Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
10. kvě 2013

@abbie hele, v tomhle věku furt těžko říct...jsou dysfatici, co začnou mluvit normálně kolem roku, ale pak nabírají slovní zásobu a tu gramatiku šíleně pomalu...nebo děti, co zcela mluvit přestanou a nebo jako Tygr, které prostě do určitého věku nemluví vůbec 😉 ale jestli je to u vás OVR nebo dys, to podle mě půjde poznat až kolem 3-3,5roku 😉

mvmk
10. kvě 2013

@sisstin to znamena, ze kdyz se dite do 3 let nerozmluvi, tak uz je to dysfazie nebo jina dg.?

sisstin
autor
10. kvě 2013

@mvmk no myslim, že ve 3 letech ještě pár citoslovcí může být těžké OVR, ale v těch 3,5 už je pak jasno celkem 😉

sisstin
autor
10. kvě 2013

holky, jen tak ze srandy, co Tygr právě nejvíc paří na ipadu 😅 vzdělávací to fakt není 😅

https://www.youtube.com/watch?v=FcBRXrv9KA4
ancovicka30
10. kvě 2013

@abbie moj hovorieval, ze 'toto je' a cakal, ze doplnim, cca od 2 rokov (sice zvacsa bez ocneho kontaktu, ale to je uz druha vec), a teraz pred par tyzdnami sa zacal pytat 'co to je', ale vyslovene som ho to musela naucit stylom, ze povedal svoje klasicke 'toto je' a ukazal, ja som sa opytala 'co to je', on zvacsa zopakoval a potom som odpovedala (samozrejme som odpovedala aj ked nezopakoval, len som na to vzdy nechala priestor )....a po par dnoch sa zacal pytat uz spravne...

sicinka
10. kvě 2013

@sisstin mě teď nejvíc pobavilo když ho na tom závodě chválili jak krásně mluví a to jsem po debaklu s autem všude hlásila. že mu budou 4. Na druhou stranu nebylo tam dítě jeho věku, které by mělo panickou hrůzu z masek nebo si odmítlo jít pro ceny protože tam byl dav.

sicinka
10. kvě 2013

@sisstin tak to jdu stáhnout to bude mít mega úspěch, ale co to je tam nepíšeš 🙂 hele rozvoj postřehu a sem tam jemná motorika by se na to ukecat dalo.

sisstin
autor
10. kvě 2013

@sicinka subway surfes 😉 😅

abbie
10. kvě 2013

@sisstin no ved toto som presne myslela, ze to je asi individualne a roznorode, ako pri vsetkych dg.
inak uz zacal co to aj spajat napr. mama tuto, teta ham, tata tu.

@mvmk vela deti zacina rozpravat fakt az v skole po 3 roku
@ancovicka30 no on ked povie "toto", tak ja poviem "co to je"? a hned odpoviem ... inak uz som ho odnaucila oznacovat seba "ty", uz povie "ja" a este si buchne do hrude 😀

sicinka
10. kvě 2013

@abbie já myslím že to spolu souvisí a není to buď anebo.U té dysfazie bývá ještě narušené něco navíc kromě řeči, což jak jsem pochopila nemáte. S tou gramatikou u nás třeba kolem těch dvou let pokud mě volal tak použil mami, ne máma. Později věta měla sice tři slova, ale byli gramaticky správně. Dost to bylo slyšet na záporech když je začal používat tak ve slově.

sisstin
autor
10. kvě 2013

já třeba dneska koukala na obrázky ve školce, a jsou tam dvě dysfatičky ještě krom Tygra, a fakt ač jsou mladší, tak ta jejich kresba je fakt někde jinde, Tygr prostě kreslí fakt šíleně, lecjaký tříleták to umí líp jak on 😝

sicinka
10. kvě 2013

@sisstin jsem to stáhla stejně by mě zajímalo jak je to s tím blokováním peněz já mám na apple storu zadanou neplatnou kartu (skončila ji platnost) a free věci normálně stahuji a nic to po mě nechce

abbie
10. kvě 2013

@sisstin no kresba asi nie je az taka dolezita, ci? proste na nu niekto nemusi mat nadanie, keby si videla moju kresbu, tak si pomyslis, ze mam MR 😀 😀

sisstin
autor
10. kvě 2013

@abbie no on ji má jako i obsahově opožděnou fakt dost,, já taky neumím malovat, ale prostě jako dítě jsem měla normální vývojový fáze, on je ted u takovýho hlavonožce divnýho 😅 dneska měli do vázy domalovat kytku, tak prostě všechni tam měli čárku a nahoře okolo toho kytku klasickou...a Tygr tam měl takový dvě křivý čárky a z těch čárek šly zas jiný křivý čárky 😅

abbie
10. kvě 2013

@sicinka myslis porozumenie? tak ja pochybujem, ze ho ma na 100%, mozno som na neho zatazena, ale napr, predlozky mu robia problem, akoze na zemi vie, aj v niecom, pod atd., ale medzi netusi vobec ... hore dole zas vie, vedla mu robi problem

sicinka
10. kvě 2013

@abbie myslela jsem motoriku buď jemnou hrubou nebo i obě, s tím pak souvisí úchop tužky a tak. Jinak nevím proč ale zatím to vypadá že většina dysfatiků má vysokou inteligenci, ale to je pouze spekulace založená na malém statistickém vzorku. Na předložky v tomto pojetí má čas 🙂

sisstin
autor
10. kvě 2013

@sicinka no hele, kdybys byla v té skupině na FB, tak nevim 😉 tady v týhle skupině jsou spíš dysfatici lehčího rázu, to kdybys četla tam, tak z toho budeš docela na prášky 😉

sicinka
10. kvě 2013

@sisstin Dáda taky nedělá hlavonožce, on se nějak nezabývá postavou. Bavila jsem se o tom s učitelkou ve školce a říkala že u něj je grafo OK (obkreslí písmena, vyplní jedním tahem cestu bludištěm a tak). Ale kreslí jinak něž ostatní děti ale s tím asi stejně houby udělám....

sisstin
autor
10. kvě 2013

@sicinka nj, jemu jsou tři že, Tygrovi 5,5....v Dádově věku neměl grafo žádnou navíc 😝

sicinka
10. kvě 2013

@sisstin já věřím 🙂 já to myslela trochu jako vtip - nicméně podle místní diskuze to tak vypadá.

sisstin
autor
10. kvě 2013

@sicinka mě to tam celkem šokuje 😕 akorát nevím, jestli je to tím, že tam prostě píšou maminky těžkých dysfatiků, valná většina tam má výrazně opožděné i porozumění atd, mají k tomu ADHD těžké...a všechno možný...a prostě rodiče dysfatiků, jako je třeba Tygr , to nemají potřebu řešit, nebo nevim...ale fakt někdy síla 😔

sicinka
10. kvě 2013

@sisstin skoro 4 spíš že ve školce když třeba vystřihují lepí, tak Dáda tam má jedny z nejlepších obrázků (já na tohle byla strašně levá - všechno opatlaný), kytku taky udělá. Ale jakmile měli kreslit maminku tak byl jediný kdo nespolupracoval... .

abbie
10. kvě 2013

@sicinka aha, tak ja si myslim, ze s motorikou problem nikdy nemal ...

sicinka
10. kvě 2013

@sisstin no jo ale pak tě to zase tolik děsit nemusí, to už pak k sobě má jako diagnóza hodně daleko. To je jako kdyby jsi srovnávala VFA a nízkofunkčního s MR, pořád je to autismus, ale ta prognóza je úplně jiná, včetně toho co musí ti rodiče řešit. Hlavně Tygr je tak rozvíjen od mala, že se obávám že jeho největší problém ve škole bude neunudit se k smrti.

sicinka
10. kvě 2013

@abbie 🙂 já viděla jen nějaká videa a taky co tu občas píšeš, ale v principu je s tou řečí opožděný tak málo že může ještě norma a nevyfasujete ani to OVŘ 🙂 Jestli se nepletu tak co to je? je úroveň dvou let a on je jen o měsíc starší. Prostě uvidíš kam se ta řeč posunu u nás se začla hýbat od 2,5 roku a aktuálně má skoro dohnáno (co e týká řeči). A školku u vás rozhodně monte, logopedickou později pokud ji bude potřebovat.

mvmk
10. kvě 2013

@sisstin
@sicinka to bych se mela asi prihlasit na FB, ja si myslim, ze u nas je fakt opozdene vsechno. Me prijde ted takova celkove otupela 😒 uz na Tom byla lepe 😔 , a grafo taky hruza, jenom cara, zvladne vodorovnou a svislou carku a kolecko, to je vsechno. Co to je ? v to uz jsem prestala doufat. 😖

mvmk
10. kvě 2013

Ale bylo me vysvetleno, ze vetsina deti s dysfazii, ma proste problemy s hrubou i jemnou motorikou a motorickeho planovani, kdyz se zacne zlepsovat motorika tak jde vse dopredu, u nas je to holt trosku hloubs zasazene 😒 Musime vzdy mit neco extra, ze 😝 😝 Ja uz mam nekdy pocit, ze kdyby se zritil Meteorit tak urco pristane u nas v obyvaku 😀

sisstin
autor
10. kvě 2013

tak jako ne, že zas všichni tam mají těžkou VD..to jako ne, ale oproti téhle diskuzi např. je to někdy mazec, taky tam píše tak 30x víc lidí, než sem 😉

sisstin
autor
10. kvě 2013

@mvmk tak Tygr měl tu motoriku taky na hovno dost dlouho, ti říkám, nastupoval do školky, neuměl pít z hrnku, jíst lžicí, neuměl se oblíknout pořádně ani svlíknout, nenadal si bačkory atd. atd. 😉

mvmk
10. kvě 2013

@sisstin hele a meli jste taky Problem s hrou ve volnem prostoru nebo v cizim prostredi?, Me treba hrozne vadi, ze ji mam porad prilepenou na noze 😝 ona vyzaduje stalou asistenci, zabavi se jenom Doma, ale kdyz jdu na zahradu nebo jsem nekde u cizich lidi, tak se me porad drzi za ruku a kdyz neco chce delat tak proste musim byt na dosah ruky 😝 😝