Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
20. únor 2012

@petkula to bude tou priority first mail... to bývá fakt okolo těch pěti doláčů, třeba z cherryculture to tak je 😕

sisstin
autor
20. únor 2012

a všimla jsem si, že Tygr konečně tvoří správně zápor..tudíž "nedělám, nebudu, nemám" atd. A ne, že dal sloveso a za to "ne" nebo "není" 🙂

sisstin
autor
21. únor 2012

Bré ráno, tak máme novou hru, video zde:

https://www.youtube.com/watch?v=Ct7DrQJGgjc
smardik
21. únor 2012

dobré ráno, hlásím 16 slovo 🙂

sisstin
autor
21. únor 2012

kdo si hraje, nezlobíííí 😅

nellygray
21. únor 2012

@sisstin Ahoj, mám stupidní dotaz na to BambinoLuk. Hledala jsem to a pokaždé to na obrázku vypadalo trochu jinak, navíc za jinou cenu (asi se dají doobjednávat jednotlivé díly nebo tak něco), tak nechci objednat nějakou blbost. 😅 Správně je teda ta celá sada, jak jsi na ni dávala odkaz? http://www.amazon.com/Beyond123-B4820-bambinoLU... ? ZA těch 94 liber? 😕
A můžu se tě ještě zeptat, jak se s tím pracuje? Předpokládám, že jsou tam nějaké anglicky psané instrukce? Jde to pochopit? 😀 Anglicky umím, ale ne nějak super skvěle.

sisstin
autor
22. únor 2012

@nellygray čauvec, no ono je totiž Primary Bambino a pak normální Bambino...to Primary je fakt pro ty nejmenší od 2 let, to normální je pak od 2,5-3 😉 tak proto to asi vypadá jinak 😉

jak se s tím pracuje fakt pochopíš, tam ani žádný instrukce nejsou..i kdyby to bylo v čínštině, tak bys věděla, co s tim 😉 to samý Logico, je to dělané tak, aby to dítě pochopilo, i když mu nikdo nepřečte zadání...

jo, ted jsem našla...tady máš ten postup 😉
http://www.beyond123.com/bam/b-demo.html

a koukám, že to je ta samá prodejkyně, co na tom Amazonu..takže je to asi bezpečný 😉

sisstin
autor
22. únor 2012
nellygray
22. únor 2012

@sisstin díky moc. 😉

hanistepa
22. únor 2012

Ahoj holky, kdybyste se chtěly pobavit, koukněte se na toto mnou včera natočené video😀
Hanička (skoro 7 let, epresivní dysfázie) a Štěpák (4 roky, lotr)
🙂

https://www.youtube.com/watch?v=xN1YB---L5k
sicinka
22. únor 2012

Ahoj, můžu se k Vám tak trochu přidat. Občas jsem si psala s sisstin, mám doma takového malého zabržděnce, akorát pořád nevím jestli je to tím že je vzteklej a že je kluk nebo jestli je někde nějaký problém 🙂 Chci se zeptat začala jsem malému dávat EYE Q s tím, že účinek vypadá téměř zázračně, ale nevím jestli je to tím nebo si to namlouvám. Myslíte si že účinek doplnku stravy se muze projevit už po třech dnech? Máte s ním nějaké praktické zkušenosti? Malý začal najednou mnohem více mluvit, ale jako násobně víc i když pořád to není žádný zázrak. Na druhou stranu se začal v noci mnohem víc budit, je na mě najednou strašne závislý a defacto nic nejí. A teď může to být tím přípravkem nebo vývojový skok nebo jak. Jinak té změny v mluvení si všiml i manžel, dědeček není to že bych si to vymyslela.

sisstin
autor
22. únor 2012

Tak Tygr měl dneska ve školce ten screening očních vad a samozřejmě mu vyšla jedna hodnota z 6 o 0,5procent na jednom oku zvýšená, takže musíme na oční 😝 Ta paní mi říkala, že to na 90% nic nebude, že on má ten blbej tvar obličeje (řešili jsme to v roce, že se mi zdálo, že šilhá...primářka mi řekla, že ne, že to je tím tvarem a zmizí to, a fak to zmizelo). No tak doufám, že to fakt je jen ten optický klam..jinak astigmatismus, ani dioptrie nemá, prostě jen tohle...dali mi na výběr 7očařů, a jedna z nich je ta primářka, kde jsme už byli, tak půjdeme zas tam...

jinak dneska jsme byli na reha, prej luxusně stříhal (to ho asi naučili ve školce), lepil a maloval...a učila ho sedět v tureckým sedu. On totiž sedí na zemi, že má kolena vepředu a zbytek noh špičkama dozadu do V. Vím, že se mě na to už snad před 1,5rokem ptala nějaká holka odsud, že její malej taky tak sedí a musej cvičit. No mně Dr. samo řekla, že to je v pořádku. Taky dělali cvičení dlaň - pěst, Tygr to fakt neumí a je to přesně to, co psal ten týpek v bakalářce o dysfaticích, takže u nás pochybnosti o diagnoze fakt být nemůžou žádné 😝 pak ještě sbíral holou nohou kuličky malý...

@sicinka no pár lidí takové "zázračné" účinky pozoruje, tak fakt je to třeba možný...ale on má 2,9ne? To právě hodně holky popisují, že děti s OVR se hrozně rozjely v řeči 😉

sicinka
22. únor 2012

@ sisstin no má 2 roky a osm měsíců aspon tak to píše koník 🙂 narozený je o měsíc dřív, ale nikdy mu to nikdo neodečítal. Když u něj je to jak na houpačce někdy si řákám že je to úplně ok někdy mi připadne že je strašně pozadu, Mimochodem co je OVR? U něj byl hlavní problém že mluvit nechtěl a najednou mluví a mluví sice výslovnost je ted horší sloves je pořád málo ale je snaha komunikovat pusouto předtím nehrozilo. Ale zase se hrozně budí, nejí a neustále se ozývá máme kde ses? Pocem. Nechce se beze mě ani vyčurat. My prostěj selskej rozum říká že je to jen doplněk stravy, že je to blbost. Ale pak mi vola mama že Dada se jich najednou ptá a co se děje a tak. No uvidíme zatím ho má týden, třeba mu opravdu něco chybělo nebo je to náhoda to se uvidí.

sisstin
autor
22. únor 2012

@sicinka OVR = opožděný vývoj řeči 😉 tam prostě pak ta akcelerace v řeči je hrozně rychlá, když to je lehčí OVR, tak třeba do 3-6měsíců je dítě v řeči na úrovni vrstevníků...narozdíl od tý dysfázie, kdy tenhle hodně velkej posun přijde až někdy mezi 5-6 a 6-7roky 😉 a může mít jen separační úzkost, to taky odpovídá tomu věku 😉

sicinka
22. únor 2012

@sisstin děkuji za vysvětlení, on najednou vypadá jako by mu něco v té hlavě seplo a chtěl mluvit, už jsem tomu moc nevěřila. Jinak jsem už uvažovala i o autismu jak jsi mi psala - začal bát v mateřském centru defacto jen sedel v koute, kýval se a nemluvil jen skřehotal, tak jsem si řikala tohle plus absence nutnosti komunikace a je to jasny. Nicmene na radu psycholozky jsem ho vzala jinam a problem nebyl prostě mu tam něco vadí a jak je tvrdohlavej tak se s ním nic nepořídí. Mě příjde že je v té komunikaci prostě pozadu, ostatní je ok, ale stejně mě to občas žere. Asi je to tím že se komunikací živím a moje dítě se mnou prostě mluvit nechce. Jestli za to muzou ty vitaminy tak si taky mohl vybrat něco co chutna lépe a stojí měne 🙂

sisstin
autor
22. únor 2012

@sicinka no může k tomu mít i ADHD, které zas může za OVR 😉 a děti s ADHD zas můžou mít nějaké auti rysy...je to tak nějak propojené 😉

sicinka
22. únor 2012

No uvidíme říkal slepej budu k Vám ted jestli muzu obcas koukat taky mu chci nakoupit nějaké vyukové hračky, tak abych vybírala osvědčené. Jinak ADHD podle mě nemá jelikož vydrží u jedné aktivity docela dlouho, klidně 20 minut to je je prý dost na starší děti. @ sisstin nemáš nějakou radu co koupit za hry na rozvoj řeči. Jemnou motoriku má snad dobrou - je schopen šít, správně drží tužku, zvládně si rozepnout zip. Hrubá je nadprůměrná no a komunikace tak tam jsme tak o rok pozadu 🙂

sisstin
autor
22. únor 2012

@sicinka to Logico je super, to je od tří let... 😉 tam si bude trénovat jednak všechno možný - logiku, počítání atd., jednak úchop a jemnou motoriku a jednak tu mluvu jako takovou 😉

sicinka
22. únor 2012

@ sisstin jako Logico Primo vyberu ty od tří let a budeme se snažit. Když tak koukam jak stare děti tu řešíte tak už sebou budeme muset hodit. Když u nás je to pořád jen ta komunikace, zbytek mi přijde že je v pořádku, ale věčně to taky omlouvat nemůžu to je fakt. Jinak jsem koukala do zprav a gratuluji k praci ve školce, byla by to škoda zahodit ty znalosti které jsi s tygrem získala. Lucka

sisstin
autor
22. únor 2012

@sicinka tak děti s expresivní jsou "normální", u nich je to jenom o té řeči...takže na to se spolíhat fakt nedá....ale u vás to vypadá jen na OVR a trošku svéráz zřejmě 😉 jinak, můžu se zeptat, sestra má děti? Jsou v pořádku...ta genetika je v tomhle teda velká svině 😖

helulicek
22. únor 2012

Ahojky,
@sisstin psala jsem ti asi tak dva, možná tři měsíce zpět o radu kvůli synovi, nevím jestli si pamatuješ 😅
No tak se nám synáček rozmluvil, za tu dobu pobral více slov, celkově se komunikace zlepšila, ale nějak mi nepřipadalo, že je to "normální vývoj řeči" Nakonec jsem se domluvila s jednou slečnou z Ranné péče Brno, aby to zhodnotila a já konečně věděla na čem jsme. Diagnostikovala mu mnohočetnou patlavost, prý to může být i tím, že nemá vyhraněnou dominantní stranu - jestli pravák nebo levák. ještě nás posílá ke klinickému logopedovi na podrobnější vyšetření. Byla jsem u pediatry pro žádanku a ta mi řekla, že jsme měli počkat atd.... taky že to můžou způsobovat nosní mandle... Je možný že by patlavost měl jen díky mandlím, jak vliv asi na to mají, ale až takovou?? Jinak malýho pochválila, že je šikovnej, vše krásně zvládal, spolupracoval. jen teda kreslení to je u nás pasé 😝 Máme hlavně cvičit svalíky na obličeji.
Taky jsem se chtěla zeptat, jestli je nutná logoped. školka?? Já si totiž nedovedu představit tahat mládě denně do Brna 😝 jedna školka je tu poblíž, ale tam berou prý až předškoláky s vadou řeči. ještě se poptám, ale moc šancí nedávám, berou tam jen 13 dětí a přednostně z obvodu 🙄
Díky moc.

sicinka
22. únor 2012

@sisstin nemá a asi hned tak mít nebude jelikož je mladší. Nicméně u ní to bylo podle všeho poškození u komplikovaného porodu, vyjádřili se tak všichni lékaři co s ní kdy měli co do činění, Dokonce máma znala 4 děti, které ten den byly rozeny a všechny měli nějakou formu postižení ona z toho vyvázla vcelku lehce (prý pan doktor neměl svuj den). Ale jak jsem psala ona byla opravdu něco jiného Dáda proti ní "mluví" krásně, hlavně podle všeho není hyperaktivní a má dobrou jemnou motoriku. Ségra v jeho věku mluvila ve skřekách nedala se zastaviit a tužku držela v pěstí, no a stejně vystudovala vysokou školu. To uvidíš u Tygra jak to pak půjde rychle a samo, ona vypadala ve třech takhle a nastoupila už na normální základní školu. Jinak Dáda je dost drobnej takže pořád posloucham, on už je bez plen ten krásně mluví atd, ano i vzhledem k pohybovým schopnostem je na dvouleté díte velmi šikovný na tříleté už tolik ne 🙂

sicinka
22. únor 2012

Jinek jsem ted naklikala to Logico a to je tedy docela drahá legrace za pár kartiček se mi to dítě zase vyplatí 🙂No ale vypadá to, že jsem mu sehnala školku, doufam že až ho uvidí tak si to nerozmyslí, ta by mu totiž taky mohla pomoct aspon doufam 🙂

sisstin
autor
22. únor 2012

@sicinka Tygr má ted 4,4 roku a aktivní slovní zásoba se blíží k 1000slovům, to je v podstatě už v normě...on má největší problém s tím tvořením vět, to prostě je třeba na 2,5letý dítě...prostě věty typu: tady je mašinka, dědo. Mami obout druhou botu atd.". Ale netvoří souvětí , neumí nic vyprávět souvisle a tak....ted hodně od čtyř let se upravuje ta gramatika, takže sklonuje, časuje a prostě o hodně lepší. Ale výslovnost šílenost 😉 on má nakonec "jenom" tu expresivní, sestra měla těžší diagnozu a je v pohodě...to jsem fakt moc ráda 🙂 Jinak ADHD Tygr není taky, to se nám nějak vyhnulo..ale problémy s motorikou má, jako hodně jiných dysfatiků....

@helulicek tak mandle způsobí, že dítě jakoby huhná...přímo na tu výslovnost to až tak nevim, to spíš by věděla Martina...no vzhledem k tomu, že mu nejsou ještě ani tři..zkusila bych normoš školku..kdyby se to třeba okolo 4let moc nelepšilo, tak už asi tu logo 😉

sisstin
autor
22. únor 2012

@sicinka tam vidim ten rozdíl, že "normální dítě" má třeba 50-100slov a už z toho umí vytvořit třeba tříslovné věty. Tygr začal spojovat dvě slova, až když měl cca 250slov. Takže on má 1000slov, který používá sice, ale neumí si s tím jakoby počít...takže to tak různě spojuje do 4-6slovných větiček...když mluví sám od sebe, tak stvoří i třeba dvě věty za sebou...ale jakmile se ho na něco ptáš, tak to jdou odpovědi typu "jo - ne", nebo teda něco vyplodí...ale je to prostě chabý 😉

sicinka
22. únor 2012

@sisstin tak takové věty už aktuálně Dáda skládá, normálně sklonuje se ozve Mámo ukroj mi to, Podás mi to? a pak půl dne nic 🙂 ale ted je to fakt mnohem lepší tak doufám že to vydrží. Jinak u ségry byl pak na základce problém hlavně psaní a pak cizý jazyk poměrně logicky. Paradoxně se zlepšovala čím byla starší narozdíl od běžného vývoje. Ale na to máte ještě čas, tygr to určo zvládne v pohodě. Jinak kdybyto bylo o genetice a byl po mě tak už sakra dávno mluví a aktuálně pracujeme na čtění 🙂 no nic.

kalo
22. únor 2012

Ahoj holky! Nechodí nějaké vaše dítko do logopedické Mš? Dcera (4,5 roku, expres.dysf., ADHD, cca.100 slov) má možnost navštěvovat logo mš. Nyní chodí do normální školky (kde udělala velký pokrok). Nevím, zdali přeřadit. Jak se logo mš liší od normální? Že je tam hodně jazykovky? Dělají tam vaše děti v řeči pokroky? Děkuji

miawa
22. únor 2012

@helulicek Tak Terka už se o mně zmínila. Já tuhle diskuzi absolutně nestíhám dočítat. 🙂 Ale... Nosní mandle má celkem velký vliv na výslovnost. Ta vada řeči se jmenuje rinolalie. A je to celé o tom, že k vyslovování většiny hlásek potřebuješ to, aby procházel vzduch mezi pusou a nosem. A pokud tam je zvětšená nosní mandle, která tomu brání, tak dítě nemusí být vůbec schopné tu hlásku vyslovit. V tom lepším případě ji jenom nevysloví úplně čistě. Doporučuju zajít na ORL nebo na foniatrii, tam by vám měli říct, jak to s tou mandlí má. 😉 A lateralita má samozřejmě taky vliv na řeč, platí to pro většinu řečových vad, ale určitě to nejde posuzovat u takhle malého dítěte. Ve třech letech je nevyhraněných dětí strašně moc.

sisstin
autor
23. únor 2012

@kalo ahojky. Syn chodí do logopedické třídy s prvky Montessori v rámci běžné školky (http://msgrusova.benjamin.cz/cs/14949/nase-skol...) Aktuálně má 4,4roku, slovní zásoba mezi 800-1000slovy, takže to už je v podstatě v normě. Od 4let se zlepšuje hodně ta gramatika - docela schopně už sklonuje, začíná používat osoby, množné číslo, časy atd. Největší problém je ta řeč jednak po obsahové stránce - prostě mluví jako 2-2,5leté dítě. Tvoří věty typu: "Tady mám pití dědo, mami obout druhou botu, budeme mít housku atd.". Netvoří souvětí, neumí nic vyprávět. Nedá víc vět za sebou. Když se ho na něco ptám, tak odpovídá jednoslovně a chudě. No a jednak po té výslovnostní, to je prostě furt hrozný, cizí lidi mu nerozumí vůbec. Dysfázii má teda spíše lehčí 😉

Tvoje dcera bude mít tu dysfázii asi už poměrně závažnou, ta slovní zásoba je fakt malá, tam bych teda o té logo třídě hodně uvažovala 😉 Nám Krejčířová doporučovala buď běžnou školku s menším počtem dětí a individuálnějším přístupem (žádná taková tady není), nebo tu logo třídu. My ji shodou okolností máme i před barákem, a byla tam mnohem větší šance, že ho vezmou, protože děti brali dle diagnozy. Takže u mě byla volba jasná, o běžné školce jsem neuvažovala vůbec 😉 Jinak u nás byl hlavní problém ne ani ta řeč, ale prostě celkově sociálno - neuměl se družit s dětma, bál se jich..takže nějakou třídu o 25 uřvaných a ulítaných dětech by fakt nedal 😉 Taky má od té dysfázie narušenou motoriku, takže byla problém sebeobsluha - oblíkání atd. Paní učitelky tam s tím neměly absolutně žádný problém, prostě mu pomáhaly a ted po půl roce docházení sebeobsluha o 100% lepší, naučil se tam i docela jíst (doma nejedl nic), už si normálně hraje s dětma, prostě je tam samostatná jednotka 😉

Co se týče té řeči, tak to nedokážu posoudit, syn se prostě tak nějak zlepšuje pořád stejně, i když do té školky nechodil, tak to bylo vždy celkem akcelerační (na jeho diagnozu). Doma pracujeme každý den, jednou týdně chodíme na logopedii a ted nově i jednou týdně na rehabilitaci motoriky, což taky pomáhá 😉 Takže mně šlo v té školce hlavně o to, aby se tam naučil takové ty běžné věci jako oblíkání (doma jsem ho prostě nebyla schopná ho to nauči), co se týče nějaký vzdělávacích a reedukačních aktivit dysfázie, to bych zvládla i doma 😉

sisstin
autor
23. únor 2012

@kalo jo, a to jsem zapomněla to hlavní....nemají tam moc "volnou" hru, hlavně řízené aktivity, aktivity na rozvoj řeči jak samostatně, tak v kolektivu. Logopedii mají každý den jak jednotlivě, tak kolektivně. Rozdíl vidím v tom, že se jim tam strašně moc věnují, pořád něco dělají...což v normálních třídách až tak není, tam si děti hlavně hrajou, jak chtějí, což tady není 😉