Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
7. črc 2011

@leporelo ahoj, budeme moc rádi když se k nám přidáš 🙂 🙂 myslím že pro všechny maminky tady je přínosem když čtou že to jde a lepší se to i když pomalu. a mohla mít dotaz, nemáš uložené co vše by mělo teda dítě umět na 3leté prohlídce?

jolinka
7. črc 2011

@leporelo ahoj , jeeej, to so ani netusila ze sme pod drobnohladom tolkych ludi 😉 😀

smardik
7. črc 2011

@jolinka jsme já vím o dalších 3co tohle pravidelně čtou ale nechodí tu

leporelo
7. črc 2011

Myslím, že ty tříleté prohlídky se liší lékař od lékaře. Kamarádka děckařka ( je trochu přísná) mi řekla, že od dětí chce kromě jiného základní barvy, jednoduché tvary, opakovat šeptaná slova kvůli orientačnímu posouzení sluchu, písničku nebo básničku, optotyp ( zkouška zraku - mají říci, co vidí na tom plakátu- kolečko, hvěydička..., případně , kam míří pacičky od E)
Markova tříletá prohlídka: Musím podotknout, že zdravotnické prostředí má moc rád a neostýchá se. Ten den byl dost vysmátej. Pozdravil čau ( to bylo dobrý). Na kažou barvu říkal tenená ( červená) a děsně se tomu řechtal. Písnička - zazpíval verš "e o e" ( přes oves). Vyšetření sluhu - sestřička šeptala "čepice" - to jsme se domluvily, že zopakovat nezvládne, tak používala máma, táta apod. Ještě měl nejaký bordel v zubu od svačiny, tak to vypadalo, že má kaz. Uf, já jsem odcházela zpocená, v ruce žádanku a foniatrii, logopedii, zubní a kožní ( má pihu na krku)

smardik
7. črc 2011

@leporelo díky asi se to bude fakt lišit, uvidíme co bude v říjnu chtít, jen mě to tak zajímalo 🙂, já za ním hlavně ještě furt nebyla se zprávou od psychologa tak bude asi hezky čumět, on totiž furt říkal neřešte to do 3let, má čas

jolinka
7. črc 2011

ze farby na 3 roky .... to by mi nepreslo ziadne decko 😒

leporelo
7. črc 2011

No @jolinka nakonec prošel 🙂 , nemusí jít na tříletou znovu ve 4 letech. Marek má s určením barev prblémy doteď. Někdy mi přijde, že má kapacitu tak na 5 barev a když se naučí nějakou novou, tak přestane říkat tu, co už uměl.

sisstin
autor
7. črc 2011

tak Tygr uměl (pasivně) barvy nějak těsně před třetím rokem 😕 ale tak nějak vím, že mnohé "normální" děti barvy ve třech letech neumí 😉

@leporelo vítej 😀 😀 😀 co popisuješ fakt vypadá na expresivní dysfázku - dítě má ten vývoj řeči normální, ale pak se nějak "zasekne" a vystačí si s tou slovní zásobou další rok.... 😝 vy máte něco diagnostikované? Těžko říct, jesti je to "jenom" opožděný vývoj řeči nebo nějaká slabší dysfázka 😕 jinak v těch ostatních složkách vývoje je v normě? 😕

sisstin
autor
7. črc 2011

@leporelo ty jo, a s těma barvama..typický dysfatický dítě, které sice pasivně tu barvu zná, ale pak se mu to slovo nevybaví 😕 no Tygr zrovna s těma barvama problém nemá, říká je všechny 😝 sice po svým, ale říká je správně 😅

sisstin
autor
7. črc 2011

@leporelo jinak červená je u nás "nýnaná" 😅 😅 😅 zelená je "eená", bílá je "bíbí", fialová je něco jako "viavovovová" ...oranžová je "ovavovová" 😅 černá je "ená" atd. 😅 😅 😅 😅

leporelo
7. črc 2011

Ahoj sisstin. Ke Krejčířové jsme objednaný na začátek prosince. Hádej odkud mám adresu. Ve všem ostatním se M. projevuje normálně. Jsem si jistá, že rozumí, to hlubší porozumění, co tady uvádíte, mu problém nedělá. Motoricky taky ok- všude vyleze, zvládá kolo, teda s těma balančníma kolečkama, stříhá, ale třeba kresba mizerná ( typický). Sociálně je asi taky v pořádku - chodí do normální věkově smíšený školky s Waldorf. prvky a zařadil se dobře.
Ty barvy pasivně většinou ukáže správně. Ale třeba když mu ukážeš zelenou, tak si musí zazpívat "Pavida zenená" Travička zelená a řekne "Zenená". Vlastně nevím, jestli je správné mu tu barvu s něčím spojovat. Nebo když mu ukážeš červenou, tak si řekne "a tatulka" (jako Karkulka) a pak řekne "tenená" červená.

sisstin
autor
7. črc 2011

@leporelo hele, to děláte správně..u těch dysfatických dětí se právě doporučuje učit barvy právě tahle: Zelená jako travička, žlutá jako sluníčko atd. 😉 no v tomhle to máte teda fakt typický...to my zas zrovna ne, fakt říkat barvy mu vůbec nedělá problém..to samý se směrem - říká nahoru, dolů, dozadu atd. 😉

No jsem zvědavá, co vám Kr. řekne 😉 ale rozhodně to nebude nějaká těžká dysfázka (kdyby to náhodou byla), takže to se určitě vymaká časem 😉

leporelo
7. črc 2011

Jo, jsem taky zvědavá. Stejně, ať bude dg. jakákoliv, tak to bude znamenat cvičit, cvičit, cvičit. Já jsem mentálně připravená na dg. lehká expresivní dysfázie. Tak doufám, že se nebudu muset smiřovat s nějakou ment. retardací. Ale to je fakt asi blbost.
Někdy, když jsem tě četla (můžu tykat?) tak jsem se musela smát, jak jsou Tygr a Marek v něčem podobní. Oba hubení bloňdáci, co nejí, mléko M.také nepil, oba úchylové na Logico...Márovo oblíbené video- jak si Tygr pouští pošťáka Pata. Tygra obdivuji za pozornost ( to je někdy problém), pořádkumilovnost a ty barvy.

leporelo
7. črc 2011

Sorry, blonďáci 🙂 píšu jako prase, ta mateřská mě zničí.

jolinka
7. črc 2011

@leporelo
@sisstin no Kati robia este problem tie temne farby... cierna siva hneda, to zrejme preto ze ich nema rada ani v kreslenia obliekani, vzdy uprednostnovala ziarive farby.

sisstin
autor
7. črc 2011

@leporelo no tak MR je asi fakt blbost 😉 jinak Tygr má ale tu pozornost jen na to, co ho zajímá 😅 😅 😅 u jiných věcí zas pět vteřin a čus...mi to říkala i Krejčířová, že u něj je ta pozornost kolísavá v závislosti na to, co ho zrovna baví... 😉 a pořádkumilovnost určitě po mně rozhodně nemá 😅 😅 😅 on je hrozně pedant...třeba je zvyklej, že já si do kafe dávám modrý (nízkotučný) mlíko a vždycky mi ho nosí z lednice...a nedej Bože, aby to modrý došlo a já si tam dala červený.... 😅 😅 😅 a takhle to má se vším, tohle je takový autíkovský 😅 😅 😅 ale prej to maj i "standartní" děti 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
7. črc 2011

@jolinka no já zjistila ted, že Tygr si začal plést "tmavě" a "světle"...my jsme to dost trénovali okolo třetího roku, to to uměl pefektně...tak jsem na to už prděla...a nedávno jsme dělali se Sobem Bobem a najednou si to pletl 🙄 no dělal u toho kraviny a tlemil se, tak nevím, jestli to nedělal schválně..když viděl, jak se u toho rozčiluju....no každopádně jsem z toho hned chytla hrachy, že se mu zhoršilo porozumění 😅 😅 😅

leporelo
7. črc 2011

U Marka byl naopak s černou, šedou, bílou nejmenší problém. Jeden čas jsem si myslela, jestli není barvoslepý. Ale když jsem rozložila barevné papíry, tak na ně postavil stejně barevné kostky a předměty. Takže asi není.

jolinka
7. črc 2011

@sisstin porozumenie sa nemoze LEN TAK zhorsit... 😉 skor mozog pracuje efektivne a nepouzivane informacie vyraduje

sisstin
autor
7. črc 2011

jinak Tygr je pěkně vychcanej 😝 roste mu stolička...tak jsem mámě říkala, že asi kvůli tomu nechce jíst (Tygr u toho byl), ted to je fakt zas katastrofa....a dneska mu říkám, že musí něco sníst...a Tygr si hned začal hrozně důležitě ukazovat do pusy, že mu tam jako roste zub a fakt nemůže jíst...přitom asi hodinu předtím schroustal tvrdý kukuřičný křupky 😝 😅 😅 😅

leporelo
7. črc 2011

@sisstin Takže důkaz, že hlubší porozumění dobrý 🙂

sisstin
autor
7. črc 2011

@leporelo jo, tak u toho porozumění už fakt nemám žádné obavy 😉 tam je fakt jasný, že rozumí všemu...i tomu, čemu nemá 😅 😅 😅 věčně nás odposlouchává, a ještě se do toho montuje 😅 😅 😅 to už je fakt naštěstí v pohodě 🙂

jinak, já to dneska psala ještě na autíky, že je fakt šílená ta komunikace ale..třeba zahlásí Íá bum, a to značí:

- že venku lítal po kanálech a dunělo to
- že šel doma po linu v ponožkách a sklouzlo se mu to, a spadnul
- že něco dělal a u toho s něčím nechtěně bouchnul
- a asi dalších 20 situací, který se mohly stát

a ted on ode mě očekává, že jasně pochopím, co mi sdělil a očekává na to tu správně nadšenou reakci, takže já třeba řeknu "aha, ty jsi spadnul viď"...a Tygr zahlásí: "Ne, Íá bum" páč zrovna myslel jinou situaci 😅 tak já takhle hádám, až třeba nevím, a dojde k hysteráčku...Tygr mi to opakuje čím dál tím víc nahlas, zuřivě gestikuluje a já jsem v koncích. Pokud zrovna nejsem přímo u té situace, kterou on okomentuje a je to o tom, že on si na něco vzpomene a ted mi to chce říct, tak je fakt člověk v řiti Tam je právě strašnej nepoměr mezi tou pasivní slovní zásobou (porozuměním řeči) a tou aktivní, kdy on v hlavě podle mě se vyjadřuje jako jiné, stejně staré děti - ale pak ten mozek už neumí dát signál puse, která to má zformulovat do vět no a pak máme právě tyhle krizovky, kdy on se vzteká, protože my nevíme, co nám přesně chce říct..... 😔

leporelo
7. črc 2011

U nás doma to bylo tak před čtvrt půl rokem podobný. Ze všech slov říkal první slabiku a potom samohlásky ( takže vaše kapesníky "aíy" u nás byly "kaeíy"). Taky se vztekal, že mu nerozumím. Ale vůbec se mi neosvědčilo jenom reagovat "aha, viď, no neříkej" , protože to pozná, že mu nerozumím. I teď po něm většinu vět opakuju "správně" (a každý večer mě bolí pusa). Prostě když mu nerozumím, tak jsem mu říkala, já ti nerozumím, zkus to říct jinak. Většinou sehrál nějakou divadelní etudu, v tomhle případě by asi začal smrkal. Nebo někdy donesl knížku, kde to bylo nakreslený. Ale v žádných alternativních komunikaních metodách jsme nikdy nejeli. Když ani to nepomohlo, prostě jsem mu opakovala, že nevím, přestože jsem se snažila. Dobrý zpráva je, že se to rychle zlepšovalo, jak začal doplňovat ty chybějící písmena jako do křížovky, a vztekání z tohoto důvodu přestalo.

jolinka
7. črc 2011

@sisstin Vy vsetci ste taki blbi 😠 ☹ JA vam predsa rozumiem, ale nechapem preco nerozumiete vy mne?

smardik
7. črc 2011

holky máme pokrok, Tom mě chytne za ruku a dovede mě k tomu co chce 🙂 🙂

jolinka
7. črc 2011

@leporelo presne, take ze AHA uhm... to hned odhalila ze neviem co hovori 😉 tak opakovala a kricala tu komoleninu, dupala od nervov ze jej nerozumiem ... ☹ 😠
Aj teraz chce aby som reagovala skoro na vsetko co povie, zopakovanim a rozvinutim vety

leporelo
7. črc 2011

@jolinka ! Mně to přijde, že naše děti se bohužel narodily s mateřským jazykem k dysfatikům nevlídným.
Že kdyby měly jako mateřský jazyk španělštinu, nebo něco podobného, tak jsou v pořádku. Chudáci dysfatický Číňánci, kde záleží i na melodii slova.

jolinka
7. črc 2011

aj teraz sa este stane ze nieco nerozumiem co chce povedat, hlavne ked povie nieco mimo kontext, co si spomenie pripadne ma pomyli nespravnym pouzitim casu... ale uz vie to dovysvetlit dalsimi vetami aby som pochopila.

jolinka
7. črc 2011

@leporelo no neviem,,, kazdy jazyk ma svoje zaludnosti, kedysi som sa zacala ucit po taliansky, sak to je lahky jazyk... a to som zirala aka tam je tazka gramatika. 😒 ale mozno na zaciatocne detske hovorenie su tie jazyky lepsie.
napr. my mame od manzela aj madarcnu a ta je pre to detske hovorenie jednoznacne vyhodnejsia a jednoduchsia co sa tyka vyslovnosti aj gramatiky... ale ked uz chces hovorit na urovni dospeleho cloveka tak je to des ☹ , to uz je ovela lepsia slovencina.

leporelo
7. črc 2011

Asi máš pravdu, maďarština musí být fakt peklo. Už musím jít ☹ Nevěděla jsem, že během mého chatování tady M. roznosí nádoby z vodou, ve kterých si myje nohy a průběžně vylévá, klouže a ještě v tom leze to malý mimino. Děkuji za přijetí.