Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

josefina79
30. zář 2014

@lencus já jsem bobeše udrncala v kočáru na dlažebních kostkách kousek od Hradu (ta foniatrie je na Hradčanské). Ale když mu přendavali to udělátko z jednoho ucha do druhého , tak se probudil.

lencus
30. zář 2014

@josefina79 tak to jste ještě dopadli dobře 🙂 ....u nás nehrozilo ani totální nevyspání a udrncání. Jak mu to začali lepit, hned si to i ve spánku začal strhávat. Zkoušeli jsme to celkem 3x. My to máme do Prahy 100 km.

josefina79
30. zář 2014

@lencus hele, tak to ti naši chlapci byli každý na něčem jiném. Františkovi strkali takové udělátko do ucha. Nic mu na hlavu nelepili. Musím se podívat na přesný název, tuším něco jako OAE.
Pokud by se s porozuměním a řečí nějak nepohnul dál, pak by ho poslali do nemocnice na nějaké speciálnější vyšetření, které se dělá v hlubokém spánku (asi to "Vaše").

lencus
1. říj 2014

@josefina79 nám taky strkali udělátko do ucha....teda chtěli 🙂 ale předcházelo tomu nějaké lepení drátků za hlavu, na čelo a na tvář.
Teď jsem ještě pohledala ve zprávách a bylo to vyšetření AABR, nicméně, když jsme tam přišli, tak se divili proč na to jdeme, když se mu to dělalo v porodnici a ve zprávě z porodnice je OAE 😒 Jedině mě napadá, že se volí přístroj podle věku. Anebo u nás na ORL nic lepšího nemají. Jinak v tom Motole to bylo SSEP u Dr. Myšky.

josefina79
1. říj 2014

Tak jsme se vrátili z kontroly v KDDL. MUDr. Klement byl skvělý, opravdu pečlivě Františka prohlédl, byly tam i 2 medičky na praxi, tak jim ukazoval spoustu věcí. V podstatě udělal následující závěr - motorický vývoj odpovídá na těch 14 m, co mu je korigovaně s tím, že některé věci jsou "napřed" (např. umí dát na sebe 4 kostky). To že nerozumí je dle jeho slov "nezvyklé" a má 3 možné důvody:
1/ opožděný vývoj kvůli nedonošenosti
2/ vývojová dysfázie
3/ PAS
U VD a PAS se prý diagnóza dává kolem 3 let, ale vzhledem k tomu, co jsem uváděla i dle toho jak se choval při vyšetření (nechal ho si asi 10 minut hrát na zemi s hračkami, když se mne ptal na anamnézu a medičkám pravil, že z toho pozorování udělají nejlepší závěr a další vyšetření je pak už jen na potvrzení či vyvrácení ... což mi přijde super a lepší, než se na něj rovnou vrhat s neurologickým kladívkem) mu nepřijde, že by jevil nějaké známky PAS.
Máme doporučeno - EEG (mate někdo zkušenost s takhle malým dítětem - 14 m korigovaně) a psycholožku v KDDL (Dr. Fleischnerová - znáte někdo????).
My tedy jdeme soukromě příští týden k Kamile W. (fakt jsem nečekala, že nás na Karlově pošlou k psychologovi, pan doktor Klement je jakt super).
Kontrola na Neurologii v únoru a do té doby mluvit, mluvit, mluvit - jednoduše, stejná slova atp .... @sisstin by měla radost, pan doktor v podstatě říkal přesně to, co jsem našla na jejím blogu 🙂.

giraafje
2. říj 2014

@lencus Ahojky, máme stejně staré děti (můj má 3r a 9m) a podobné problémy. Syn ve třech letech nemluvil skoro vůbec, slovní zásobu měl minimální, větu dal max. 3-slovnou. Pomalu se to zlepšuje, slovní zásoba se rozrůstá, věty prodlužují, ale k věku to není. Výslovnost má pořád blbou, chodíma na logo a do PPP, máme se ted zaměřit na jemnou motoriku a grafo. To grafo má hodně blbé a ani ho to nebaví, tužku neumí správně chytit. Ve 3 letech jsme byli na diagnostice, nemá žádnou diagnozu, závěr je lehce nerovnoměrný PMV s OVR.

Jo, ale posledních pár dní začíná používat "já" - konečně! Já myslela, že už se toho ani nedočkáme.

lencus
2. říj 2014

@giraafje Ahoj. To se máte, věřím, že máš radost. Náš Honza nemluví skoro vůbec ☹ Na vyzvání řekne pápá, máma a aob (ahoj). Sem tam z něj vypadne "jojojo" a nějaké další zvuky, jinak nic. Do nějakých 18 měsíců uměl krásně říct asi 30 slov.
Našeho Honzu taky moc nebaví malovat, ale baví ho dělat na papíru kolo-kolo-mlýnský a díky tomu se naučil udělat alespoň kruh. Pokrok ve školce byl, že si mnou nechal vést ruku a spolu jsme vymalovali hodiny s kukačkou. Byl úspěch, že mi od toho neutekl.
Zítra jedeme k Dr. Soukupové, jsem zvědavá, co nám řekne. Ještě musím nastudovat cestu a jestli se tam vůbec někde dá zaparkovat a naobědvat.

mvmk
2. říj 2014

Ahoj, prubezne docitam a musim dnes take znovu jit pro radu 😅 Mala sice dela stale pokroky, mluveni je take porad lepsi i kdyz vyslovnost porad nic moc 😝 ,ale co mi dela docela starosti je , ze o sobe porad mluvi ve 3 osobe. Dnes jsem to resila s logo, ona sice vi, ze je "JA" pouziva treba : Ja chci, ja take , to je pro me atd. Ale kdyz chce neco vypravet vzdy rika proste na zacatku svoje jmeno. Ema delala tohle potom, sla Ema tam a podobne. Jako musim se priznat, ze mne to uz lehce znervoznuje. Cvicime to kazdy den, porad ji opravuji ale jako efekt moc nevidim 😖 Moje logo tvrdi, ze k tomu musi vyzrat, a ze jako dys. ji to stezuje dvojjazycne prostredi, ale ja myslim, ze v 4 letech uz jako je docela prezrala na 3 osobu 😝 Mate nekdo podobnou zkusenost, nebo eventuelne napad, co to jako ma znamenat. Za kazdou odpoved budu rada 😉

krystalka
3. říj 2014

@mvmk - ahoj 🙂 , hele, Jiřík tu 3.osobu sem tam používal určitě ještě později, než ve 4 letech....prostě taky to věděl, že se používá Já....často to i použil, ale stejně potom často když něco vyprávěl, tak se zapomněl a přesně jak píšeš, používal i tu 3.osobu....dej tomu čas, já jsem to prostě pokaždé po něm převyprávěla správně a časem si to zautomatizoval....ony ty děti s dysfázií většinou potřebují delší čas, než se jim to tam zafixuje....já když si vzpomenu, jak dlouho jsem Jiříka učila zvratná slovesa....miliónkrát za den jsem všude doplňovala "se".... Jiřík - "mami dívej, mami sedni...." no a já celý den doplňovala "dívej SE, sedni SI....on to po mě sice vždycky hned zopakoval, ale příště už na to zase zapomněl....pár měsíců to trvalo....a stejně tak to bylo se spojeními "já JSEM šel, já JSEM byl" apod....teď momentálně pořád ještě nemá úplně zautomatizované "BY, KDYBY..."..takže místo "kdyby jsme šli" pořád často používá spojení "když my šli".......sem tam to použije, ale zdaleka ne vždycky....a to má "jen" lehkou expresívní dysfázii a je mu 6,5 😉 , tak na ni tak nepospíchej, ono to přijde...a když to má navíc ztížené tou dvojjazyčností, tak bych se tím fakt netrápila....tyhle děti k tomu všemu postupně dojdou, jenom třeba o rok, dva....později

krystalka
3. říj 2014

@mvmk - jo a výslovnost - tak ta není úplně v pohodě ani teď....doopravdy neumí vyslovit už jen Ř, ale několik dalších hlásek někde říká ukázkově a v některých slovech je trochu patlá....a celkově doma s námi vyslovuje mnohem lépe, než někde v cizím prostředí....teď zrovna jdeme v úterý do SPC pro vady řeči do Tyršovky, tak jsem zvědavá, co předvede tam....potřebujeme od nich dodat doporučení pro tu školu, kam chodí....protože je to primárně škola pro sluchově postižené a ty logopedické třídy jsou tam vedené jako skupinová integrace...tak proto potřebujeme ještě papír z toho SPC...sice nevím, proč jim nestačí papír z SPC ve školce, kam chodil a kde ho znali 3 roky....ale tak co...

giraafje
3. říj 2014

@mvmk u nás to s tím "já" rozhodně není stoprocentní, ted začal a používá to tak možná z 50%, možná ani to ne. Ale považuju za úspěch, že vůbec začal. Doted to byla hlavně 3. osoba, někdy druhá.

josefina79
3. říj 2014

Tak teď mi jedna maminka z naší skupiny "Maminky pomalejších dětí" psala, že se své podiatry ptala, jestli je nějaký problém, že její 13 m chlapeček ještě neukazuje a MUDr. jí řekla, že až neplaší, že děti začínají ukazovat tak kolem 2 roku 😲 😲 😲 😲

zofka44
4. říj 2014

@giraafje
Ahoj, mám syna, ted 3r1m, a zřejmě taky se opožděným vývojem řeči, nikde jsme nebyli na diagnostice, rozmluvil se trochu víc po 2,5 roce, ale stále používá 2. osobu, někdy 3. Opravovala jsi syna, kdyz to říkal špatně? Zkousim to, kdyz mu řeknu, jak se to říká správně, tak se opraví, ale sám od sebe to rekne správně tak na 1 z 10 pokusu. A ještě dokáže tvůj syn utvořit otázku? Můj syn ma jen takové ty otázky co to je? kde je? jak se to děla, otevírá?, ale jinou otázku za boha neutvori☹

emily1104
4. říj 2014

Ahoj chtela by jsem se zeptat nemate dakto skušenosti s pramarem Ješinou z Prahy z metabolickeho oddelení.dekuju

giraafje
5. říj 2014

@zofka44 Ahojky, náš používal jenom tu 3. nebo 2. osobu fakt až doted. Ptala jsem se na to logopedky a ta mi tak nějak řekla, že tohle nemám zatím řešit, že důležité je rozšiřovat slovní zásobu. Tak pořád jenom rozšiřujem, nejlíp to jde u obrázků a fotek. Prostě popisujem a popisujem. Ted už ho opravuju, ale dokud nezačal s tím "já", tak jsem to nedělala. Otázky: dlouho měl jenom "Co to je?", s tím teda začal tak někdy krátce před 3. rokem, ted se zeptá :"Kde je?", ale víc myslím zatím ne. "Proč" stále ještě nepřišlo. Ten náš měl i dost divné chování, což ještě trochu přetrvává, ale zlepšuje se to. Kolem toho 3. roku to bylo nejhorší, to už jsem si nebyla jistá vůbec ničím, ani tím, jestli mi rozumí, myslela jsem, že má PAS. Proto ta diagnostika, i ted chodíme do PPP.

giraafje
5. říj 2014

@josefina79 No, můj mladší začal ukazovat právě v těch 13 m, starší si nepamatuju, ale podle mě později, je možné, že to bylo až kolem toho 2. roku, ale fakt nevím. Každopádně ten starší má lehce nerovnoměrný PMV.

giraafje
5. říj 2014

@lencus Ahojky, jak jste dopadli u dr. Soukupové? My jsme byli 2x u dr. Junkové, pak řekla, že už k ní nemusíme. Ale chodíme 1x za půl roku do té PPP.

zofka44
5. říj 2014

@giraafje aha, tak kdyz logoped řekl neřešit...taky se snažím porad mluvit, popisovat, aby mel slovní zásobu lepší a lepší, snad se to nějak posunuje, výslovnost je tedy leckdy silena, ale jsem rada, ze nějak mluvi. Taky ma tedy svoje zvláštnosti, a kdyz ho srovnám s ostatními stejne starými dětmi je porad trochu jiný. Doufám, ze s těmi otázkami se postupně rozjede. "Proč" u nas taky ještě není. A jak casto chodíte k logopedovi?

giraafje
5. říj 2014

Právě že dost málo, tak za 2-3 měsíce. V PPP nám říkala, že by to chtělo i častěji, tak 1x za měsíc. Logopedka ale říkala, že zatím to tak stačí. Vždycky s ním dělá nějakou novou aktivitu - naposledy to bylo vytleskávání slabik. Počkám do těch 4 let, to máme ostatně další návštěvu a pak jí řeknu, jestli bychom nemohli chodit častěji. U nás se ta výslovnost trochu zlepšuje, bych řekla, ale kolem těch 3 let, no, ještě i ve 3,5 to byla dost hrůza, ted to taky není žádnej zázrak.

lencus
5. říj 2014

@giraafje Ahoj. Dopadli jsme tak, jak jsem si celou dobu myslela ☹ Sice ještě nemáme v ruce zprávu, ale říkala, že prakticky není na vážkách.....Honzík má dětský autismus ☹ Vysvětlila mi, jaký je rozdíl mezi PAS a VD. A vize do budoucna.....když začne mluvit a hodně se zlepší, může skončit na atypickém autismu.
Máme prý trénovat nápodobu, nutně s odměnou. Mělo by ho to prý později motivovat k nápodobě řeči.

Je tu vůbec v diskuzi někdo s dítkem s touto dg.?

mvmk
5. říj 2014

@giraafje
@krystalka diky moc za odpovedi 😉 mala to ma take tak na pul smichane pouziva 3 i 1 osobu. Trenujeme porad, muj manzel bohuzel vzdy rekne male kdyz zacne ve 3 osobe, ze ji nerozumi tak se nekolikrat opravi, ale pac ona to integruje xykrat do jedne vety tak se potom nastve a s placem utika nekam trucovat 😒 A porad nam nejdou basnicky a pisnicky. Ted jsem ji naucila jeden vers a to byla fakt fuska 😝 Kdy jste se dockali nejakeho maleho versiku? Ta fonologicka pamet je u ni fakt hrozne spatna. Porad ☹

krystalka
5. říj 2014

@mvmk - básničky i písničky byly problém fakt dost dlouho, nějaký ten veršík si zapamatoval až nkdy po 5. roce, když tedy pominu fakt, že nejmíň do 4 let odmítal básničky i písničky i jen poslouchat....pustit rádio v autě nepřicházelo (a nepřichází dosud) v úvahu, ani doma nesnášel puštěnou muziku bez obrazu...a namluvené pohádky na CD začal poslouchat až asi v 5 a půl letech...do té doby zásadně jen i s obrazem na DVD....jinak myslím, že říkat jí, že jí nerozumí, když to neříká správně, není zrovna ta nejlepší cesta, oni naopak potřebují povzbuzovat a dodávat odvahu....takže já jsem opravovala, ale jenom tak, že jsem to po něm zopakovala správně, nenutila jsem ho opravit se apod., to se jinak taky zaseknul a pak nechtěl mluvit vůbec....a asi není divu, ono jim to dá docela dost práce se domluvit a takovýhle přístup musí být dost odrazující a frustrující...to se ani nedivím, že pláče a trucuje....tohle chce prostě nekonečnou trpělivost a povzbuzení, když se něco povede a jen bez výčitek opravit to, co nejde....chce to hlavně čas, postupně to všechno naskočí, ale prostě třeba i o nějaký ten rok později, než je obvyklé....Jiřík ve všem udělal největší skok mezi tím 5. a 6. rokem....a třeba grafomotorika u něj dřív nebyla nic moc a teď přes prázdniny se najednou ohromně posunul, začal krásně kreslit, prakticky celé léto byl pořád někde s papírem a pastelkami....a přitom nám ještě před rokem psycholožka Junková téměř najisto předpovídala dysgrafii 😉 ....a když teď vidím, jak bez problémů opíše tiskacím písmem jakýkoli nápis, který někde vidí, tak si myslím, že dysgrafik fakt nebude 🙂 . I ve škole mu jde zatím všechno dobře, až mám trošičku obavu, aby to tempo v té logopedické třídě na něj nebylo moc pomalé 🙂

sisstin
autor
6. říj 2014

@lencus diskuze tu je vedle, nebo je tu uzavrena skupina pro rodice deti s PAS 😉

giraafje
6. říj 2014

@lencus Tak to je mi moc líto. No, s Viktorem ve školce (ve spec. třídě) je taky chlapeček autista a ten opravdu dělá pokroky, i když to jde pomalu. On má teda úžasnou maminku, takové sluníčko, trpělivou. Ríkala, že chodí na nějaké terapie, ale že je to celkem finančně nákladné.

giraafje
6. říj 2014

@krystalka to celé jsi napsala moc hezky. Já to dělám úplně stejně - zopakuju to správně a když to řekne správně sám, tak pochválím. Psycholožka v PPP nám říkala, že ta CNS mu zraje pomalu a nerovnoměrně a proto, že se nevydrží soustředit dlouho a víc lidí nebo podnětů je pro něho hodně náročné, tak se brzo unaví. Takže máme pořád střídat aktivitu s odpočinkem (nebo volnou hrou), to funguje dobře.

giraafje
6. říj 2014

@mvmk, @krystalka: jo, a s těmi veršíky: pomalu začínáme, už si brouká i písničky: babička ho naučila Ovčáci, čtveráci, umí Vařila myšička kašičku, Deštové kapičky, ... Jako ne vždycky je to úplně stopro, ale myslím, že ho to celkem i baví. Zkusíme přidat další písničky. Sranda je, že nejvíc se mu líbí jedna anglická z youtube The wheels on the bus - tu si zpívá pořád a snaží se napodobit tu angličtinu. No, v žádném případě mu ted nechci plést další jazyk, ale tuhle písničku prostě miluje a vyžaduje ji.

lencus
6. říj 2014

@sisstin prosím, můžeš mě nějak nasměrovat? Já sem vlastně jinam nechodím. Díky, L.

peggy722
7. říj 2014

@lencus Je mit o moc líto 😢 . Jsem zvědavá, jak dopadneme my 21.10. Mám z toho staženej zadek už teď.

kajiszek
7. říj 2014

Ahoj holky, po hrozně dlouhé době nakukuji, ale nezvládnu toho moc dočíst. Koukám, že sem stále chodí mně známé tváře, ale i spousta nových 😉 Nevím vůbec, kdy jsem psala naposledy... Nějak už jsem ty svoje děti přestala řešit, protože mě stále okolí měla za blázna. Někdy na jaře jsem byla s Nelou u Junkový a ta na mě taky koukala trochu jako na matku přeháňku, co z dítěte dělá dysfatika 😀 Ale tak ona se Nela fakt docela dost zlepšila a celkově to nakonec vypadá opravdu jen na OVŘ s tím, že byla opožděná i v tom porozumění. Jako pořád není úplně 100%, ale rozumí většině, už třeba konečně chápe i jména dětí, vypráví, co dělala ve školce, co chce, už tak od května se ptá proč, možná i dýl... Odpovědět se jí moc nedaří, jak kdy, vždycky řekne protože a pak většinou zopakuje otázku, tzn třeba proč jsi bouchla Vojtíška a odpověď je protože bouchla Vojtíška a tak 😀 Ale tohle mě nijak neznepokojuje, Vojta se na proč neptal do čtyř let... Do toho teda skloňování a časování je vcelku katastrofa a třeba předložky pořád moc nerozlišuje, ale zase je fakt dobře socializovaná. S dětma si hraje, s bráchou taky a celkově působí tak nějak normáně až na na její občasnou tatarštinu. I cizí lidi jí vcelku rozumí, když se snaží. A celkově tak jako nemá problém s komunikací, že třeba v dětských centru přijde k cizí paní a řekne jí teto, zastav kolotoč, já chci taky točit, případně jde otravovat cizí pány, ať si s ní hrajou, páč chlapy má nejradši 😀 Jezdí na odrážecím kole, neumí moc brzdit a jezdí jako kamikaze, oblíkne se komplet až na rozepínací mikiny, ale to neumí doteď ani Vojta, což už je ovšem trochu tristní 😅 Oblíká se ráda a pořád. Je schopná se pětkrát denně převlíknout, nakrucovat se před zrcadlem a říkat, že je krásná. Když dostane nový oblečení, tak se úplně třepe radostí, okamžitě musí urvat všecky cedule, pak to všechno oblíknout, podívat se do zrcadla, každýmu se ukázat a čeká na komplimenty 😀 Dneska mi přišla nová hadrárna, tak si zase užívala, tatínek jí řekl, že ty nový boty jsou ošklivý a ona se tu s ním hádala, že ne, ty nejsou ošklivý, ty jsou kásný a já sem pincezna 😀 😀 😀 No obávám se, že to babička s těma komplimentama trochu přehání a že to budem muset trochu zarazit, ale zase to je pak pohoda, že se oblíká sama a ráda 😀 S Vojtou bojujem dodneška. No nechci tu psát romány, ale každopádně je to u ns tak nějak lepší všecko. I ten bláznivej Vojta už není tak moc bláznivej, hlavně po tý sociální stránce vyspěl. Samozřejmě stále vídám děti, co ve třech letech mluví líp jak Vojta v pěti, o srovnání s Nelou ani nemluvě, ale tak prostě se to dá... Jo akorát teda Nela stále plína na noc a stála kadí do kalhot a do plíny 🙄 🙄 To už mi přijde úplně beznadějný, ale ona se na ten záchod prostě nepotento... Občas je nějaká tendence a příště zase do gatí. Ona to sice chápe, ale neudělá to. Ví přesně, že je to španý, vždycky stojí se sklopenou hlavou a čeká, že dostane vyhubováno, ale stejně to příště udělá znova. Naštěstí teda zatím tohle neudělala ve školce... Jinak je od září ve státní, ze začátku to byl boj, protože nechtěla respektovat nový autority a dělala vzteklý scény a zdrhala, ale už je to lepší... Teďka už je prej mazel a vcelku se snaží...

No to jsem zase napsala román... Jak se vy všichni máte? Třeba aspoň stručné shrnutí 😉 Něco málo jsem dočetla, ale stránek je fakt hafoooo... Já už chodím do práce na plnej, tak ten internet dost zanedbávám no, čas není 😖

sicinka
8. říj 2014

No já se ve školce včera dozvěděla že to vlastně všechno dělám já jelikož jsem nedůsledná, nic po něm nechci a můžu si za to sama 🙂 A že je chytrý až moc, řeč má taky v pořádku a nemám si hledat výmluvy 🙂 Ono já se jen zeptala jestli nám paní učitelky budou dávat nějaké doporučení k odkladu - jako že je vidí každý den v kolektivu a dozvěděla se že tohle mi odklad nevyřeší 🙂 i když nám by nepomohlo ani kdyby mluvil hůř to je dle paní učitelky taky vina rodičů... No nic no miluji školky 🙂 až si zase budu chtít připadat jako debil tak se na něco zeptám.