Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
25. črc 2011

@sisstin i mne su velmi podozrive tie historky o nehovoriacich detoch do x rokov... akoze total ani slovo.
Myslim ze slovna zasoba O slov {teda NIC ani citoslovce} je velky problem uz v 3 rokoch nieto neskor.

susik77
25. črc 2011

@jolinka - ze vraj Casanova zacal hovorit az v 6 al. 7.rokoch 😎

jolinka
25. črc 2011

a tiez sa mi stalo ako sa chcel niekto ku mne pridat, ze hej, hej aj moje dieta nerozprava, nakoniec vysvitlo ze rozprava tak priemerne v ramci normy, len mamicka mala predstavu ze by mohlo aspon tolko co susedovie ukecane dievcatku

jolinka
25. črc 2011

@susik77 to musi byt sakra overena info 😀 😀

smardik
25. črc 2011

holky já taky moc nevěřím že nějaké dítě fakt nemluvilo vůbec a pak najednou začlo ve větách. a vlastně jsem se ani s nikým takovým nesetkala, vždycky to je jen někdo mí říkal, od té kamarádky nemluvila do tolika a tolika let ale fakt jsem nebyla s někým kdo by přímo takové dítě měl.

ale jak tak počtám tak my jsme snad na 7slovech: Ne, ahoj, nechci, čiči, tyty,ššš, ba-balon

sisstin
autor
25. črc 2011

@smardik no to je přesně to, "vždycky to jen někdo" míval...takže prostě jedna paní povídala...měl to tak synovec od bratrance mýho strejdy, takže asi tak 😅 😅 😅 😅

@jolinka jako jsou děti, který do tří let toho asi moc neřeknou a pak je ta expanze řeči obrovská...ale pochybuju, že by jako neřekly ani ň a druhý den se probudily a pravily " Dobré ráno maminko a tatínku, jak jste se vyspali?" 😅 😅 😅 😅 😅

ale osobně taky nikoho takovýho neznám, některý děti mluvily brzo a dobře, některý tak průměrně, některý měly opožděný vývoj řeči...ale nikdo nebyl takový, že by xlet nemluvil a najednou bylo všechno v pohodě 😝 u těhlech dětí to bývá většinou slabší nediagnostikovaná dysfázie, ta řeč se jakoby rovná nejdřív, takže někdy se srovná i bez logopedického zásahu, jenže pak ve škole jsou ty SPU a to jako dost 😝

jolinka
25. črc 2011

@smardik no fajn, este do 3 rokov mu daco pribudne... 🙂 keby len 1 za mesiac, tak ma 10 slov, tusim aj Tygr mal na 3 tolko, akurat tam porozumenie lepsie

sisstin
autor
25. črc 2011

@smardik jj, Tygr měl první slovo asi měsíc až dva před třetíma narozeninama (to nevím až tak přesně), a u Kr. měl do 10 citoslovcí, čiže exprese na max. 15 měsíců 😝

jolinka
25. črc 2011

@sisstin ako ked niekto hovori ze nehovorilo dieta NIC, tak zvycajne z toho nic sa vykluje aspon par slov, lebo ozaj nic je problem a jazyk je jediny nastroj ktory sa pouzivanim ostri...teda co vobec nepouzivas sa musi aspon trochu rozbiehat v nejakom case... ved dieta co by ani neceklo, by nedokazalo artikulovat slova, pouzivat hovoridla, usta jazyk pri rozpravani ,fakt si to neviem predstavit ze z nula akceleracia do vety...proste kecy 😝 😝

sisstin
autor
25. črc 2011

@jolinka nj, vidíš..to je taky pravda...že ty dlouho nemluvící děti mají ochablé orofaciální svaly, ztuhlý jazyk a tyhle věci...to mi vůbec nedošlo 😉

smardik
25. črc 2011

tak nějaká slova má takže to půjde i dkyž pomalu
@sisstin jo jedna paní povídala, každý to nějak přibarví a je to. ale fakt nikoho takového neznám, i Tom už má těch 7 slov, nejoblíbenější je ahoj a ne 🙂

sisstin
autor
25. črc 2011

@smardik
@jolinka oni totiž dost často lidi citoslovce nebo slova, která znějí jinak než ta "pravá", za slova nepovažují..což ovšem neznamená, že dítě neříká NIC, že 😝

smardik
25. črc 2011

@sisstin jo to máš pravdu mě nenapadlo že ššš na vlak je slovo. no a já jsem sklerotik a zapoměla jsem ještě slovo takže jsme na 8 slovech, ještě říká hůůůůů na sanitku,hasiče 🙂

sisstin
autor
25. črc 2011

@smardik no citoslovce jsou základy mluvení...my začínali na "bůů, baf baf, čč, ssss, ššš ššš" apod. 😅

jolinka
25. črc 2011

@sisstin presne, mne jedna vypravala, ako jej 2 rocne dieta NIC nehovori len take hluposti ako mama, tata, papa, baba... a ze par veci nazyva skomolene, to teda nie je slovo... 😉 😲 keby vsetko spocitala mozno jej vyjde aj 30 slov v pohode v sirsej norme na 2 roky

juliska182
25. črc 2011

@sisstin nie nevedela som, že budeme mať downíka, aj ja som mala testy v poriadku, takže som ani neabsolvovala amnio, to až pri druhom dieťati som bola, tam som mala aj horšie testy, takže na amnio som šla, ale to skôr iba preto lebo som nechcela opäť zažiť ten šok po pôrode. Celé tehotenstvo som mala v pohode, problém nastal až počas samotného pôrodu a tak som musela na sekciu.

sisstin
autor
25. črc 2011

jinak ta dysfázka je fakt svině....já když to vidím (respektive slyšim 😉 ) Tygr umí říct normálně třeba "babi", to je slovo, který je mu prostě rozumět...no, ale v jiným slově to "b" prostě neřekne...a neumí moc zřetelně říct "B" ani při nácviku toho písmene, přitom v babí mu to B jde krásně 😝

a takhle je to se všim, že nějaký písmeno umí v něčem říct, to pak vůbec neznamená, že to písmeno umí používat i jinak 😔

jolinka
25. črc 2011

@sisstin ja som prave musela pretlacat nazor ze Kati rozprava, i ked vsetci {najma podaktori nemenovani pribuzni} hovorili ze ona nehovori NIC, cakali ze im bude odpovedat na otazky, ze sa predstavi a povie kolko ma rokov... a ked to na 2 roky nevie, tak "nic nerozprava"

smardik
25. črc 2011

@sisstin jo to jsou Honzíkovy slova ted, on umí: mama,ne-nejoblíbenější je u uspávání cpát mi dudel, říkat u toho ne mama a smát se tomu jak šašek, pak ahoj, haf, baf, bac,ššš,brmmmm. no a určitě na něco zapomínám, je to přes 10 slov

jolinka
25. črc 2011

@smardik ja som za slovo pocitala aj uuuu na smykalke, a Jaaaa na hojdacke 😉

juliska182
25. črc 2011

@susik77 to u detí s DS je bežné že majú citlivé dlane a chodidlá a majú problém uchopiť rôzne veci, preto aj od malička sa musia postupne privykať na chlpaté, studené, mokré, piesok atď. atď. atď je to problém ale ide to postupne.

sisstin
autor
25. črc 2011

@jolinka čéče, kdybych měla počítat Tygrovi ta "pravá" slova, tak jich má tak možná 10, 20 když přihmouřim oči 😅 😅 😅 😅

@juliska182 ten šok musí bejt fakt hroznej, když to člověk ví, tak se jednak může rozhodnout předem, co dál...a jednak už je na to připravený asi aspoň trošku psychicky. Předpokládám, že Riško má teda asi i nějakou formu MR 😉 znakujete nebo něco? Prý se Downíci na to dobře chytají 🙂 on mluví aspon trošku, nebo zatím vůbec? 😉

smardik
25. črc 2011

@jolinka tak to Tomik zatím nemá, jak se bouchne začne plakat a vztahovat ruce. vlastně má 9slov jsem zapoměla na to tytyty 🙂 lepší se mi 🙂 za chvíli jsme na 10 slovech

juliska182
25. črc 2011

k tomu nehovoreniu to bolo aj u nás tak, povedal mama, tata, pár citoslovcí a ostatné vedel ukázať alebo znakovať, po dovŕšení 4.roku vlani v októbri a asi mesiaci, keď som bola presvdčená, že sa jeho vývoj nie len zastavil ale aj vrátil o rok späť, začal rozprávať postupne každý týždeň pridal slovo, neskôr viac a teraz už ako tak skloňuje a tvorí vety, on povie toho už ozaj dosť, len teraz mu už nerozumiem, lebo nastalo aj to, že prehadzuje slabiky a tak kým prídem na to čo chce povedať mi to dosť trvá a veľa krát ani netuším

sisstin
autor
25. črc 2011

@juliska182 jé, tak to mluví super... 🙂 a já se tady ptám, jestli vůbec mluví 😝

juliska182
25. črc 2011

@sisstin tak už teraz hej, ale on aj predtým hovoril, teda lepšie povedať asi komunikoval, on vyplazil jazyk a pľul 🙂 doma sme boli všetci mokrý a nikto netušil čo chce 😀 😀

juliska182
25. črc 2011

@sisstin to znakovanie bolo super, to sa celkom podarilo, dokonca doteraz keď už to aj vie povedať, tak to aj ukáže

sisstin
autor
25. črc 2011

@juliska182 já už jsem to psala vedle, podle té známé, co má DS holčičku, jen ten vývoj řeči podobný jako u dysfázie. Takže problémy s výslovností, gramatikou atd. Riško rozumí normálně, respektive asi spíš ke svojí vývojový úrovni? 😕

juliska182
25. črc 2011

@sisstin Riško rozumie veľmi dobre, aj v škôlke učiteľky chvália, že je veľmi šikovný. Tá výslovnosť bude určite problém, ale veľmi sa zlepšil a dúfam, že ešte chvíľu bude takéto obdobie, a on sa ešte čo to naučí. Downíci majú totiž čo sa vývoja týka také obdobia, že dlllho nič a potom to raketovo nastúpi na chvíľu a potom zase nič, a to je jedno v akej oblasti, či hrubá alebo jemná motorika, reč, dokonca aj rast, čo som si ja všimla.

sisstin
autor
25. črc 2011

@juliska182 tak to je super, když je to postižení lehčího charakteru 🙂 když jsem dělala na brigádě v kině, tak tam chodila uklízet paní, co měla asi 5letýho Downíka, ale ten měl tu MR asi fakt poměrně těžkou..nerozuměl vůbec, nemluvil a v podstatě nekomunikoval ani moc neverbálně. Byl teda mazlivej strašně moc, měl hezkej oční kontakt, pořád se smál...a chtěl něco jíst 😀 ale vývojově to asi nijak skvělý nebylo. Fakt každý dítě je jiný, i když má stejnou diagnozu, tak pak ve výsledku to může být diametrálně odlišné.....