Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

narika
30. dub 2011

dakujem ti sisstin. a pekny den tu vsetkym.nech sa vam dari 🙂 🙂 🙂

pepek007
30. dub 2011

@sisstin Děkuju moc za info a rady 😉 předám!

smardik
30. dub 2011

@sisstin nenutím ho pokud to není nutné, snažím se respektovat co mu vadí pokud to jen trošku jde ale někdy to prostě nejde tak je pláč ale jinak se snažím to respektovat. Já už se fakt těším na tu Krejčířovou šíleně, ne proto že bych měla strach co mu je - jo ten samozřejmě mám ale hlavně se na to těším proto že budeme vědět co ho trápí a proč je takový a jak k němu přistupovat a jak se k němu chovat, komunikovat, jak s ním pracovat at je spokojený on i my

sisstin
autor
30. dub 2011

@smardik no to je trošku problém (psala o tom i Kr. v jednom článku), že ona diagnostikuje...ale bohužel tu další terapii ona neobstará, to musí ta rodina v místě bydliště..což bývá někdy problém 😒

smardik
30. dub 2011

@sisstin jasný věřím že to bude problém ale trošku by nám snad krejčířová poradit mohla a pak snad tady někoho najdeme, uvidíme ale věřím že jo a že to bude dobré. on není zlý, zlobivý jen jiný. ale fakt mi doma pomáhá, miluje mladšího brášku, rád s tatínkem tancuje, je to naše zlatíčko 🙂

sisstin
autor
30. dub 2011

@smardik ona dost pružně reaguje i po mailu, takže když budeš potřebovat nějak poradit, tak ona fakt poradí 🙂 je to milionovej člověk 🙂 hlavně fakt dodá vždycky optimismus a naději....jinak by to asi bylo těžký 😔 fakt nevím, co by jsme bez ní dělali 🙂

smardik
30. dub 2011

@sisstin já zatím věřím že to bude dobré a že tam žádný vážný problém nebude, no a když bude poperem se s ním. já nějak nevím co bych jí po tom meilu psala ani, tak nějak to nejde popsat do pár vět.
mě spíš fakt sere že s ním není moc možné pracovat nebo třeba je jen chyba ve mě že to s ním neumím

sisstin
autor
30. dub 2011

@smardik to si nemyslím, že je chyba v tobě 😉 prostě s nějakýma dětma je to složitější..s Tygrem fakt nešlo dělat nic do dvou let..fakt nešlo, nic nechápal...na všecho mi dlabal 😉

smardik
30. dub 2011

@sisstin on právě nechápe, baví ho ta mozaika to je fakt ale dává si tam jen tak jak chce, když mu ukazuju že to má někde dát nechápe to: on třeba dá jeden knoflík do dírky a jak mu ukáže aby dal další na místo kde mu ukazuju vytáhne původní a dá to tam, ale aspon si s tím hraje a asi i na tu motoriku je to dobré. ale už trošku bere na milost knížky a chvíli si je spolu prohlížíme i prstem ukazuje a čeká co mu řeknu že to je

sisstin
autor
30. dub 2011

@smardik takže ukazování od tebe zatím nechápe? 😕

smardik
30. dub 2011

@sisstin ne ukazování ode moc ne, dívá se na mě a nechápe co po něm chci

sisstin
autor
30. dub 2011

@smardik to je docela zajímavý, že on sám ukazuje... 😕 protože standartně nejdřív dítě chápe ukazování od druhých, tj. nedívá se na prst, ale tím směrem....pak ukazuje to, co chce...a třetí stádium je, že sdílí pozornost...

Tygr nechápal moje ukazování skoro do dvou let, furt mi čuměl na ten prst...pak už to pochopil, a tuším ve 2 a 1/4, když jsme byli u Kr., tak to už ukazoval a sdílel pozornost 😉

no min. u vás to bude psychomotorická retardace, páč to chápání a ukazování je věc, co umí děti už od 9m 😉

smardik
30. dub 2011

@sisstin no on je celý takový divný - právě jak píšeš jak ukazuju něco já bud se čumí na můj prst nebo se kouká všude okolo a nechápe co po něm chci ale on sám si občas ukáže co chce-začlo to venku autama, ted už přidá kočku-kočky má rád a pak děti a už se mi stalo že i v knížce chtěla at mu ukážu co to je, možná to viděl u Honzíka a odkoukal to od něj protože ho knižky baví

sisstin
autor
30. dub 2011

@smardik fakt těžko říct..zas tak se v tom nevyznám 😉 rozhodně tvoje obavy jsou oprávněné, Tomášek standartní vývoj nemá...ale co to je, fakt nevím....holt vydržet do toho září, nebo kdy to jdete 😒

smardik
30. dub 2011

@sisstin jo Tomulka není standardní dítě, právě proto to chci řešit a ne čakat do 3let, čekání by na tom vůbec nic nezměnilo podle mě. my jdeme v červnu taky k psycholožce k nám ale to něpočítám že bychom věděli co mu je a pak 16. září ke Krejčířové

hanatka
30. dub 2011

Uff, tak jsme se vrátili s čarodek, holky, to je mazec vidět malýho mezi dětma, tam je ten rozdíl tak strašně vidět.. On má děcka úplně ale úplně na háku.. je samostatná jednotka, zajímají ho úplně jiný věci, jakože:
1. Voda, jakmile vidí vodu a věci s ní související, okamžitě valí k tomu - takže všechny stříkací hadice, konve atd. před ním musí bejt na pozoru
2. Všelijaký rozvaděče nebo co to je, prostě takový ty skříňky na elektřinu
3. Věci, na který se dá vylízt, tj. zídky a různé vyvýšeniny
4. Písek (aspoň v tomhle je teda normální), na písku si vydrží chvíli hrát a nemusíme za ním lítat a zabraňovat katastrofám.
Ostatní děcka se honí, blbnou a i když si třeba nehrají spolu, tak se drží pohromadě. Náš je prostě samostatná jednotka. On se jich nebojí, on se podívá, co dělají, ale prostě ho to asi nezaujme, nechce se připojit.
My třeba chodíme docela často k těmto známým a on ani neví, jak se jejich děti jmenujou, prostě pro něho jsou jakoby vzduch. Dneska si sedl, koukal kamsi a já mu říkám, co děláš Radečku a on koukám se na Pepíka a ona to byla Maruška. On ví, že mají 4 děti, jak se jmenují, ale kterej je kterej už neví, páč ho to nezajímá.
Pak tam ale jedna holčička spadla, tak se tak soucitně díval a povídal, že jí uděláme malá a že půjde k paní doktorce. Já fakt nevím, co si o tom mám myslet..

ygreen
1. kvě 2011

ahoj
sisstin, jak píšeš, že "standartně nejdřív dítě chápe ukazování od druhých, tj. nedívá se na prst, ale tím směrem....pak ukazuje to, co chce...a třetí stádium je, že sdílí pozornost... " - tak my jsme teď ve fázi, že tak před půl rokem začal sledovat směr kterým ukazuju, ale tak roztěkane, časem v pohodě a můžu ho v klidu upozornit i na vzdálené předměty a už mi nekouká na prst, ale rovnou na směr a věc kterou ukazuju, na to co chce ukazuje už hrozně dlouho, ale prstem a pěkně ukazuje tak měsíc, a od minulého týdne ukáže i na jednotlivé obrázky venku i doma a i na to o co ho požádám (tak z 50%), hlavně se nebrání tomu, když mu vezmu ruku a ukážu mu s ní, dřív se vztekal. Takže je možné, že za chvilku bude chtít sdílet tu pozornost.

hanatka - my byli včera u sousedů na grilovačce a byly tam 2 5 leté holčičky a já byla hrozně překvapená, že byť si Tobča dělal své věci, tak se stále držel u holčiček, dával jim balon, utíkal s nima a věřím, že kdyby holky nebyly "telátka" a chápaly a respektovaly jeho dětskou hru, tak by si hráli dohromady s míčem a na písku a tak. Jedinej jeho exces byl ten, že chtěl brát všem lahve od piva a dát je vedle sebe 😉

hanatka
1. kvě 2011

My jsme s ukazováním nikdy neměli problém a myslím, že sdílení pozornosti je taky OK. On i když venku čte ty čísla a ty nápisy, tak mu to musíme odsouhlasit, jinak řve to svoje "mami jedenáct" tak dlouho, dokud mu neřeknu, ano, to je jedenáct, Radečku.

ygreen
1. kvě 2011

no já počítám, že to sdílení pozornosti a ukazování souvisí s tím, že pravděpodobně moc nerozumí, proč by měl se mnou něco sdílet, a chtít (odpověď), když jí nerozumí. A je takovej roztěkanej.

Dnes jsem na zahradě schválně zkoušela ho volat jménem a fakt je to o tom, že je to spíš takové ignorování volání protože NECHCE, odsekne mi. Slyší mě hned napoprvé a pokud chce tak se otočí, pokud ne tak mě tak dvě zavolání ignoruje, a pak se otočí a odsekne.

sisstin
autor
1. kvě 2011

@ygreen jo, to je právě ono 😉 děti, co mají poruchu porozumění, tak ukazují pozornost a sdílejí ji o moc déle..přesně jak píšeš, proč by na něco poukazovali, když nevědí, jak se to jmenuje...ono u těch těžších poruch recepce je to tak, že dítě nejdřív musí pochopit, že každá věc (činnosti, člověk atd.) má své jméno 😉

jak jsme tady už několikrát psaly, je to stejné, jako kdyby jste najednou byly v Číně a někdo po vás pořád něco chtěl, někam vás tahal a vy by jste vůbec nevěděly proč 😉 😒

ygreen
1. kvě 2011

no chudák, jak nerozumí, tak je i trochu víc ve svém světě, takže on si třeba hraje s autíčkama a pak se začne smát sám pro sebe a třeba začne běhat, nebo dělat něco jiného co má to pro něj nějaký smysl, ale pro nás ne a vypadá jak truhlík 😅

sisstin
autor
1. kvě 2011

@ygreen právě proto tyhle děti v nižším věku mají auti rysy...ale není to autismem, ale právě tím neporozuměním....jakmile se porozumění vylepšuje, tak ty auti rysy mizí 😉 prostě musíš mít svůj vlastní svět, páč všichni okolo tebe mluví nějakou divnou řečí a ty prostě nevíš...

jako tohle je fakt dost hnusná poruchat 😒

ygreen
1. kvě 2011

siss, jsem ale moc ráda, že Tobiáš je takovej veselej, usměvavej, dobrosrdečnej kluk, který nevypadá, že ho něco trápí 😉

všichni kdo ho znají se mu vždycky smáli, že Tobiáš vyjadřoval a ještě vyjadřuje, ale už míň radost, třeba u televize tak že před ní hopsá a směje se, dělá to i venku, když ho něco zaujme, pobaví, nadchne, tak skáče snožmo a směje se u toho. On ale odmala rád skáče. No, ale jak má vyjádřit radost než smíchem, pusou od ucha k uchu a nějakým pohybem, že 😉

sisstin
autor
1. kvě 2011

@ygreen tak v tomhle věku si ještě moc neuvědomují, že jsou jiní 😉 ono je to horší pak, kdy už to dítě fakt ví, že mu nejde mluvit jako ostatním, že si děti jeho věku s ním nechtějí hrát nebo mu nerozumí atd. 😉

strašně záleží na povaze, jsou nemluvkové, kteří ale i tak jsou v kolektivu oblíbení a vůdci..ale taky děti, které jsou díky týhle vadě vyloženě z kolektivu vyčleněné..a to si myslím, že zřejmě bude případ Tygra...ted by měl problém se začlenit, i kdyby mluvil, natož takhle 😒

ygreen
1. kvě 2011

no já doufám, že než mu to docvakne, tak trochu mluvit bude a pokusím se udělat vše pro to, aby měl normální i tohle ranné dětství

nevím jestli jsi četla můj včerejší příspěvek z čár, ale chtěl se družit s holkama, ale svým způsobem - nosil jim míč, chodil s nima na skluzavku, honil se s nima - ale nechápal, proč mu utíkají, to pro něj není legrace, když mu zmizí za rohem, apod. A tak jim nosil flašky, se kterejma si rád hraje, to zase nechápaly ony. Ale celkově vzato jsem byla fakt ráda, že ho holčičky zajímaly a chtěl se trošku družit.

sisstin
autor
1. kvě 2011

@ygreen jj četla 🙂 ono je to trošku jiné, když je se staršíma dětma, než když je s vrstevníkama 😉 o Tygrovi si všechny děti jeho věku myslí, že je mladší....a už se ptají, proč tak špatně mluví atd. 😉 ono je to pak fakt jiné, když už chodí do školky a ty děti vědí, že je stejně starý...

já jsem proto o normální školce vůbec neuvažovala, jenom o té logopedické, páč tam jsou na tom tak nějak všichni stejně a nějaké posmívání v tomhle ohledu nehrozí. Jasný, že šikaně se vyhnout nemusí, v jiném ohledu...ale tak to už je boj...on je perfektní obět pro šikanu, bohužel 😒

ygreen
1. kvě 2011

jé teď mi vliv optimismus tak na týden dopředu 😵 😵 😵 😵 zaujal ho teď ten šnek od FP co zpívá tu abecedu - jako malýho ho vůbec nebral a teď si ho pořád pouští a líbí se mu a teď ho pustil a já začala trsat a on se na mě díval, oči navrch hlavy a smál se (se nedivím, páč rozpohybovat tu masu tuku není prdel 😅 ) a začal mi ho teď pouštět pořád dokola abych tancovala a když jsem ho vzala za ruce aby trsal se mnou, tak se nechal vodit a skákal se mnou a teď mi ho pořád pouští a čeká že budu trsat a já už jsem vyfluslááá😀 😉

ygreen
1. kvě 2011

@sisstin Tobiáš je flegmatik, a hlavně bude hodně velikej, tak šikana od vrstevníků snad nehrozí, ale nikdy neříkám nikdy, to je jasný. Každopádně holčičky mají 4 a 3/4 a obě a Tobiáš je stejně vysoký a asi o 3 kila těžší než ty holčičky, takže oni krom toho že je mladší ho neberou jinak.

sisstin
autor
1. kvě 2011

@ygreen no ono to nemusí být ani o těch "rozměrech", mnohem horší je šikana psychická - tj, posmívání, vyčlenění z kolektivu atd. Mlátit ho nemusej samozřejmě 😉

ale těžko říct takhle dopředu, že jo 🙂 já už prostě cejtim, že ho děti berou tak, že je jinej..v tomhle věku už si děti hodně povídají, ty hry jsou založené na tom, že se mluví a něco se dělá imaginárně a to je prostě už průser 😉 dokud stačí s jenom nahánět atd., tak to je v pohodě... 😉

ygreen
1. kvě 2011

tak tobča je v pidiškolce se dvouma holčičkama které jsou o čtvrt roku mladší a takové tiché, hodné, takže si vedle nich Tobík hraje okey. Ale zatím dobrý tři mu budou za měsíc a ještě mu to nedocvakává a hlavně mě přijde malinko dětštější.

teď mě tahá od pc, tak musim jít, zatím pa