Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen jo tak se základkou, to spíš fakt do té normální s asistentem..to pak hrozně záleží na formě toho atypu..znám atypický autíky, kteří chodí do normoš ZS i bez asistenta...sice jako kamarády asi moc nemaj a tak, ale zvládaj...pak některý, co maj asistenta...a některý musej chodit do specky...to se prostě uvidí časem 😉

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen nekoukalas do autíků? Docela zajímavý test tam dali na vyhodnocení autismu... http://www.autism.com/ind_atec_survey.asp

překlad je tady, stačí tam zadat parents a věk dítěte 😉

Zvolte písmeno, které nejvíce zodpovídá pravdě:

1. Řeč / komunikace

N = nepravdivé, Č = částečně pravdivé, P = pravdivé

N Č P 1. Zná své jméno

N Č P 2. Reaguje na "ne" nebo "přestaň" nebo "stačí"

N Č P 3. Dokáže splnit některé příkazy

N Č P 4. Používá jednoslovné spojení (např. ne, papat, voda, auto...)

N Č P 5. Používá dvouslovné spojení (např. chci napít)

N Č P 6. Používá 3-slovné spojení

N Č P 7. Zná 10 a více slov

N Č P 8. Používá věty s 4 a více slovy

N Č P 9. Dokáže vysvětlit, co chce

N Č P 10. Ptá se smysluplné dotazy

N Č P 11. Slovní sdělení je obvykle smysluplné / relevantní

N Č P 12. Často používá několik na sebe navazujících vět

N Č P 13. Docela dobře konverzuje

N Č P 14. Má na svůj věk přiměřenou schopnost komunikace

2. Sociální dovednosti

N = nepravdivé, Č = částečně pravdivé, P = pravdivé

N Č P 1. Jako kdyby byl v ulitě - je nedosažitelný

N Č P 2. Ignoruje jiné lidi

N Č P 3. (Po) oslovení věnuje malou nebo žádnou pozornost

N Č P 4. Nekooperativní a vzdorovitý

N Č P 5. Žádný oční kontakt

N Č P 6. Nejradši je o samotě

N Č P 7. Navenek neprojevuje žádné city

N Č P 8. Nedokáže pozdravit rodiče

N Č P 9. Vyhýbá se kontaktu s ostatními

N Č P 10. Nenapodobuje

N Č P 11. Nemá rád objetí / hlazení / mazlení

N Č P 12. Nedělí se, neukazuje

N Č P 13. Nemává na pozdrav (např. pá-pá)

N Č P 14. Protivný / neústupný / negativistický

N Č P 15. Výbuchy hněvu / hysterické záchvaty

N Č P 16. Nemá přátele

N Č P 17. Usmívá se pouze výjimečně

N Č P 18. Necitlivý k pocitům jiných lidí

N Č P 19. Lhostejný, jestli ho má někdo rád

N Č P 20. Lhostejný vůči odchodu rodičů

3. Smyslové vnímání / poznávání

N = nepravdivé, Č = částečně pravdivé, P = pravdivé

N Č P 1. Reaguje na své jméno

N Č P 2. Reaguje na pochvalu

N Č P 3. Dívá se na lidi a zvířata

N Č P 4. Dívá se na obrázky (a televizi)

N Č P 5. Kreslí, maluje, modeluje...

N Č P 6. Hraje si smysluplně s hračkami

N Č P 7. Má přiměřenou mimiku

N Č P 8. Chápe pohádky v televizi

N Č P 9. Chápe vysvětlení

N Č P 10. Vnímá prostředí kolem něj

N Č P 11. Vyhýbá se nebezpečí

N Č P 12. Má představivost

N Č P 13. Iniciuje činnosti

N Č P 14. Sám se oblíká

N Č P 15. Zvědavý, zajímá se o věci

N Č P 16. Odvážný - objevuje

N Č P 17. "Naladěný na příjem" - není "mimo"

N Č P 18. Dívá se tam, kam ostatní

4. Fyzické zdraví / chování

N = není problém, M = malý problém, S = středně velký problém, V = vážný problém

N M S V 1. Noční pomočování

N M S V 2. Počůrává se / čůrá do plínky

N M S V 3. Pokakává se / kaká do plínky

N M S V 4. Průjem

N M S V 5. Zácpa

N M S V 6. Problémy se spánkem

N M S V 7. Jí příliš moc / příliš málo

N M S V 8. Extrémně omezená dieta

N M S V 9. Hyperaktivní

N M S V 10. Letargický

N M S V 11. Bouchá se nebo zraňuje se

N M S V 12. Bouchá nebo zraňuje jiné lidi

N M S V 13. Destruktivní

N M S V 14. Citlivý na zvuky

N M S V 15. Úzkostlivý / vystrašený

N M S V 16. Nešťastný / plačtivý

N M S V 17. Křeče / záchvaty

N M S V 18. "Obsessive speech" - řeč, která se vztahuje k těžko pochopitelnému nutkavému popudu

N M S V 19. "Rigid routines" - lpí na svých zvycích, postupech, režimu dne...

N M S V 20. Křičí nebo ječí

N M S V 21. Vyžaduje stejnost

N M S V 22. Často rozčilený

N M S V 23. Necítí bolest

N M S V 24. Zafixovaný na určité předměty / témata

N M S V 25. Opakované pohyby (kývání, houpání se ze strany na stranu...)

s tím, že do 30 bodů je to ještě norma, 31-41 lehká symptomatika a pak 71-79 těžká...Tygrovi vyšlo 16bodů, což je úplná norma...nejvíc bodů dostal logicky za tu řeč- 11, jinak by byl zcela v normě ve všem...měl by okolo8 bodů 😉

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen jinak tady docela zajímá debat k inkluzivnímu vzdělávání

http://www.postizenedeti.cz/content/inkluzivni-...

smardik
26. srp 2011

@dadlenka já už jsem právě do SPC volala někdy v březnu-no než jsem nás objednávala k psycholožce u nás i ke Krejčířové že nemluví a nebyli zrovna ochotni, příjemni. Že má čas a mám se ozvat až bude mít 3 roky a objednat ho, pak teda nakonec že jestli se moc bojím že je tam problém že nás vezmou ale bez zprávy, jen tak a to jsem říkala že nemá smysl. no a ted jsme byli u psycholožky, jdeme ani ne za měsíc ke Krejčířové tak kdybychom tam nemuseli nevadí mi to

sisstin
autor
26. srp 2011

@smardik @dadlenka já fakt, co jsem slyšela o SPC, tak se mu snažím vyhnout 😉 jako do té logo školky jednou za půl roku jezdí lidi z hradeckého SPC (vady řeči), ale není to tak, že by tam dítě pravidelně docházelo... já když už, tak navštívím PPP, ale to až před školou, rozhodně ne ted. Nějak nemám pocit, že bych jejich služby potřebovala 😝

sisstin
autor
26. srp 2011

ale samo, že ve spoustě školek prostě ty zprávy z SPC vyžadují 😔 mně stačila zpráva z Rané péče (která vlastně supluje SPC do té doby, než dítě nastoupí do zařízení vzdělávacího), papír od pediatry a logopedky a jako stěžejní brali zprávu od Krejčířové 😉

smardik
26. srp 2011

@sisstin já jejich služby taky nepotřebuju, diagnoza bude bez nich. ale právě mi od nich říkali že pokud budu chtít nějakou speciální školku, logo školku že bude třeba at ho vyšetří a co jsem mluvila s maminkou s té logo školky tak říkala že tam byli na nějakých testech, takže je možné že se tomu nevyhneme. a jak jsem tu dávala odkaz na tu speciální školku coby přicházela v úvahu tak SPC je myslím její součástí takže tam se bez nich podle mě nedostaneme na 100%

sisstin
autor
26. srp 2011

@smardik problém je ten, že někde Krejčířovou neuznávají, páč je "jenom PhDr. 😉 a prostě chtějí zprávu od MuDr. a z toho SPC...to už pak čistě záleží na té či oné vzdělávací instituci 😉 třeba fakt ta naše školka bere Krejčířovou za velkou kapacitu, měli tam už víc dětí, které diagnostikovala ona... ale zas v jiné školce to může být úplně jinak 😉

sisstin
autor
26. srp 2011

@smardik no to je bohužel přesně ono 😉 😒

smardik
26. srp 2011

@sisstin já z rané péče nic mít nebudu asi, oni mají v papírech opsané to co máme ve zprávě od psycholožky, logopedka by asi něco dala. No uvidím, já mám pocit že u nás budou na SPC trvat, já fakt počkám an tu Krejčířovou a pak si hodlám školky oběhnout už ted at vím jestli někde vůbec budou ochotni mi ho vzít. Ono je možné že řeknou nevezmeme ho že, zdravých dětí mají až až - letos jich teda odmítali hromadu tak proč by se otravovali s postiženým dítětem

smardik
26. srp 2011

@sisstin u nás asi bude třeba, já byla u té logopedky a právě jsme se bavili co nás ještě čeká za vyšetření a celkem se divili že jedeme do Prahy jestli to není zbytečné že psycholog je tady a řekla jsem ji jméno a zdálo se mi že neví vo co gou, aspon to tak vypadalo

sisstin
autor
26. srp 2011

@smardik no ta úroven RP je taky různá...my třeba měli zprávu takovou, že všichni čuměli, že kam se hrabe zpráva z jejich SPC 😉 měli jsme ji dost podrobnou, můžu ji sem ještě jednou vložit: 😉

Nacionále: jméno, příjmení atd.
Péče zahájena: 1.12.2009
Tato zpráva je zpracována na základě potřeb matky. Její závěry mají doporučující charakter pro zaškolení Péti v mateřské škole - třídě pro děti s narušenou komunikační schopností.

Služby poskytované Střediskem rané péče v Pardubicích.

Matka kontaktovala pracoviště rané péče na základě podezření na opožděný vývoj řeči. Dle matky byl Péťa velmi úzkostlivý, bázlivý, neukazoval, nemluvil, mnohým slovním instrukcím nerozuměl. Do péče Střediska rané péče v Pardubicích byl zařazen pro závažnější retardaci v expresivní řeči - susp. pro expresivní (popř.smíšenou) vývojovou dysfázii.

V průběhu poskytování služby byly realizovány tyto aktivity a činnosti:

1) Výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti.
V počáteční fázi poskytování služby bylo realizováno zhodnocení schopností a dovedností dítěte a rodiny. V dalším průběhu poskytování služby byla a je realizována podpora psychomotoricého vývoje dítěte nabídkou speciálních programů a technik podporujících celkový kognitivní, senzomotorický a sociální vývoj dítěte a prostřednictvím didaktických a stimulačních pomůcek. Ta probíhala nejprve při pravidelných konzultacích v přirozeném prostředí dítěte - v rodině a to 1x měsíčně. V současné době probíhá v téže frekvenci v herně Střediska při ambulantní péči, která více vyhovuje potřebám dítěte a matky. Poradce rané péče - klíčový pracovník - vždy vychází z individuálních potřeb dítěte a rodiny.

2) Zprostředkoávní kontaktu se společenským prostředím bylo realizováno při společných akcích rodičů děti se zdravotním postižením.

3) Sociálně terapeutické služby byly rodině poskytnuty formou psychosociální podpory - konzultací s psycholožkou v domácím prostředí, nasloucháním, podporou výměny zkušeností a již zminovanými společenskými akemi.

4) Pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a obstarávání osobních záležitostí byla realizována při konzultaci o výběhu vhodného předškolního zařízení, při zprostředkování kontaktů s dalšími odborníky. Matka se osobně zkontaktovala s PhDr. Krejčířovou (Fakultní Thomayerova nemocnice, Praha Krč). Péta je v její ambulantní péči a dále dochází na individuální logopedii v Pardubicích. V této oblasti byla rodina plně soběstačná.

Zpráva o vývoji dítěte a o metodách péče:
Péťův psychomotorický a sociální vývoj i přes výraznější retardaci v expresivní řeči akceleruje. Na přítomnost poradkyně a invidiuální řízenou strukturovanou činnost se postupně adaptoval. Nyní již péči přijímá, přichází do Střediska bez odmítání s úsměvem, ví, co ho čeká a je pro práci motivován. V ambulatním prostředí při řízených individuálních strukturovaných činnostech dokáže aktivně, ale krátkodobě spolupracovat. Výrazněji vyžaduje přítomnost matky, kterou chce mít neustále u sebe. Z tohoto důvodu jsou realizovány individuální řízené strukturované činnosti i bez její přítomnosti v herně. Koncentrace pozornosti je závislá na síle podnětů a motivaci. Emočně je nevyzrálý, labilnější, úzkostnější. U některých činností se dokáže koncentrovat na delší čas, některé ho nebaví vůbec. Dost často musí prosadit svá přání, jinak je odmítavý, tvrdohlavý. Vyžaduje klidné prostředí, individuální přístup, pocit jistoty.

Ve spolupráci s matkou je po celou dobu poskytování služby sledován a stimulován vývoj vhodnými metodami - stimulací prostřednictvím hry, hračky a dalšího didaktického materiálu.

V oblasti komunikace stále převažuje neberbální sdělování prostřednictvím gest a mimiky. Začínají se objevovat krátké onomatopoismy. Porozumění řeči i pasivní slovní zásoba se rozvíjí přiměřeně. Orientace v neverbálních úkolech zaměřených na rozvíjení kognitivních předškolních vědomostí akceleruje významněji.

Významnou oporou při rozvíjení psychomotorických a sociálních dovedností je celý rodinný systém (matka a prarodiče), který mu posktyuje maximální podněty a uspokojuje nejen veškeré základní fyziologické potřeby, ale i potřeby vyšší (jistotu, lásku, podnětovost, možnost seberealizace).

Doporučení pro další období:
- Sledování psychomotorického a sociálního vývoje v psychologicé ambulanci PhDr. Dany Krejčířové (FTN Praha - Krč)
- Využívání konzultací v rámci poskytování služby sociální prevence raná péče ve Středisku rané péče Pardubice.
- Aktuální zaškolení v mateřské škole - logopedické třídě s menším počtem dětí.
- Indiviudální logopedická péče.
- Možnost využití aktivit Sdružení pro ranou péči v Pardubicích - volnočasové aktivity, předávání informací v rámci skupinových setkání apod.

jolinka
26. srp 2011

@ygreen
@sisstin
ahojte. No siss, pamatas sa celkom dobre ako sme na tom boli v 3 r s rozpravanim... Kati mala tu expresiu celkom este v norme... 😉 Biba pava o dode {ryba plava vo vode} sme mali cca na 3 roky a 3 mesiace, urcite okolo Vianoc sme zacali kreslit kapre a K. mala 3 roky 5. oktobra. Potom este dakedy v novembri pri zbierani jesennych listov vypustila zo seba Tu je otok na zei. {tu je listok na zemi... } 😉 🙂 ale to boli skor vynimky, naucene veticky, v reali rozpravala o dost jednoduchsie, ani nepouzivala predlozky. Je ale pravda, ze prve veticky a 2 slovne spojenia zacala tak na 2 a tristvrt roka... Oti eti {motyl leti} Ato ide {auto ide} De je tato? Dodu nos {dobru noc} a tak...

Inak ak to hodnotim spatne, tak medzi 3tim a 4tym rokom sme mali obrovsky vyvoj expresie, narast slov. zasoby o 800 slov, medzi 4tym a 5tym {zachvilu ma 5r} je to o pokroku v recepcii, K. posledne dni zacala tak viac zrelsie rozpravat i rozmyslat. trebars sa pytala Preco? cca od 4 rokov, tak nejak dietne bez zvedavosti, pragmaticke veci typu Preco nejdeme vonku? Preco ujo bezi? Preco holub odletel? ... teraz sa pyta ovela castejsie a ide viac na pricinu veci, co sa ako deje.
Asi pred tyzdnom sa pytala Preco nam komare piju krv, tak som jej to vysvetlila... a vcera mi ukazuje nohu a hovori... Skrabala som si nohu, aby mi tecela {tiekla} krv. Ked pridu komary {komare}, budu pit krv aby mohli mat deticky 😀 Alebo mi rano hovori. Mamka daj si vodu aby si mala mliecko pre Matyaska. 🙂 Vsimla si skoseny chodnik a hovori... Tu niekto polamal chodnik, aby mohli prejst kociare.

Proste viac veci si vsima a tak nejak zlozitejsie do hlbky... pouziva narocnejsie vyrazy, trebars ze si ide umyt ruky, lebo ich ma mastne alebo lepkave {predtym by pouzila len vyraz spinave} alebo ucila Miska strihat noznicami a hovori mu Drz papier kolmo {som netusila ze pozna take slovo ze Kolmo 😉

Uz ma problem hlavne s casovou orientaciou {vcera budeme, zajtra sme boli..}
mylenie si rodov, zensky pouziva skoro stale ak ju opravim, tak zacne s muzskym aj na zeny 😒 ku strednemu rodu sme sa este nedostali {pekna auto},
pouziva zlozeny buduc. cas i tam kde netreba {budes mi kupit, budem povedat tatovi}
este caste agramatizmy typu Oni hovoriju, Chcem ti poviet, Bolila ma noha, atd...

dadlenka
26. srp 2011

@sisstin tak Kryštofovi vyšlo 15 - nejvíc bodů ve mluvení a potom plínky a vztek...

sisstin
autor
26. srp 2011

@jolinka ale super pokrok, tady je krásně vidět, jak ten vývoj exprese a recepce jde dopředu, a s tím vlastně i to myšlení a uvažování.....je to prostě nádherný 😵 a ten zbytek se dopiluje, podle mě s odkladem půjde Kati do školy normálně připravená a nebude muset mít ani asistenta, a možná ani úlevy 🙂

sisstin
autor
26. srp 2011

@dadlenka jj, jak u nás...Tygr měl nejvíc bodu v mluvení 11, a pak měl pět bodů za to, že se neumí oblíct a nemaluje, nestříhá a nemodeluje 😉 takže autismu se fakt nemusíme bát vůbec 😉 🙂 jo a ještě za to jídlo...

sisstin
autor
26. srp 2011

@jolinka jinak motýl letí, auto jede atd., to máme běžně ted my..a to má Tygr 3 a 3/4 😝

dadlenka
26. srp 2011

@smardik no byla to zbytečná návštěva😀 ale byla to podmínka školky a školka je zatím, co jsem měla možnost poznat super, takže si budu myslet u spc něco o zadní çásti a bude, protože v reálu bude důležitá ona, hlavně že měla psycholožka hned jasno, protože mi umřela v těh. babička tak proto nemluví, ale hned mi nabídla kineziologii, kterou dělá a všechno se vyřeší, nevěřila mi, že to není ten pravý důvod, že jsem její smrt zpracovala dobře...

sisstin
autor
26. srp 2011

@dadlenka bože, bože...a přesně kvůli tomuhle do SPC nepáchnu....ale jasný, že když to potřebujete do školky, že jsem tam šli 😉

smardik
26. srp 2011

@dadlenka já tam hodlám jít pokud na tom bude stát školka že bez zprávy od nich máme smůlu, jinak tam fakt jít nemám v plánu. akorát mě strašně štve že tu není žádná speciální školka ☹

holky začínám fakž vážně uvažovat o vlastním sekáči, co myslíte má šanci se to uživit

sisstin
autor
26. srp 2011

@smardik no tak šanci to má, ale musíš tam mít značky jako Bulberry, Vuiton, Gabana atd...takovýhle sekáč má šanci, pokud tam budeš mít hadry stoletý z Orsay atd., tak to záleží, jak moc velká by u vás byla konkurence 😉

smardik
26. srp 2011

@sisstin já myslela spíš pro děti víš. Právě to u nás konkurence není, byl tu jeden ale zavřel a druhý je jakž takž ale je malý a právě dodavatelku bych i měla-Next, Gap, George tak o tom uvažuju. Začíná mi fatk připadat nereálné že bych měla jít za rok a půl do práce-kvůli Toma, Honzík je lednový už vidíš jak ho vezmou do školky, bez praxe a s 2 dětma, manžel blbou prac. dobu takže nehrozí že bych mohla dělat na směny, dělat někdo v kanceláři do 17 problém co s dětma? a to by mě bavilo, je to takový můj sen tak o tom uvažuju. a dodavatelku bych asi fakt měla

smardik
26. srp 2011

@dadlenka to byla teda úžasná návštěva, odborník na svém místě fakt 😀 😀 😀

sisstin
autor
26. srp 2011

@smardik no tak to jsi v situaci jako já, taky si absolutně neumím představit, že bych měla jít v nejbližších třech letech do práce, to je prostě nereálný 😉 holt jsem doma zadarmo a živí nás naši a MP, jinak by to nešlo 😉 tak ten sekáč by mohl jít, ale to bys tam taky trávila celý dny....nepřijde mi to teda nějak úžasně časově výhodné, že by se u toho daly stíhat dvě děti, z čehož jedno speciální 😔

smardik
26. srp 2011

@sisstin no já ti naivně doufám že by si třeba povedlo to prodlužení a měla něco a to bylo něco navíc at se nemusíme tak uskrmnit, je mi jasné že 20 000 z toho nevydělám ale něco na přilepšenou at máme snad jo. asi bych první zkoušela internet sekáč a kdyby to šlo tak pak možná něco tady, zas na netu neplatím nájem že. u nás je jednou měsíčně bazar-teda v Ostravě jednou, jednou v Havířově, pronajmeš si za 150 stůl a půl dne prodáváš, co prodáš je tvoje a celkem to tam jde tak jak bych to spojila snad by to šlo. a jak píšu mám dodavatelku kdy bych si mohla vybírat věci-jako že potřebuju víc tepláků nebo víc mikin, ne balík kdy nevím co mi přijde tak my to šlo. Jako fakt 20 000 nečekám ale něco at nám to pokryje ten výpadek rodičáku by se hodilo

já fakt práci nevím jak by to šlo

jolinka
26. srp 2011

@sisstin jj, ale si spominala ze ma uz aj zlozitejsie vety, ono sa to neda tak porovnat myslenim a porozumenim reci je Tygr daleko vpredu ako K. v 3 rokoch... Ona tak aj rozumela na urovni tych viet... Daj ruku, ideme vonku, ...na nejake logicke ulohy smiesne co i pomysliet aby zvladla 😒

Ale tieto prazdniny ma u nej potesili dalsie veci.
Po prve, ze vydrzala u kamosky bez problemov skoro 2 tyzdne, baby od nej prisli vysmiate vyvenovane, niekto sa im s radostou plne venoval a to sa ceni 🙂 🙂 🙂 🙂
Dalej ze Kati na moje prekvapenie, vzhladom na jej prerastene ego 😉 😒 javi najvacsi zaujem o Matyho, uz v tehu to bolo vidno, i teraz okolo neho najviac chodi, hladka ho, vypytuje sa nanho, ci spi, ci nie je hladny ....
A 3tia vec je to, ze Katika sa zacala ovela viac kamaratit a hrat s Miskom, este maju obcas konkflikt materialneho charakteru 😉 ale tie spolocne hry a kecanie spolu zacinaju prevladat... Johi zacina byt trochu mimo tych detskych hier, este sa s nimi zahra, ale casto si hlada nejaku cinnost osamote, knihy a tak.

sisstin
autor
26. srp 2011

@jolinka jo, tak nějaký složitější věty jsou...ale převládá stále motýl letí, Péta běží atd. 😅 😅 😅 😅 to myšlení je fakt úplně někde jinde, než ta aktivní řeč...

ale z Katiky mám ooooobr radost, když si vezmeš, jak na tom byla okolo 2,5let a kde je ted...a Tygr to samý...super 😵 😵 😵 😵

jolinka
26. srp 2011

@sisstin to by som neverila ze dojdeme k takej zmene... vsak si videla to "teliatko" na 2,5 roka 🙄

a Tygr len co ja sledujem tie videa... to uz je iny chlapec. Inak s tymi vetami, to sme mali tak ze najprv tak raz za par dni veticka, potom jedna za den, potom par za den ale len tie iste naucene, nejak to nevedela pouzit v inych variaciach, dlho som mala pocit, ze vsetko drilujeme zvlast, potom sa uz naucila "chapat" aj to tvorenie viet ako take...

sisstin
autor
26. srp 2011

@jolinka jj...to zas jako Tygr mluví fakt pořád, pořád něco komentuje...a celkem už se jako zlepšuje to užití...nejdřív se naučil, že "letadlo letí"...a používal to letí jenom k letadlu, ted už říká, že i motýl, moucha atd. letí 😉 občas ze sebe vysouká i 4slovnou větu, ale stejně pořád nejvíc převládá spojování dvou slov 😝 jako zlepšuje se to, to jo....ale jde to poooooomalu 😝