Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
27. kvě 2013

jinak celkově ta prezentace se mi moc líbila, tam Lucka říkala, že třeba pro děti s VD je nutný, aby jim byla dána možnost té alternativní komunikace, čili aby tu slovní zásobu, která jim chybí, měli možnost doznakovat nebo dopiktogramovat, aby to dorovnali k zdravým vrstevníkům. Je potřeba, aby tu alter komunikaci využívala celá rodina, čili maminka znakuje i na tatínka a ostatní děti (např.), aby se to dítě necítilo vyčleněné jinou formou komunikace, kterou ostatní nepoužívají. A že největší problém je, že se ta VD pak promítá do osobnostní složky dítěte, což je největší problém. Protože výslovnost napravit jde, ale pošramocené sebevědomí např. ne 😉 Což vidím prostě u nás, že jemu ta VD do osobnostní složky zasahuje a proto i souhlasim, že nově to má být porucha pervazivní.

sicinka
27. kvě 2013

@sisstin ok tak já ho taky nedám pojedeme až se vzbudí, on to tam miluje 🙂 Jinak kdyby se chtěl někdo přidat tak myslím najdu ještě jeden volňásek pro ditě a musite zapaltit jen vstup za dospeleho.

sisstin
autor
27. kvě 2013

@kajizsek @sicinka jinak včera jsem četla, že zavíraj Sloníkov 😔

krystalka
27. kvě 2013

Holky, teď jsem v jednom časopise našla odkaz na tohle http://www.povidacky.cz/stranky/hry , tak kdyby se to někomu hodilo, vypadá to docela zajímavě 🙂

kajiszek
27. kvě 2013

@sisstin Já s tím počítám a doufám, že neomarodíme, to by bylo blbý... Přemýšlím, jestli pojedem metrem nebo autem... Ale tak to metro by asi bylo lepší a Vojtík by mě zase trochu zážitek z "vláčku" 😀 Odkud pojedeš? Hlavák je Céčko, tak budeš muset na Béčko na Florenci?

kajiszek
27. kvě 2013

Jinak s tím znakováním a alternativní komunikací pořád nevím, jestli by to mělo cenu i u nás, hlavně taky nevím, jak to jako provozovat a naučit jí to kdyžtak... Ale tak ona i komunikuje, jen prostě je to omezenější no. Ale třeba komentuje, co vidí a ukazuje, třeba ukáže letadlo a řekne "jetado" nebo komentuje barvy na semaforech, venku ptáčky, pejsky atd, ptá se co to je... Sice jí není třeba moc rozumět, ale já už obvykle chápu, co chce říct... Horší je, když po ní něco chci já no. Dneska si třeba hrála s takovým vláčkem, na kterej se zavěšuje opička a na těch tyčkách jsou banány, tak jí říkám "je tam banán viď" a ona hnedka řekla "ba" a běžela ke stolu a podala mi banán 😒 Nebo manžel předělal skříňku, páč Vojta urval dvířka a otvírá se teďka na druhý straně a ona to otvírala tam, jak byla zvyklá, tak jí říkám, že tam to nejde, že na druhý straně. No koukala na mě jak puk a vůbec nechápala a musela jsem jí to samozřejmě ukázat. A nějaký ty dvousložkový pokyny typu "jdi do pokojíčku a přines si ponožky", tak to je u nás hodně těžká utopie 😖

mvmk
27. kvě 2013

@kajiszek
@sisstin holky ja porad jeste doufam, ze zitra nebo pozitri vyrazime do cech, ale nevim jestli toho lvicka najdu, autem si to moc netroufam premyslim jestli nenecham Auto nekde hned na zacatku Prahy nekde u Ikea a dojedu to metrem je to lehke? Ja jsem totiz Chaot c. 1 😅

mvmk
27. kvě 2013

@sisstin Tu sluchovou percepci mame narusenou taky 😨 co si pod tim mam predstavit? Ovlivnuje to porozumeni i mluveni?

mvmk
27. kvě 2013

Jo mame ji narusenou ve vsech slozkach, sluchovou, zrakovou i taktilni ☹ ☹ ☹

abbie
27. kvě 2013

@mvmk ako sa prosim ta prejavuje zrakova a sluchova?

sisstin
autor
27. kvě 2013

@kajiszek jj, Béčkem na Cernák na konečnou a pak nevim kam 😅 jinak Tygr má trošku ucpanej nos, ale jinak jako vypadá v poho, tak snad to taky bude dobrý 😉

sisstin
autor
27. kvě 2013

@mvmk tak ta sluchová percepce může ovlivnovat i porozumění, a samozřejmě i mluvení a pak psaní, páč tam to dítě ta písmena neslyší dobře nebo vůbec. Baslík to dělal tak (už jsem to tu psala), že měl obrázky a na jednom byly vždycky podobně znějící slova (např. dítě- nitě) a z PC bylo řečený jedno to slovo a on to musel ukázat, a pak se to vyhodnocuje 😉

sisstin
autor
27. kvě 2013

@abbie sluchová jsou právě ta podobně znějící slova, rozklad slov na písmena, přiřazení zvuku k obrázkům, měkká a tvrdá slabika atd. Zraková je např. odlišení figury na pozadí, najít obrázek lišící se velikostí, polohou atd. 😉

abbie
27. kvě 2013

@sisstin u maleho som si praveze vsimla, ze si neikedy pletie dve podobne znejuce slova, tak preto ma to zaujima ... len teraz neviem, ci je to znak toho, ze by s tym mohol mat problem, alebo v jeho veku je to este ok ?

sisstin
autor
27. kvě 2013

@kajiszek no ta AAK by ji prostě měla doplnit slovní zásobu na normu 😉

sisstin
autor
27. kvě 2013

@abbie v jeho věku to bude si myslim ok, tenhle test se dělá až někdy kolem 4.roku 😉

kajiszek
27. kvě 2013

@mvmk Tak nechceš dát sraz na metru a pojedem spolu? Ty bys jela odněkud z Lužin? Já bych asi nechala auto na metru Hůrka, pokud nebude místo, tak případně Lužiny nebo Luka a pojedem metrem. Mně se moc na ten Čerňák autem nechce, je to dálka, zbytečnej benzín... Jinak já tam taky netrefím, ale tak ve dvou se lépe bloudí 😀 Případně naberem cestou ještě Terku na Florenci 😀

sisstin
autor
27. kvě 2013

@kajiszek já jako na ten Cernák v poho dojedu, ale pak už nevim, kde to je 😉 jinak my máme příjezd v 9:50, takže na Florenci jsem za chvíli 😉

sicinka
27. kvě 2013

Vylezete z metra a projdete přes most nad dvouproudovou silnící. Půjdete nahoru kolem KFC, nahoře doleva (vpravo bude makro). Až narazíte na přechod tak přejdete ulici je tam benzínka a uvidíte Maunfield, prodejnu dětskývh věcí a tak v tom komplexu obchodů to je.

sisstin
autor
27. kvě 2013

@kajiszek počkáte na mě, jasný? 😅 😅 😅

sicinka
27. kvě 2013

Když se ztratíte volejte 🙂 večer vám do IP pošlu můj telefon

hrusti
27. kvě 2013

@krystalka Jojo, já jsem to pochopila, ale asi jsem to blbě napsala 😉

@sisstin Ta zmínka o globálním čtení mě na té přednášce hodně zaujala.
Včera mi to nedalo a pátrala jsem na netu a našla jsem hezkou stránku. Líbí se mi ty obrázky, tak hodím odkaz, kdyby se to někomu hodilo 😉
http://www.globalni-cteni.cz/clanek/obrazky-z-p...

mvmk
27. kvě 2013

@sicinka
@abbie ty geo tvary, jsou stejne jako na obrazku, ale nejsou tak rozkouskovane, jsou to vzdy jen 3 dily 😉 a treba to kolecko je opravdu jednoduche, ctverec a trojuhelnik, to uz je podle Meho docela orisek, ale pry to opravdu 3 lete deti zvadaji 😖 tak nevim

@sisstin takze to je docela nehezka prognoza do budoucnosti, kdyz tam je to vnimani zasazene ze? Co treba me osobne strasi, ze kdyz si prave nagoogluju proruchu rozlisovani, nebo vnimani tak mi to tu vzdy vyplivne budto Autismus,nebo jine prevazivni poruchy 😝
U nas je rozlisovani figura pozadi auditivne i visualne 😝 a k tomu ta narusena taktilni percepce, ale tak ta se samo poji k hypotonii ve vetsine pripadu 😝

sisstin
autor
27. kvě 2013

@mvmk tak u dysfazie je narusene vetsinou vse,jen u nekoho vic a u nekoho min, a muze se to tez komprnzovat v ruznou dobu

mvmk
27. kvě 2013

@kajiszek luka je ta zastavka Metra v Amforove ul. ze? Ja prave znam jen Stodulky, pac tam bydlela teta a ja tam vzdy jezdila na prazdniny.
To bylo super Jet spolu, ale ja bohuzel jeste nevim jestli to vyjde na 100%, mala docela jeste kasle, bud to chci vyrazit zitra nebo ve stredu, ale to bych ti jeste presne napsala.
Ja jsem totiz takovy expert, ja dokazu hledat hodinu Auto na parkovisti 😅
Jo a ty dvojslozkovy pokyny, ty davaji jeste zabrat moji male , tak ma mozna Nelinka na to pravo 😉

mvmk
27. kvě 2013

@sisstin Takze mame jeste realnou moznost, ze se vse trosicku vykristalizuje?

mvmk
27. kvě 2013

@sisstin Ja jsem se jeste porad nedostala k tomu tu zpravu prelozit, je to sice docela paskvil, ale bohuzel spoustu veci trefili primo na hlavicku ☹

sisstin
autor
27. kvě 2013

@mvmk Tygr mel narusenou motoriku i grafomotoriku,oslabenou kratkodobou pamet a opozdenou vizuomotoriku,ted je to uz OK 😉

mvmk
27. kvě 2013

@sisstin Hm, u nas je zasazene vse, jedine ceho ji usetrili, ze nam napsali kognitivni funkce k veku 😝
U nas je hlavne zasazena hruba motorika, porucha rovnovahy, svalova dysbalance, snizene svalove napeti s diferenci na DK, a axialne, potom samozrejme porucha percepce taktilni (je tam napsano periferni i centralni) tomu jako moc nerozumim, co je tim presne mysleno, jemna je take lehce narusena tim padem take grafomotorika, kdyz se mi ptaji ci uz Emma pouziva pribor, tak si tak pro sebe rikam jak jsem stastna ze uz se sama krmi lzici. A je tam jeste xy jinych poznamek, vcetne uzkostneho chovani, extremni fixace na matku atd. Kdyz to vypisuji tak se mi dela lehce nevolno, sorry ☹

ivular
27. kvě 2013

@mvmk Pokud má kognitivni funkce k veku, tak to se přímo vylučuje s MR, ne? To by bylo přece super!!!
Jinak ta extrémní fixace na matku, tak o tom já můžu psát knihy 😅 I psycholožka si toho hned všimla a taky napsala do zprávy...