Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
21. říj 2011

@dalea vraj plne kojene do 6 mes. by nemalo dostat... sestra mala 3 mesacne a starsia zo skolky doniesla kiahne a to male nic... 😅
no ale asi to nebude na 100 percent a predsa 3 mesacne s kiahnami to si neviem predstavit

bien
21. říj 2011

@jolinka no to doporučil psycholog. Malej je strašně nesoustředěnej. vývoj řeči na 20 měs. má hyperaktivní chování, tak možná za půl roku proto, že teď by sním stejně moc práce neudělal...i ten psycholog se řádně zapotil, aby ho mohl vyšetřit. Kája udrží pozornost tak minutu a odchází.

jolinka
21. říj 2011

@bien u nas bol tiez problem s nespolupracou. K logopedicke chodime len nedavno, i ked sme mohli aj skor... z nas si netreba brat priklad 😉 😉

no aspon by ho mohla nejaka klinicka logopedicka skuknut, nieco s nim vyskusat formou hry a navrhnut vam ako s nim komunikovat, co s nim robit, aby siel dalej.

jolinka
21. říj 2011

@bien ozaj aku dysfaziu mu diagnostikovali? expresivnu, to znamena ze porozumenie reci ma na svoj vek? alebo ma problem aj porozumenim?

bien
21. říj 2011

@jolinka expresivní. mluví na 20 měs., rozumí na 2,5 roku

dalea
21. říj 2011

@jolinka Uz minuly rok mali deti v skolke kiahne,aj sesternicin maly,mama tam s Leou k nim chodila,ze ak ma dostat,tak dostane a vtedy nic,az tento rok 😉 Tak hadam to bude mat lahsi priebeh,uz som jej vysvetlila,ze si to nema skrabat a ma mi hlasit kazdu novu vyrazku,ktora nieje zapudrovana,tak sa jej to paci,berie to ako hru 😅

bien
21. říj 2011

@jolinka on je právě ten psycholog napojenej na tu logopedku. Je to ne jednom patře kliniky a spolupracují spolu u takových diagnoz. Tak si říkám, že asi ví, proč nás tam zatím neposlal

jolinka
21. říj 2011

@bien hm.... 😒 aspon nejake rady co s nim robit ste dostali?
moja znama ma dceru s hyperaktivitou a chodila na nejake terapie do spec. skolky, asi 1 h tyzdenne, kde ju ucili sustredit sa, sediet za stolcekom, postupne to vytiahli az na 20 minut 😉 co uz je slusny vykon na 3 rocne a hyperaktivne k tomu

bien
21. říj 2011

@jolinka poradil, jak rozšiřovat slovní zásobu, komentovat všechno, co vidíme. taky poradil, jak se vyvarovat afektivním záchvatům, který má Kája poslední dobou často (nekolikrát denně) a silný (2x i s afektivní křečí). On je Kája ještě ve 38 měsících kompletně na plínách, tak ani to prý tak měsíc nemáme řešit, že se teď potřebuje zklidnit a pak se bude pracovat dál.

bien
21. říj 2011

@jolinka ta školka zní slibně. co za spec. školku to bylo? zkusila bych pohledat u nás. Klasickou školku nám psycholog nedoporučil, zatím.

jolinka
21. říj 2011

no to je Specialna MS pre deti s kombinovanym postihnutim, lahsie mentalne a teles. postihy, ale este vhodnejsia by bola spec. skolka zamerana na deti s poruchami komunikacie, neviem ako to chodi v cechach, tu je mozne aj ked dieta nie je ziakom skolky dochadzat ambulantne na nejake terapie a tak, my tak vlastne chodime k logopedke, ktora pracuje pre spec. MS pre deti s poruch. komunikacie.

sisstin
autor
21. říj 2011

@bien ahojky a vítej 😉 tak předně, pokud má tvůj syn v 38měsících porozumění na 2,5roku, tak to není dysfázie expresivní, ale smíšená - tj. je tam narušená i receptivní složka řeči (porozumění). To má opožděné porozumění skoro o 3/4roku 😉 U té expresivní musí být porozumění k věku 😉

Nevím, proč vám psycholog nedoporučil logopedii. Já mám syna s expresivní dysfázií a chodíme na logo od 2let 😉 První půl rok to bylo spíš takové hraní na celkový rozvoj v Rané péči, od 2,5 už chodíme na regulérní logopedii jednou týdně 😉

jolinka
21. říj 2011

@bien a to ze je vas psycholog previazany na nejaku logopedicku, ta nemusi zaujimat, kludne si mozes hladat logopedicku inde, najst dobru chce niekedy dost casu, pytat si od ludi referencie a tak, aky ma pristup k detom, ako pracuje, ake ma vysledky.
takze je mozne ze kym zozeniete nejaku dobru co by sadla malemu tak uplynie aj ten polrok co vam radili pockat

liluvie
21. říj 2011

ahojte!
som vam vsetkym velmi vdacna za to, ze tu vediete tuto diskusiu, dlhsie vas uz citam a cerpam informacie a rady, akurat sa neviem nejako donutit k pisaniu,
moja dcera Kristinka (21. decembra bude mat tri roky) ma teraz taky svoj zvlastny jazyk, ona ma uz sice ohromnu slovnu zasobu a pred nedavnom zacala tvorit viacslovne vety (aj 6 slov) a dokonca aj suvetie sa jej z casu na cas podari, ale ta rec je velmi zvlastna. Myslim, ze niekto tu ma rovnaky problem, len si uz nepamatam kto. Ked Tina rozprava vie vyslovit len jednoslabicne slova (vtedy vynecha posledne pismeno), pri viacslabicnych solvach vyslovuje len 1 slabiku, vacsinou tu prvu, menej casto poslednu, niekedy aj slabiku v strede slova. Ona pismena vie zopakovat takmer vsetky, aj slabiky jednotlivo, ale ked to uz ma spojit do konkretneho slova, to uz skratka neda...Som z toho casto dost zufala, vidim pokroky. Od kedy sme zacali chodit na kl. logo, tak sa naozaj rozbehla....ale aj tak, je mi to luto, ked sa nam doumoru snazi nieco povedat a mi skratka nevieme, co ...
Ked som hladala moznu diagnozu, vyslo mi z toho, ze moze ist o expresnu dysfaziu (porozumenie ma ona vcelku dobre). Stale mam vsak taky zvlastny pocit z toho slabikovania. Na viacerych anglickych strankach som nasla dg. Developmental Apraxia of the Speech a myslim, ze to by na Tinu celkom sedelo. Info v cestine alebo v slovencine su vsak o tam nie su. No skratka....Snad sa to nasou usilovnou pracou a casom nejako upravi....

Videla som, ze ste pred casom spominali Psa Logopsa. Knizka sa da stiahnut ako pdf subor na ulozto.cz
http://www.uloz.to/hledej/?q=jak+pes+logopes&di...
tak nemusite kupovat, je to naozaj skvela pomocka

moja velka vdaka patri sisstin za super rady a napady na skvele pomocky, sisstin si naozaj skvely zdroj iinformacii

drzim vam vsetkym palce, nech vasi drobci pekne napreduju a zlepsuju sa

sisstin
autor
21. říj 2011

@redangel32 ahojky 🙂 a kolik je malému přesně roků a měsíců? Nikde to nevidím 😉 pokud má porozumění na těch 18 měsíců, tak to chce mluvit jednoduše - max. jednosložkový příkaz. Aby se v té mluvené řeči neztrácel 😉 je dobré najet na obrázkovou komunikaci a udělat si denní rozvrh dne - taky pomocí kartiček 😉 místo písniček a básniček bych spíš doporučila takové ty krátké říkanky s ukazováním 😉 Na pusu vidět zatím nemusí, to s tím nesouvisí, když není neslyšící 😉

u vás je teda velký problém ta vícejazyčnost, bohužel 😒

sisstin
autor
21. říj 2011

@liluvie čauvec, no podle mě by to mohl být pořád jenom opožděný vývoj řeči 😉 pokud expresivní dysfázka, tak fakt hodně lehká...protože málokteré ani ne tříleté dítě s dysfázií by tvořilo věty o 6 slovech..to teda spíš vůbec 😉 ale to by měl posoudit klinický psycholog 😉

a moc díky za link, jdu na to mrknout 😀

sisstin
autor
21. říj 2011

@bien ted čtu, že je Kája hyper 😉 chce to hledat logopeda, který má zkušenosti jak s vadou řeči, tak s tou hyperaktivitou...logoped, který nebude čekat, že dítě bude poslušně 30minut sedět za stolečkem a pracovat či opakovat 😉

jak psala @jolinka najít logopeda, který to fakt umí a který si s dítětem sedne není zrovna jednoduché. Člověk vystřídá klidně 2-3logopedy, než najde toho pravého. Určitě u dysfázie, a ještě když to porozumění není úplně O.K. není na co čekat 😉

sendinka
21. říj 2011

@jolinka Ahoj,ja keď počujem "titul"hyperaktívne dieťa,tak mi je ľúto aj toho dieťaťa aj rodičov.Dnes to je nová móda,keď dieťa je "iné" je autista,alebo hyperaktívne.Veď deti sú len zrkadlom ľudí,ktorí sú okolo neho.Dnešné deti nás prišli naučiť láske,trpezlivosti a porozumeniu.Oni nám chcú ukázať,ako sa my správame.Nehovorí sa dnes,že je svet uponáhľaný? A že je málo lásky? Skúsme s deťmi komunikovať cez srdce,pretože majú úžasné telepatické schopnosti a nie cez rozum.Venujem sa "problematike" dnešných detí.Ak im dovolíme,tak nám dajú toľko lásky,že si to z niektorí z nás ani nevedia predstaviť.Ak máte záujem,pošlite mi mailovú adresu a pošlem charakteristiku dnešných detí pre lepšie pochopenie.

sisstin
autor
21. říj 2011

@sendinka ehm 😅 😅 😅 😅 😅 myslím, že jsi trošku v jiném tématu....

bien
21. říj 2011

jsem to s tím porozuměním asi blbě napsala.tak ze zprávy - expresivní složka řeči odpovídá aktuálně cca 20 měsíčnímu dítěti. Porozumění řeči je typicky lepší, dle matky v běžném domácím režimu rozumí Kája všemu, i zde při vyšetření reaguje na verbální instrukce adekvátně na úrovni cca 2,5 letého dítěte. Receptivní složka řeči je tudíž v rámci širší věkové normy. Rovněž rozumové schopnosti dle vybraných subtestů S-B IV a SON-R odpovídají věkové normě. Vizuomotorická koordinace je bez výraznější organicity, kresba se rozvíjí úměrně věku. Uzavírám tudíž jako v. s. expresivní vývojovou dysfázii.
A k tomu hledání jinýho logopeda, nevím, jak to chodí s jiným dr, než kam mě pediatr pošle. Máme kousek od domu velkou dětskou polikliniku a všecho řešíme tam. Kdybych chtěla jinam, musím mít žádanku od pediatra, abych neplatila (krom regulačního poplatku)? Su totiž samoživitelka a momentálně mám na měsíc 4300 sakumprásk, takže platit za dr bych asi neutáhla.

sisstin
autor
21. říj 2011

@bien no nevím, u toho porozumění to s tou širší normou je trošku jinak 😉 pokud by měl expresivní, tak by měl rozumět na 38měsíců 😉 to teda slyším prvně toto...Krejčířová při opožděném porozumění více jak 6měsíců dává smíšenou 😉

sisstin
autor
21. říj 2011

@bien jak ten psycholog zkoumal porozumění, ve 3 letech by dítě mělo zvládat otázky typu: "Co svítí ve dne na nebi, co svití v noci na nebi", pojmy jako největší - nejmenší, úzký - široký, dlouhý - krátký atd. 😉 a ke každému logopedovi, který není hrazený potřebuješ žádanku...

bien
21. říj 2011

@sisstin no, já se v tom právě nevyznám vůbec. a ke Krejčířové se jen tak nedostanu.

liluvie
21. říj 2011

@sisstin no ja by som z toho OVR bola naozaj stastna, ale nieco mi skratka hovori, ze to take jednoduche nebude. Ja ju niekedy natocim a pridam na FB, aby ste videli o com hovorim.

Inak Tina bola do 1 roku v podstate standardne sa vyvijajuce dieta, az na to, ze bola velmi uplakana, negativisticka, strasne hyperaktivna. Dokonca aj prve slovicka zacala hovorit vcas. Trocha dlhsie uz trvalo, dokial zacala ukazovat na predmety a hlavou vyjadrovat ano nie. ale niekedy po tom roku som mala pocit, ze sa nejako zabrzdila, slovna zasoba sa nerozsirovala, stale bola placliva, vtedy som aj mala pocit, ze velmi nerozumie (to sa vcelku upravilo. No a ked sa to ani v 2 rokoch nezlepsovalo, tak uz som zacala mat zvlastne pocity, ze nieco nie je v poriadku. Ked mala 2 roky a 5 mesiacov, zacali sme s Logo, no a postupne sa to naozaj rozbieha, teda aspon co sa sl. zasoby tyka a snahy o spajanie slov. O gramatike sa toho neda vela povedat, kedze tam je len ta prva slabika, tak ten koniec slova si moze jeden len domysliet (nedavno ale zacala mat snahu o vyslovenie niecoho ako s mamou, tada samo, ze bez predlozky a skomolene). V kazdom pripade, sa ju chcem objednak k Dr. Kr. a uvidime, lebo ja mam zvlastne pocity aj z jej spravania. Tak som zvedava, ako dopadneme tam.

bien
21. říj 2011

@sisstin tak tyto otázky zkoušel a došli jsme jen k tomu, že Kája rozezná velký a malý...ale tady je chyba na mé straně. jelikož do těch tří let měl Kája slovní zásobu asi 50 slov, tak jsem ho ani malý/velký, krátký/dlouhý atp. neučila. jsem myslela, že bych ho tím zbytečně zahlcovala. j s ním do toho vyšetření mluvila jak s miminem (bez šišlání samozřejmě), tak to asi taky zohlednil.dokonce mě dostal (Kája) když jsem nedávno zjistila, že rozezná 5 základních barev, ač jsem je ho taky neučila (chodil 3 týdny do soukromé školky, tak asi tam)

sisstin
autor
21. říj 2011

@liluvie no ještě je možnost, že má smíšenou formu (receptivní), u které není tak narušeno to mluvení...ale právě spíš porozumění 😉 tak to měla (má) Katika od @jolinka tam pak to chování může být trošku divné 😉 no ale přes net jako těžko říct, to chce fakt vyšetření 😉

liluvie
21. říj 2011

no ja som hrozne frustrovana najma z toho, ze jej jedno slovo opakujeme tisic krat a ona tam tu dalsiu slbiku skratka nikdy neda
hladala som nejake pomocky na trening fonetickej pamate, neviete nieco poradit?

sendinka
21. říj 2011

@sisstin No nič,od malička sa mi stáva,že ma ľudia nechápu.Mám 50 rokov,myslím,že viem o čom píšem,ale nevadí.Každý máme svoj názor.

sisstin
autor
21. říj 2011

@bien no ono dítě, které nemá narušené porozumění se to tak nějak naučí samo 😉 odposlouchá si to z řeči 😉 ale zas když píšeš, že jsi mu to neříkala, tak fakt nevím 😕 no těžko říct, jak to s tím porozuměním u vás teda je 😕

ale zas ta aktivní slovní zásoba není tak strašná, to teda v jeho věku na tom byl Tygr hůř 😉 ale zase teda porozumění měl 100%...

liluvie
21. říj 2011

@sisstin no ved hej, je to jedna z moznosti, uvidime, co nam na to povie Krejcirova