Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

giorgia_
10. pro 2018

ahoj holky, prosím o váš názor, pořád váhám, jestli vyhledat odborníka, nebo ne. Mám syna, necelé 3,5 roku. Od malička mu vadilo cizí prostředí a víc lidí. Např. oslavy, návštěvy atd. vždycky probrečel. Časem se to zlepšovalo, ale pořád je spíš pozorovatel, nikam se nehrne, na nic se neptá, moc neodpovídá a občas vypadá, že ani nevnímá. Ale když mu řekne babička nebo někdo cizí, nebo na bonbon slyší hned. Chodí do školky a rád, vidím od září pokrok, ale doma mu vadí třeba když zhasnu jedno světlo, nebo otevřu okno, musí hned jít a vrátit to zpátky. Není to vždy, ale často. Jakákoli banální změna ho vyruší, hned si toho všimne a musí to vrátit zpátky. Je to normální? Mě to přijde hodně zvláštní. Jinak doma mluví, hodně zpívá, skládá výborně puzzle ze 40 dílků, umí abecedu, napočítá do 30. Od 2 let umí všechny barvy. Ale nějak mi ten vývoj přijde nevyrovnaný. Co myslíte? Děkuji za jakoukoli reakci.

stanulik34
10. pro 2018

@zerog Děkuji moc 🙂 Zrovna včera jsem zjistila, že když dítě nechce ukusovat pečivo a vadí mu namazané pečivo tak se jedná o poruchu senzorické integrace a lze to řešit s ergoterapeutem..pro mě teda novinka, ale chtěla bych tu terapii zkusit. Jinak to u nás pomaličku vypadá na VD s kombinací ADHD. A do toho ještě úzkostlivá porucha. Budu se muset obrnit trpělivostí, ale zase na druhou stranu na logopedii spolupráce skvělá a i doma se dcera vše rychle naučí..ale to jídlo hrůza

zerog
11. pro 2018

@stanulik34 jo to u nás nabízeli na rané péči..terapie senzorické integrace. nezkoušela jsem ale prý moc fajn. pomůcky mají pěkné. my VD určitě a i to ADHD tam je jen u té psycholožky to tenkrát nebylo znát tolik..úzkostný umí být tedy taky hodně. ono to prý často chodí v balíčku pospolu tyto věci, bohužel.jj přesně jen trpělivost čas a práce.nevzdávat to.

zerog
11. pro 2018

@giorgia_ taky mi to prijde jako takovy nevyrovnany psychomotoricky vyvoj.radsi bych odbornika vyhledala,poradila se.max.uklidnej,ze ok,srovna se ro ,ale radsi bych zasla.

lenka19091984
29. pro 2018

Ahoj holky, ráda bych se zeptala na názor. Syn 28 měsíců mluví jen svou hatmatilkou, máma a táta jen zopakuje, když to někdo řekne. Neví kdo je máma, táta atd., prostě nerozumí. Neukazuje. Pokud chce třeba jogurt, jde k lednici a zase spustí svou hatmatilku. Je veselý, pořad se směje, navazuje oční kontakt. Rád si hraje, teda hlavně s autama. Když je v kolektivu dětí, tak si hraje raději sám. Na jméno slyší. Občas i rozumí, co po něm chci, např. Jdeme se koupat. Je strašně živý, občas se rozčiluje, ale je na sebe opatrný. rad leze do výšek, na stůl, žebřík, atd. Jí sám lžíci. Má pořád plínk u, protože nechápe, co po něm chci. Cural všude možně, tak jsem to ještě odložila. Hůř i spí, porad se převaluje z jedné srtraby na druhou. Do 18 měsíců se vyvíjel úplně normálně a pak jak kdyby se zastavil. Byli jsme na orl, sluch prý má, na logopedii, tam mně nic moc neřekla, spíš, že je ještě malý. Čeká nás foniatrie a neurologie.

lenka19091984
29. pro 2018

Ještě jen jsem chtěla napsat, že mám ještě 4,5 letého syna a ten má "pouze" opožděný vývoj řeči, tak mám možnost srovnání. Během těhotenství jsem nepila, nekourila a před, během a po jsem brala vitamíny chytré miminko, které byly asi úplně naprd. Moc děkuji za jakoukoliv odpověď 🙂

stanulik34
30. pro 2018

@zerog To je pravda, že to všechno chodí v jednom balíčku..u nás to ADHD nejspíš bude jak jsem psala dříve po tatínkovi, ale co se VD týče tak zatím netuším, protože řeč pomaličku najíždí, spolu s tím i porozumění,kresba apod. Vůbec netuším jak pak rozlišují VD od prostého OVŘ. Zatím máme čekat do 4 let tak jsem zvědavá. Dcera opravdu pokroky dělá a za měsíc může být vše jinak..ale pravda je, že už jsem unavená a méně trpělivá. Snad z toho všeho jednou dcera vyroste ☺

kackaaradek
30. pro 2018

@lenka19091984 Mám syna 3,5 roku a zatím také jen velmi sporadicky opakuje máma, táta,bába...občas utrousí nějaké další slovíčko, ale není mu moc rozumět. Máme za sebou celé kolečko doktorů a téměř všude nám bylo řečeno, že je brzo, že je malý a máme být trpěliví....tak se snažíme 🙂, ikdyž je to občas náročné....to vy ale máte asi podobně. Musíme jen doufat, že nejde o vývojovou dysfázii. Od psycholožky a paní z pedagogicko psychologické poradny zaznělo shodně, že jde o opožděný vývoj řeči. Dále nám bylo sděleno, že takto opožděný vývoj souvisí (v synově případě) s novorozeneckou žloutenkou (byl na fototerapii 48 hodin po porodu) a dále komplikovaný, předčasný porod....prý tedy může s přehledem vše dohnat, ale taky nemusí. Nad vším je velký otazník. Přeji vám, aby se syn brzo rozmluvil a bylo vše v pořádku. Jinak jak jsem četla váš příspěvek...to je přesně můj syn, úplně stejné chování. Chodí do speciální mateřské školy a musím říct, že mu péče tam neskutečně prospívá.

lenka19091984
31. pro 2018

@kackaaradek to je super, že ho můžete dát do speciální školky. My jsme z vesnice a nikde kolem taková školka není. Tak bude muset jít do normální. A čeká ho to od září.Proto to řeším už teď. U mě celé těhotenství i porod probíhal krásně. Vlastně i malý se vyvíjel podle tabulek. Začal brzy chodit. Až po 18 měsících se to zastavilo. Dokonce jsme v 18 měsících vyplňovali dotazník na autismus a vše v pořádku. Nevím co se stalo. No každopádně bych ráda věděla na čem jsme i když na to je ještě asi malý, aby nám to na 100% řekli.

zerog
31. pro 2018

@kackaaradek my také, hrozně pomohla speciálka, druhým rokem zde a obří pokrok. jen jak tam hodně makaj, plus logopedie a raná péče jak chodí, tak doma už mi moc cvičit "učit se" nechce, dříve byl ochotem více, ale teď toho má ze školky dost. ale říkali, že nevadí.jestli vám to pomůže, my dysfázku máme a říkali první odhady i, že těžkou, ale už je to hodně dobré s ním řečově, porozuměním i chováním. tak vy kdybyste měli jen opožděný vývoj řeči, bude to vůbec dobré.

zerog
31. pro 2018

@lenka19091984 je ale fajn, že na AUT vám to vyšlo dobře, teď ten screening u pediatra dělají povinně v 18 měsících.a říkají, že v této době se to často už projeví, proto se to dělá.tak fajn, že to vám vyšlo dobře.

bambula31
22. led 2019

dobry den chcem chcem sa opytat na nazor na môjho 15m synceka..uz som od zaciatku decembra uplne chora z toho ako ho sledujem..vo vsetkom je kusok pomalsi myslim hrubu motoriku preacal sa 5m,plazil 7m ,sedel az 10m a stvornozky az 12m a prve krocky az teraz no stale nenabral odvahu a radšej ide po 4..
ne neurologii sme boli 2 krat a 2 krat povedali ze je vsetko v poriadku no iba ho pozerali... nechce davat papa...tapi tapi urobí napodobňuje grimasy,zdiela smiech,ocny kontakt ma na meno reaguje z 10 osloveni asi 5-6x ..aj baran baran duc vie..zvieratka urobi len ked chce on aj to len tie ktoré chce napr opica tiger krava..rozkazu no no no pockaj pozor spadnes uplne rozumie a prestane..niekedy mam pocit ze mi rozmumie niekedy ze nerozumie.. pokyny ako podaj dones nefunguju... jedine príde ked ho volam pod..kruti hlavickou nie nie ked nieco nech ce..usmieva sa cely den od narodenia velmi kludne dieta dobre spi...knizky ma rad rad pozera no prstekom neukazuje..ked nieco chce tak sa natahuje celou rukou..hovoril mama ale uz nie..len baba,kde je,dede daddy papa,nie a hej..jeeej waaw a take tie jeho slovicka lenže vela krat po mne zopakoval napr ahoj,este,havo ,kaka uplne krasne zrozumitelne ale odvtedy to nepouzil..hovori skor pismenka ako rrrr hhh aaa mmm kk ggg ..ked ho učím hovorit pozera mi na pery a skusa..inak nas uz poslali k psychologicke lebo podla nasej dr sa nevie hrat ucelovo len mechanicky takze mam uz fakt obavy o jeho diagnozu..dakujem

matija21
13. kvě 2019

@ludinka ahoj. Chela by som sa spytat ako je na tom tvoj syncek teraz prosim? Moj ma 18 mesiacov a sme na tom podobne ako ste boli vy.

ludinka
13. kvě 2019

@matija21 ahoj, teraz má 4 roky, rozumie už celkom dobre, aj keď nie na úrovni rovesníkov, stále si drží taký 9 mesačný sklz. Rozpráva zrozumiteľne ale nesklonuje, nepoužíva správne predložky, rody atď...v škôlke k nemu pristupujú trochu inak ako k ostatnym- koli tomu porozumeniu vysvetľujú mu zvlast- jednoduchšie. Ináč problém nie je, chodíme na logopediu a to je vsetko. A plánujem ho dať do špeciálnej logopedickej školy, ak ho tam vezmú.

ludinka
13. kvě 2019

@ludinka neviem odkiaľ si, ale odporúčam ti navštíviť centrum rannej intervencie, tam ti poradia ako s ním pracovať, od dvoch rokov si nájdi logopeda. Ďalej by som išla na neurológiu pre istotu a na ušné. Inak na neurologii dávajú kazdemu sirup ,,eye q,, ten si môžeš kúpiť je to voľnopredajných výživový doplnok.
Nám na neurologii ani na usnom nič nezistili.

ludinka
13. kvě 2019

@matija21 kľudne sa pytaj....príspevok vyššie bol tiež pre teba😉

matija21
14. kvě 2019

@ludinka dakujem ze si odpisala. Tesim sa ze maly vam krasne napreduje...verim ze vsetko dobehne. Dufam ze aj nas zacne rozpravat...momentalne nemame ani slovko, len jaci :( niekedy sa mi zda ze nieco zamumle, ale mozno to len tak chcem pocut.
..Sme z Bratislavy, takze nastastie mame vsetko po ruke. Na neurologii sme boli, tam nam nic neporadili, iba omega3. Na logo ideme tento tyzden a zatial sme zacali ABA tetapiu.
Vam co najviac pomohlo? Vytratili sa aj auti spravanie ked nastupila rec? Kedy sa vam maly rozrozpraval?

ludinka
14. kvě 2019

@matija21 tak to máš výborne že ste z ba...máš tam aj škôlky aj školy špeciálne, neboj sa bude dobre😉, auti črty vymizli, ale ostali nám strašne prejavy vzdoru- jacanie ,hádzanie o zem a tak ďalej...ale čím ďalej sa zlepšuje porozumenie, tym je to lepšie aj v tomto smere. Začal rozprávať tak v dvoch rokoch, v troch sme ho dali do škôlky a to tiež pomohlo. Tam sa aj odplienkoval napríklad.
Ak ti môžem poradiť nájdu si montesorrii hernu a chodievaj tam s ním,ono tým že malý nerozumie prichádza o veľa informácií v porovnaní s rovesníkmi, vďaka montessori technikám možno veľa vecí pochopí aj skôr.

codal
Autor odpověď smazal
Zobraz
matija21
14. kvě 2019

@ludinka urcite pohladam taku hernu a vyskusame. Zatial chodime na hudobno pohybove cvicenia a je tam strateny :(
Dakujem este raz za rady.
Drzim vam palce!!! 🙂

attinka
17. kvě 2019

Ahoj, mám pětiletou dcerku s pravděpodobnou diagnózou ADD. Má poruchu pozornosti, není hyperaktivní, spíš nesmělá a neprůbojná, má trochu opožděný vývoj řeči a nedaří se jí moc začleňovat do kolektivu ve školce. Chtěla bych jí najít kamarádku nebo kamaráda, třeba s podobnými problémy. Ráda bych se seznámila s maminkou z Brna, která má holčičku (nebo i kluka) v podobném věku a chtěla by se s námi občas sejít, aby si děti pohrály a seznámily se. Moje dcerka má hodně zájmů, má ráda knihy, zvířata, ráda a hodně kreslí, vystřihuje a lepí z papíru. Pokud se někdo takový najde, napište mi prosím soukromou zprávu. Děkuji

kopacka01
28. kvě 2019

Ahoj synovi je 12 let a před cca 4 lety nám byla diagnostiková na expresivní vývojová dysfázie. Poslední tři roky chodí na logopedickou školu, kde je na intru ale od září přestupuje na klasickou školu kdy bude každý den doma. Speciální logopedka nám napíše sice asistenta, logopeda ve škole,dojíždění na logopedii a doučování. Doma budu mít třeťáka a 15 měsíční dítě. Je tu někdo kdo si prošel něčím podobným? Zajímá mě jak to zvládáte ve škole, jak jste si zvykli na nové prostředí a tak celkově vše okolo? Díky

tanulkah
2. čer 2019

Ahojky, řada z Vás tu píše o ADHD a austismu. Ale v ČR je na to už teď nějakou dobu super přípravek ze Švédska.
Důlěžité je řešit polyfenoly s omega 3, jinak to nefunguje, a zaměřit se i na dysbiózu střev, která je u těchto dětí velmi častá. Je na to spousta výzkumů a nechápu, proč to lékaři neřeší, protože to se zrovna dá řešit dost snadno.
Můj spolužák z VŠ má kluka s těžkým ADHD a je jak proměněnej.

tanulkah
2. čer 2019

@kopacka01 je problém zejména v řeči, nebo i celkový intelekt?
Protože s řečí mám zkušenosti s dvěma chlapci, byli tedy mnohem menší, ale vývoj mozku trvá do cca 25 let, čili zvládnout se dá ledacos.

kopacka01
3. čer 2019

@tanulkah Problém je i tak trochu v chápání. Když má něco udělat je potřeba mu to vysvětlit po lopatě aby pochopil co se od něj chce.

tanulkah
3. čer 2019

@lenka19091984 Leni, s tím máme výborné zkušenosti, jestli chcete, ozvěte se!

kristynab97
30. črc 2019

Ahoj maminky... Nas syn Matyasek je nase ☀️ ale uz od miminka s nim furt nekde litame. Nejdrive kvuli CMV viroze s kterou se narodil. Strasili nas, ze muze byt nejak postizeny. To nastesti neni 🙏 Ale momentalne jeste stale moc nemluvi. Rika spousty slov, ale vety malo. Momentalne navstevoval mesic soukromou terapeutickou skolku. Kde nam pani reditelka rekla, ze to vidi na vyvojovou disfazii (coz uz nam reklo vice odborniku) a plus, ze to vidi na rozjizdejici poruchu chovani. Je tu prosim maminka co ma zkusenost a nebo podobny problém?

zerog
31. črc 2019

@tanulkah můžu se zeptat jaký?klidně SZ. nějaké věci už vím, ale ráda se dozvím další tip. bohužel, ano, některé věci stále plno lidí neví a pomoct by mohly ☹

ludinka
13. srp 2019

@tanulkah aj ja poprosím info....

ludinka
13. srp 2019

Idem si po radu, syn má VD, teraz má 4,5 roka a riešime problém s kakanim....syn odmieta vykonávať potrebu do záchoda,ci nocnika. S pocikavanim problém nie je aj ked na noc má ešte plienku. Prosím vás myslíte že to môže súvisieť s vyvinou diafaziou, mali ste niektorá tento problém?
Ešte dodám, že syn sa nevie ani bicyklovat, resp. ani točiť pedálmi a po schodoch priťahuje nohy, nestrieda.niekde som čítala že to ovplyvňuje vývoj zvieracob.....inak stolicu v škôlke celý deň zadržiava az do večera, z čoho je veľmi často nervózny samozrejme...