zbystřila a vyřešila to za mě, byla jsem poslušné děcko. 😅 Akorát mi bylo skoro 18.
Co bych doporučila? v 15 už je na to trochu pozdě, ne? Obrázek a co možná nejvíc info (A i B) by měly mít děti už dříve. Snažila bych se znovu projít možnosti, hlavně s ní mluvit (i když bych byla vyloženě trapná) o tom, co znamená mít kluka, a proč ho má, jak by měly vypadat fáze vztahu a k čemu je to dobré. Nakonec si bude muset vybrat sama, tak mi nezbude než doufat, že to do těch 18 bez sexu vydrží (jsem naivka, co?) a pak to bude fakt jen na ní.
Jako mě fakt v 15 přijde na sex ještě brzo. Můžu jen doufat, že vychovám svoje děcka tak, aby věděly, že sex není jen pro zábavu, že ve vztahu s druhým pohlavím jde i o něco jiného a že nemusí jít s proudem a že když počkají, nic jim neuteče.

aerin
5. kvě 2009

"vychovám svoje děcka tak, aby věděly, že sex není jen pro zábavu, že ve vztahu s druhým pohlavím jde i o něco jiného" to ale prece automaticky neznamena, ze pockaji do 18, ne? v cem jako vidis tu magickou hranici 18 let? 😅 mne to prijde trochu zcestny...ja si treba nemyslim, ze kdyz jsem v tech 16,5 zacala s Vaskem (mym prvnim a doufam ze i poslednim!) spat, brala jsem to jen jako "zabavu".... 😅

elitera
autor
5. kvě 2009

jako jasně, že nějaká sexuální výchova musí proběhnout už dřív 🙂 Ale bravíčko (nebo co vlastně? 😅) mě zblblo, že když mam kluka, kterýmu je 18 a je ještě panic, musim s ním sexovat, jinak si najde jinou, nemůžu po něm chtít abstinovat do mých 18 a hlavně, jakmile souložim, jsem už přece velká holka 😝

andelka
5. kvě 2009

aerin: Třeba v tom, že od 18 je člověk zodpovědný sám za sebe, kdežto do 18 za něj zodpovídají rodiče. Nehledě na to, že průměrný věk prvního sexu se už desítky let nemění, pořád je mírně pod 18 rokem, asi ne jen tak ze srandy. Jasně, taky znám holky, co měly už dřív vážný vztah, ale jako nejsem přesvědčená, že tam ten sex byl nutný už tehdy. Vím, že vy dva jste jiný případ, ale mám pocit, že spíš raritní. Myslím tím, že nebudu u svého náctiletého dítěte předpokládat, že už jeho první vztah bude ten pravý a napořád, když z 90% to tak nebývá.

aerin
5. kvě 2009

jenze smula, podle statu je clovek v 15 za sebe uz natolik zodpovednej, aby sex provozoval 😅 s tim nic nenadelame......😀

aerin
5. kvě 2009

jo a s tim "jsem uz velka holka"......ja jsem mela teda mnohem vesti komplexy z toho, ze jsem se jeste nelibala (i v tomhle jsme pro sebe byli prvni), nez ze jsem nesoulozila😀 (a to jsem teda ani zdaleka nebyla prvni ze tridy, kdo se sexem zacal 😀 )

elitera
autor
5. kvě 2009

No dobře, bez ohledu na morální aspekt, jakou byste doporučily antikoncepci 15letý holce, která opravdu se sexem chce začít?

(Pravda, uznávám, že tu a tam se tu zjeví nějaká 17letá pipinka, že se s někým vyspala a určitě je těhotná a jak má potratit, pak jí taky radim, ať to a) řeší s rodičema a b) ať si nechá předepsat HAK, když není schopna se ochránit jinak)

andelka
5. kvě 2009

aerin: Ne všechno co je povolené, je i správné. Nemělo se to teď snižovat na 14? Někde mají i 12, 10 (ale to snad trestní odpovědnost, ne sex, to už by mi hlava nebrala).

aerin
5. kvě 2009

ano, elit, tak takhle jsem to myslela i ja🙂 tezko budu svoji 15,16 lete dceri vyhrozovat, ze ji zamknu doma atd., kdyz za mnou prijde, ze ma pritele a ze je to....ehm, vazne🙂