Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace
ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂
syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...
takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂
Stručné shrnutí
- Poruchy komunikace u malých dětí se často hodnotí kombinací neurologického vyšetření, EEG, magnetické rezonance a psychologického vyšetření s následnou logopedií nebo ranou péčí jako hlavními intervenčními možnostmi.
- Rodiče v diskusi uvádějí, že specializovaná vyšetření (např. u dr. Dana Krejčířová ve FTN nebo v psychologii v Krči) mohou mít objednací lhůty 3–9 měsíců a rodiče jim přisuzují klíčovou roli pro přiznání podpory ve škole a sociálních dávkách.
- Očkování MMR/Priorix je v diskusi diskutováno jako potenciální rizikový moment; někteří rodiče doporučují odklad z důvodu zdravotních kontraindikací (např. alergie na vaječný bílek), zatímco oficiální medicínská praxe očkování obecně doporučuje.
Nejčastější otázky
Q: Jak probíhá vyšetření u dětské psycholožky Dana Krejčířové ve FTN?
A: Rodiče popisují, že vyšetření u dr. Dana Krejčířová ve FTN probíhá s rodiči, zahrnuje podrobný rozhovor o vývoji dítěte a jednoduché úkoly s dítětem; v diskusi je uveden e‑mail dana.krejcirova@ftn.cz a upozornění na objednací lhůty 3–9 měsíců.
Q: Co očekávat při magnetické rezonanci (MRI) u malého dítěte?
A: Vzpomínky z diskuse z Tomayerky uvádějí, že magnetická rezonance vyžaduje lačnění od půlnoci, často je nutná sedace (uspání), dítě mohlo být napichováno pro uspání a pití je obvykle povoleno až 2 hodiny po výkonu.
Q: Jaké terapie a podpory rodiče doporučují pro děti s poruchou řeči nebo komunikace?
A: Diskuse zmiňuje klinickou logopedii, nootropika/vitamíny předepsané neurologem, ranou péči, rehabilitaci, logopedickou školku s prvky Montessori, rehabilitační školku a asistenta ve škole jako běžné možnosti podpory.
Q: Je možné odložit očkování MMR/Priorix z obav rodičů a jaké jsou administrativní důsledky?
A: Rodiče uvádějí, že odklad očkování je možný; hygienická stanice může vyžadovat podepsané prohlášení nebo teoreticky hrozit pokutou, ale při skutečné zdravotní kontraindikaci (např. alergie na vaječný bílek uvedená v příbalovém letáku) hygieně rodiče obvykle neohrozí.
Q: Jaká vyšetření doporučují pediatři/neurologové při opožděném vývoji řeči?
A: V diskusi jsou uvedena vyšetření jako neurologické vyšetření, ultrazvuk hlavičky, EEG, magnetická rezonance a psychologické vyšetření včetně opakovaných klinických hodnocení.
Q: Kde hledat odbornou a komunitní podporu pro rodiny s „nestandardními“ dětmi?
A: Rodiče ve vlákně odkazují na Ranou péči, PPP (pedagogicko‑psychologická poradna), speciální logopedické a rehabilitační školky, diskuzní servery (Rodina.cz, Modrykonik) a přednášky/organizace jako Rozalia jako zdroje informací a podpory.
Závěry z diskuze
Shoda
- Děti s poruchami komunikace vyžadují odborné vyšetření (neurologické, psychologické) a cílenou intervenci (logopedie, raná péče, rehabilitace).
- Specializovaná vyšetření a potvrzení diagnózy jsou podle rodičů potřeba pro přístup k individuální podpoře ve školce/škole a k případným příspěvkům.
- Magnetická rezonance a EEG se používají při diagnostice a vyžadují specifickou přípravu dítěte (např. lačnění, sedace).
Sporné názory
- Někteří diskutující připisují zhoršení řeči nebo regresi po očkování MMR/Priorix, zatímco jiní v diskusi tvrdí, že oficiální medicína MMR s autismem nespojuje a že potvrdit kauzalitu nelze.
- Několik rodičů doporučuje odložit druhou dávku vakcíny, jiní varují před administrativními komplikacemi (hygiena, požadavky na očkovací kalendář).
Otevřené otázky
- Do jaké míry budou děti s poruchou receptivní nebo expresivní složky řeči „dojíždět“ vrstevníky a jaká je individuální prognóza pro každé dítě?
- Jaký je optimální postup při komunikaci s pediatrem a hygienou při žádosti o odklad očkování z reálných zdravotních důvodů?
- Kdy je vhodné a efektivní zahájit Vojtovu metodu, klinickou logopedii nebo jiné konkrétní terapie u dítěte s opožděným vývojem řeči?
Zmíněné značky a firmy
FTN, Tomayerka, Rodina.cz, Modrykonik, Rozalia, Znamylekar.cz, Raná péče, Pedagogicko‑psychologická poradna (PPP), hygienická stanice
Zmíněné produkty a metody
EEG, magnetická rezonance, ultrazvuk hlavičky, nootropika (vitamíny), klinická logopedie, Vojtova metoda (Vojtovka), rehabilitace, logopedická školka s prvky Montessori, rehabilitační školka, Priorix, MMR, odklad očkování, podepsané prohlášení pro očkování, psychologické vyšetření, Raná péče
Místa a osoby
Praha, Krč, Tomayerka, FTN, Slovensko, Dana Krejčířová
Jinak my jsme byli vcera opet u Baslika. Chodime od zari kazdy tyden. Vcera nam dal papiry na procvicovani sykavek. Honzika logo nebavi, tak nam dal nejake papiry, vypada to jako Clovece nezlob se a jsou tam obrazky a musi hazet kostkou a na jaky obrazek padne, tak ten zopakovat tolikrat, kolik mu padlo na kostce. Jinak jsem s nim konzultovala Elkonina, ktereho nam nabidla spec. pedagozka Sarka. Pry je to spis pro tezsi dysfatiky, Honzikovi to spis nedoporucuje. Mela by mu stacit komplexni logo pece.
@kajiszek u nás to byl přesně rok mezi zvládnutým čůráním a kakaním do záchoda a to ještě proložené dávkováním projímadel a návštěvami proktologie, fakt se musí vydržet ono se to jednou zlomí 🙂 No a k té imaginární hře prostě k tomu musí dospět, to ho můžeš těžko naučit. U nás zase sám od sebe nekreslí, pokud něco dělají ve školce tak má krásné obrázky učitelky ho chválí, ale sám od sebe prostě čárá a nic z toho - to není ani hlavonožec. Samo když u něj sedím a upozorňuji tak udělá krásnou postavu, ale to se nepočítá. Logo mi psala že to dělá spousta kluků, ať procvičujeme grafo a čekáme.
@lenuskin Hele mala treba v tech 2 letech by asi nedala take polovinu veci z toho co jsem psala, ona udelala vzdy velky posun skokove, ve 2,5 letech udelala uz skoro vsechno co ji bylo ulozeno az na tu pyramidu, To si jeste dobre pamatuji. Potom se zase zasekla a velky poskok az zas na tech 3 letech, no a ted si myslim, ze rec se konstantne zlepsuje, ale neni to zadna exploze 😝 Jinak ma stale urcite problemy, u nas je to stale to zrakove rozlisovani tam je to horor, puzzle nic, zase ale na druhou stranu uz skvele zvlada LÜK pochopila to behem jednoho dne, a to jsem tu skuhrala, ze to snad nikdy nepochopi. Ted ji to vylozene bavi, pac uz chape princip. Samoobsluha se ale zase zhorsila, stale breci ze ji neco nejde a ze chce pomoct 🙄 Proste mozna nektere deti musi k urcitym vecem vyzrat a trva Jim to dele.
Nam treba zase dal detsk. dr. ted na 3 lete prohlidce, ze mala neni vyzrala umerne k veku 😝 Zasluhou je horsi hruba motorika a jeji grafo, (nezvladla nakreslit hlavonozce) mimo trochu cmaranice nejde nic 😝 Ted treba v Boskovicich detska Neuro. zase me osobne rekla ze mala je strasne sikovna, ze kresba se hrozne precenuje, z jejiho pohledu nemuze kresba ditete podat zadnou informaci o jeho kognitivnim vyvoji pac deti s DMO muzou byt premianti tridy ale zacit kreslit v 5 letech nebo se nedokazou s tuzkou poprat cely zivot 😉 Moje treba ma lehke prepeti na prave strane, ale prave tu pravou rucku pouziva na hodne veci, jako jist neco nandavat vse pravou ruckou, ale ma vnitrni i vnejsi rotaci omezenou o 20°. Takze ji to vlastne znemoznuje v soucasne chvili neco poradneho namalovat. Je tam hodne faktoru, a je to nazor od nazoru jak vidis 😉 Ale jedno je jiste, tyhle deticky se proste vyvijeji skokove, nejaky cas si myslis, ze se zblaznis, a najednou sup a je to tady 😉
@mvmk Díky za optmismus. Já jsem oslovila ranou péči a budou k nám docházet. Pak jsem mluvila s paní z dětského centra a nevidí problém, aby tam Kuba chodil do spec. školky od příštího září. Nabídla mi, že tam můžu s ním od nového roku dojíždět třeba 2x v týdnu dopoledne. Snad mu to pomůže se nastartovat.
@hrusti - díky, jo, myslím si, že ho vystihla dost dobře 🙂...akorát jsem si tak nějak myslela, že jsme na tom trochu líp, asi jsem se nechala trochu unést tím, jak teď začal dobře mluvit...ale je to tak a vidím, že některé ty ostatní složky budeme muset ještě hodně trénovat, ono je fakt, že já jako rodič to asi vidím trochu jinak, než někdo nezainteresovaný...ona sama se mi skoro omlouvala, když mi říkala, kde všude máme ještě nedostatky, říkala, že dobře ví, co už máme za sebou práce a že ona mi teď řekne tohle..., ale tak proto já jsem tam právě šla, abych zjistila, kde potřebujeme ještě přidat, tak trochu jsem sama tušila, že to zdaleka ještě není všechno ok... 😉 . Musíme se teď víc soustředit na tu sluchovou percepci a paměť a taky na tu grafomotoriku...tam mi teda říkala, že to bohužel vidí dost pravděpodobně na dysgrafii....
@krystalka já myslím že je to pořád skvělá zpráva, ono taky každé dítě nemůže mít všechno nadprůměrné (jak by se ten průměr jinak tvořil že 🙂 Já myslím že nás čeká nějaká podobná zpráva, taky mám pocit že je vše skvělé a proti tomu jak na tom byl před rokem fakt je, na druhou stranu srovnává se s vrstevníkem né s vývojem. Jinak na objednání jsme měli žádanku od dětského? No a k dysgrafii moje ségra je dysgrafik a nějak tragicky bych to neviděla, kdo dneska píše rukou...
@sicinka ono sice dneska rukou se nepíše, ale ve škole, zvláště na prvním stupni stále jo a stále existuje předmět "psaní", kde se musí dělat okrasné kličky atd. To Comenia Script to dost ulehčuje, já i dle toho vybírám školu, neumím si představit, že by Tygr někdy uměl psát psacím 😉
@sisstin - jj, já vím, bohužel, myslím, že v té naší vybrané škole píšou klasicky...ještě se na to zeptám, slyšela jsem, že tam prý mají paní učitelky dost velkou volnost třeba v metodách učení čtení, ale to psaní nevím.....no a taky jsem zjistila, že najít tady v přijatelné dojezdové vzdálenosti školu, kde bude menší počet dětí, je bohužel utopie - v téhle jich mají letos 26 ☹ ...říkala mi ředitelka, že jich tam vždycky mívali málo, ale teď jsou prostě ty silné ročníky a museli i někoho odmítat... Prý tam teda letos má v první třídě na pomoc pedagogickou asistentku pro celou třídu, tak uvidíme...na zápis tam asi půjdem, na tu druhou školu taky a pak se uvidí...jako fakt ho nechci vozit někam hodinu tam a hodinu zpátky MHD přes Prahu, do toho pak ještě úkoly a práci s ním doma, plus naše dojíždění do práce...to fakt ne... Pro něj bude docela velký stres už jenom ten hluk, co v těch školách je, snáší to dost těžko, minule když jsme se tam byli podívat, tak jsem pak viděla, že už měl z toho fakt dost, jak ty děti na sebe pokřikoval na chodbách, v šatnách apod. ...a to je tam jen první stupeň...
@sicinka - jj, žádanku jsme měli od dětské, ale vlastně to po nás v podstatě chtěla ta nová klinická logopedka, stejně jako neurologii, na které jsme doteď taky ještě nebyli....takže jsem poprosila dětskou aby mi napsala obojí...
Jinak máš asi pravdu, nedopadli jsme zase tak nejhůř 😉, jinak ona mi právě taky říkala, že je jí jasné, že Jiřík ve třech letech a teď, že je to obrovský rozdíl...což je fakt 🙂. A s tím psaním je to taky fakt, že dneska už se psacím moc nepíše, ale právě, že v té škole to je jako předmět, jak píše Teri a prostě minimálně v tomhle nebude mít šanci být moc úspěšný...
@sisstin - ještě k tomu písmu...ale zdá se mi, že Tygr je na tom s tou grafo líp, než Jiřík, protože jak jsi někam dávala ten jeho opis té věty Eva je tu...nebo jak to bylo, tak třeba u Jiříka je to naprosto utopie, že by tohle zvládnul napodobit, on se maximálně podepíše tiskacím JIŘÍK, ale každé písmenko je jinak vysoké, některá píše odspodu...no ale háček a čárku tam nezapomíná, tak aspoň to 😉
@krystalka Ja si myslim take, ze ta zprava je uspokojiva. Ja kdybych tam v soucasne dobe sla z malou na vysetreni, tak bych asi schytala horsi ohodnoceni nez @lenuskin . Moje Emma ted naprosto odmita s kymkoliv spolupracovat, ve stredu jsme byly na posouzeni zda bude nebo nebude moct nastoupit do spec. skolky, a pani Dr toho moc nevidela. Mala se odmitala na ni jen podivat, sedela mi na kline, otravovala ze chce hned domu, ze ji boli brisko ,a ze ta pani je fuj a nema se na ni koukat 🙄 🙄 . A pani Dr. usoudila, ze mala rozhodne bude v male skupine ve spec. skolce nejlepe opecovavana a ze ji to prospeje 😅 Junkova by nam urcite naparila hlubokou mentalni retardaci 😀 😀 Ja byla Rada ze se tak chova, alespon nemusim nikoho uporne presvedcovat, ze normalni skolka pro ni neni 😉
@mvmk jako sorry, ale u Junkové jsi nebyla, tak nemůžeš říct, co by vám napařila nebo nenapařila 😉 po Krejčířové je to fakt jeden z mála odborníků, co vůbec dokáže dítě zdiagnostikovat, a jiných možností tady v CR moc není. 😉 Ta zpráva, co má @lenuskin odpovídá těch momentálním schopnostem dítěte. Nezapomen, že vyšetření hodnotí AKTUÁLNÍ stav 😉
"napaření" diagnozy je, že se tam napíše číslo diagnozy a přímo, že jde o dívku (chlapce) s lehkou mentální retardací atd. Oni to tam nemaj, mají tam, že kognitivní výkony spadají do pásma LMR, což spadaj. Nám to akorát Krejčířová napsala hezčími slovy, ale jinak měl naprosto to samý 😉 a pro získání např. PNP je určitě ta zpráva od Junkové výhodnější 😉
@sisstin @krystalka no holky s tím psaním vám sice rozumím, ale já to prostě jako trágu nevidím, tak nebude mít z psaní jedničku no a co. Jako asi se mu to líbit v danou chvíli nebude, ale v životě se z toho nestřílí. Jinak tohle byl třeba taky důvod proč se ségra ve škole postupně zlepšovala. Prostě měla ze psaní dvojku nebo trojku na druhém stupni už psaní nebylo a postupně měla vyznamenání a ono nikoho moc nezajímají vaše známky ze 4 třídy, pokud zrovna nechcete jít na víceletý gympl a další věc je že přeci jen ty učitelky k diagnoze v dnešní době přihlíží.
Jinak mi dnes přišlo od logopedky že máme trénovat grafo, že má dlaňový úchop tužky. Ale on ji drží už asi od tří let správně ale jen pokud ho na to upozorním. Předpokládám že by ji měl správně uchopit sám aby se to počítalo co? Nějaké typy co máme dělat mi dorazili, doporučuje trénovat špetkový a klešťový úchop napadá vás ještě něco.
@sisstin tak to ano, ale tam bych spíše čekala ještě dyslexxi než jen dysgrafii nebo špatnou grafomotoriku. Já netvrdím že to není bez problémů, ale že to není nic šíleného. Jako třeba ta moje ségra se nenaučila psát hezky nikdy, dotěď její psaný projev obsahuje milion přepisů, šipek, škrtanců, ale to nic nemění na tom že v normálním životě ji to neomezilo nebo jen minimálně.
@lenuskin @sisstin @mvmk ja mam tez cerstvou zpravu od Dr. J. a my jsme tam stravili cca 1,5 hodiny a ted ve zprave mam "vyrazne nerovnomerny PMV u chlapce s aktualni kognitivni kapacitou v pasmu siroke normy (podprumer), napadnejsi opozdeni v oblasti reci jak ve slozce expresivni i receptivni. Ceka nas jeste vysetreni metabolickych poruch.
Na me pani dr. pusobila velmi prijemne, synek take nespolupracuje, musel skoro celou dobu sedet v golfkach, ty jsme prisunuli ke stolecku, aby mohl zkusit plnit ukoly. Ale vzhledem k tomu, na jake urovni je, tak tech ukolu take moc delat nemohl, celkem asi 4 a vic uz ho spolupracovat nebavilo. V dobe vysetreni mu bylo 24,5 mesice.

@krystalka Pěkná zpráva 🙂
@kajiszek hele, s tím bobíkem je to fakt. Honzík s tím bojoval, ted i Kristýnka. Od prázdnin jsme bez plen přes den a ted poslední 2 dny sama od sebe kakala do nočníku. Předtím bud do pleny před spaním nebo do kalhot.