Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
10. zář 2013

@martas4 o rok pozadu v čem? Jako ve vývoji nebo v komunikaci? Jako že se nezapojuje nemusí nic znamenat, může být jen introvertní povahy. Doma je v pohodě, nemá žádné afekty atd? 😕

lenuskin
10. zář 2013

Rozumí jen velmi jednoduchým pokynům typu hají , hačí, hamat. Na své jméno také reaguje, ale mám teď podezření na ten sluch, přijde mi, že když mluvím klidně, tak neslyší, musím prostě zařvat. Také se špatně adaptuje na cizí prostředí a je dost uplakany, děti má rád a aktivně se zapojuje do hry, ikdyž tak trochu po svém, nestačí jim po motorické stránce.
Vím, že má problém ☹ a proto řeším navzdory blízkému okolí a doktorům na okresní úrovni.

lenuskin
10. zář 2013

@martas4 S tou školkou mohl být problém třeba jen v tom, že jsi ho tam dala moc brzy, stačilo by jen třeba půl roku počkat. Naše pedopsycho říkala, že děti, které měly trošičku problémy( třeba v té komunikaci), mohou být příchodem
do školky zaskočeny a hodí je to tak nějak nazpět. Zajdi někam, za to nic nedáš. Držím pěsti.

laurinkat
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
martas4
10. zář 2013

Mně se právě zdá,že ho ta školka posouvá dál. Od té doby, co tam začal před rokem chodit, se ta řeč ještě zlepšila. Takže to asi není tak, že by vůbec nekomunikoval. Chodíme s kamarádkou na hřiště (má stejně starého klučinu, chodí spolu do té samé třídy) a tam vypadá, že je s dětma strašně rád. Běhá s něma, jdou na klouzačku, na kolotoč. Možná,když je kámoška u nás, vidím opravdu trochu problém, že si můj syn jen tak nesedne k tomu od kámošky a nepopovídá si u skládačky. Všem odpovídá krátce. Jako by se styděl. Ale když má mluvit o věcech ,co ho baví, např. mobily, rozpovídá se víc. Je tu jedna zvláštnost, o které ta učitelka mluvila. Syn to dělá často. Hraje si třeba na to,že vysává. Nemá zrovna vysavač,ale nějakou tyčku a hučí u toho, jako ten vysavač. Nebo zvuky zvonění z mobilu často reprodukuje. Tak to možná zní divně, ale já už to nějak beru. Jinak žádné zvláštnosti nemá. Jak byl malý,tak ho venku nikdy nezajímalo, kde jsem. Nehledal mě, když jsem se schovala. Až do teď si jen tak poletuje a já ho furt volám. Já jako malá jsem byla taky hodně stydlivá, vždycky jsem se červenala, když jsem mluvila.

martas4
10. zář 2013

Jo a když začal chodit do školky, vůbec nebrečel. A ani nechtěl jít domů. Připadala jsem si, jako bych mu něco dělala, že mi ani nešel naproti a neměl tu radost, že jsem pro něho přišla. Ale někdy ráno mi povídá, že nechce jít do školky.

lenuskin
10. zář 2013

Hele, hra na vysavač, proč ne? Třeba je to tak často, že ti to přijde patologické. V té školce se určitě může rozmluvit, jen že je toho na něj třeba tak trochu moc. Buď ráda, že mluví vůbec , to je polovina problému vyřešena. Můj starší syn (bude mu v prosinci 5 let) si pořád a neustále strká růžek polštářku do nosu, kroutí si tam s ním a dokáže to dělat u pohádky třeba půl hodiny. Taky mě to štve, ale co s tím. Děti mají různé libůstky, co odporují zdravému rozumu.
Způsob hry je možná zase trochu jiný, ale to to bychom to tu mohly blábolit a stejně bychom k ničemu nedošly.
Zkus opravdu pedopsychologa, on je schopný podle způsobu hry a ostatních věcí rozpoznat, o co se jedná. Je dobré, že komunikuje a to je úžasná věc od které se může psycholog odrazit.

hrusti
10. zář 2013

@martas4 Já jsem to tu psala nedávno... Syn si zase hraje na autobus. Ted ho to na chvíli pustilo, ale v létě to bylo každou chvíli. Hučel jako autobus, zastavoval na chodníku a nechtěl jít dál, protože je zrovna na zastávce atd 🙂

lenuskin
10. zář 2013

@lenuskin Asi je toho na něj fakt moc, zvaž to s tou školkou a s někým se poraď.

lenuskin
10. zář 2013

@hrusti To je ale pěkný , ne?

martas4
10. zář 2013

On malý právě dělá všechny možné zvuky. Jak jsem psala ten vysavač nebo jiný spotřebič, zazvoní mobil, tak taky podobně "zaklokotá". Všechny možné znělky a zvuky z televize a rádia opakuje.

martas4
10. zář 2013

@sisstin Já nevím, jak to myslela, ale řekla, že je oproti vrstevníkům o rok pozadu a k tomu řekla, že si žije ve vlastním světě. Prý není diagnostik, aby řekla přesně. Právě přemýšlím, jestli je teda tak pozadu oproti vrstevníků a vlastně proto má jít do logopedické třídy anebo tím, že nekomunikuje, tak jen tak vypadá. Oni už mají ve školce nějaké tabulky, co má dítě umět? Mně totiž nepřipadá mentálně zaostalý.

martas4
10. zář 2013

@lenuskin O tom psychologovi jsem přemýšlela. Ráda bych věděla na čem opravdu jsme. Akorát se bojím, že tam syn moc nebude mluvit. A jak jsem manželovi řekla o názoru paní učitelky, tak nechápal jak to myslela, protože mu syn příjde bezproblémů.
A jak se s malým dorozumíš? např. co chce k jídlu a k pití, co chce dělat. Psala jsi,že ještě neukazuje.

lenuskin
10. zář 2013

@martas4 Na manžela v tomto směru moc nedej, ty trávíš s dětmi nejvíc času, tak vidíš. Já měla doma před půl rokem s manželem taky střet, on mi vyčítal, že chci Kubovi najít stůj co stůj nějakou diagnózu a teď to vidí stejně jako já. Jestli máš pochybnosti, tak jdi tam, kde ti jsou schopni pomoci.
Co se týká mojí komunikace s Kubou je to jako když se baví blbý s hluchým. Když je čas jídla, jídlo dám na stůl a řeknu "jdeme hamat" a on jde. Když má žízeň, tak buď stojí u skříńky v kuchyni, kde jsou lahvičky a hrníčky a kouká a pobrekává nebo mi přinese prázdnou lahvičku a podá mi jí. Když chce jít na houpačku, vezme mě za ruku a odvede mě tam. Když mu řeknu že jdeme dělat houpy, tak jde k houpačce apod., když řeknu, že se jdeme koupat, tak jde do koupelny. Co se týká těch říkaček, tak udělá paci , paci, kolo kolo mlýnský apod. Rozumí jen velmi jednoduchým pokynům, což znamená, že je také velmi opoždění ve vývoji jako takovém, připadá mi jak roční dítě. Je to pro mě o to těžší, že když se dívám na jeho dvojče Toníka, tak vidím ten propastný rozdíl a když si vzpomenu jaký byl starší syn Milda, vidím to samé. To srovnání mám každý den před očima a to je hrozně frustrující. Už bych chtěla znát pravdu, ať je jaká chce. Určitě by se mi ulevilo.

sisstin
autor
10. zář 2013

@lenuskin no u nas to v jeho veku bylo tak nejak stejny, ve 27 mesicich zacal ukazovat a posun obrovskej. Ve trech uz rozumel normalne 😉 cimz netvrdim, ze to tak bude i u vas, ale sance na posun je velka 😉

sisstin
autor
10. zář 2013

@martas4 jako tezko rict. Zas kdyby mel vysokofunkcni autismus, tak si toho vsimnete i doma, podle me ucitelka prehani 😉

lenuskin
10. zář 2013

@sisstin Já vím, že to může být i jinak ☹ , ale jsem jen ráda, že někdo řeší nebo řešil něco podobného. A tvůj prcek má nějakou dg.? Asi jsi to tu psala, ale nestihám všechno číst. Jen jsem viděla jeho fotku a je to fakt hezounek. 🙂

cairka
10. zář 2013

@martas4 , koľko presne má malý? Pár strán dozadu dávala mvmk taký zoznam, čo mali vedieť na 3ročnej prehliadke, (po nemecky, ale ujko google prípadne pomôže) zhodli sme sa tu na tom, že na čerstvo 3ročné dieťa to je dosť náročné, ale aspoň orientačne si to môžeš pozrieť, čo malý zvláda, čo nie. Moja bude mať za 3 týždne 4roky a z toho , čo tam bolo písané dá s privretými očami tretinu 🤐 začínam si myslieť, že tam bude aj chyba nižšieho intelektu, možno nie priamo MR... Ináč ľahká MR sa zisťuje až okolo 6 rokov, takže stále je nádej, že sa chytí 😅
@sisstin , prosím ťa, ako je to s tým pochopením ukazovania druhého? že pochopí, že sa má ona pozrieť, kam ukazujem ja...

sisstin
autor
10. zář 2013

@lenuskin jo, ma expresivni vyvojovou dysfazii, momentalne uz tedy zbytkovy obraz 😉

@cairka to chapou deti mezi 6-9 mesicem, je to prvni krok, pak zacinaji samy ukazovat na to, co chteji a nakonec sdili pozornost 😉

cairka
10. zář 2013

@sisstin , super, a prečo sa mi to moje dieťa pozerá do tváre , alebo na prst a nie tam, kde ukazujem 😕 čo si už zo mňa robí dobrý deň?! 😅 😀

sisstin
autor
10. zář 2013

@cairka no to nevim a je to pomerne divny 😕 ale to by sis toho vsimla driv ne? 😕

cairka
10. zář 2013

@sisstin , ja som si to už párkrát práveže všimla, ale vždy som to pochopila, akože ešte nedozrela 😅 Ako také jednoduché, akože "aha, kravička" (rovno vedľa cesty)... to vie, ale ak to je už ďalej (napríklad to lietadlo) , alebo "abstraktné" - napríklad tie tiene, ale aj ja neviem pri prechádzke "aha, tam ide XY" to je problém odjakživa 😅 ...a takisto pri písaní ma napadlo, že ona ani nehovorí, ani nehovorila, to zvolanie "AHA" ...ona rovno oznámi - "mačička"

sisstin
autor
10. zář 2013

@cairka hele, a vidi dobre? 😕

lenuskin
10. zář 2013

@cairka že se vám do toho pletu, ale s tím ukazováním je to opravdu tak, ukazování je první komunikace a sdílení pozornosti, když to chybí. , tak vázne řeč a někde je chyba. Běžně začínají děti ukazovat na předměty před prvním rokem. U nás to taky chybí, proto to řeším. A tvoje holčička má zrak v pořádku? To je taky otázka psychologa, zda vidí i vzdálené předměty.

lenuskin
10. zář 2013

@sisstin vidím, že myslíme stejně

mvmk
10. zář 2013

@cairka Já bych to také asi spojovala třeba, že špatně vidí 😝 . Malá tohle dělala až někdy do 20 měsíců také pořád čučela na můj prst a nebo na mne. A k těm stínům, mala to třeba pochopila hned, má ráda takovou tu velkou houpačku a ta hází stín, takže jsem ji vysvětlila, že když svítí sluníčko na něco tak to potom dělá stín. Takže třeba máváme rukama a různě poskakujeme a pozorujeme jak se stín hýbe. 😉 Minulý týden bylo pod mrakem a když se malá houpala tak hned hlásila " ne sonne ne stín 🙂

cairka
10. zář 2013

@sisstin , @lenuskin , myslím, že hej. Keď sme boli u očného nič špeciálne nenašiel, ale vtedy neskúšal zrak, bola ešte malá, len pozeral očné pozadie. Asi ju radšej objednám 😕

martas4
10. zář 2013

@cairka Měl v srpnu 4 roky. Dala jsem ten seznam do překladače, ale rozumím jen polovině - doslovný překlad. Malý byl odmala takový, že všechno chtěl dělat sám. A my jsme ho nechávali. Tak se obleče, zapne knoflík,zip. Jak jsem psala, hodně se zlepšil i s mluvením. Už mu nedělají problémy předložky, osoby, oslovení, časy. Barvy uměl brzy. Řekla bych, že je i manuálně zručný. Možná nemá prostorovou představivost, nikdy moc neskládal lego, nerad kreslí.
@sisstin Určitě není úplně standardní,klasické dítě, ale že by byl o rok pozadu ...? Možná právě ten psycholog by mi dal přesnou odpověď. Každopádně by se mu určitě v logopedické třídě hodně věnovali. I když nemá moc problém s mluvou, neumí říct akorát "ř" a v některých slovech "r". Ale tam se určitě nesoustředí jen na samotnou řeč.
@lenuskin Jak ještě malý neukazoval, tak jsem taky všechno jen nachystala, ukazovala jsem mu furt fotky nebo jednu oblíbenou knížku. Ale on se vždycky sám zabavil, nevypadal, že mu něco chybí. Myslím, že nejdůležitější je,že zezačátku rozumí. Pak bude snad chtít taky něco říct. O malým jsem si ze začátku taky myslela, že nebude mluvit vůbec, ale mluví, tak jsem strašně ráda.

martas4
10. zář 2013

No a s tím ukazováním to máme taky. Když ukazuju na něco vzdáleného, třeba letadlo nebo komín, tak neví přesně kam koukat. Dlouho to hledá. A vidí dobře. Asi se neumí hned zorientovat. Najde to až po nějaké době.

sisstin
autor
10. zář 2013

@martas4 no hlavne do logo tridy nepatri, ti ho tam ani nevezmou 😕