Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

hrusti
10. čer 2013

@krystalka Čísla tam tedy ještě nemáme 😀 Ale když si s nimi hraje, tak vždycky hlásí, co je to číslo autobusu a kam jede. Pamatuje si, že třeba 125 jede za kamarádem Ondrou, 136 na cvičení, 154 na Chodov atd. 😉 😀

krystalka
10. čer 2013

@hrusti - tak to jsem ráda, že nejsme jediní takhle ulítlí 😀 , Jiřík už to dotahuje k dokonalosti, protože nám třeba někde ujede autobus a on mi hned hlásí, že to nevadí, že přece můžeme jet ještě tím a tím tam a tam a přestoupit na to a to a tam půjdeme kousek pěšky, no a je to 😀 . A musím říct, že si to pamatuje fakt správně do detailu, takže pokud by nezpanikařil, tak by se fakt neztratil a snad by fakt i dojel domů 😀

sisstin
autor
10. čer 2013

koukám, že leccos mají naši hoši společné 😅 😅 😅 😅 Tygr už umí nazpamět pomalu všechny zastávky metra 😅

krystalka
10. čer 2013

@sisstin - jj, to Jiřík taky, tedy v těch úsecích, kudy jezdíme 😉 , jinak v sobotu jsme zase opět po roce byli v železničním muzeu v Lužné u Rakovníka a tam všechny oslňoval svojí znalostí přezdívek lokomotiv a pamatoval si, kde která stála loni a že letos je jinde.... 😀 . Jsme se tam bavili s tím průvodcem, je tam takový fajn pán a ten říkal, že on už v 6 letech věděl, že bude dělat mašinfíru a šel si zatím a taky dělal...no a teď v důchodu v tom muzeu dělá průvodce, takže celoživotní láska 🙂 , tak jsem fakt docela zvědavá, co jednou bude dělat Jiřík...

sisstin
autor
10. čer 2013

my jedem ve středu ke Krejčířový, no fakt se modlim, aby jsme tam dorazili, neměl vlak zpoždění, nebylo zavřený metro a já nevim co ještě 😅

mvmk
10. čer 2013

@kajiszek diky za optani, male jen trochu tece nos jinak uz je OK, myslim, ze to mela s klimat. v aute, dostali jsme se na te jizni spojce do zacpy, a ja opravdu Klima zapinam jen v krajnich pripadech, pac jsou deti vetsinou potom unudleny. Ale tak to palilo, ze jsem to riskla 😉
Jeste jak jsme tu resily ten ocni kontakt, Emma ted opravdu reaguje vzdy kdyz ji neco sdeluji, nebo volam, okamzite se otoci navaze kontakt, i ona kdyz mi neco chce rict tak se na mne Diva, ale ten pohled je proste jiny, neco jako kdyz na vas omluvi nekdo opily, a kouka tak nekam do nikam. Ja treba vidim, ze kdyz se na mne koukne jen tak, tak je ten pohled do oci a vypada u toho uplne normalne, jenom kdyz spolu komunikujeme tak mi kouka na pusu a to fakt vypada jak mimon 😖

mvmk
10. čer 2013

Doufam ze tu nikoho nepobourim, ja vim ze uz jsem proste zrala na psychiatra, ale dnes jsem si volala do Aut. centra v Mnichove, a moc mne nepotesili, pani byla do telefonu super mila, oni ti bavori jsou takova jina odruda nemcu 😀 Rekla ze mi zasle podklady pro Meho Pediatra, pac ten musi zduvodnit podezreni na PAS a potom dostanu Termin, momentalne cekaci doba okolo pul roku 🙄 . Samozrejme jsem ji rekla, ze mi to potvrzeni urcite Mudra neda, protoze se me uz pred rokem ptala na nejake repetivni chovani, coz mala nema a tim to pro ni zhaslo 😝 . Ale bez toho se to obejit neda, jelikoz meli Problem, ze si kde kdo cosi nacetl na netu, usoudil ze ma Doma autistu ale takhle to proste nejde 😝 . Jenze ja opravdu potrebuju nejakou konkretni dg. A ja si proste myslim, ze tu mi muze dat jen zkuseny odbornik. Ja si proste myslim, ze ten klinicky logoped, nebo spec. ped. na to neni opravneny. 😝
Vcera jsem si procitala vedle na aut. strankach co pisou maminky, a treba kdyz tam najdes, ze spousty z nich byly presvedcovany, ze to Autismus rozhodne neni, ale az treba APLA nebo Andreas potom opravdu odhalily zdroj problemu, tak mam docela bobky.
Holky omlouvam se, vim ze uz jsem tim uplne otravna, kdyz nikdo neodpovite je to OK, ja jsem si jen tak musela ulevit 🤐

modra1
10. čer 2013

Podivný očný kontakt, keď sa díva akoby za mňa, keď ho upozorním, aby sa mi pozrel do očí, tak ich vypleští, ale aj tak nevie udržať pohľad na mojom, proste uhne. Myslím, že toto súvisí s adhd. Navyše to nie je vždy, keď mi niečo zaujato rozpráva a naozaj sa na ten monológ sústredí, tak sa vie pozrieť do očí poriadne a dlho.

sisstin
autor
10. čer 2013

tak holky, já mám třeba taky slabší oční kontakt, já se jako "nutim" dívat, ale přirozený mi to prostě není 😕

krystalka
10. čer 2013

@modra1 - teda, když to tak čtu, tak si uvědomuju, že my to máme s tím očním kontaktem podobné. Já jsem se na to tedy nikdy nijak zvlášť nesoustředila, abych to sledovala, ale je fakt, že většinou když mu něco říkám, tak kouká někam okolo, sice mi odpovídá, ale rozhodně se pokaždé nedívá na mě a přímo do očí jen někdy. A přesně jak píšeš, když mu řeknu, aby se koukal na mne, že mu chci něco říct, aby mě poslouchal, tak ty oči jakoby ze srandy na pár vteřin na mě vytřeští a pak si jde zase po svým...Ale když mi on něco vypráví, tak na mě většinou kouká, tak nevím....Já mám u něj právě posledních pár měsíců podezření na poruchu pozornosti, ale myslím, že bez hyperaktivity, on je sice teda aktivní dost, je v podstatě pořád v pohybu, ani u jídla neposedí, ale zase si říkám, jestli hyperaktivní dítě vydrží klidně i přes hodinu sedět nebo ležet a koukat na pohádky, víc jak půl hodiny si hrát s vláčkama (prostě u toho, co ho baví vydrží docela dlouho) a v noci spí v kuse cca od 19h do 6 ráno... Spíš mi u něj sedí ADD, on občas prostě vypíná, nebo se zaměří na něco jiného někde na druhém konci místnosti a pak vůbec nevnímá, co se mu říká, ve školce pak neví, co má dělat, jakmile je kolem něj víc lidí a něco se děje, tak jen kouká na ostatní a vůbec se nesoustředí na svojí činnost. Ze začátku ve školce paní učitelky i logopedka řešily, jestli dobře slyší nebo rozumí, ale nakonec jsme se dobrali toho, že on prostě nevnímá to, co má, nebo se občas jakoby zasní...trochu se děsím toho, co to udělá ve škole...si třeba představím, že sedí někde v zadní lavici a má výhled na celou třídu....a nebo sedí v první a zase se pořád otáčí dozadu...no, bude to asi chtít od paní učitelky i od nás hodně trpělivosti 😉

martuulka
10. čer 2013

@mvmk M. má asi taky divný pohled, jak kdy, jeden den se dívá jako normální dítě a další den je uplně mimo. Ale kolem 2. roku neměl absolutně žádný oční kontakt . Máme video ze Štědrého dne, kdy mu doslova nutíme dárky, musíme je rozbalovat, nedpodívá se ani na svíčku, na stromek, na nic, jen se láduje cukrovím. A pak celý večer mačká na Fisher price psovi srdíčko. Ale podezření na PAS jsem měla už dřív. Jednak neukazoval v knížkách a venku se taky nezajímal, jen seděl v kočáře a hleděl před sebe. Taky, když chtěl vyjádřit emoce, tak mával rukou a u toho dělal nějaké to "huhu" nebo "baba". Nedávno se to zlepšilo, ale co teď předvádí, říká pořád "aoj" a mává na rozloučenou a to i v situácích, kdy se to vůbec nehodí. Děsí mě to. Jo a dělá mu problém jíst teplý jídlo, musí to jídlo být vlažný.

sisstin
autor
10. čer 2013

tak Tygr má zas opak, on div lidem nevyvrtá díru do hlavy, jak vejrá 😅 😅 😅 to se vždycky Krejčířová směje, že to fakt na čele napsaný nemá a musí koukat na úkol 😅

krystalka
10. čer 2013

@sisstin - no, on Jiřík vlastně taky vejrá 😅 , ale na jiný lidi, než má 😅 , to on třeba kouká na nějaký lidi vedle, co tam dělají, doslova na ně zírá s otevřenou pusou (bohužel mu to po té mandli pořád zůstalo) a vypadá u toho mírně řečeno zvláštně 😅 . Ale třeba když jsem s ním u logopedky a dá mu nějaký úkol, tak on se prostě nějak zasní, případně řekne, že neví, nebo jen něco zašeptá a bloudí očima po stole a po místnosti, občas se teda podívá i na ni, ale takovým pohledem, jak když vůbec nechápe, co se po něm chce, přitom jindy ten samý úkol udělá v pohodě....fakt nevím, proč to dělá, přemýšlím, že mu najdu ještě nějakou logopedku mimo školku, jestli s tou bude spolupracovat líp. I když tady dělá pokroky taky velký, ale na tom sezení vypadá jak když najednou všechno zapomněl - třeba se ho ptá, co jsme dělali o víkendu - tak prý už neví, nebo se ho ptá, jestli nějaké cvičení dělal se mnou, tak prý že ne, přitom jsme to dělali xkrát...jako nevím, co s tím. Kdyby ho slyšela jak mele doma...ale z toho, co předvede u ní, vypadá jako retardovaný, přitom doma pak z něj padaj perly....já to fakt nechápu ☹

mvmk
10. čer 2013

@krystalka
@sisstin ja byla dnes v Ikee a mala se tam klouzala , byly tam jeste dve jine deti, Emma prekvapila nemela hned sok 😅 dokonce se na holcicku i usmala 🙂 , a ten malej chlapecek tak 1,5 roku, odhadem, kdyz se na mne podival to bylo proste nebe a dudy. Ja jsem se ho ptala jestli chce pomoct, on rekl ze ne a proste na me koukal tema jasnyma ocima a to rovnou do oci a smal se jak andilek. To te ten rozdil doslova bije do oci 😝

mvmk
10. čer 2013

Ja sice nevim jestli to Sem muzu nakopirovat, ale to psala jedna maminka na aut. diskuzi, a ja jsem s toho na prasky.

preco mas pochybnosti ze sa doktorka myli?Splna syncek triadu poskodeni?Lebo to ze nieje naskocena rec v 3 a pol roku je jeden indikator ak si nevsima deti je druhy a aka ma afekty z roznych uzkostnych stavov treti a ked sa este enviem funkcne hrat je to dalsi a to uplne staci.Moja samko ma kazdu tu zlozu narusenu na velmi malo percent pretoze deti ma rad vyhladava ich nahana sa s nimi smyka sa s nimi skace s nimi na trampoline keby si ho pozorovala na nic neprides ale ako minule v kutiku sa nahanal s dievcatkom a ta mu vravi samko pod budeme robit zavody ty budes cierny kon a ja budem biely samko samozrejme ani potuchy o com mlada toci aj ked vie co je kon a aj farby pozna.Potom vravi pod bez za mnou budeme Soby emoticon SAmko vie co su soby ale nevie preco by sa mal tvarit ako sob emoticon Takze aj keby mal tvoj chlapcek narusenu komunikacnu schopnost deti bude vyhladavat a bude medzi nimi rad.Pretoze ked si na dovolenke a stretne sa nemecke dieta a slovenske nebudu si rozumiet ale hrat sa spolu aj tak dokazu.Porzorovala som v kutiku 12 mesacne dvojicky a nestacila sa divit ako dieta moze reagovat na svoej okolie.vsetko sledovali vnimali smiali sa vyhladavali ta pohladom.

Dle toho je moje Emca jasna, ja asi hodim Notebook do popelnice a budu cist uz jen nejaky romanticky sladaky 😉

krystalka
10. čer 2013

@mvmk - já tohle ale taky znám, kdyby se Jiříka v 1,5 roce někdo zeptal, jestli chce pomoct, tak se na něj zamračí, začne brečet a zdrhat za mnou, nehledě na to, že sám by v tomhle věku na tu klouzačku ani nešel a už vůbec ne, když by na ní byly jiné děti - to ho drželo skoro do 4 let, ze začátku prostě jakmile lezl na klouzačku a přiběhlo nějaké další dítě a začalo lézt za ním, tak on s brekem v panice začal slézat dolů a většinou dost nebezpečným způsobem, jak se snažil rychle odtamtud dostat...no, divných pohledů jsme si užili na hřištích taky dost, takže jsme tam radši chodili v době, kdy tam skoro nikdo nebyl....

sisstin
autor
10. čer 2013

@mvmk no nevim, Tygr má narušenou kom. schopnost, a že by jako vyhledával děti, to vůbec, do 4 let naprostá katastrofa a pak zlepšování pomalý 😉 to jako takhle fakt nefunguje a není to tak jednoduchý 😉

sisstin
autor
10. čer 2013

@mvmk jako třeba poprvý jsem zaregistrovala, že si v tom Lvíčku fakt s tím Dádou hrál a něco i říkal 😉 já jsem to do tý doby nezažila, možná ve školce jo, ale tam nejsem 😉 on jako v tom kolektivu dokáže fungovat, ale že by se nějak šíleně kamarádil, tak to asi jako ne 😕

sisstin
autor
10. čer 2013

@mvmk a funčkně si hrál tak jako, když jsem mu řekla "udělej to a to" tak to udělal, ale jinak taky okolo tří nic, on furt vyhledával jen hry typu Logico, smartovky, různý sešity pracovní atd, ale jako hraní mimo ježdění s vlakama nula. Ted je to o dost lepší, ale furt je typ, co radši jako dělá něco edukačního, než aby si hodiny hrál "na něco" 😉

krystalka
10. čer 2013

@sisstin - přesně, Jiřík je až od těch 5 let schopný na hřišti nebo někde venku oslovit cizí dítě, ale většinou až poté, co naváže jako první kontakt to druhé dítě, ale už se s nimi prostě začne bavit, povozí menší na kolotoči apod., když má dobrej den, tak se nechá strhnout i k nějakému dovádění a řádění, ale to je fakt až posledních několik málo měsíců, do té doby děti jen zpovzdálí pozoroval, sice zaujatě a pobaveně, ale sám od sebe by k nim nešel ani za nic 😉

mvmk
10. čer 2013

@sisstin ja jsem se do toho zacetla jen tak nahodou, no a ta mamina tam pise, ze prave ona na spravnou dg. cekala hodne dlouho porad ji vsichni tvrdili ze je vse OK a zadny autista neni 😝 A jako Peta je super on kdyz ti neco rika tak te doslova vehementne hlta a je treba videt, ze ta komunikace je uplne v pohode. U nas je to takovy Jo a Ne 🙄

krystalka
10. čer 2013

@sisstin - tak Jiřík musí mít na ty edukační věci náladu, jinak si hodně hraje na něco, vymýšlí si různé svoje fantazie, hraje si na něco, co viděl nebo zažil a různě to obměňuje, jako fantazii má velkou a komediant je taky dost velkej, ale jen doma mezi svými, kdekoli jinde působí jako tichý, nesmělý, mírný chlapeček, který většinou dělá, co se mu řekne...přitom doma je většinou pravý opak 😀

sisstin
autor
10. čer 2013

@mvmk nj, tak je mu taky 5,5 že 😉 ve věku tvoji malý neřekl ani ň 😉

mvmk
10. čer 2013

Ja vim, ze jsem hrozna, ale ono prave u tech holcicek to je docela dost dlouho Problem neco dobre posoudit, protoze co jsem cetla oni maji tu symptomatiku jemnejsi, a ja uz s toho jsem opravdu uplne zdeorientovana. Me treba na chvili neco uklidni a potom si neco prectu a jsem tam kde jsem byla. Vy mate alespon Krejcirovou a jiny dobry psychl. tady je to hruza, dostat se vubec k nekomu co tomu rozumi, myslim ze ted v Tom Schwarzwaldu meli alespon s tech vsech odborniku nejvetsi zkusenosti, ale i tak, jsem proste porad v nejistote pac to nejsou zadny spec. jako Apla atd.

sisstin
autor
10. čer 2013

@krystalka Tygr právě moc ne, jako je to fakt lepší, ale on spíš furt sedí u nějakých map, vlajek a já nevim čeho 😅 ted jsem stáhla do Ipadu ty dopravní značky, kde jich jsou asi 3tis., a to je zas jako něco 😅 😅 😅

sisstin
autor
10. čer 2013

@mvmk hele, jako ve věku tvý malý to byl fakt mega mimon, to bych ho do žádné herny nedostala ani heverem, by jenom seděl a řval, ze všeho by měl paniku, no vůbec jako 😉 on si to člověk už tak nepamatuje, ale asi byl mimon dost velkej, on teda rozuměl v tuhle dobu už, ale vůbec nemluvil, měl xy různých rituálů, strachů. Nejradši byl se mnou doma zavřenej, kdyby se ho na něco někdo zeptal, tak by se hned rozeřval atd. 😉

krystalka
10. čer 2013

@sisstin - to je přesný, u nás to bylo úplně stejné, teda on se mnou do té herny třeba i šel, ale držel se mě jako klíště a nesměla jsem se od něj hnout a jakmile s ním někdo chtěl navázat kontakt, tak se minimálně schovával za mě...

A to, že Tygr má rád ty edukační věci a sedí přád u nějakých map apod., to je možná dané tím, že jednak má nejspíš nadprůměrnou inteligenci (my jsme podle psycholožky v pásmu průměru) a jednak tím, že nemá problém s tou pozorností, Jiřík se sice dokáže na něco soustředit, ale nejlépe, když se u toho může pohybovat, něco přemisťovat, přestavovat apod., na jednom místě dlouho sedět nevydrží, výjimkou jsou ty pohádky v TV, jinak potřebuje pořád vyvíjet nějakou akci 😉

sisstin
autor
10. čer 2013

@krystalka no nadpůrměrnou, neverbální 😉 on v té verbální bude podle mě horší průměr nebo podprůměr, takže ono ve finále mu ten IQ průměr vyjde taky 😉 ale je to dané podle mě i tím, že on nemá právě tu fantazii nijak zvlášt, já byla jako dítě to samý, to si pamatuju, že jsem si nikdy nehrála na něco, ale právě malovala, skládala a tak, a fantazii v tomhle nemám jako doted 😝

mvmk
10. čer 2013

@sisstin
@krystalka me by asi ani nevadilo kdyby byla mimon, ale spis, ze ona na 100% nerozumi, to je u ni opravdu zrejme, to 1,5 lety dite dnes reagovalo rychlejs a adekvatnejs nez moje mala. No a mele porad, celej den nezavre pusu, ale stale je to jen ten zargon 😠

krystalka
10. čer 2013

@mvmk - víš, já ti nevím, já si zpětně dokonce myslím, že on okolo těch 2 let možná taky nerozuměl úplně na 100 procent, on měl kolem 2 let šílené záchvaty vzteku, přičítala jsem to tomu, že prostě přišlo období vzdoru holt dřív než v těch obvyklých 3 letech, ale když dneska vím to co vím, tak kdo ví, jak na tom tenkrát byl, nám se doma teda zdálo, že rozumí, ale kolikrát to prostě přesně nepoznáš....a poprvé jsme to nemluvení začali řešit až ve 3 letech, do té doby jsem o nějakých poruchách komunikace, porozumění apod. vůbec nic netušila....on s námi komunikoval, domluvil se hlavně neverbálně, byl mistr pantomimy, ale ještě okolo těch 3 let působil vedle jiných dětí opravdu jako pořádný mimoň, jako doma mi připadal chytrý, chápavý, prostě normální dítě....ovšem dokud jsem neměla srovnání s jinými dětmi, tam už ten rozdíl byl vidět fakt hodně...