Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dalea
2. pro 2010

@vojtisek2007 Vojti,ale tak lego je super 😉 Lea sa nechyta ani na klasicke kocky 😕 Ale musim povedat,ze ani ja,na taketo veci nemame fantaziu,na kreslenie ano 😅 Ale podla mna,je skladanie lega vyssi level,ako kreslenie,tak k tomu Vam gratulujem 😀

vojtisek2007
2. pro 2010

@dalea já si spíš myslím, že to "co se dělá víc" tak tomu dítěti i víc jde....Vojta odmala skládá to lego s Honzíkem, takže mu to jde....kreslení neměl kde okoukat, já umím namalovat jedno univerzální zvíře (a je to podle potřeby pes,kočka,kůň,prase,zajíc.....), sluníčko a domeček, takže žádná sláva, a ani ho to nikdy nebavilo....teď ho začíná bavit i vystřihování, namaluju mu na papír kolečko a on se snaží ho vystříhnout...zatím teda bída s nouzí,ale snaží se 😉

dalea
2. pro 2010

@vojtisek2007 Nam strihanie este tiez nejde 😅 A mas asi pravdu,Lei nikto neukazoval,ako sa co z kociek sklada,takze jej to nejde,ale musim povedat,ze som jej ani nekreslila,ona zacala sama kreslit po casopisoch tvare,kruzkovala osobam oci,nos,usta,usi atd. vsetko bolo v malych kruzkoch 😅 No a potom ked sa dostala k cistamu papieru,zacala kreslit postavi,vzdy hovorila,ze kresli uja a vedela to pekne,hned od zaciatku 🙂

simalex
2. pro 2010

@vojtisek2007
@dalea
vojti, tak to teda klobouk dolů s tím legem. To je Vojtíšek obrovský šikula. O té kytičce ani nemluvě. Alexek u lega ví, co kam patří - má dobrou tu vizuální paměť, tak ví každé světýlko a postup, ja to složit. Ale sám to nesloží, jak to je titěrné. A já sama mám co dělat. V těhle chvílích mi ten chlap teda docela chybí, protože když vidím ty návody na lego autíčka atd., tak jdu do kolen 😀 😀 😀.

Vyložené ale lego nevyhledává - má to doma už rok a sahá raději po pracovních sešitech, motanicích, knihách, teď si udělal most z plováku a tam si hraje s různými hračkami atd.
Včera večer jsme třeba projeli celou základní dětskou encyklopedii (siss to tady někde, myslím, prezentovala - je to pár tvrdých listů). A já jsem zjistila, že opět si plete červenou a žlutou 😝. A protiklady - sem tam se trefil, ale některé pojal stylem - "liška je mokrá", "liška není mokrá". No, taky řešení.... To je to jeho typické prvoplánové myšlení (nějak to říct umím, jedeme dál).

simalex
2. pro 2010

@dalea
já si myslím, že kromě toho, že některé věci se dělají častěji, tak je to i o tom, že ty mrňouse něco prostě baví a něco ne. Leu třeba baví kreslit a má pořád plno nápadů, co chce vyjádřit. Vojtík je dobrý ve skládání atd.

Chtěla jsem se tě zeptat, na to čtení. Alexek se pořád ptá, co je kde napsané a já předpokládám, že se možná brzy taky naučí trochu číst? Problém je, že plno nápisů je v angličtině a mě to rve srdce, když mu to čtu, jak se to píše (mám státnice z AJ). Taky jasně rozpozná, co je číslo a co písmeno. Písmena navíc umí správně postavit (že třeba "a" nedá hlavou vzhůru). Nevím ale, jestli to je běžné, nebo signál, že ta jednotlivá písmena opravdu v psdané podobě vnímá.

Moje neteř se uměla ve věku Alexka taky podepsat, ale nemyslím, že chápala ta jednolivá písmena (že se to tedy naučila jen mechanicky napsat). Alexek ale ta 4 písmena ze svého jména pozná. O tom svědčí i to, že si je staví, jak chce, ale vždycky jsou tam šechny 4.

dalea
2. pro 2010

@simalex Lea sa pytala,co je kde napisane,lebo to nevedela vcelku precitat,no po jednotlivych pismenkach to precitala pekne,zlava doprava,len to slovo potom nevedela spojit 😉 No a teraz si to pekne "vypismenkuje" a potom precita dokopy 🙂 Zatial iba tie jednoduchsie,no ale co by som od nej este nechcela,ze? 😀 Ked Alexa tiez zaujima,co je kde napisane,mozno Ta tiez prekvapi,to meno mal minule napisane celkom pekne,to,ze prehadzuje pismenka,z toho si nic nerob,to tak stare deti ako on,este robia 😉 A niektore "standardne" deti sa to naucia az v skole,takze nasi drobci este maju cas 😀

vojtisek2007
2. pro 2010

@dalea @simalex my se písmena učíme na tomhle - je to takový pěnový a jediný co akceptuje 🙂 rád to vkládá, pozná V,E,M,T,D,B,H - prostě Vojta,Eliška,mamka,ta'tka,babička,děda,Honzík....a pozná je i kdekoliv v kontextu - na časopisu, v letáku, venku na nápisu, vždycky hned ječí - mami tady je Eliška 🙂 ale aby poznal všechny svoje písmenka ze jména fakt ne...nechápe že jich má tolik. ALe když mu řeknu najdi T, hleda v textu dokud ho nenajde - samo velký tiskací,jiný ne.
K tomu mluvení - ještě Alexek řekne aspoň "liška je mokrá", "liška není mokrá",zato Vojta řekne "liška je mokrá", "liška je mokrá ne" - no a nic s ním nehne ☹

vojtisek2007
2. pro 2010

jo a dneska jsme šli po o spát, jak je V nachcípanej a vstávali jsme v půl pátý 😠 😠 😠 tak to chci vidět,v kolik je večer dostanu do pelechů 🤐 🤐 🤐

sisstin
autor
2. pro 2010

čau holky,

tak já jsem samozřejmě opět nemocná 🙄 horečky, chřipka jako prase...tím pro nás padl dneska ten Aflík, zejtra jsem zrušila logo a hlavně nejedu na tu brigošku 🙄 🙄 🙄

ALE

Tygr dneska poprvý v životě spojil dvě slova!!!! 😵 😵 😵 řekl:" mama hají" 😝 😅 😅 a naučil se říkat "na", když mi něco podává...takže už má asi těch +-20 slov, za poslední dny se to docela rozjelo 🙂 🙂 🙂

vojtisek2007
3. pro 2010

@sisstin ahoj Tery, téda tak ať jsi brzy zdravá 🙂 my jsme taky trochu nachcípaný,ale nic hroznýho jen rýma a kašel....

a veliká gratulace k "první větě"

dalea
3. pro 2010

@vojtisek2007 Lea sa abecedu naucila tiez na penovom Puzzle,na ktorom su aj cisla,tak sa to naucila naraz 🙂
@sisstin Gratulujem,snad sa to zacina rozbiehat 😉 A skoro sa uzdrav 😎

simalex
3. pro 2010

@sisstin
siss, tak obrooooovská pochvala Tygrovi!!!!! Šikulka. On ten vývoj může být skokový, tak vám přeju, ať tenhle skok je co nejdelší....
A taky brzké uzdravení. My se zatím držíme (uvidím, co Alexek - měl dnes plavání a kromě špatného počasí není v bazénu ani nejteplejší voda).
A furt sněží. Asi zapadneme. A to ještě musím dnes za bývalým spolužákem do nemocnice. Ach jo. Vůbec se mi nechce.

simalex
3. pro 2010

@vojtisek2007
@dalea
vojti, tak to je malý teda šikulka. dalea, o Leonce nemluvě. To Alexek pozná podle mě jen ta svoje 4 písmena. To pěnové puzzle máme taky (a taky nám chybí W 😀 ), máme i dřevěné číselné i abecední puzzle, ale to jsme už delší dobu nevytáhli. My teď pracujeme s magnetkami (čísla + písmena). Vždycky se zeptám, jestli to je číslo nebo písmeno a Alexek to dá na jednu nebo druhou stranu. U písmen se ptá, co to je za písmeno a pak ho správně na tu ledničku připevní.

Jo, a dneska se ptal: "kolik je počasí?". Začíná se teď zaměřovat na čas (hodiny), tak se asi ptal, jaká je roční doba. Asi správný odhad, protože se na odpověď "zima" nerozčiloval.
😀
😀

zzuzca
3. pro 2010

ahoj holky

@sisstin velikaaanska gratulacia tygrovi! sikovnik je to 😵

holky chcela som sa opytat, sice mate tu vsetky starsie deti ako sme my,ale tak mate viac skusenosti 😉 ako ste prckom 'avizovali' ze budu vianoce, darceky,stromcek,atd atd.... moj kubi absolutne nechape darceky, z minulych vianoc mal prd, nevedel ktora bije ale teraz by som uz uvitala aspon nejaku slabu odozvu 😅 😅 nemame doma ziadnu knizku, rozpravku o vianociach..alebo by som mu nieco pustila na kompe, neviete o niecom? 😕 🙂 samo ze mu o tom rozpravam, vykladam, ale on ten moj preslov (aj k hocicomu inemu, ked mu vravim co bolo, alebo co bude) ma uplne v pazi 😝 😝
no ale tesim sa strasne na tie vianoce 🙂 na ten klud - snad bude 😉 nikam totiz tentokrat za rodinou necestujeme, maly je este maly 🙂 tak budeme v klidku sami, jupiii 😵

a tesim sa celkom na pecenie, celkom ma navnadil tento clanok 😀 http://www.rodina.cz/clanek6790.htm 🙂

@dalea ja len cumim aka je Lea vo vsetkom sikovna 🙂 😉

sisstin
autor
3. pro 2010

ahoj holky,

mně už je teda dneska podstatně líp než včera, ale furt nif mof 😕 za chvíli musím ke kadeřnici, vůbec se mi tam nechce..ale musím, než by mě přeobjednala, tak bych měla odrosty 5 cm 😝

tak Tygr na mě dokonce volá i MAMI, normálně si to odvodil od BABI, že se to takhle skloňuje..no docela čumim, snaží se i ted hodně opakovat...sice jako výslovnost hrozná, často je to slovno podobný jenom intonací a počtem slabik, ale dobrý 😅 😅 a začal říkat z Tomáše.. "ooo neee" a to je teda mega vtipný 😅 😅 😅

@zzuzca no jak vysvětlit Vánoce, to fakt netušim...loni měl z toho Tygr naprosto kulový, nezajímalo ho to ani omylem..což se teda nedivím, páč rozuměl velký prd 😝 teď už teda rozumí všemu, tak mu říkám, že přijde Ježíšek a donese dárky, že budeme mít stromeček a tak...ale nevím, podle mě to stejně moc chápat nebude...ale z dárků radost mít bude 😵 😵 😵

gtver
3. pro 2010

ahoj holky
sisstin, to je úžasný pokrok, to je perfektní, já se vůbec Krejčířové nedivím, že čeká s diagnózou a nezavrhla ani normální školku 😉
U nás si užívám to, že už spolu můžeme normálně verbálně komunikovat, odpovídá na otázky a strašně rád všechno komentuje 😵 výslovnost nic moc, ale to se dopiluje 🙂

dalea
3. pro 2010

@zzuzca Ahoj,dakujeme za pochvalu 🙂 A k tym vianociam,Lea az minuly rok lepsie vnimala vianoce,mala 2,8r. No a mozem povedat,ze nam pomohli tie vianocne reklami v telke 😝 Ona je zazrata do reklam,vsetko vie naspamat a uz minuly rok,ked zacali davat tie vianocne,tak som jej ich komentovala,ze je tam vianocny stromcek,ze aj mi budeme taky mat,ze na neho dame bambule, pride jezisko a da pod stromcek darceky a tak 😉 To iste aj s Mikulasom,ved teraz je toho okolo nas velmi vela,tak len skus vsetko komentovat,urcite ma aj tvoj maly rad reklamy,ze? 😀

sisstin
autor
4. pro 2010

čau holky,

tak my jedeme od rána tvrdě bez plín 😝 zatím počůraný dvoje tepláky, jedny punčocháče a jeden koberec 😅 😅 😅 no, ale od rána se naučil říkat "ano", a kýve k tomu ještě hlavou...takže super 🙂 fakt se ty slovíčka množí teď 😵

sisstin
autor
4. pro 2010

ha, tak už se 3x vyčůral do nočníku..ovšem předtím si vždycky učurnul do gatí...no ale i tak úspěch 😝 😀 😀 😀

sisstin
autor
4. pro 2010

ha, a už si řekl sám a vyčůral se tam 😀 😀 😀 😀 😀

gtver
4. pro 2010

@sisstin to je skvělý!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😵 😵

sisstin
autor
4. pro 2010

@gtver jo, jde to fakt nad očekávání dobře 😵 akorát teda čůrá, kudy chodí....zřejmě se musí taky naučit, že se to dá i zadržet..doteď to pouštěl, jak se mu chtělo.... 😝 takže ted bude lítat asi s každýma třema kapkama na nočník, ale základ to je dobrej 😝

vojtisek2007
4. pro 2010

@sisstin sssssuuuuuuppppppeeeeerrrrrrrr 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

dulkagabulka
4. pro 2010

ked vas tak čitam, neda mi nereagovat..
tiež som mala neštandardne dieta..a zažitok sa tyka obdobia vianoc...moj syn bol tak živy/hyperaktivny/, že každy rok /štyri roky po sebe/stiahol na seba vianočny stromček..raz dokonca živu borovicu,ktora bola uchytena o garnižu, takže okrem stromčeka spadla i garniža so zaclonami 🙂
vždy potom zo stromčeka zostala iba taka metla...gule sa porozbijali a stromček zdeformoval...tak som ho zložila...

na Silvestra sa deti pozerali cez okno a cez vysietene okna na sidlisku videli inym ludom do bytu...prostredná dcéra mi začudovane vraví : Mamíí, mamíí- hentí majú ešte stromček..čo im šibe??? 😀 😀 😀

a ja na to..že to nie im..že to nam 😀 😀 😀

argousek
4. pro 2010

@zzuzca my jsme taky zkusili s Adámkem péct, akorát spíš jedl těsto než pekl 😀

@sisstin super s tou plínou a jak si ji jednou vzala tak už jí nedávej, jen třeba na noc. Adámek byl po týdnu bez nehody. Museli jsme taky překonat počůraný tepláky atd, ale opravdu po týdnu už to uměl a nebyl problém. On je docela čistotnej, takže mu dost vadilo, že je mokrej 😉

@dulkagabulka To si mně teda pobavila, ale vám asi do smíchu nebylo, když to strhnul, že. Bych ho snad přerazila 😀

jinak já musím Adámka taky pochválit, normálně dneska nakreslil sněhuláka, teda byly to takový spíš tři šišky na sobě, ale pro nás teda velikej pokrok. Od čárání, co nic neříkalo, že namaloval něco, co dává smysl. Jinak minulý rok se Adámek s čertama kamarádil, neměl z toho ještě rozum. Letos už se bojí, asi nemá čisté svědomí 😅

sisstin
autor
5. pro 2010

ahoj holky,

tak u nás pokračuje nočníkování...jako občas se počůrá, ale je to spíš tím, že to ještě neodhadne a nestihne to na nočník, takže si učurne a pak se dočůrá až na něm 😝 no ale jde to docela dobře, představovala jsem si to horší....evidentně to už chápe 🙂

@argousek Tygrovi taky právě vadí, že je mokrej, stačí kapka a už si to okamžitě sundává, tak snad to taky bude trvat okolo týdne a ne dýl, je to docela náročný furt sušit a převlíkat 😅 😕

cukroví máme každej rok od babičky, ale určitě jeden druh zkusíme..těsto udělám v pekárně a pak budeme s Tygrem vykrajovat, to už se těšim 😵 😵

holky, zaujalo mě tohle...něco podobnýho jsem měla, když jsem byla malá....co myslíte? Není to drahý, 215Kč 😉

jo a nevím, jestli jsem to sem psala nebo ne....ale objednala jsem hru Povím ti, mami...jsou to karty s obrázkama, ze kterých se skládá dějová linie 😉

sisstin
autor
5. pro 2010

jo, a koukám, že jste probíraly stříhání 😕 tak to Tygrovi nejde teda vůbec, nejsem mu tam zatím schopná ani ty prsty nastavit do těch nůžek, nedej Bože, aby stříhal 😅 😅 😅

Duplo už vcelku skládá, to jako jde....je vidět, že se ta motorika fakt zlepšuje každým dnem 🙂 holky, já už chci Śtědrej den 😝 se normálně těším, až si budeme se vším hrát 😀 😀 😀 😅

zanna
5. pro 2010

@sisstin s tym cikanim je Tygr sikovny a je dobre,ze mu to vadi,moj sa pyta cca od 22 mesiacov,ale v noci ked sa pocika ,tak aj v tom spi,nevadi mu to,az ked sa zobudi zacne sa vyzliekat a krici cicaaa 🙂

simalex
6. pro 2010

@sisstin
siss, tak je to tady, že jo??? Řeč nabíhá. To je super. Četla jsem si straré poznámky a ve 3 letech se Alexek taky snažil opakovat, jen to tehdy bohužel nemělo výrazný vliv na aktuální verbální slovní zásobu. Ale to neva, něde to prostě v té hlavičce měl a dříve či později to vyleze.

A gratulace k nočníku. Obrovskáááá.

Ty hry vypadají dobře, ale zrovna tyhle "připínáčky" by se u nás válely po celém bytě. Já se už snažím omezovat tyhle věci z xx kousků. Povím ti, mami je super.

Já jsem včera dala Alexkovi k Mikulášovi velkou motanici. To by se vám taky mohlo hodit - Tygr by už zvládl tu od 3 let. Je skvěle přenosná (do vlaku, auta, k doktorce).

No a až zvládnete ten úchop nůžek, tak začněte jen stříháním malých kousků do kyblíčku. Mělo by se procvičovat i trhání papírků na malé kousky. Teď mi říkaly učitelky, že to dětem moc nejde a Alexkovi to jde skvěle. Ničeníčko, to je Alexkovo potěšeníčko 😀 😀 😀

simalex
6. pro 2010

@zzuzca
tak článek je naprostá bomba. Tak nějak to u nás vypadalo vloni.