Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
15. srp 2011

@dadlenka my jsme si tady o tom už psaly (nevím, jak dlouho tuhle diskuzi čteš) s @jolinka že ty informace jsou fakt subjektivní z pohledu toho rodiče. Jak tady Jolinka psala, že má kamarádku, která trvdila, že její 2letá holčička nemluví...a pak z ní vylezlo, že říká máma, táta atd, a pak ještě teda něco, co nejsou "normální" slova..takže kdyby se to spočetlo, tak holčička má tak cca 30slov, které jsou v tomhle věku širší norma, a rozhodně to nebylo tak, že neříká NIC 😝

to samý ta moje kamarádka s klučinou, co nic nejí...no pak toho jedl dost, sice s kecama, ale jedl...a až Tygr jí ukázal, co to je fakt NIC nejíst 😅 😅 😅 😅 takže ony ty historky, že ten a ten nemluvil do pěti (nebo nedělal něco jinýho atd) jsou všechny asi na téhle bázi 😅 😅 😅

jinak to určitě představy máš správný, že vám Dr.Kr nedá žádný manuál, že stejně všechno bude na vás doma a na učitelkách ve školce atd., ale prostě ta správná diagnoza je fakt podle mě základ..a určitě bych se už v tom listopadu objednala, to než půjdete na řadu, může uplynout dalšího půl roku...a kdyby se Kryštof nějaká zááázračně zlepšil, tak zrušit to jde vždycky...a ona dá termín někomu jinému 🙂

dadlenka
15. srp 2011

@sisstin na diskuzi jsem narazila nedávno, takže spoustu věcí mi uteklo😉 máš pravdu, že nejlepší bude se objednat, na kontrolu do spc máme jít v prosinci, předtím se objednám k drKr . Kryštof sice nijak nevyváděl, ale taky s ní moc nespolupracoval, kromě toho, že jí zbufnul arašídy, takže jí seděl i na klíně🙂
Jinak když říkám, že má Kryštof 80 slov, tak tím myslím, že jich má opravdu tolik, včetně zvuků zvířat a citoslovcí, které používá ustáleně, hmhací ustálené výrazy nepočítám🙂 Kryštof skloňuje máma, mámo, mámu a mamama(za mámou) podobně i nejbližší členy rodiny, spojuje dva výrazy většinou máma hají, Tyty bá (Tyty je on) apod. Spojuje čím dál častěji. Ukazuje na blízko, dálku, komentuje dění, na požádání splní jednoduchý příkaz, i když třeba sundej si plínku a hoď ji do koše splnil, ale mohl pochopit i z kontextu, že plínka patří do koše... takže fakt se snažím být kritická. Hraje si hodně, jezdí na motorce, bere si vždy klíče, odchází z domu, nastartuje a odjíždí, různě parkuje, odjíždí, bourá atd., potom si hodně hraje s plyšáky, má je pojmenované, různě je ukládá, krmí, chodí s nima, jako jezdí v autě, na koníčkovi apod. hraje si i s bráchama, to se většinou kočkujou a blbnou, hodně ho učí jak si hrát, jezdí závody, ukazují v knížkách apod. staví řadu z aut a odjíždí, projede trasu a znovu do řady zaparkuje, zvláštnost je, že miluje přírodu, stromy, květiny, prochází celou zahradu, stromy pohladí, neustále mi je ukazuje... s cizími dětmi se moc nebaví, ale třeba nedávno u nás chlapeček poskládal jeho puzzle a Kryštof mu zatleskal, že je šikovný- takže myslím, že pomalu se posouvá🙂
Omlouvám se za dloouhý příspěvek, mám otázku, vím, že zpoždění tam je, jak velké, je otázka... co myslíš ty?

sisstin
autor
15. srp 2011

@dadlenka mhání taky počítej, to je taky slovo 😉 Tygr říká "oiim" "uiim" (prohlížím, uklízím), to kdybych mu neměla počítat, tak má tak 50slov 😉 prostě za slovo se počítá všechno, co dítě říká stejně ke stejné věci (situaci atd.), i když to zní jinak než "naše" slova 😉

mně to u Kryštofa nijak hrozný nepřijde, až na to mluvení a možná tam teda hapruje to porozumění trošku, jinak ti můžu zhruba napsat, co chce Kr. po přesně 3letém dítěti 😉 postavit z kostek podle předlohy - komín, mašinku, most (a asi i něco dalšího, my se dál než za ten most nedostali, Tygr má tu prostorovku blbou). Pak vložit ty základní tvary, nejdřív normálně, pak teda otočeně 😉 na obrys přikládat složitější tvary (kříž, hvězdu atd.). Pak vkládat do předlohy takové tyčinky, některé mají základnu kulatou, některé hranatou a podle toho to dává do podstavce 😉 Napodobit povahu a směr tahu - tj. ona nakreslí svislou čáru, dítě taky...a i tím směrem, jakým to vede. Stačí svislá, vodorovná a kolo 😉

Pak by mělo přikládat barvy, znát je názvem. Třídit knoflíky na černé a bílé (tím se nějak zjištuje ten úchop a jemná motorika), navlíknout korálky (popř. dát dlouhé korálky do úzké zkumavky). A pak hlavně teda to porozumění, takže před něj postaví ty věci - auto, míček, klíč, nůžky, peníze atd. A bude se ptát, čím jezdíme, čím se odemyká, čím stříháme atd. Pak na takové pomůcce bude ukazovat nahoře-dole, ukazovat pojmy velký- malý, suchý-mokrý atd. Na obrázkách ukazovat, kde se třeba kluk houpe, kde jí atd. Dá mu do ruky dvě kostky o různé váze a bude se ho ptát, která je lehká a která je těžká.

Měl by ukázat min. 10částí těla na sobě a pak na panence (na tobě), měl by ji dát napít, pohladit. A víc si toho nějak nepamatuju 😉 ono je to asi u každého trošku jiné, záleží, s jakým problémem tam jdeš.

V čem ty konkrétně vidíš, že by byl K.jiný, mimo té řeči a porozumění? 😉

smardik
15. srp 2011

ahoj, koukala jsem co jste probírali a já teda ke Krejčířové chtěla hned jak jsem se oni dozvěděla, hned jsem ji psala ale měla plno tak na nejbližší objednávací termín jsem ji psala a jsme objednaní. Chápu co píšeš
@dadlenka že ti přijdou důležitější ti at tam jdou děti které mají vážnější problémy než ty naše, ale zase Tomášek je mé dítě a miluju ho a chci pro něj to nejlepší a pokud je to nejlepší Krejčířová tak jdeme k ní. Jasně budu s ním i nadále pracovat doma ale aspon budeme vědět na čem přesně jsme

smardik
15. srp 2011

@dadlenka jak jste na tom s tím co psala siss že by mělo dítě ve 3letech umět? my teda hodně blbě

paolin
15. srp 2011

@dadlenka Adam si taky říká "ty". když mu řeknu, že "já Adámek", tak řekne "áá". když se kluků ptám, kdo chce třeba zmrzku, tak volá jako Vítek já. ale když něco chce, tak na sebe ukáže a řekne "ty". dnes je špatný tlak, tak říká "blll" a ukazuje na hlavičku. točí se mu hlava 😒

sisstin
autor
15. srp 2011

@paolin no tak my místo já, máme Péťa (v jeho podání Íá, což je fakt jako úžasný 😅 😅 😅 )...ono o sobě mluví ve třetí osobě, jako o Pétovi...což dělají ty malé děti okolo 2let...což teda souvisí s vývojem té řeči, ted by měl být v expresi na 2roky 😝 on jako tu aktivní slovní zásobu má větší, než 2leté dítě...ale co se týče gramatiky, a celkově tvoření slov..to je tak max. na 2roky a už je tam strašně slyšet ta "googlovitá" mluva 😝

paolin
15. srp 2011

@sisstin "my Péťa I." 🙂
tak jsem si pročetla, co by mělo dítě ve 3 letech zvládnout a Adam tak 80%. s tou váhou nevím, barvy se mu některé pletou, pojmenovat vůbec, že 😀 váhu a porozumění zkusím.

sisstin
autor
15. srp 2011

jinak Tygr slovo "já" nepoužívá vůbec, prostě je to "Péta dělá to a to..." nikdy neřekl "já" 😉 pak zvratný sloveso "se" používá jenom ve spojení "něco SE papá", říká třeba "bonbon se papá"..ale to má tak nějak odposlouchaný, v žádné jiné situaci "se" používat neumí....

ted začal používat spojení "na ní", ale zas to používá jen u toho hradu, že jako "modrá, na ni zelená"...ale v nějakém jiném spojení nebo situaci by to neřekl 😝 takže předložky, spojky atd., u nás téměř nula bodů...pro něj neexistujou 😝

paolin
15. srp 2011

@sisstin Adam vůbec nepřeložkuje, nespojkuje, nic.

sisstin
autor
15. srp 2011

pak ve 3,5 je tam navíc i to zrakový rozlišování - že přiřazuje druhou půlku obrázků , nejdřív půlky, které jsou stejné, pak půlky, které už se liší (třeba nohy od zvířat), pak hodně tu logiku - že má třeba obrázek zajíce v kleci, a vedle toho jsou obrázky - mrkev, salát, košík atd, a on má ukázat, že ke králíkovi patří mrkev 😉

pak na pamět, že mu třeba ukáže na obrázku krávu - otočí stránku, a tam je asi cca 10 zvířat, a on má ukázat, co předtím viděl 😉 už se tam skládají ty tvary - má rozstříhaný kruh, čtverec a trojúhelník a má to složit. Skládá se tam puzzle ze 3 částí 😕 a už se ptá na složitější otázky, třeba " co svítí ve dne na nebi, co nám měří čas, kdy je venku tma atd." pojmy největší - nejmenší... a víc už mě zas nenapadá 😅

sisstin
autor
15. srp 2011

@paolin tak on je mladší než Tygr docela o dost ne? 😕 Tygr to začal používat nedávno, a fakt to používá jen v té určité situaci, kdy to má odposlouchané...sám by to stvořit v nějaké jiné větě neuměl ani za zlatý prase 😝

sisstin
autor
15. srp 2011

jinak jestli mi vyjdou prachy ještě tenhle měsíc, tak chci koupit Tygrovi ty Hádanky dráčka Fráčka...jsem zvědavá, jestli to bude chápat...páč tam jsou ty otázky asi v této formě:

Můžeš s nimi lépe vidět, ať je den anebo noc. Nemusíš se za ně stydět, na nose ti sluší moc.

je to od 4let, tak jsem zvědavá.... 😝

dadlenka
15. srp 2011

@sisstin hmháním myslím slabikování bez samohlásek a se zavřenou pusou🙂 jinak Kryštof barvy pozná jménem(ty základní 100%) pojmenovat umí jenom bílou, ostatní hmhá🙂, roztřídit barvy by zvládl, ale on tyhle systematické úkoly bojkotuje..., tvary vloží bez problému, ty jednoduché i rozdělené na půlky, obráceně to zvládá, když si to tak dá sám, psycholožka nepochodila, pokaždé to obrátil a naposledy už po ní zavrčel🙂), stavět podle předlohy umí ve 2D, to po mě zopakuje auto, traktor, mašinku, krávu. Navlíkat umí na tenkou tyčku, korálky umí vzít i tenké, s těmi tyčinkami by taky neměl mít problém, 10 věcí na sobě i na panence ukáže(když chce) napít a najíst panence dá, udělá malá, problém bude v tom co je těžší a lehčí, vůbec rozdíly, nahoře a dole jsme ještě ani nezkoušeli, otázky možná tak ty fakt základní, tragedie je malování jenom čmárá, i když to vydává za auto🙂 v zrcadle ví, že je to on... on moc ochotně nespolupracuje a už vůbec ne, když je to s pravidly.
Jinak on si Tyty říká protože mi mu říkáme Kiki a on K neumí😉, třeba umí přesně přiložit stínové obrázky, ale on jich udělá pár a pak si to skládá jak chce🙂,
Jiný je v tom, že vrstevníky nevyhledává, spíš starší, má rád uklizeno a řád(posledně s šíleně znechuceným výrazem uklízel igelitku, kterou jsem nechala ležet), miluje stromy, kytky, staví do řady auta(ale je to parkoviště i si tak s tím hraje) nemá rád takové ty velké oslavy typu dny města atd, kde hraje hlasitě muzika a je hodně lidí, jinak mu zvuky nevadí, miluje klasickou muziku, Björk, vůbec písničky a hudební nástroje- hraje na triangl, bubínek, umí brnkat na kytaru, přitom se hodně stydí cizích lidí a když na něj promluví, schovává se nebo i řve, když je lîp pozná, už je to v poho, dodnes rád roztáčí věci, umí bravurně roztočit cd, malou hrací kostku, korunu...uf toho je🙂

dadlenka
15. srp 2011

@smardik no já vlastně nevím, protože můj synek když nemá náladu, nehne s ním ani prase🙂 to porozumění fakt horší. Jeho znalosti z něj dostávám lstí, lépe to s ním umí tatínek, protože to je bůh neb ho vozí autem a na kole🙂

sisstin
autor
15. srp 2011

@dadlenka no ona Kr. ví jak na ně, takže tam spolupracujou fakt všichni lépe (ti nespolupracující) než doma 😉 tam spolupracujou i děti, který to jinde bojkotujou 😉 jinak Kr. plíny, sebeobsluhu, děti a tyhle věci moc neřeší...teda samo, pokud to není nějakej extrém, že pětiletý dítě má plně plíny apod. 😉 ale rozhodně tohle bere těžce v klidu, podle toho moc nehodnotí 😉

sisstin
autor
15. srp 2011

@dadlenka jinak nevím, čím to je...ale třeba Kr. u těch úkolů, kde nejde o porozumění řeči téměř úplně mlčí...prostě to dítěti jen nabídne a čeká...pokud se dítě nechytá, tak to okamžitě sklízí a jde se na něco jiného...v žádném případě po nich nepožaduje splnění úkolu a ani ty úkoly nevysvětluje (pokud tam nejde o to porozumění)... 😉

dadlenka
15. srp 2011

@sisstin tak Kryštof se nají lžičkou i polívku, napije z hrnku, vysvleče si kalhoty na gumu, ponožky, někdy boty, obuje si boty, když jde tuhého😉, včra si rozepnul zip, ale tričko přes hlavu nedá..., plíny jak kdy, v podstatě furt( i když dneska si v pohodě říká, ale musí mít holý zadek...

sisstin
autor
15. srp 2011

@dadlenka no tak to je sebeobsluha řekla bych v normě...až na ty pleny, ale taky to zatím není žádná hrůza...tohle ona vůbec řešit nebude... 😉 Tygr se neoblíkne doted 😉

paolin
15. srp 2011

tak to je dobře, že se sebeobsluha u disfázních dětí moc neřeší 😉 se budu mít čím ohánět 😉 ikdyž on Adámek bude mít na obsluhu Vítka 😉 😉 přijdeme domů, Adam sedne, volá máma máma a já nee, Adámek. načež Adam začne volat Bubu Bubu = Vítek a ten mu potvůrka ty boty sundá 😀 ale má smůlu chlapeček. začne pomalu už pěkně sám 😉

sisstin
autor
15. srp 2011

@paolin ona to celkově neřeší u žádného dítěte...pokud, jak píšu, to není nějaký extrém 😉 a to je to ještě "stará" škola, její učitel byl Matějíček 😉 ale u těch dětí s dysfázií je to zrovna logické, protože většinou bývá ta motorika špatná 😉 Tygr si komplet svlíkne všechno, ale oblíkat se neumí..max. si natáhne slipy a tepláky, nandá čepici..ale tím to hasne 😝 bez plín už je teda plně skoro 3/4roku na den, i na noc...a najíst se taky neumí, páč nejí 😝

dadlenka
15. srp 2011

@sisstin ten přístup se mi líbí, už se nedivím, že u ní děti spolupracujou 🙂 asi mají v její přítomnosti pocit svobody🙂
Uvidíme🙂

sisstin
autor
15. srp 2011

@paolin a Adámek vůbec snahu nemá, nebo mu to nejde? Páč jako Tygr už má tu snahu velkou, jenže jak má ty ruce levý, tak mu to nejde...a pak následuje hysterák, že mu to nejde 😝

paolin
15. srp 2011

no nevím. ve školce sebeobsluhu hodně řeší. není to teda už extrém, jaké dřív, že samo oblíct, zavázat tkaničky, utřít prcku...řešili to i v miniškolce u 2-letých dětí. je fakt, že u dětí s diagnozou to ale prostě jinak nejdem že 😉

paolin
15. srp 2011

@sisstin snahu "sám sebe si"? Adam je lupík. šikovný je až moc-třeba před měsícem vylezl šupky dupky na nafukovací lezeckou stěnu a ani okem nemrknul. ostatní teda mrkali až moc 😀 a jak spolupracoval! ale doma prostě hřeší na to nemluvení. dělá, že nerozumí, neumí a mamko skákej..

sisstin
autor
15. srp 2011

@paolin no já to spíš myslela tak, že sebeobsluha neodpovídá přímo úměrně vývoji nebo IQ nebo tak 😉 že pro Kr. po diagnostické stránce je o moc důležitější, jak to dítě rozumí a chápe..než to, jestli si umí nebo neumí oblíct boty 😉

ve školkách to je asi různé, Tygr jde do klasický školky s logo třídou...a oblíkají tam a svlíkají i "normoš" děti, na rodičáku to říkali, že je to úplně normální, že to děti neumí...jen by jsme jim měli vysvětlit, že paní učitelky nemůže oblíkat najednou všechny a dítě musí chvíli počkat 😉 ale jsou i školky, kde to hrotí hodně a ty děti (i rodiče) jsou učitelkama terorizovaný, že to dítě furt neumí to a to...a tam bych já osobně dítě nedala 😉

paolin
15. srp 2011

@sisstin no to já taky ne. ta naše je ta střední. samozřejmě pomůžou, ale věčně to dělat nebudou 😉
Adam rozumí, ale dělat nebude 😉 s ním je celkově oblíkání boj a tak jsem ráda, když ho do něčeho obleču vůbec já. natož, aby to dělal sám 😒

sisstin
autor
15. srp 2011

@paolin no já nemyslím, jestli tomu rozumí..to předpokládám, že jo 😉 ale spíš mu to nejde... 😉 Tygr do určitý doby taky neměl snahu žádnou, prostě řekl ne a neudělal to...pak přišlo to období "já sám", takže chce se svlíkat, oblíkat..prostě všechno...jenže jak mu to nejde hned, tak je zas pro změnu pak hysterák 😉

sisstin
autor
15. srp 2011

on si třeba chce oblíct tričko..tak ještě jakž takž si to nandá a přetáhne přes hlavu, ale třeba strčit ruce do rukávu už je pro něj nadlidsky těžkej úkon, kroutí se u toho jak had...div se nezauzluje, a nakonec má stejně pravou ruku v levým rukávu...a stačí takhle dvě minuty a chytí takovýho nerva, že až fuj 😝

to třeba kamarádky holčičce ze začátku taky něco nešlo, ale ona měla fakt obrovskou trpělivost...klidně by si to tričko oblíkala 10 minut a furt to zkoušela, to Tygra by asi už klepla pepka 😅 😅 😅

paolin
15. srp 2011

@sisstin jo, tak hysterky dělá Vítek. stačí chvilku a už ječí..Adam by to zvládl dobře. už se několikrát sám oblíkl, když na věc přišlo 😉 on je šikovnější, jak Vítek. ale z principu prostě NE, dělat to nebude. tak snad brzy přijde období já sám, já sám 😉