Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
11. bře 2011

holky, budu dávat pryč kartičky se základními věcmi - sluníčko, tužka, domeček, hrnek atd.. Jsou to samostatné kartičky, kartičky s vetným páskem a samostatný větný pásek 😉 30Kč poštovné 😉 kartiček je docela hodně 😉

smardik
11. bře 2011

@sisstin já bych o ty kartičky měla zájem, neztratí se to 🙂, nebudeš dávat ještě něco pryč? jen peníze ti můžu poslat až příští pátek po rodičáku,ted fakt nemám ☹

sisstin
autor
11. bře 2011

@smardik zatím jenom tohle 😉 ovoce,zeleninu, zvířata a dopravní prostředky ještě občas používáme 😉 30Kč fakt vydržim..není problém 😅 tak mi dej do IP adresu, dneska jdu na poštu odpoledne, tak ti to rovnou hodim 😉

smardik
11. bře 2011

@sisstin zaplatím ti to i ty kartičky nejen poštovné, já jsem ted fakt na účtu na suchu, adresu pošlu do IP jo

dneska mě překvapil Tomášek, sundal si přebalování tak si říkám co se děje že by se chtěl sám přebalit a on si donesl panenku a zkoušel ji přebalit, jenže panenka je malá a plínky velké, pak ji chtěl oblíkat aten samý problém. musím mu dovést panenku po mě na tu se vlezou ty nejmenší plínky i oblečení vel 50 a 56 a zajdu tady do bazarku,tady mívají starší věci za pár kaček a slušné

ygreen
11. bře 2011

ahoj holky, tak máme po vyšetření na foniatrii a dopadlo děsně ☹ Tobiáš má rýmu a doktorka Krejčí tedy nepříjemná, mluvila na něj jako na normální 3 leté dítě, on hned při příchodu do ordinace uviděl autíčka, tak si je donesl k ní na stůl a hrál si s nima, zajímaly ho věci u ní na stole, razítka a tak. Vůbec doktorku neřešil,a korát jí podal auto když ho chtěla. Doktorka docela ostrá - manžel tam byl taky a když jsem vylezli, tak mi říkal, že je děsná, ostrá a taková nepříjemná, že se Tobiáše vůbec nesnažila zaujmout aby na ní reagoval a tak. No každopádně diagnozu napsala susp. dysfázii - receptivní i expresivní, auti. rysy?
S těma auti rysama se jí nedivím, Tobiáš se choval tak blbě, že to na to fakt ukazovala, ale doma je úúúúúúplně jinej.
No tak nám doporučila logopedii, v květnu vyšetření sluchu a objednat se ke Krejčířový.

Tak jsem hned volala logopedce - úžasná, milá osůbka, která mi hend říká, ať se nebojím, že autista určitě nebude, co jí říkám, že na něj neodpovídá, že pár autistů měla a že to je taaaka ojedinělý, že se nemám bát. Budeme chodit každý pátek, začneme za 14 dní.

Jako ta mudra na foniatrii vůbec nějak neřešila co jí říkám, že třeba krmil tu holčičku a tak. Prostě ona ty auti rysy brala ze svého oboru a nějaký sociální nebo psychologický pohled ji vůbec nezajímal. Popravdě tuhle diagnozu mohla určit i tady sisstin 😀 😉 né ale jak říkám, ta logopedka si vše ode mě po telefonu vyslechla a když jí říkám, že krmil tu holčičku, tak ona, že to je moc hezký a že to fakt na autismus nevypadá, tak ať to hned pustím z hlavy a tak a že jí můžu kdykoliv zavolat, i kdyby prý na mě jen padl splín 😀

Ale jak jsem to tak pochopila, tak ve zkratce - nemluví a špatně rozumí, je dost ve svém světě a to buď kvůli autismu nebo právě proto že nerozumí, což je logické. Proto měl hodně rád pohádky, páč viděl obrázky a sledoval děj a s telkou komunikoval a tak. Takže pokud je jen dysfatik, tak pokroky budou. Pokud by byl autista, tak budou menší, nebo žádný. Teď asi hodně záleží na tom, co ta logopedka - až ho pozná, tak co vyřkne za diagnozu. Pevně doufám, že ten autismus vyloženě a definitivně vyvrátí. Je to děsnej strašák. Dysfázka taky není žádná supr diagnoza, jak řekla logopedka, ale dá se s ní krásně pracovat a možná že by na základce a střední měl problémy k téhle diagnoze, nějaké menší, ale nic co by ho řadilo na speciálku, nebo vyřazovalo z kolektivu.

sisstin
autor
11. bře 2011

@ygreen no rozhodně autismus není tááááák ojedinělý, jak ti tvrdí logopedka...nějakou formu autismu má každé 100. dítě 😉 nicméně u Tobíse si to fakt nemyslim, když už, tak nějakej hodně slabej a ještě atypickej...

co si myslím je, že fakt nerozumí...tudíž asi dysfázka smíšená 😉 ale uvidíš, ono se to porozumění ještě může zlepšit...jinak logoped, pokud není klinický, tak nemá co diagnostikovat, není to v jeho kompetencích..

já bych s diagnozou počkala až fakt na Krejčířovou, logoped není až tak schopný to posoudit, i když je klinický 😉 co se týče neurologů a foniatrů, tak na některé mám svůj názor 😝

smardik
11. bře 2011

@ygreen super 🙂

já jsem zvědavá jak pořídíme my v Brně , bojím bojím a autismu se taky bojím

ygreen
11. bře 2011

@sisstin jj, je mi jasné, že diagnozu mi 100% nedá ani jedna z nich

on prostě podle mě hodně lidí ignoruje, nebo nereaguje, a hraje si hlavně sám právě proto, že nerozumí mluvené řeči pokud není spojená s gesty. prot může být v jakési bublině.

sisstin
autor
11. bře 2011

@smardik tu adresu 😉

@ygreen pokud si bude Krejčířová jistá, tak tu diagnozu dostanete...už bude na to velkej dost 😉 u nás je to pořád takový hraniční, protože v jiných oblastech, které by měla dysfázka zasahovat je zatím v normě 😉

ygreen
11. bře 2011

jinak tahle logopedka se specializuje na děti s poruchami, vč dysfázií.

ygreen
11. bře 2011

@sisstin jj, hlavně ať zavrhne autismus. Hele a máš nějaké odkazy, kde si můžu přečíst něco o dysfáziích?

sisstin
autor
11. bře 2011

@ygreen rychlý shrnutí:
O diagnoze
Vývojová dysfázie je porucha postihující vývoj řeči, toto postižení řečových center v mozku má velmi různorodý charakter a často ho nelze přesně lokalizovat. Etiologie poruchy sahá od doby těhotenství (např. toxické poškození plodu) přes dobu porodu (např. porodní trauma) po období postnatální (např. prodloužená novorozenecká žloutenka, virové onemocnění s lehkými známkami encefalitidy). Postižena může být kterákoli složka verbálního aktu (senzorická, motorická, obě), na základě tohoto poškození se pak u dětí objevují charakteristické rysy této poruchy, zasahující v různé míře do všech složek jejich řečového projevu.

Senzorická - percepční - receptivní dysfázie: porucha vnímání, paměti a rozumění řeči ( znamená to, že dítě slyší, ale nedokáže zvuky diferencovat, takže zvuk nepřináší informaci) obtíže jsou zejména v dekódování řeči.

Motorická - expresivní - dysfázie: porucha schopnosti samostatného vyjadřování (dítě nevysloví hlásku nebo slovo ) - aktivní slovník je výrazně nižší než úroveň rozumění slovům a větám, porozumění je relativně lépe zachováno oproti dysfázii receptivního typu. Velké obtíže sebou nese rozšiřování aktivního slovníku. (Dítě si nedovede motoricko-kinetický vzorec slova zapamatovat a později vybavit).

Smíšená - nejčastěji se vyskytující porucha. všichni pacienti s „expresivní“ poruchou řeči mají totiž do určité míry rovněž obtíže s porozuměním mluvenému – přinejmenším na úrovni složitějších gramatických struktur – stejně jako všichni pacienti s „percepční“ poruchou zákonitě v jejím důsledku produkují obsahově inadekvátní sdělení, která mohou působit jako obtíže s "expresí".

Charakteristické znaky dysfázie
Opožděný vývoj řeči - poškození řeči a jazykových schopností na všech úrovních. Projevuje se zejména na úrovni foneticko-gramatické, syntaxi a sémantice.Tedy postihuje zvukovou skladbu hlásek a jejich řazení do slabik a slov, stavbu vět a jejich gramatickou strukturu, obsahovou úroveň vět. Slovní zásoba je chudá, výrazy zvukově podobné jsou nesprávně využívány, věty jsou jednoduché, dysgramatické, nesprávné je skloňování, předložkové vazby, spojky, pomocná slovesa nebo zvratná zájmena.

Porucha sluchového vnímání - sluchová analýza a syntéza, fonematický sluch, uchování informací (akusticko-verbální paměť). Špatná schopnost reprodukce melodie, rytmu a dynamiky řeči.

Porucha zrakového vnímání - rozlišování figur proti pozadí, diferenciace tvarů, pravolevá a prostorová orientace, optická paměť.
Porucha motoriky - postižena je jemná i hrubá motorika i orofaciální svaly (tváře, ústa).

U dětí školního věku se často objevuje propojení se specifickými poruchami učení (zejména dysgrafií, dysortografií, dyslexií). Problémy v mluvené řeči se tak přenášejí dále do čtení a psaní a nadále obtíže prohlubují.

Vývojová dysfázie není primárně poruchou intelektu a není příznakem snížených mentálních schopností dítěte. Protože však prostřednictvím řeči a jejího vývoje dochází k rozvoji myšlení dítěte, je velmi důležité při zaostávání řečového rozvoje dítě vyšetřit (logopedicky, psychologicky, foniatricky, neurologicky) a určit diagnózu. V případě, že se jedná o vývojou dysfázii, stanoví se terapeutické postupy, které projevy vývojové dysfázie stimulují a umožní dítěti optimální rozvoj ve všech oblastech.

Terapie vývojové dysfázie se provádí při individuálních hodinách na soukromých logopedických pracovištích nebo při foniatrických zařízeních, ve speciálně pedagogických centrech nebo v Centru alternativní komunikace, kde u dětí s přetrvávající nemluvností u těžkých forem dysfázie pracují odborníci pomocí jiných komunikačních technik.
Včasným podchycením a rehabilitací je možné důsledky dysfázie a jejich dopad na rozvoj dětí i na jejich pozdější školní úspěšnost zmírnit nebo zatlačit do pozadí.

ygreen
11. bře 2011

já doufám, že u logopedky uděláme za ty dva, tři měsíce pokroky a Tobík se otevře světu a pak se auti. rysy vyloučí.
Tygr se taky otevřel až když začal rozumět, ne?

ygreen
11. bře 2011

@sisstin děkuju za shrnutí 😵 😵 teď vím co potřebuji.
Ale na motoriku je šikovnej - ruce má šikovné a má dobrou paměť, tím jsem si jistá!

sisstin
autor
11. bře 2011

@ygreen když u nás to bylo trošku jinak, on byl opožděnej celkově, ne jenom v tom porozumění...tudíž byl ve všech složkách na tom tak nějak stejně, ale prostě odpovídal o 9 měsíců mladšímu dítěti 😉 pak od těch dvou let to šlo hodně skokově dopředu, ve 2,5 už rozuměl relativně hodně...tam bylo to opoždění už malý...a ve třech letech už úplná norma...

ono je rozdíl, jestli je dítě vývojově v normě a k tomu má opožděnou tu řeč a porozumění, nebo jestli je opožděný celkově 😉

ygreen
11. bře 2011

jak to poznám? Z toho co jsem ti psala, že chodí na nočník, nají se sám, z části oblékne, obslouží se a tak - myslím, že opožděný není.

sisstin
autor
11. bře 2011

@ygreen no to se obávám, že ty to až tak nepoznáš...to fakt pozná psycholog, který přesně ví, jaké projevy a dovednosti má mít dítě k určitému věku 😉 tam jde právě o to adaptabilní chování, sociální chování, jestli odpovídá grafomotorika, jestli umí vládat tvary, jestli napodobí tah, jestli napodobuje sociální činnosti, jak jen na tom v motorice, jak je na tom inteligenčně atd. 😉

v tomhle věku by teda měl přiřazovat barvy, vkládat základní tvary, přikládat tvary složité na podložku - kosodélníky, půlkruhy, kříže...měl by napodobit horizontální i vertikální řazení, měl by napodobit povahu a směr tahu. Měl by vložit dlouhé korálky do úzké zkumavky, měl by napodobovat gesta a činnosti. Měl by rozlišovat ty pojmy malý- velký, mokrý- suchy, ukazovat na obrázcích předměty a činnosti..ale tohle se týká toho porozumění spíš.

Ono se to pozná i z toho, jak dítě na toho terapeuta reaguje a ta...jak pracuje s těma materiálama, a v tom se já až tak nevyznám... 😉

smardik
11. bře 2011

jak to tady čtu mě přijde že Tom je opožděný tak nějak celkově

ygreen
11. bře 2011

no tak kdyby to mělo být vše poznat z takového vyšetření jako bylo dnes, tak by byl autista a retard ☹
no doufám, že na logopedii budeme tohle vše procvičovat a pochopí vše co má a pok to Krejířový vše krásně ukáže.
tvary vkládá.

Teď jsme ho učili tleskat a na požádání nic. A předevčírem vylezl na postel, skočil a sám si zatleskal. A teď před chvílí koukal na Bořka a tam byla písnička a najednou začal hrozně tleskat, krásně cíleně, jako potlek po písničce a s postavičkama v telce - mám ho i na videu - je to paráda. Fakt je že tyhle gesta doma moc neviděl, dokud jsme se mu před 14 dny nezačali fakt pořádně věnovat.

sisstin
autor
11. bře 2011

@ygreen neboj, Kr. to fakt pozná, má na to svoje grify...a 99% dětí tam ukáže i to, co doma vůbec nedělaj 😉 ona to prostě tak nějak umí no 😀 😅 😅 😅

jinak ty gesta procvičujte, i prosím prosím a tak..bez toho mluvit nezačne 😉

ygreen
11. bře 2011

snad jo, pochopil tleskání a sám si k němu našel ideální příležitost po cca 10 dnech, tak mám zase víc optimismu, že třeba do konce měsíce by mohl i mávat a prosit a ukazovat 😵

sisstin
autor
11. bře 2011

@ygreen a jak dlouho ho to mávání učíš? Já jsem se beznadějně pokoušela od 9měsíců a "pochopil" to až ve 26 měsících....do tý doby prostě nic, ale on do té doby nenapodoboval téměř nic 😉

ygreen
11. bře 2011

no poprvé jsem mu to ukázala a vehementně jsem ho to začala učit a chtěla to po něm tak před 10 dny a on po 8 dnech si zatleskal sám, když se mu povedlo hezky skočit z postele a dnes tleskal úplně parádně, normálně když koukal na bořka a tam postavičky tleskaly na koncertě

sisstin
autor
11. bře 2011

@ygreen nj, tam bude asi tak trošku problém, že jste ty gesta necvičili..s miminkama se tohle dělá už od těch 9m, kdy jsou schopné nápodoby...já mu to musím někdy připomínat i ted, když něco chce..a natahuje se pro to, tak mu řeknu: "co se dělá, když něco chci?" A on to prosím udělá, jelikož slovo "prosím" říct neumí zatím. Taky když s ním komunikuju, tak se ho ptám: "Podáš mi to prosím tě"? Říkám "díky", to už Tygr umí...takže opět, když něco dostane, nebo mu někdo pomůže...a on zapomene to "díky" řict, tak mu to připomínám 😉

většinou to už má zautomatizované, ale někdy se mu bud nechce nebo zapomene...tak já mu to prostě nedám, dokud neudělá prosím nebo to díky neřekne 😉

sisstin
autor
11. bře 2011

jinak mi říkala Zdena, že já jsem ten typ, co má intuitivní rodičovství už dané do vínku 😅 😅 😅 tak jsem se v duchu zasmála...a představila si, co by na to říkaly některé uživatelky koně 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅

ygreen
11. bře 2011

to podáš mi to a prosímtě a děkuji říká stále a pořád dokola a pěkně nahlas 😉

ale on o paci, paci, jak jsi velikej a pápá nidky neměl zájem - nebo to po nás párkrát zopakoval a šlus. Na požádání to nedělal. Nikdy mu to podle mě nepřišlo nutné, zábavné. Teď u toho tleskání jsme se natlemili, páč jsem mu tleskala když na mě skákal a když jsme si házeli s míčem a on to chytil, tak z toho měl pozitivní dojem.

Ale když to porstě jako bejby odmítal, tak jsem ho s tím "neprudila", párkrát samo že jo, udělej pápá a ukazovala jsem mu to a on nic.

víš já holkám do diskuze už vícrát psala, že mi Tobiášek přijde takovej celej batolečtější než ostatní květňáčci 2008. Ale teď, v posledních 14 dnech udělal velkej pokrok. Ono by to odpovídalo tomu, že bude opožděnej celej celičkej. Vem si, že v posledních 14 dnech, co se mu věnujeme a vypli jsme telku a dvdv začal dělat věci co nikdy nedělal:
tleskat, jezdit na odrážedle, lézt na žebřík a šprušle jako velkej, né batolecim stylem, prohlíží si pořád knížky, studuje je detailně, začal pomalu ukazovat, začal si ve velkém hrát s vkládačkama, venku sleduje všechno - na silnici, busy, auta, reklamy, cedule, nápisy - dělá že je čte, když jde po chodníku drnká prstama přes ploty, začal poslouchat skoro na slovo - jdi, počkej, sedni si, běž, zastav se, otoč se (hlavně v obchodech), začal kakat do nočníku, přes den je úplně bez pleny i na spaní po obědě, skoro přestal po obědě spát, nakrmil cizí holčičku......
je to jako kdyby najednou skokově trochu dozrál. To by u autismu asi nebyl takovej pokrok, ne?

sisstin
autor
11. bře 2011

@ygreen no Tygr právě o to taky zájem neměl vůbec, jsem na něj mohla dělat vopičky a nic...fakt až v těch 26 měsících začal napodobovat a tak, a v tu dobu byl teda ve vývoji na 15 měsíců - což je takovej průměr na začátek nápodoby a tak. Takže on jakoby všechno dělal k věku, bohužel k věku takovému, na jakém byl...a ne k takovému, jakej měl v rodným listě 😝 u nás to bylo fakt vidět strašně, ale strašně mezi 1-2rokem, to byl fakt těžce jinej...pak už se to dohnalo celkem rychle...

jinak si fakt nemyslím, že by Tobís autismus měl 😉

ygreen
11. bře 2011

hele já to tý mudře dneska ani neberu, on se tam fakt choval jak autista kterýho doma držíme ve sklepě 😝 😅 😉

já ti nevím, ale Tobíkovi je 31 měsíců a tipla bych ho tak na těch 24měsíců. Některý děti jsou rychlé a v roce dělají hafo věcí. Ale myslím, že Tobiáš nápodobou odpovídá těm 15-24 měsícům

ygreen
11. bře 2011

@sisstin jinak ti musím říct, že jsi jediný důvod, proč jsem se v odboji málo zapojovala a jednala vždy ve slušných mezích, aby mě neblokli, páč ty umíš úžasně utěšit a poradit 😵 😵 😵 a myslím, že tuhle diskuzi budu mooooc potřebovat

smardik
11. bře 2011

@sisstin jak píšeš o tygrovi přijde mi že mluvíš o mém Tomíkovi, akorát má teda 28měsíců a odpovídá nevím čemu, tak těm 18měsícům a možná ani to ne,fakt i Honzík je zvídavější,víc vnímá. říkám Tomovi co je co,ukazuju mu, chci si s ním hrát ale on nemá zájemm Honzík jo ale on ne