Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
9. led 2010

petro: syn je docela dobrý v jemné motorice, ale hrubá nic moc 😉 chodit začal docela pozdě, v 16m...a absolutně neumí skákat např., na odrážedle začíná jakž takž jezdit ted, ale moc ho to nebaví..koloběžky apod. vůbec nepřichází v úvahu 😉

jinak Tygr se v tomhle zlepšil, ted se na cizí lidi spíš směje a jakoby se stydí 😉 ale je to takovej ten stydlivej úsměv, už neřve jak tur..a to dřív dělal, to bylo stejné jako u vás 😉 ale to nemusí nic znamenat, může to být čistě stydlivou a bojácnou povahou 😉

Tygr začal kreslit minulý týden, no kreslit..poprvé v životě byl ochotný vzít tužku do ruky a čárat 😉 zatím dělá pouze trávu 😉

jaaty
9. led 2010

Mamičky, neurazte sa, ale keď čítam "s čím majú vaše detičky problémy", tak si myslím, že to trošku preháňate 😉 . To, že dvojročné dieťatko nerozpráva -nič zvláštne, mám krsňatko, ktorej sa jazyk začal rozväzovať v škôlke, keď mala 3 3/4 roka a môžem povedať, že je nesmierne inteligentná. Niekedy sa proste začne rýchlejšie vyvýjať iná časť mozgu ako tá, ktorá má "na starosti" reč.
Kreslenie- niekto je šikovnejší, iní nie -hlavne treba všeto deťom ukázať. Aj to ako sa kreslia kolieska- ja som napr. Hanke najskôr ukázala ako sa kreslí panáčik, až potom to začala skúšať sama., dovtedy ju tiež samú nenapadlo.
To že deti nevydržia pri jednej činnosti dlho je tiež OK a to že sa jeduje, keď sa mu niečo nepodarí? Lepšie ako by mal tíško rezignovať.
Hrubá motorika- niektoré detičky sú proste také malé "polená" 😀 . Keď porovnám napr. našu Hanku so susedovým chlapčekom Ajom, ktorý je o 3 mesiace straší- nevylezie tam, kde ona, beží nemotornejšie,má strach.... ale je to absolútne zdravý chlapček. To isté aj s jeho strachom z mužov- presne ako píšeš petruška. Hoci je u nás takmer denne, manžela sa bojí, vždy sa pýta, či je doma ešte predtým ako ide k nám. Teraz u nás týždeň nebol pretože je chorý a keď sme ho s Hankou boli pozdraviť, tak sa schovával za mamu a hanbil sa aj pred nami.
Myslím, že chlapci sú proste hanblivejší a niekedy trochu nešikovnejší ako dievčatá. Možno potrebujú viac času, citlivejší prístup a hlavne chodiť veľa medzi deti a dospelých.
Prajem Vám, aby boli vaše detičky zdravé a ich "príznaky" boli len tým, čo som napísala 😉

sisstin
autor
9. led 2010

jaaty: promin, ale syn ani nerozumí mluvené řeči 😉 my tu diagnozu prostě máme, neukazoval prstem a stále skoro neukazuje, nepozná kreslené věci atd. 😉 to není přehnané řešení, prostě když maminka cítí, že něco není v pořádku, tak není 😉

sisstin
autor
9. led 2010

jaaty: vím, že to myslíš dobře...ale právě kvůli takovýmhle připomínkám a řečem spousta maminek s dětma k doktorovi nejde, protože je všichni přesvědčují, že je všechno v pořádku...a děti pak ztrácejí drahocený čas, který už by měli na cvičení atd. Já prostě vím, že moje dítě je od roku jiné, že se neprojevoval zvukově jako jiné děti, nedělal paci paci ani pápá, neukazoval prstem, nezajímaly ho knížky, nerozuměl tomu, co říkám 😉

též mě všichni přesvědčují, že to nic není...ale prostě pro nás je to šílený, hlavně pro syna..neumí se nijak vyjádřit, denně jsou u nás vzteky a jekot, protože on něco chce a nikdo neví co 😉 fakt bych ti to nepřála, abys něco takovýho dnes a denně zažívala..a strašák autismu ti dýchal na krk 😉

sisstin
autor
9. led 2010

a to kreslení, to není o tom, že mají děti vyrábět umělecká díla..ale o tom, že syn do minulého týdne odmítal vzít tužku do ruky, házel s ní po zemi...nesnášel, když jsem kreslila já...zavíral mi blok 😉 on totiž nepozná kreslenou věc, nemůže si to spojit přes slovo..tudíž neví, že kreslená kočka je to samé jako živá kočka...až ted máme úspěch s knížkou, kde jsou věci vyfocené a konečně se naučil ukazovat svá první dvě slova 😉

tyhle děti bývají dost inteligentní, ale jakmile je deficit v porozumění řeči, tak to ovlivnuje celý život...celé jejich vnímání, bojí se cizích lidí, protože neví, co jim říkají..nemají radost z Vánoc, protože jim nemůžeš říct, že přijde Ježíšek a donese dárky...

je toho strašně moc, a já jsem denně neštastná a přemýšlím o tom, že vyhledám psychologickou pomoc i pro sebe..navíc když není podpora v rodině, tak je to ještě horší... 😉

jaaty
9. led 2010

Sisitin, ja som sa nechcela nikoho dotknúť a určite každá mamička najlepšie pozná svoje dieťatko. Tiež som názoru, že radšej ísť k lekárovi zbytočne, ako niečo zanedbať. Niekedy sami však zdá, že detičky sa zbytočne "škatuľkujú" a porovnávajú.

sisstin
autor
9. led 2010

jaaty: v pohodě 😉 já nevím, jestli jsi četla celou diskuzi 😉 zrovna ta motorika a tak, co jsme psaly na týhle stránce..to jsou jenom doprovodné jevy..je jasný, že ne každý dítě bude sportovec a tak 😉 to se samozřejmě škatulkovat nemusí....ale tohle nejsou ty hlavní problémy 😉

já už jsem trošku alergická na to, jak ten a ten má dítě, které začlo mluvit v 5letech ve větách ..a tak 😉 ono jakoby je strašně těžký srovnat se s tím, že něco není v pořádku...a když už máš konečnou diagnozu(tu my ještě nemáme)...tak se nějak sebrat, a hlavně dítěti pomáhat v tom rozvoji...ta řeč dělá fakt strašně moc...např. děti na vozíku, nemůžu se sice hýbat...ale normálně komunikují a můžou žít v našem světě...ale dítě, které nerozumí a nemluví? 😉

andreabe
11. led 2010

siss: si to dobre popisala, jaaty to iste nemyslela zle, ale pravdu zial nemala (sama by som si strasne zelala, aby som len prahanala a maly sa mi do par mesiacov rozhovoril 😉 )
Ak matka citi, ze nieco nie je s jej dietatom v poriadku, tak urcite nie je, darmo jej okolie hovori, ze je ´iba pozadu´ a ze ostatne deti ´urcite coskoro dobehne´.
Ja som na malom videla uz pred 1/2 rokom, ze je iny ako ostatne deti, v okolo mame presne 9 rovnako starych deticiek (+- 2 mesiace). A teraz vsetky rozpravaju, niektore viac, ine menej,niektore maju plienku, niektore nie, niektore vedia nakreslit slniecko, ine len carbu, atd..ale vsetky rozumeju hovorenemu slovu. Ak im poviem, podaj misku, loptu, lyzicku,tak mi ju kazde z nich poda, okrem mojho Lukasa 😔 , on totiz vobec nerozumie, co je to miska, lyzicka...aj ked ich vie pouzivat, hra sa nimi..
K tomu par zvlastnosti, ktore kazde z tychto deti ma, plus horsi ocny kontakt atd a nikto ma nepresvedci, ze prehanam a ze mam cakat 😉

slavistka
11. led 2010

siis,a on syn nerozumi treba kdyz reknes pojd ke me,podej mi to,chces curat a to a tak?

petruska77
11. led 2010

jaaty, tvoj prispevok mi trochu zdvihol adrenalin 🙂 ja viem, ze moj syn je proste iny ako ostatne deti a nepresvedcis ma, ze prehanam... To nie je, ze place ked sa mu nieco nepodari... on place pre uplne somariny, napr ked chcem telefonovat... zoberiem do ruky mobil a on chyti hysak... a vobec nechapem preco... alebo chcem mu povedat rozpravku, zacne plakat... citat z knizky sa mu neda, hned mi ju zavrie, uplne to odmieta...

alebo to ako pises, ze ako sa kresli treba detom ukazat... milionkrat som mu ukazovala, tahala mu rukou, nic... napriklad naberanie piesku lopatkou do kyblika sa naucil az o rok neskor ako rovesnici... a to nie preto, ze by sme to netrenovali.... jemu to proste vobec ale vobec neslo...

A to ze nas to ako maminy trapi a pre teba toto nie su problemy... Mna hlavne mrzi pristup druhych ludi, lebo ich pohlad na mojho syna je taky, ze je nevychovany a ze sa mu nevenujem... podla nich je preto taky ako je... ale to naozaj nie je pravda, tym ze mu veci nejdu tak ako by mali sa mu o to viac venujem, ale to bohuzial malokto uzna 😒

andreabe
11. led 2010

petruska: zaujalo ma to o tom naberania piesku. Moj maly tiez este toto leto (mal 2 roky) vobec nepochopil,ako sa nabera lopatkou, len sa rypal v piesku rukami a vsetky moje snahy vysli navnivoc😅
Len teraz som ho naucila naberat vodu do kelimka, takze by mozno zvladol uz aj tu lopatku a piesok, preverim asi az v lete 🙂 Kolko mal maly, ked zacal tou lopatkou naberat? Mne to tiez bolo cudne, ze to nevie, aj ked som sa vsemozne snazila ho to naucit 😝

petruska77
11. led 2010

andrea: toto leto sa to nacil, cize ked mal tak 2 roky a 2-3 mesiace... ale napriklad robenie baboviek z formiciek absolutne ale absolutne nehrozi... a to vedia aj mladsie deti od neho 😔 akoze ja chapem, ze niektore deti su menej sikovne a niektore viac... ale on zaostava motoricky uplne vo vsetkom, zato je velmi inteligentny naozaj az neuveritelne...

sisstin
autor
11. led 2010

Slavistka:rozumí jen něčemu,třeba pojď ke mne,podej-ale uz záleží,co mu řeknu,aby podal...prostě rozumí dejme tomu tak na 30%,hodne pouze odhaduje.Vy máte asi dysfazii expresívní,ne?Že všemu rozumí,ale nemluví.My máme právě tu horší,receptivní,při které děti nerozumí slovům a proto nemluví.Jako to porozumění jde dopředu,ale strašně pomalu,každé slovo máme vydřené a učí se ho třeba několik měsíců.

sisstin
autor
11. led 2010

Petruska:u vás by to mohla být dyspraxie-syndrom nešikovného dítěte...

petruska77
11. led 2010

siss, no hadam take zle to az nebude ☹ pozrela som si tu diagnozu na nete a pisu tam, ze spolahlivo sa da urcit az po 7. roku zivota... ale viacero charakteristik tejto diagnozy na neho sedi, ale je tam aj vela takych co na neho nepasuju... tak uvidime, co nam zivot nadeli, s tym sa popasujeme 🙂 od februara nastupuje do skolky, tak som zvedava ako tam zapadne medzi deti a ci od nich nieco pochyti, co by ho posunulo dopredu...

sandrafi
11. led 2010

Ahojte dievky, ja uz sice mam vecsie deti, ale chcela by som vas trochu povzbudit...
mali sme doma podobneho chlapceka, len sedel v kutiku, nerozpraval, druhe deti na piesku bil, doma si prekladal kocky, no proste svet sam o sebe. Este v 5 rokoch hovoril len 5 slov, ked mal povedat viac, radsej sa rozplakal, prezliect ho zo zimnej do jarnej bundy bolo strasne utrpenie. Proste nevedel pochopit, ze veci sa vymienaju, lebo je teplejsie-chladnejsie. ☹ Zvladala som to dost tazko. V prvej triede sa s pani ucitelkou vobec nerozpraval, chcela ho nechat prepadnut, isla som do skoly kt. mala vyrovnavacku, tu sme zvladli prvy stupen. Do dnes komunikuje malo, aj ked podstatne viac ako v 5 rokoch. Ale podstatne je,ze dnes chodi na architekturu.
Takze nevzdavajte sa,aj ked to zo zaciatku vyzera vseliako, vzdy sa da nieco urobit... 😎

petruska77
11. led 2010

sandrafi, dik za povzbudenie 🙂 Nas maly uz komunikuje celkom pekne na to, ze este pred 4 mesiacmi vedel povedat asi 4-5 slov... teraz uz sklada vety, tvori aj minuly cas... snazi sa tvorit aj buduci: "Bezim budem" 😀 fakt sa rozhovoril, ani sa mi nechce verit...

sisstin
autor
12. led 2010

petruska: a vy jste už byli někde u psychologa nebo tak? 😉 Mě zaujalo, jak jsi psala,že malý nesnáší, když mu chceš číst v knížce, to dělají často děti s dysfázií 😉 dokonce znám maminku holčičky, která je stejně stará jako Tygr- 26m, skládá i čtyřslovné věty, a stejně o tu expresivní dysfázii jde, protože gramaticky to řekne např: já tam nejít 😉 prostě neskloňuje a tak 😉 jinak s porozuměním problémy nemáte? 😉

k těm hysákům, u nás to je taky, kvůli dvoum věcem: míchání čaje a sundávání kalhot, u těhlech dvou činností neskutečně řve a je to pro nás nepochopitelný 😝 , když byl menší..asi tak okolo 9m, tak jsme se zas před ním nesměli česat 😕 pak to úplně vymizelo, a zas v posledních dvou měsících ho rozčiluje tohle 😕

sisstin
autor
12. led 2010

jinak k tomu porozumění, je zajímavý, že Tygr rozumí např.: utři si nos, dej to zpátky, pojd jezdit na odrážedle, dej mi pusu, jdeme čistit zuby , jdu čůrat atd 😉 ale absolutně netuší, co je knížka, kočička, pejsek atd. 😕 těch činností má pojmenovaných hodně, ale podstatná jména..to je mega bída 😕

andreabe
12. led 2010

siss: tiez sa divim, Lukas je fakt nieco podobne ako Tygr. Lukasa sice nic nerozculuje, ako si popisala u Tygra, ale tiez mame zopar zvlastnosti. Napr,ked Lukas vypije caj a poda mi pohar, tak si jednu dobu vzdy cupol a zospodu sa pozeral na dno pohara, ukazovakom donho dobal a smial sa, netusim na com 😅 Teraz to robi len ojedinele.
S tym porozumenim sme na tom velmi podobne. Lukas rozumie odnes do kosa, daj handru na miesto, ideme po handru(ked rozleje caj),ideme cikat,prebalit,daj papucky,umyt zuby,ucesat, papat, podaj,daj,sadni, haji,lazkaj si,urob moj,daj pusu,daj si dolu ciapku,salik,ideme domov,von, nakresli nieco(zacne carbat),kde je nase auto (spolahlivo sa k nemu rozbehne)...atd ale ked mu poviem, podaj mi napr.auto(hracku), tak netusi, co mi ma podat a poda to, co je najblizsie 😅
A tak je to so vsetkym, nevie,co je knizka,macka,taska,hracka...
Siss - skusil si kartickovy system? U nas zatial spolahlivo funguje karticka s poharom, donesie mi ju vzdy, ked je smedny 😉 Teraz som nafotila nocnik a budem dufat, ze to mozno zafunguje aj tam a donesie mi karticku s nocnikom, ked bude chciet cikat.

sisstin
autor
12. led 2010

andrea: možná je to tím, že ty činnosti v podstatě asi používáš nejvíc, a proto už se je naučili...ale kolikrát za den řekneš třeba slovo: knížka? 😕

jinak k těm kartičkám, moc netuším zatím, jaké bych mu měla nafotit..když chce pít, tak si to pití podá 😉 když chce něco jíst, tak mi donese misku a tak 😕 nočník já teda neřešim zatím, zkouším ho posadit na záchod..ale stejně jako na nočníku se tam klepe hrůzou a řve 😕 mám teda trošku pocit, že už začíná hlásit ee u kakání, ale 100% si tím jistá nejsem 😀 nicméně zrovna plenky je to poslední, co by mě trápilo..ty mají i naprosto zdravé děti do 3-4let, já na něm vidím, že on to zatím vůbec nechápe 😉

petruska77
12. led 2010

siss, este sme nikde neboli a ani sa zatial nechystam, uvidim co mi povedia v skolke... s tym porozumenim je to teraz uz uplne v pohode... teda odkedy rozprava... dovtedy som mala tiez pocit, ze vela veciam nerozumie, ale teraz s tym nie je ziadny problem... a sklonovanie mu nahodou celkom ide, len tym ze tak kratko rozprava este dost veci pletie 🙂 akurat o sebe hovori v tretej osobe, co ale viacej deti co som si vsimla... " Ide s maminkou do obkoku" (idem s maminkou do obchodu)...

a hysaky... uz nam pomaly ustupuju... celkom dostava rozum da sa povedat... uz si necha veci vysvetlit, aj ked este nie vsetko... ale tiez ho este prednedavnom vedeli vytocit take banality, uplne som nechapala... ale napriklad este aj teraz velmi zle znasa strihanie nechtov, umyvanie hlavy... strihanie vlasov je kapitola sama o sebe, to byva absolutne hystericky... ostrihat ho je vazne fuska, neexistuje ze by sme isli do kadernictva, musim ho doma strihat a je to vzdy velky boj... a hrozne ale fakt hrozne sa boji doktorov... u nasej detskej taky cirkus vzdy urobi, no katastrofa 🙂

siss cize tvoj maly rozumie, len niektore veci ho zrejme nezaujimaju, tak su mu lahostajne... to aj nas maly ma tak podobne... co ho nebavi, na to mi kasle...

sisstin
autor
12. led 2010

petru: tak hysáku u stříhání nehtů atd, jsou naprosto normální, to samý mluvení ve třetí osobě..tak to u vás s tou komunikací bude v pohodě 😉

jinak já právě nemůžu říct, že rozumí...u něj je to fakt o tom, že v pasivní slovní zásobě má slova, která slyšel např. už 1000x, jako první chápal slovo jdeme 😉 páč to použiju asi 100x za den 😉 není to o tom, že na něco kašle..on když se to slovo naučí, tak už na něj reaguje ochotně 😉 ta dysfázie spočívá zejména v tom, že jejich pamět na slova je hrozně špatná, zatímco běžnému dítěti řekneš jedno slovo 3x a už ho má v pasivní slovní zásobě( rozumí mu), tak já ho Tygrovi musím říct fakt třeba 1000x, aby si ho uložil a chápal ho 😉

vojtisek2007
12. led 2010

čau siss - díky za pozvání, dočtu vás a písnu..

sisstin
autor
12. led 2010

ale zas musím říct, že některý slova umí hned: dneska jsem mu asi 5x řekla želva, když držel malou želvičku keramickou...a asi za hodinu říkám: Vem želvu.. fakt ji vzal 😵 nebo spojení utři si nos, to uměl taky hned(měl zrovna rýmu 😝 )...ale některý slova neumí furt, i když to do něj hučim půl roku 😕 a samozřejmě nějaké vysvětlování u nás nepřipadá v úvahu..nechápe předložky, spojky atd. 😉 Ale jsem ráda, že se to porozumění pořád zlepšuje, a nestagnuje to, nebo to dokonce není horší 😉

andreabe
12. led 2010

siss: maly mi napr pri tom piti, tiez prinesie pohar, alebo na neho v kuchyni niekedy aj ukaze,napriek tomu mi ta dr,povedala,nech mu dam caj len vtedy,ked donesie karticku s cajom. Je fakt, ze niekedy ten pohar maly nema na dosah alebo u tej dr.ziadne pohare nie su. Vtedy nema ako naznacit, ze chce pit. Posledne som mala fakt zazitok,boli sme na tej terapii a ta dr. mala tu istu karticku na takej tabulke medzi ca30mi dalsimi a maly si dohladal presne tu kartu s cajom a podal jej ju. Potom som mu vytiahla z tasky flasu a celu ju vypil,takze bol naozaj smedny 🙂 a ja som bola stastna, ze nam to tak dokazal dat cez karticku najavo. Dnes som ju dala aj do jasli, tak som zvedava, ci to pochopili a ci si nou aj tam bude pytat pit.

sisstin
autor
12. led 2010

andrea: no rozhodně se na ty kartičky chystám, jak si je vyrobila? Vyfotila a dala nějak zatavit? 😕 Já jsem na tohle hrozně nešikovná 😝 asi mám taky dyspraxii 😅 😅 😅

andreabe
12. led 2010

siss: je to docela jednoduche 😉 Napr ta karticka s poharom je ca 4,5 x 4,5 cm stvorec. Nakresleny je tam cerveny hrncek, pod nim napisane prosim si pit. Oni mi dali tu karticku zatavenu vo folii, ja som si ju odfotila farebne, nalepila na karton alebo tvrdsi papier z oboch stran a bolo.
Jednu som dala na chladnicku (zozadu som nalepila minimagnetku) a na druhu som dala take to plastelinove lepidielko, to potom mozes karticku dat na nabytok,stenu..
Ostatne som tvorila tak, ze som danu vec odfotila, farebne vytlacila a lepila na kartoniky

sisstin
autor
12. led 2010

Andreo, a co tam všechno na těch kartičkách máš za předměty? Mě nějak nic nenapadá, chtělo by to inspiraci 😉 on už mi docela rozumí, ale sám se vyjádřit moc neumí 😒 pokud to nemá na dosah, tak absolutně netuším, co by tak chtěl 😕

sisstin
autor
12. led 2010

andrea: jinak někde jsem viděla e-shop, kde to měli už hotové a přiipravené, ale nemůžu to vůbec najít, ani přes vyhledávač 😒 jsem si to blbá nedala do oblíbených 😢