Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

hanatka
30. dub 2011

@smardik našla jsem toto:
http://www.emimino.cz/encyklopedie/psychomotori...
http://mimirady.blog.cz/0910/vyvoj-hrube-a-jemn...
My jsme se přetáčeli ve 4. měsících, sám si sednul v 8. měsících, v 9. lezl, v 10. si u všeho stoupal, ve 12. si sám stoupl v prostoru a mezi 12.-13. měsícem začal chodit.
Lžičkou i vidličkou dokáže jíst sám, ale jen když chce, navíc u toho dělá takový blbiny, jakože nám nabízí jogurt, který jí, ale takovým stylem, že řekne mami na a ruka mu vystřelí a jogurt je po celým obýváku.. No prostě ho kolikrát radši sama nakrmím. Sleduje u jídla tisíc věcí okolo a pak to taky tak vypadá..
Vysleče si od pasu dolů tepláky a slipy a ponožky, ale musí mít motivaci, jakože jít s koupat (to miluje), jinak mi řekne maminka vysleče..Oblíct si nechce nic, jen čepici.
K tvé otázce, nevím, ale myslím si že ano, některé děti jsou pomalejší, ale těžko říct, odborník nejsem.

hanatka
30. dub 2011

Jinak v tý zprávě máme u hrubé motoriky: pohybově poměrně obratný, hodně živý
U jemné: v manipulaci s drobnými předměty vzhledem k věku poměrně obratný
Grafomotorika: úchop psacího náčiní nesprávný, dlaňový

smardik
30. dub 2011

@hanatka dík budu si to muset přečíst, mám ted klid kluci jsou do zítřka u babičky a dědy - jsou ve svém živlu, oba milují hlavně dědečka to jak je někde děda nepotřebují mě a pořád jsou s dědečkem a mají tam zahradu tak jsou spokojeni, ted dostali na zahradu plastový domeček, mají tam klouzačku a brzy bude i pískoviště 🙂

sisstin
autor
30. dub 2011

@hanatka tak jsem na to koukla, Tygr drží hrnek zásadně v obou rukách a knoflík nerozepne ani omylem 😅 😅 😅 svlíknout se umí celej možná tak měsíc, oblíkání skoro nic...nasadí čepici, donatáhne kalhoty a to je asi vše 😝 asi tři dny si umí sundat boty, donedávna jen rozlepil sucháče a čekal, až mu je sundám 😝 no hlavně vidím fakt ten posun v tom, že něco CHCE dělat sám, to ještě donedávna skoro nula bodů...do všeho jsem ho musela nutit 😅 😅 😅

@smardik tak ten opožděný motorický vývoj ( v rámci pár měsíců, ne roků samozřejmě) je celkem normální a nemusí to nic znamenat 😉 mnohem horší je právě to opoždění komunikace a těhlech věcí 😉 do těch tří let se toho toleruje docela hodně, pokud je nějaký větší problém i nadále, tak už tam většinou nějaká diagnoza je 😉

@ygreen Tobík napodobuje fakt pěkně, i ta interakce tam je, to si myslím, že on má v pořádku...tam bude hlavně to neporozumění řeči zřejmě...těžko říct, holt budete muset počkat do Krejčířové 😒

sisstin
autor
30. dub 2011

a naši už přijeli, takže si jdu otevřít Lambrusco 😝 a pohoda jazz už...uf 😀 😀 😀 jsme toho dneska zas nachodili, a já magor v podpatcích, že 😝

hanatka
30. dub 2011

@sisstin no to je právě to, jak mám donutit dítě, aby se samo obléklo nebo svléklo, když samo nechce? My klidně řekne, že on ven jít nechce.. (přitom chce). Případně mi klidně vyběhne neoblečenej. Tak prostě čekám, až to tak nějak pobere i rozumově a začne víc spolupracovat.

smardik
30. dub 2011

@sisstin jen mě to tak zájimalo, počkáme na Krejčířovou a pak budem chytřejší 🙂

sisstin
autor
30. dub 2011

@hanatka já fakt myslím, že je to normoš...a u kluků zvlášt 😉 holt některý děti chtějí všechno dělat samy od roka, některý by se nechaly krmit ještě v šesti 😝 prostě Tygrovi jak něco nejde okamžitě, tak hned řev a musím to udělat. Třeba kamarádky holčičce to taky moc nešlo, ale třeba byla schopná pět minut si natahovat legínky...to by se Tygr uřval k smrti asi 😅 😅 😅

sisstin
autor
30. dub 2011

@smardik no Kr. tu motoriku - pokud tam teda nejsou nějaký extrémní výkyvy nebo opoždění moc neřeší 😉 tu hrubou u nás neřešila vůbec (psala jsem jí to do mailu), v jemný má napsanou menší neobratnost, grafomotorika na úrovni nápodoby tahu, nekoordinované pohyby a špatný úchop tužky.

My se fakt ted musíme zaměřit hlavně na tu grafomotoriku a prostorovou představivost, tam je o půl roku pozadu. Ta hrubá motorika a jemná, to chce prostě tréning a čas... 😝

smardik
30. dub 2011

@sisstin tak extremní výkyvy u něj podle mě nejsou, je to takový můj lenošek, pohodář co se rád nechá obsluhovat 🙂, na co je taky maminka že 🙂 🙂

já furt nevím jak s ním pracovat, všechno mi na něj přijde těžké, on nechápe co po něm chci a nejde mu nic vysvětlit, hned se rozpláče

sisstin
autor
30. dub 2011

@smardik co zkusit obrázkovou komunikaci? Ne sedění nad kartičkama, když ho to ještě nebaví...ale aby pochopil výměnej systém...co má rád? Najdi obrázek té věci (činnosti, předmětu), vytiskni a zalaminuj...když to bude chtít, tak mu vždycky předtím ukaž ten obrázek...postupem času by měl pochopit, že když ti ho donese, ty mu výměnou za to dáš tu věc ( půjdete dělat tu činnost atd.). Taky denní režim je fajn - najít si obrázky každodenních činností - jak se kluk koupe, jí, spí atd. Zalaminovat a bud dát na magnet nebo na sucháče. Aby prostě věděl, co bude následovat...vždycky večer si to připravíte, a druhý den, vždy po skončení tý činnosti ten obrázek z ledničky (např.) sundá 😉

smardik
30. dub 2011

@sisstin to by šlo, zatím má rád jen auta a ještě kočky a to je asi vše. ale ty kartičky jsou dobré nápad, ty bych mohla sehnat 🙂

sisstin
autor
30. dub 2011

@smardik začni s jídlem, pitím atd. Prostě úplnej základ...jak vy se vůbec dorozumíváte? Jak ti "řekne", že má hlad, žízen, že chce dělat to a to? 😉

smardik
30. dub 2011

@sisstin když má hlad ukáže mi na ledničku, žížen donese prázdnou flašku, jak chce ven donese mi boty, hračky má volně k dispozici tak to si vezme jen lego a mozaiku má schovanou a to ví kde to je tak si ukáže

sisstin
autor
30. dub 2011

@smardik hm, tak to ale asi kartičky ani nepotřebujete...to on se domluví rukama nohama 😉 ale ten denní režim zkus...logopedka to měla u obou zdravých holčiček, když byly ještě hodně malé...jednak ty dětí mají jistotu, co bude následovat a učí se uvědomit si, jak plyne čas 😉

smardik
30. dub 2011

Tom dodneška pije z kojenecké lahve, máme doma xxx netekoucím hrnečku ale on z nich prostě pít nebude, zkoušela jsem nedat nic a on raději nebude celý den pít než pít z hrnečku. fakt je že se mu líbí pít z normálního hrnku nebo sklínky ale to zvládá jen jeden hlt jinak je celý politý ale každý den tak pije tak se to časem naučí, to ho baví

ygreen
30. dub 2011

@smardik takhle se dorozumívá i tobiáš, akorát, že ten si mě většinou jde zvednout a dojde k tomu k čemu chce a tam ukazuje prstíkem na to a poskakuje radostně a breptá hmmmm a ňam

smardik
30. dub 2011

@sisstin jo on se domluví prostě ví co kde je, ví že v ledničce je ham, pití ve flašce má pořád volně k dispozici takže není donese prázdnou flašku že mu mám zas dát, ví že se ven chodí v botách tak mi donese boty, už si uvědomuje i že je počůraný nebo pokaděný to mi donese přebalování a pořád si šahá mezi nohy že tam něco má

smardik
30. dub 2011

@ygreen jo to taky Tom někdy dělá, on spíš teda tak nějak máchá celou rukou než ukazuje prstem ale ukáže si co chce

sisstin
autor
30. dub 2011

@smardik Tygr taky dlouho pil z flašky, tuším min. do 2 a 1/4, pak přešel na brčko....a pak na ty Jupíky nácucky 😉 ted už pije normoš z hrnku, ale je to pár měsíců 😉 ty netekoucí hrnečky neměl nikdy...ani to nezkusil... zkoušelas to brčko? 😉

ygreen
30. dub 2011

@smardik Tobiáš tedy pil rychle z netekoucích,ale se silikonoovým vrškem nejprve a oasi od roka a půl pil z takové té sportovní lahve s brčkem mají ji v DM od Canopol Babies za asi 89,- a je superúžamegaskvělá. No ale asi od 2,5 let už mám 100% jistotu, že pokud nekraví, tak nic ze sklenky nevyleje, takže pije jen ze sklenek a nebo hrnků, rád pije i z kubíka water a tak, ale už tak 2 měsíce pije normálně z pet lahve, s úzkým hrdlem i takové té od nestea čajů, on si to zavře i otevře.

smardik
30. dub 2011

@sisstin jo brčko máme taky - 2 a taky nic, ještě uvažuju o tom lovi ale nevím nechce se mi dát 250 a on z toho zas pít nebude, z těch jupíků taky nechce donese mi to že mu to mám přelít

ygreen
30. dub 2011

@smardik ukazovat prstíkem začal pomalu asi ve 2 a 9m a teď už skoro pořád, od od toho 2 a 9m udělal docela pokrok

před chvílí jsme byli na zahradě a sousedka tam měla dvě holčičky 5 leté a šli na čáry a měli pomalované obličeje a TObiáš je jakoby zase až tak moc nereflektuje, ale te´d hohodně zaujaly, jak byly pomalované, kouknul na mě, usmál se a chtěl za nima, jít se s nima honit po zahradě 😉

smardik
30. dub 2011

@ygreen tu campol babies z DM máme taky doma a nic ☹, ještě máme nuk, avent, tommee tippee, mam, 2 nějaké obyč z tesca a nevím jaké ještě a nic, i takový ten co jsem měla já jako dítě a nic

sisstin
autor
30. dub 2011

@smardik to nehroť... 😉 on se to tak jako tak jednou naučí pít z něčeho jinýho...na tom nestojí svět 😝 mu to prostě třeba jenom nabízej - když nic, tak nic...jede se dál...já mu takhle nabízela brčko půl roku, než se pán odhodlal to zkusit, zjistil, že to nic není a flaška letěla do koše 😝

ygreen
30. dub 2011

@smardik tak pokud ti to není blbý před někým, tak bych to vůbec neřešila ať si pije z čeho chce, ne? A nebo mu rozšiř tu díru u savičky, třeba ho to pak brát už nebude

smardik
30. dub 2011

@sisstin nehrotím má svoji kojeneckou lahev, občas mu dám vyzkoušet to brčko a učíme se pít z té skleničky to ho fakt baví ale zatím zvládá jeden hlt a časem se to naučí 🙂

smardik
30. dub 2011

@ygreen no tak zrovna hrdá na to nejsem lítá po venku z flaškou jak malé mimino ale pořád lepší at mi pije z toho než aby nepil vůbec

ygreen
30. dub 2011

@smardik jestli ho baví pít ze skleničky, tak to zkuste ve vaně, normálně vždy nalej z kohoutku trochu vody do sklenky a dávej mu pít, když se pobrindá nic se neděje, udělej z toho legraci. Jako Tobiáš půl roku rozlejval obsah sklenky - voda se š´távou úplně všude - vysmekla se mu, hodil do ní auta, spadla mu, polil se, vyprskl to, polil sedačku - normálka 😉

ygreen
30. dub 2011

kámošky malej je nechutně standardní, hodně šikovnej a pít chtěl JEN aventu se svaičkou a miminkovskej čaj asi do 2 3/4.