Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace
ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂
syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...
takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂
Stručné shrnutí
- Poruchy komunikace u malých dětí se často hodnotí kombinací neurologického vyšetření, EEG, magnetické rezonance a psychologického vyšetření s následnou logopedií nebo ranou péčí jako hlavními intervenčními možnostmi.
- Rodiče v diskusi uvádějí, že specializovaná vyšetření (např. u dr. Dana Krejčířová ve FTN nebo v psychologii v Krči) mohou mít objednací lhůty 3–9 měsíců a rodiče jim přisuzují klíčovou roli pro přiznání podpory ve škole a sociálních dávkách.
- Očkování MMR/Priorix je v diskusi diskutováno jako potenciální rizikový moment; někteří rodiče doporučují odklad z důvodu zdravotních kontraindikací (např. alergie na vaječný bílek), zatímco oficiální medicínská praxe očkování obecně doporučuje.
Nejčastější otázky
Q: Jak probíhá vyšetření u dětské psycholožky Dana Krejčířové ve FTN?
A: Rodiče popisují, že vyšetření u dr. Dana Krejčířová ve FTN probíhá s rodiči, zahrnuje podrobný rozhovor o vývoji dítěte a jednoduché úkoly s dítětem; v diskusi je uveden e‑mail dana.krejcirova@ftn.cz a upozornění na objednací lhůty 3–9 měsíců.
Q: Co očekávat při magnetické rezonanci (MRI) u malého dítěte?
A: Vzpomínky z diskuse z Tomayerky uvádějí, že magnetická rezonance vyžaduje lačnění od půlnoci, často je nutná sedace (uspání), dítě mohlo být napichováno pro uspání a pití je obvykle povoleno až 2 hodiny po výkonu.
Q: Jaké terapie a podpory rodiče doporučují pro děti s poruchou řeči nebo komunikace?
A: Diskuse zmiňuje klinickou logopedii, nootropika/vitamíny předepsané neurologem, ranou péči, rehabilitaci, logopedickou školku s prvky Montessori, rehabilitační školku a asistenta ve škole jako běžné možnosti podpory.
Q: Je možné odložit očkování MMR/Priorix z obav rodičů a jaké jsou administrativní důsledky?
A: Rodiče uvádějí, že odklad očkování je možný; hygienická stanice může vyžadovat podepsané prohlášení nebo teoreticky hrozit pokutou, ale při skutečné zdravotní kontraindikaci (např. alergie na vaječný bílek uvedená v příbalovém letáku) hygieně rodiče obvykle neohrozí.
Q: Jaká vyšetření doporučují pediatři/neurologové při opožděném vývoji řeči?
A: V diskusi jsou uvedena vyšetření jako neurologické vyšetření, ultrazvuk hlavičky, EEG, magnetická rezonance a psychologické vyšetření včetně opakovaných klinických hodnocení.
Q: Kde hledat odbornou a komunitní podporu pro rodiny s „nestandardními“ dětmi?
A: Rodiče ve vlákně odkazují na Ranou péči, PPP (pedagogicko‑psychologická poradna), speciální logopedické a rehabilitační školky, diskuzní servery (Rodina.cz, Modrykonik) a přednášky/organizace jako Rozalia jako zdroje informací a podpory.
Závěry z diskuze
Shoda
- Děti s poruchami komunikace vyžadují odborné vyšetření (neurologické, psychologické) a cílenou intervenci (logopedie, raná péče, rehabilitace).
- Specializovaná vyšetření a potvrzení diagnózy jsou podle rodičů potřeba pro přístup k individuální podpoře ve školce/škole a k případným příspěvkům.
- Magnetická rezonance a EEG se používají při diagnostice a vyžadují specifickou přípravu dítěte (např. lačnění, sedace).
Sporné názory
- Někteří diskutující připisují zhoršení řeči nebo regresi po očkování MMR/Priorix, zatímco jiní v diskusi tvrdí, že oficiální medicína MMR s autismem nespojuje a že potvrdit kauzalitu nelze.
- Několik rodičů doporučuje odložit druhou dávku vakcíny, jiní varují před administrativními komplikacemi (hygiena, požadavky na očkovací kalendář).
Otevřené otázky
- Do jaké míry budou děti s poruchou receptivní nebo expresivní složky řeči „dojíždět“ vrstevníky a jaká je individuální prognóza pro každé dítě?
- Jaký je optimální postup při komunikaci s pediatrem a hygienou při žádosti o odklad očkování z reálných zdravotních důvodů?
- Kdy je vhodné a efektivní zahájit Vojtovu metodu, klinickou logopedii nebo jiné konkrétní terapie u dítěte s opožděným vývojem řeči?
Zmíněné značky a firmy
FTN, Tomayerka, Rodina.cz, Modrykonik, Rozalia, Znamylekar.cz, Raná péče, Pedagogicko‑psychologická poradna (PPP), hygienická stanice
Zmíněné produkty a metody
EEG, magnetická rezonance, ultrazvuk hlavičky, nootropika (vitamíny), klinická logopedie, Vojtova metoda (Vojtovka), rehabilitace, logopedická školka s prvky Montessori, rehabilitační školka, Priorix, MMR, odklad očkování, podepsané prohlášení pro očkování, psychologické vyšetření, Raná péče
Místa a osoby
Praha, Krč, Tomayerka, FTN, Slovensko, Dana Krejčířová
@barbarucha Zloutenka B je v HEXE, @krystalka premysli zrejme o zloutence A. Aha, jsem rychla jako blesk. 😀
Aha, já to mám z info od lidí, co nechtějí celou hexu a rozebírají si to na jednotlivosti 🙂
Já jsem si nechala píchnout žloutenku B kdysi, když jsem cestovala do dalekých krajin, tak mi to doporučovali.
Já jsem argumentovala, že nejsem promiskuitní 😎 Ale nakonec mě ukecali. No dneska už by se jim to nepodařilo.
@krystalka Tak u nás to bylo stejný. Navíc na něj špatně reagovala už starší holka. Jenomže tam jsem to přikládala tomu, že byla krátce po úrazu a měla oslabenou imunitu. Lucka mi po něm ze dne na den přestala jíst a to kompletně. Do tý doby dítě, co jedlo úplně všechno, najednou bylo úplně apatický a jídlo ho vůbec nezajímalo. Za celej den jsem do ní naštosovala jogurt, přesnídávku, maximálně nějaký piškoty a nic víc. Obědy, večeře nic. A trvalo to skoro půl roku a když jsem to říkala předchozí doktorce, tak nad tím mávla rukou, že to není možný. Defacto ze mně udělala matku hysterku, která si neumí ohlídat dítě, aby se jí neopařilo, ale hysterčí kvůli naprosto neškodnýmu očkování. 😠 Naštěstí se za těch půl roku srovnala, ale spoustu jídel nejí doteď. A mluvila taky celkem pozdě, až tak v těch 3,5 letech. Jenomže u ní jsem to ještě moc neřešila, považovala jsem to za náhodu. U Ely jsem ho odkládala jak to šlo. Měla atopickej ekzém a byla věčně nemocná, tak to šlo. Jenomže pak už ekzém neměla, tak jsem to neměla na co ukecat, tak jsem povolila a dala ho. Reakci neměla žádnou, ale přestala se vyvíjet a u ní to ještě pak začala yhoršovat ta mandle, takže se to zase rozběhlo až ve 3,5 letech. teď už vrstevníky skoro dohnala. Mluví už celkem normálně i ta výslovnost už není tak hrozná, některý slova komolí, ale to dělá hodně dětí. Slovní zásoba je už naprosto k věku, dokonce je schopná už delšího vyprávění, co se dělo ve školce apod. Problém má ještě s pamatováním písniček a básniček. To je ještě nadlouho. Ale začíná kreslit, psát písmenka. Takže u nás to ten priorix asi hodně ovlivnil. A kdybych věděla to co teď, tak bych jí ho nedala možná doteď.
@anlek ty krevní testy prý vyjdou kolem 10 000 Kč.
Uvidíme, jak mu to dopadne, taky uvidím, jak to u nás vypadá se státní školkou. Pohrávám si s myšlenkou, že bych ho po tom druhém roce nechala naočkovat Hexou (nebo ekvivalentem , Hexacima nebo Infanrix Hib atp, pediacel bohužel není .... podle toho, co řekne doktorka). A Priorix případně odložila až po 3 letech, protože do státní školky se na 90% nedostane.
Uvidíme.
MUDr. Kaucká říkala ideálně očkovat po 3 letech, do 2 vydržet určitě.
@krystalka Tak já určitě minimálně do těch tří let počkám, nejraději bych i dýl, ale to zas kvůli školce,kdyby Anetka neměla tu vadu mozečku, tak se přiznám taky bych to asi tolik neřešila, ale když vím, že není uplně ok, tak se o ni bojím a nechci ji ublížit. Po tom třetím roce prý už není takové riziko, že poškodí nervovou soustavu. Hlavně, že Jiřík všechno dohnal 🙂
Ahoj holky Honzik měl po priorixu vysokou teplotu a byl spavy. Nevim jestli měl vliv na řeč částečně to ma geneticky ale bůh ví. Emulce se budu snažit priorix co nejvíc oddálit. Dnes jsme byly na hřišti nemohla jsem ho dostat s klouzacky tak jsem ho navnadila na housku. Jdem do krámu a on mi povídá peníze máš? Uz začíná celkem vykládat. Chodime do herny většinou tam jsou dvou a půl letý a k nim zapadne opravou je to tak o rok pozadu. Ema ma zitra rok a dnes sama vylezla na gauč má 4 vědoma slova hodně žvatla a snědla by co vidí je úplně jiná než Honzik.
@roniii já Ti to říkala, jen co zmizí Zubatá, začne chodit 😎 😎 😎 😎 😎
BOREC je to.
A Ty ještě větší, že to všechno zvládáš a že jsi Štěpu dostala až sem. On Ti to vynahradí!!!!
Jsem neuvěřitelně šťastná, vždyť na to čekám už skoro 3/4 roku.Pořád jsem si říkala, tak snad do léta, snad do podzimu, nene, na Vánoce to budu mít pod stromeček a když mu byli dva roky a nic, tak jsem nějak přestala doufat.Pořád jsem věřila, že se rozchodí, ale nedávala jsem mu už termíny. Jen jsem si říkala, že by to bylo fajn do kontroly na neurologii, protože jsem se bála magnetické rezonance, kterou doktorka vyhrožovala.
@janahus absolutně nechápu, jak ty děti můžou s bobkem mezi nohama existovat, že jim to nevadí 🙄 ...jinak gratuluji, dobrý začátek
@roniii Vidíš je to šikulka 🙂, je dobře, že na MR jít nemusíte, To Anetka na ní byla v 7 měsících, ale naštěstí to zvládla pěkně, ted nás čeká ve třech letech, tak z toho mám strach jak to zvládne. Na neurochirurgii nám řekli, že by jí udělali jen zkrácenou pětiminutovou verzi, ale obávám se, že to u nás asi nehrozí, sice bych tam mohla být u vyšetření s ní, ale nevěřím moc, že by se vydržela pět minut nehýbat, tak nás narkoza asi nemine.
@roniii děkuju, snad to bude ok, nám to bohužel musejí zkontrolovat kvůli cystě, kterou má v hlavičce, jestli tam něco neutiskuje a netvoří se hydrocefalus (moc moku v hlavičce a tím větší tlak na ni), taky nám to kvůli narkoze oddalují.
Jinak nevím co se s Anetkou děje, vždycky měla ráda děti do 26 měsíců byla na ně v pohodě i se trochu zapojovala, v poslední době na ně spíš jen koukala ale nebála se nějak, tak jsem to neřešila, ale tak týden sleduju, že z nich začíná dostávat strach, nějaké dítě k ní přijde Anetka se hned stahuje a nechce s ním komunikovat, dnes ji vadilo, když za ní na hřišti vlezly na prolízačku. ach jo asi budeme muset vyhledat psychologa. Nevíte někdo náhodou jestli je v Brně nějaká dobrá psycholožka pro děti do tří let?
@janoulek25 Taky by mě zajímala nějaká dobrá psycholožka dětská v Brně, až najdeš, dej vědět 🙂 Nedoporučuju Mgr. Bohmovou z bílého domu.
@janoulek25 To je jasné, že se to musí vyšetřit.Co vám řekli?Operace?Nebo se to může zmenšit a vstřebat?
Štěpán si včera sám stoupnul, ze země bez opory
@roniii jéé tak to opravdu znamená, že pěkně mu svaly zesílily,
bohužel se to nevstřebá, kdyby to dělalo problémy, tak by se jí musela zavést hadička do hlavičky, která vede do bříška a tam odvádí přebytečný mok, není to prý náročný zákrok a pak se s tím dá normálně žít. Ale i tak se toho bojím a doufám, že snad bude vše ok.
@janoulek25 Mojí sestřenice holčička ten šant (tu hadičku) má a normálně s tím žije a je to krásná a moc šikovná holka. Ale u vás to nebude zapotřebí 🙂
Nám taky říkali, že má cysty a zvětšené komory a že má určitě hydrocephallus, ale pediatra říkala, že kdyby měl to městnání moku, že by ho bolela hlavička a hodně by plakal, což neplakal a hydrocephallus nakonec nemá 🙂 Uvidíš, že to je jen bubák.
To ráda slyším pozitivní případ, vždycky to potěší 🙂,
A vám to taky budou sledovat, taky chodíte do Brna na neurochirurgii? Anetka má taky mírně zvětšené postranní komory v těch 7 měsících je měla 9mm, třetí komoru měla dobrou. Nám to vysvětlovali, že aby to byl hydrocefalus musela by mít zvětšenou i tu třetí, kontrolovali jí to na ultrazvuku v 10 měsících a nezvětšilo se to a pokračovala dál vývojově tak nám další kontroly oddalovali. A taky říkali, že varování by byly bolesti hlavy, neutišitelné plakání a zvracení, a ještě neurolog říkal, že když bych ji položila na břicho a sklonila hlavu tak že by šíleně brečela. Ale to víš, člověk jak má nějakou diagnozu, tak i když doufá že to bude dobrý a chce tomu věřit tak uvnitř má malou dušičku.... .
Je to dobře, že František ho nemá, držím vám palce at pěkně pokračujete ve vývoji.
Přidávám info o AIT (auditory integration training), jedná se o poslechový trénink, který může pomoci při problémech typu vývojová dysfázie, autismus, dyslexie, logopedické obtíže. Více info najdete na www.ait-czech.cz a https://www.facebook.com/ait.czech?notif_t=page... . Napřípadné dotazy ráda zodpovím na mailu Lenka@ait-czech.cz
@roniii tak co náš hrdina Štěpa??? Ťape???
Holky, František dnes snědl k obědu asi kilo masa. Jasně, přeháním, ale on prostě jedl a jedl a jedl. Museli jsme mu 3x přidávat. Brambory nechával a jedl jenom to maso. Musím teda říct, že má vybraný jazíček, byl to divočák, měkoučký jak dech, babi krásně upekla. Plival minimálně.
A teď tu sedí a baští vánočku. Nic jiného než vánočku teda nechce, zkoušela jsem nabízet křupky, čokopiškoty, nechce... Ale to se jednou zlomí. Důležité je, že trénuje to jedení z ruky. Je to sice měkounké, takže asi nekouše a jenom to tam nějak žužlá, ale je super, že v puse akceptuje větší kusy než dosud.
@josefina79 Tak třeba se rozjí. 😵 Však je to jedno, jestli si dává vánočku nebo něco jiného.
@janoulek25 No pokud nebudou vážnější problémy, tak MR opakovat nebudem. Tak doufám, že už nikdy nebudem muset 🙂
@janahus - František šáhnul prstem do přesnídávky a oblíznul si prst. Udělal to několikrát, děsně se tomu řehtal a byl smutný, když už nebyla přesnídávka. Jdu se opít!!!!!! Vůbec mi nevadí, že dneska zase neúspěch při IVF. 7-mý pokus o druhé dítě a totální propadák. Ale to je mi teď úplně jedno, on SAHÁ DO JÍDLAAAAAAAAAAAAAAAA.
Byla jsem na té konzultaci o senzorické integraci. Až najdu víc času, napíšu. Když nenapíšu, tak mi to, prosím, připomeň. Díky.
@josefina79 supeeer, to je sikula, Tobik si dnes vzal spinave vicko od kecupu, taky sem byla rada...dekuji za info, moc ti to preju, neboj, urcite to s druhym miminkem klapne 😉
Jinak jsme se vratili z ty Parize, Tobik zhubl, 300g, jako vim ze to neni moc, ale nechtel moc babicce jist.Budeme to zase dohanet.
Uz mame termin do spitalu, nastupujeme 25.5.:-( Ja ti rikam, ze se to v nich zlomi 😉
@josefina79
Než jsem stihla stisknout tlačítko odešli, padlo mi připojení a za celý dobu v nemocnici jsem to už nenahodila.Nevím, co bylo za problém.A ano, byla jsme se Štěpou v nemocnici.V sobotu ráno se vzbudil s horečkou, dostal nurofen a usnul.Chodila jsem ho kontrolovat a když se kolem 11h vzbudil, třepal se jako ratlík, horečka 40,5.Volali jsme mu záchranku.Naštěstí, jak to rychle vylítlo, tak to šlo taky dolů.Měl zvýšené crp, takže mu nasadili atb, dneska jsme zvládli neurologické a orl vyšetření.Tam mu zjistili zánět středního ucha, zatím bez píchání.S tím nás propustili a zítra na kontrolu, jak se to vyvíjí.
Až dneska můžu říct, že je to můj Štěpán, i když mi přijde pořád trochu mimo.O chození nemůže být vůbec řeč.Co jsme pracně natrénovali za tři týdny je pryč a můžeme začít znovu.Je na něm vidět, že ťapat chce, ale nohy se mu škvedlaj až hrůza.
Až se vrátíme domů, čeká nás je oční vyš.Musím kontaktovat naši neuroložku, aby napsala žádanku na eeg k vyloučení epilepsie. Pořád nikdo s jistotou neřekl, že to nebyly febrilní křeče.
@josefina79 na olíznutý prst si dej pořádnou sklenku, gratuluji, je vidět, že se nesnažíš zbytečně, že se to pomalu posouvá kupředu, to je skvělé

@barbarucha - no, já myslela spíš žloutenku typu A, mám v tom nějaký zmatek, typ B je v hexavakcíně....ještě se o tom někde poradím, ale překvapilo mě, že i naše dětská, která se jinak do každého očkování nehrne, tak nám tu žloutenku doporučovala, tak nevím...