Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

beruthiel
3. bře 2012

Ahoj, před časem jsem tu psala o starším synovi a o tom jaké s ním máme trápení. Od té doby udělal velký (alespoň nám se to tak zdá) pokrok. Uklidnil se a díky tomu jak se mu pomalu rozvíjí slovní zásoba, nedochází k tolika konfliktním situacím. Navštěvujeme pravidelně logopedku a před měsícem jsem byli poprvé u psycholožky. Diagnozu v ruce nemám, ale padla slova jako ADHD a vývojová dysfázie (ta poprvé po foniatrickém vyšetření v Motole). Teď by měl syn jít k zápisu do školky, vybrala jsem mu MŠ Na Děkance, protože má logopedickou třídu. Chtěla bych se vás zeptat, podle čeho jste pro své nestandardní děti vybírali školku a jestli si myslíte, že jste zvolili dobře.

koxii
3. bře 2012

Nelze se prokousat všemi příspěvky, podstatné je, že jsem vás našla a pokud se budu se svým dotazem opakovat, omlouvám se.. 😉 Maminky pokud tu bude někdo s podobným problémem, budu moc vděčná za jakákoliv písmenka. Taky se trápím, už delší čas, ale optimismus mě neopouští! Naše Bíba má opožděný vývoj řeči, vím to už dávno, ale vyšetření jsem si vydupala až po druhých narozkách. Jasně, že EEG potvrdilo opožděný vývoj CNS, v té době říkala jen "mam" a "hm". Nasadili jsme je EYE Q sirup a slovíčka se začly nabalovat. Je jí 2 roky a 9 měsíců - říká pouze dvouslabičná, jednoslabičná slova, citoslovce. Není schopna slova navázat ve věty, ani jednoduché. Neskloňuje. I přes mou ustavičnou snahu a opakování slov do aleluja, zpívání, říkánky apod není schopna pojmenovat sama sebe, neřekne "děda","Štěpán" (bráška) zvířátka a činosti (hop, ham) pojmenovává jen přes citoslovce. Zdá se mi, že všechna slova jsou pro ni MOC těžká 😢 Započali jsme logopedickou terapii (Dr nám nedává moc naděje,mluvíme o výv.dysfázii, proto zatím ani nemusíme chodit často) a kineziologii a zkoušíme craniosakrálni terapii🙂 Ta nám zatím ukázala že Bíba nechce být velká, ve stručnosti. Je plachá, křehká, svérázná. Rozumí všemu (úroveň porozumění je v pořádku), vnímá, intonuje písničky. Miluje ostatní děti. Je srdečná, projevuje city.Ráda baští, směje se.Psychomotoricky v pořádku. Je pomalá. V září nastoupí do logopedické školky a je to moje obrovská naděje!!!!

sisstin
autor
3. bře 2012

@hrusti ono se k ADHD právě dost často OVŘ pojí, takže tam může být kámen úrazu 😉

@beruthiel syn chodí do logo třídy s prvky Montessori (http://msgrusova.benjamin.cz/cs/14949/nase-skol...) Krejčířová nám doporučovala bud běžnou třídu, ale s menším počtem dětí (a chápavými učitelkami) nebo logo. Já osobně jsem o běžné třídě neuvažovala vůbec, navíc ta logo třída je v naší spádové školce, kterou máme před barákem, takže u nás bylo jasno od začátku 😉 My jsme spokojení ohromně, ve třídě je 15 dětí, vládne tam pohoda a klid a hlavně paní učitelky jsou úplně úžasné. Mně nešlo až tolik o to, nakolik tam budou mít tu logopedii a tak, ale hlavně o to, aby ty učitelky prostě chápaly, že třeba syn díky dysfázii má narušenou motoriku, tudíž třeba sebeosluha byla ze začátku bída s nouzí. Taky byl hrozně moc úzkostnej typ, takže ty první měsíce jim pořád chodil za zadkem, u každé práce vyžadoval asistenci, s dětma se moc nedružil atd. Ale jinak tam chodil od začátku rád, nebyly žádné scény, brečení prostě nic. Ted už je tam samostatná jednotka, obsluha a celkově motorika se tam zlepšila o hodně, a hlavně už je buď mezi dětma nebo sám s něčím pracuje, není problém. Musím dodat, že teda syn není skoro vůbec nemocný, takže do tý školky fakt chodí celkem hodně a není to tak, že by byl 14dní ve školce a 14dní doma, jak to tak často bývá.

@koxii jestli to je dysfázie, to zjistíte tak za cca 6měsíců. Zatím by to mohl být jenom OVR 😉 Čeho si jde všimnout celkem od začátku, že běžný dítě, který má třeba aktivní zásobu 100slov, tak je z toho schopné vytvořit třeba tříslovné větičky. Dítě dysfatické, i když má tu zásobu celkem slušnou už, tak tam to vázne. Syn začal spojovat dvě slova při slovní zásobě 250slov, 3-4slovné věty při zásobě cca 500slov a ted při zásobě téměř 1000 slov tvoří max. 6slovné věty, které jsou ale takové obsahově chudé. Gramatika začíná naskakovat jakž takž od 4let, ale celkově to užití řeči po obsahové stránce je tak na 2,5roku a výslovnost je příšerná 😉

Co se týče dětí s dysfázií, zejména u té expresivní dost často bývá narušená motorika (jemná, hrubá, grafo)...hodně typický dysfatický rys je to, že dětí pozdě střídají nohy do a ze schodů, musí se i ve vyšším věku držet zábradlí nebo druhé osoby. Dost často jsou problémy s příjmem potravy, děti nechtějí jíst teplá jídla, jsou hrozně vybíravé atd. Ale samozřejmě jsou i dysfatici, kteří s motorikou nebo jídlem problémy nemají, ale je to fakt celkem častý 😉

Co se týče těch "alter" terapií, tak to nemám žádnou zkušenost. Tady se nedají sehnat a já celkově spíš věřím v tu každodenní práci doma a ve školce, pravidelné návštěvy logopedie a rehabilitace (chodíme jednou týdně), té alternativě já zrovna moc nefandím, max. jako doplňková činnost, určitě bych se na to neupínala. Ale to je čistě můj postoj, jsou holky, co s tím mají dobré zkušenosti (kyneziologie, právě craniosakrální terapie, EEG biofeedback atd.) 🙂

lenajsek
3. bře 2012

Dobrý večer, taky už x měsíců sem nakukuji a moc děkuji za příspěvky a hlavně rady @sisstin, i její blog, ale i ostatní příspěvky, už je jich tady tolik, že se člověk začíná ztrácet a přišlo mi blbé sem psát, i když mám taky syna, který má zřejmě OVŘ dle klinické logopedky v Brně...
Máme za sebou vyšetření na foniatrii, kde se mi v podstatě skoro vysmáli, proč to, že nemluví, řeším už teď, alternativní komunikaci pomocí obrázků, kterou jsme začali používat díky paní z Rané péče, co k nám jezdí domů (mimochodem, taky moc děkuji za tip na Ranou péči, vůbec jsem netušila, že něco takového existuje).
Sám docent foniatrie si pomalu klepal na čelo, proč používáme ty obrázky, že tak se syn nerozmluví, že dřív nebo později stejně mluvit začne... a když mu budu ty obrázky nahrazovat slovy, tak že pro něj to bude jednodušší donést, než něco říct... no, jsem šla málem do mdlob.
Sluchové vyšetření mu nedělali, prý když si myslím, že slyší, tak že je to zbytečné... tak nevím, jestli je toto normální přístup? Myslela jsem, že vyšetření na foniatrii je jedno ze stěžejních, ale jsu totálně zklamaná a vlastně ani nevím, co se na foniatrii pořádně vyšetřuje...
Chybí nám ještě vyšetření po druhém roce věku na EEG (v 18měs. bylo v pořádku) a celkově na neurologii, v 18.měs měl mírně opožděný psychomotorický vývoj, který si myslím ale, že se dost dohnal, až na tu řeč...
Byli jsme i u klinické logopedky na Logo v Brně, přesně ve dvou letech, ta nám právě napsala OVŘ a dysartrii, syn má skor pořád otevřenou pusu, neumí fouknout do brčka, do píšťalky, neumí si olíznout horní ret, nafouknout tváře, dát pusu s našpulenou pusou, atd...

Chtěla jsem se tedy zeptat, určitě bude potřeba hlavně klinický psycholog, že... v Brně by měly být dvě dobré psycholožky, dr. Jahnová a Makovská? Ale už jsem zapomněla, kde pracují...
Pokud někdo víte, poprosím, můžete sem napsat znovu kontakty? Děkuji moc!!!

Vlastně nevím, na koho se pořádně obrátit, kdo by mi tak nějak uceleně řekl, co dál, jak postupovat... s paní z Rané péče děláme zrakové rozlišování, tvary, grafomotoriku zkoušíme, porozumění řeči... ale co dál?
Samozřejmě to pak trénujeme hlavně sami doma, máme tu obrázkovou komunikaci, zkoušíme i napodobovat činnosti, jemnou motoriku, hrubou venku... (jemná i hrubá motorika je zatím oproti vrstevníkům nic moc... neumí skákat snožmo, často venku padá, do chodů a ze schodů nohy taky nestřídá, neumí stát ani na chvilku na jedné noze...), ale trénujeme samoobsluhu, hlavně vyslíkání a samostatné jezení, to už je lepší...

Někdy sjem z toho už zoufalá, syn má asi 12 slov, ale nikdo nevíme, co to znamená.. někdy je hodně opakuje, někdy zase míň... samozřejmě to jsou slova, která se vůbec nepodobají normální mluvě, a navíc všechna začínají na písmeno B, kromě jednoho, mňam.

Omlouvám se za delší příspěvek, ale už jsem to nevydržela a napsala jsem...

Díky moc všem za toto téma a hlavně @sisstin!

sisstin
autor
3. bře 2012

@lenajsek no té alternativní komunikaci se bohužel doktoři dost často vysmívají, dokonce i psychologové a dokonce paní Kejklíčková (vedoucí klinky Logo, s. r. o.) 🙄 🙄 🙄 🙄 Přesně jak píšeš, tak tvrdí, že když děti budou mít k dispozici obrázky nebo znakovou řeč, tak je nic nebude "nutit" mluvit 😖 To je prostě kravina, pro lidi obecně je vždycky jednodušší něco říct, než to naznačovat, znakovat, přinést obrázek atd. Je to jedna ze základních lidských potřeb, takže děti, které prostě mluvit můžou, tak mluví. A maminky znakujících batolátek to potvrzují, jakmile se dítě naučí některé slovo říct, tak od znaku okamžitě upouštějí a za pár měsíců už si ho ani nepamatují. Takže se nenech odradit blbýma kecama 😉

Jinak to vaše foniatrické vyšetření je teda totál zpackané. To, že si maminka myslí, že dítě slyší vůbec nemusí znamenat, že to tak je 😖 když už nic, tak mu měli udělat aspon vyšetření oto-akustických emisí, později, když je dítě víc spolupracující, tak se toho dá udělat víc 😉

U vás ta řeč může být fakt ovlivněná těmi ochablými orofaciálními svaly, prostě mu mluvit nejde. Jinak dysartrie by prý měla být poznat na EEG 😕 Dr. Makovská myslím pracuje ve fakultce, a na Jahnovou tu někdo dával nedávno kontakt.

Co se týče té motoriky, tak skákat snožmo ani střídat ještě nemusí, ani stát na jedné noze, to všechno až okolo těch 3let, to má ještě čas 😉

Podle mě děláš maximum, co jde...víc zatím dělat asi nejde... 😉 obrázkujte, znakujte, cvičte pusinku, rozvíjejte, chodte na logo, od věci by asi nebyla orofaciální stimulace...no a dál se uvidí....on je ještě malej, a ta šance, že to bude jenom OVR a rozkecá se, je ještě hodně velká 😉

lenajsek
3. bře 2012

@sisstin Díky moc za komentář, taky si myslím, že foniatrie byla úplně o ničem, fakt jsme tam šli podle mě úplně zbytečně, doporučení jsme dostali od obvoďačky, je to AudioFon centr v Brně, máme tam jít někdy koncem března a to si už to vyšetření sluchu vydupu, snad budu úspěšná... byla jsem z toho tak v šoku, že jsem nestihla reagovat... 😝 To fakt aby si člověk hledal sám, co vše musí chtít po doktorech, to by snad měli dělat oni!!!! 🙄 🙄
A za ty obrázky díky za podporu, tenhle Tvůj názor jsem už četla a myslím si to stejné... navíc jsme tím odbourali hodně vztekacích scén, kdy stál u kuchyňské linky, dožadoval se ukazováním a natahováním na něco a řvaním a nevěděla jsem, co chce... navíc mu vždycky řeknu to dané slovo a chci, aby to zopakoval, řekne to svoje "Ba, be, beji" a pod, tak se aspoň takhle snaží...
Už logopedka mi říkala, že si myslí, že to může být těma svalama hodně daný, až teď po druhém roce začíná používat samohlásku I, jinak samohlásku O nebo U ještě neřekl... 😝
Tu disartrii jsem slyšela poprvé až v loni v prosinci, na EEG jsme byli loni v červenci, tak to jsem ještě netušila, že něco takovýho existuje. Hned v pondělí znova zavolám na neurologii znova a objednám nás, tak jim řeknu i o té dysartrii, co mi k tomu řeknou...
Ale tam je to taky něco, mám pocit, že doktorů, kteří se odborně specializují na děti, tak vůbec nevědí, jak se k nim chovat, mám syna, který chvilku neposedí, vše ho v ordinaci zajímá, nechce spolupracovat na povel, hned začne plakat a vztekat se a ty vyšetření jsou pro nás kolikrát za trest... nebo mám pocit, jak kdyby se na mě ti odborníci dívali, jak kdybych spadla z višně, proč to vše řeším tak brzo a co bych po něm chtěla... 😝 😝 😝

Asi bude hodně důležité to vyšetření u psychologa, že.. chtěla jsem s tím ještě počkat třeba do 2,5 let, ale ony tam asi budou taky delší objednací doby, tak ono to tak vyjde. A lepší je asi se objednat k té Makovské?

Taky mi logopedka říkala, hlavně rozvíjet celkově, no dělám, co se dá, moc podporu nemám, tak to tak nějak válčím sama, do toho se syn vzteká, což si myslím že je jednak věkem, jednak tím, že mu asi nerozumím tak, jak by si představoval a je dost svéráz od narození... 😝
Vím, že je na dysfázii ještě brzo, nemá takovou slovní zásobu, aby se to dalo diagnostikovat, že... Uvidím, co se dozvíme někdy u té psycholožky.
Orofaciální stimulaci jsem se dívala na youtube, na nějaké masáže, ale nevím, jestli se tím přímo někdo i zabývá. Asi by to chtělo už začít chodit i pravidelně na logopedii, že... tam docela spolupracoval, až jsem se divila...

sisstin
autor
3. bře 2012

@lenajsek no my byli na foniatrickým vyšetření v Logu v Praze a taky nám to odflákli! 😝 Takže ted na to zatím peču, ale okolo pěti let tu foniatrii ještě plánuju znova 😉 Oni právě nejsou zvyklí, že by někdo řešil nemluvení už před třetím rokem, zatím to furt moc běžný není, tak pak koukaj jak puci a vůbec nevědí, co s těma dětma maj dělat 😝

Jahnová tuším objednala celkem brzo, snad už za týden, to je taky žačka Krejčířový 😉 Makovská je spíš přes autismus, a tam ty čekačky myslím celkem jsou 😉 Ta dysfázie se nediagnostikuje přímo jenom podle řeči, ale hlavně podle toho psychomotorickýho vývoje. Určuje se jen u dětí s vývojem v rámci normy (max. širší normy), takže do těch 3let minimálně jsou s tou expresivní hodně opatrní. Jednak to může být jenom OVR a jednak to dítě může být opožděné celkově a pak tomu odpovídá ta (ne)řeč. My ji neměli od Kr. na tvrdo ani ve 3letech (to měl 10 citoslovcí), to mu dala jenom podezření. Konečnou diagnozu až ve 3,5 (250slov), což mi říkala že by bylo ještě na spodní hranici normy, ale právě vzhledem k tomu, že on s tím "neuměl pracovat", netvořil věty, výslovnost katastrofální atd. Plus horší motorika, tak že už to prostě dysfázie je. A fakt čím je starší, tím je vidět, že pravdu měla, on je zrovna fakt takovej typickej dysfatik. Celkem všechno na něj sedí 😉

My na logo chodíme od 2let, ty první měsíce jen do RP co 14dní a pak nějak od 2,5 k naší logo a tam chodíme od tý doby každý týden. Ona nemá problém vzít třeba ani 15m dítě, ale je soukromá, takže to dělá hodně 😉

lenajsek
3. bře 2012

@sisstin Tak to jsi mě potěšila, zkusím zavolat té Jahnové... až teda budem mít tu neurologii a EEG znova za sebou. A tu foniatrii, řeknu jim, jestli by pro jistotu neudělali vyšetření toho sluchu a třeba mi vyjdou vstříc... a snad na mě nebudou už tak zírat, co že to po nich chci.
Ono to možná ten o pár měsíců opožděnej psychomotorickej vývoj odpovídá i tomu nemluvení, ale to jsou jen spekulace. Jojo, vím, jak to bylo u vás, sledovala jsem to na blogu a tady na diskuzi. To se fakt pozná odborník na slovo vzatý, že od začátku je to tak, jak říká a nestřílí jen tak od boku.
Na logo jsem se chtěla domluvit právě s tou Ranou péči, to je v Brně občanský sdružení Logo, který spolupracuje s klinikou Logo, s.r.o, a tam bychom asi chodili na logopedii, si myslím.

A vám na foniatrii dělali co?

sisstin
autor
3. bře 2012

@lenajsek nám neudělali na foniatrii nic 😝 jezdí tam primářka z Brna, ta je prej dobrá...ale zrovna tam neměli žádný přístroje. Takže se mu podívala do pusy, krku, nosu a uší...pak otevřela knížku, chtěla po něm, aby ukázal náký zvířata, to ukázal...řekl, že had dělá "ssss", kráva "bůůů" a pes "baf baf". Knížku zavřela, řekla, že je šikovnej a tím to zhaslo 😝 takže to se fakt vyplatilo kvůli tomu jet do Prahy 😅

lenajsek
3. bře 2012

Jo, tak to je něco podobnýho... 😝 😝 😝 😀

sisstin
autor
3. bře 2012

@lenajsek ale jinak právě vyšetřujou těma přístrojema různě. Já na to zatim fakt kašlu, jelikož Tygr třeba rozpozná i první hlásku ve slově a tyhle věci, tak si fakt myslím, že sluch má v pořádku a nechám to až na ten pátej rok. To už taky bude zas jinak mluvit a tak, tak to vyšetření zas bude lepší. Plánuju foniatrii v Žitný 😉

lenajsek
3. bře 2012

Jasně, to už bude v pohodě a hlavně jinde...
Myslela jsem taky, že mi na foniatrii ukážou, jak třeba stimulovat ty orofaciální svaly, ale to se ukazuje prý na neurologii, no jsu zvědavá, jestli mi to na neurologii ukážou. 😝

sisstin
autor
3. bře 2012

@lenajsek na tohle by měla bejt dobrá Floriánová z Loga v Brně, nebo Schonová z Motola 😉 já jako doma nějaký návody mám, ale četla jsem, že dělat to jen tak je k ničemu. Že bys přesně měla vědět, jaký svaly má hypotonický nebo naopak hypertonický atd., a tomu se pak přesně přizpůsobit. Což člověk doma sám fakt nezjistí.

lenajsek
3. bře 2012

@sisstin týjo, tak to jsem vůbec netušila... Já ho masírovala podle jedné paní, co chodí sem na diskuzu, už si nepamatuju jméno, ale masírovala takhle svýho klučinu.. je fakt, že jedna ta tvářička už není tak ztuhlá jak byla, druhá byla víc v pohodě... ale asi by to chtělo odborníka...
Zkusím se zeptat v tom Logu, díky moc!

maccizpopovic
4. bře 2012

@lenajsek .... tak ,aby v tom sisstin nebyla sama já jsem pro obrázkovou komunikaci všemi deseti, syn má tedy receptivní dysfázii a já jen zpětně lituji,že jsme nezačali dříve. Názor ,že obrázky nebo znakování děti zrazují od mluvení, považuji za zcestný - všechny kapacity opačného názoru mi jistě prominou,ale moje zkušenost je přesně opačná. Když jsme zavedli obrázky situace se začala rychle zlepšovat, především pochopil smysl komunikace a přestal se rozčilovat, když si nemohl vzpomenou nebo já prostě nevěděla - ukázal obrázek.

Foniatrické vyšetření považuji také za slušně řečeno odbyté - Mates šel v necelých 3 letech a provedli mu i vyšetření pomocí přístojů - říká se tomu audiometrie , pokud se nemýlím. Byli jsme v Praze v Žitné.

Co se týká orofaciální oblasti - s masážemi nemám zkušenost, my jsme cvičili podle Šimonových listů a doporučená cvičení .... to už byl Mates starší,ale moc to pomohlo, hlavně s výslovností. Na neurologii nám neukázali nic, ale zase jsem se tam výjmečně zasmála, protože jak Mates nerozumí, tak mu pan doktor vše co po něm chtěl musel nejdříve sám ukázat - to si neumíte představit co to bylo za čurinu, když pan dr. v letech skákal po jedné noze, plazil jazyk a sahal si střídavě levou /pravou na nos.

hrusti
4. bře 2012

@sisstin To jsem nevěděla, že se to dost často spolu pojí 😉 Kr. říkala, že to odpovídá tomu našemu komplikovaném porodu. Podle Kr. není logopedická péče ted nutná, chce to čas a snad by se měla zlepšovat a ta jeho hrozná výslovnost. Nicméně s logopekou jsem v kontaktu, mám ji poslat zprávu od Kr. a na základě toho se domluvíme co a jak.
Akorát já ted řeším školku a fakt nevím, co s tím Syn ted chodí do soukromého rodinného centra na dvě dopolka v týdnu. Myslela jsem, že by mohl od září jít do klasické školky (i když otázka je, jestli ho vezmou, když jsem na RD), ale Kr. nám doporučila klasickou školku až tak od 4 let. Podle ní by tam mohl mít problém s učitelkami kvůli té jeho hyperaktivitě. Jenže 4 mu budou příští rok na jaře a pokud bych ted přihlášku nedala a dala ji až příští rok, tak by nastupoval až ve 4,5 letech a to se mi zdá fakt pozdě :-/
Fakt nevím, co mám dělat. Vyhlídli jsme si tady u nás jednu školku, která by údajně měla dbát na indiv. příštup ke každému dítěti, i když tedy nevím, jak to dělají s 28 dětmi ve třídě 😝 přemýšlím, jestli tam nezavolat a zeptat se, jakou má šanci na přijetí a pokud by ho přijali, jestli by mohl nastoupit třeba až v lednu nebo tak něco. Ti ze mně budou asi na větvi 😝

Ještě mám prosbičku, neznáš nějakou hezkou pomůcku, na které bysme mohli trénovat holé věty. Pro začátek by mi stačili nějaké obrázky třeba s denníma činnostma. H. má prý hezkou slovní zásobu, už občas i něco spojuje a máme začít pracovat na spojování podst. jména a slovesa v holou větu.

hrusti
4. bře 2012

@sisstin
@lenajsek My jsme byli na vyšetření na foniatrii v Motole v cca 2,5 letech a H. tam dělali nějaké audio vyšetření. Musel v klidu sedět,dali mu střídavě do jednoho a pak do druhého ucha takové sluchátko a to kreslilo výstupní graf. Doktor ho pak klasicky prohlédl (pusa, uši, nos) a pak ještě dělal zkoušku jednoduchých příkazů, kdy cca ze 7 m se ho ptal, at ukáže, kde má hlavu, koleno atd.

paolin
4. bře 2012

@lenajsek na foniatrii se objednejte do dětské k MUDr Lavičkovi. Ten že je v Brně nejlepší. Doporučila nám ho přednostka dětské neurologie.

epin
4. bře 2012

ponukam na predaj Fosfoser memory, na podporu reci u deti, nevyuzili sme vsetko,
viac
https://www.modrykonik.sk/bazar/detska-vyziva-p......

sisstin
autor
4. bře 2012

@hrusti pokud nespěcháš do práce, což asi ne, když máš malý mímo..tak bych tu školku jako nehrotila...ono to není životně důležité, že dítě od 3let musí nutně do školky... 😉 popř. to chce hledat školku, kde je mín dětí a jsou tam tolerantnější k tomu, že třeba nebude úplně poslouchat, nebo tam bude lítat, bude ze začátku trošku hůř mluvit atd. 😉

k těm větám, já bych koupila proužek na sucháč...pak si vystříhala nějaké obrázky, taky tam lípla sucháč...a na ten proužek může dávat tři obrázky a tím vytvoří krátkou větu 😉

maccizpopovic
4. bře 2012

@sisstin zdravím, tak jsme byli s Matějem v novém SPC (kvůli integraci do školy) a já byla docela zvědavá jak na něj budou reagovat, když ho nikdy před tím neviděly. Moc ho chválily - měli trochu problém mu rozumět,ale zvládly to dobře. Divily se ,že "čte" jednoduchá 3-4 písmenná slova už zvládne, počítá, zvládá tvary,zvířata ap. Rozeznaly i špatný fonematický sluch a plně chápaly receptivní VD ( což není zas tak běžné).
Ale opět jsem neunikla úžasu, když mu diagnostikovali Aspergerův syndrom .... já to vážně nechápu, proč je nyní autismus tak populární a proč všichni chtějí dávat dgn. My přece již dgn. máme, tak proč nutně mají v každé poradně pocit, že ho musí vyšperkovat ještě něčím novým.
No to bylo jen tak pro pobavení , když jste tu probíraly odborníky.

sisstin
autor
4. bře 2012

@maccizpopovic dysfázie a AS..nevylučuje se to? 😕 😕 😕 😕 On má vysoký IQ, tak možná proto je zas napadl As..ach jo 😅 😅 😅 😅

lenajsek
4. bře 2012

@maccizpopovic Moc děkuji za reakci, mám taky pocit, že ty obrázky jsou začátek komunikace, u nás znakování bylo o ničem, od začátku mu obrázky nedělaly problém a to ani nakreslené a nevybarvené, takže tohle je u nás fakt v pohodě, navíc máme ty obrázky na suchých zipech a máme i slovesa, takže zkoušíme vytvářet nějaké jak kdyby věty, říkat si, co budeme dělat, co jsme dělali... atd... jeho to i baví a mě taky, tak to určitě má nějaký smysl, než jen to, že by se vztekal a dožadoval se něčeho a já nevěděla čeho... spíš mě to docela překvapilo, myslela jsem si, že alternativní komunikace je dnes už celkem běžná, ale asi mám zkreslený pohled na věc z různých diskuzí...
Děkuji moc za tip na Šimonovy listy, dívala jsem se teď na net, že to jsou jednak úkoly na celkový rozvoj, pak grafomotorika a logopedie? A v kolikati jste asi tak začínali?
Na té neurologii to musela být sranda... 😀
Vidím, že máte toho už taky hodně za sebou, ohledně různých vyšetření, diagnóz a pod, že...

@sisstin Teri, chtěla jsem se zeptat, jaké jsou ty materiály na tu orofaciální stimulaci, jestli si nepamatuješ, co máš doma...?

@hrusti My máme doma to stejné, co píše Terka, zalaminovaný pruh papíru, na tom suchý zip a na kartičkách druhou stranu suchého zipu a skládají se obrázky vedle sebe a dají se tak tvořit věty...
A děkuji za popis toho, co bylo na foniatrii za vyšetření, díky!

@paolin, děkuji!

A ještě jsem se chtěla zeptat Vás zkušených, jestli někdo nemáte hru Den a noc, od Smartu? Líbí se mi na tom, že se tam staví ty kostky podle předlohy, je to i ve stínovém zobrazení... pro nás by Schody nebo Hrad byl asi ještě náročný, ale o tomhle uvažuji...
Teď jsme dostali Zajíce v pytli a Loto dům a to malýho moc baví...

Pěknou neděli všem!

sisstin
autor
4. bře 2012

@lenajsek já mám obrázek obličej a u toho jsou ty směry, jak bys měla masírovat..je tam i štětečkování, ted nevím, kde to mám 😝

Den a noc je super, to ho bude určitě bavit...si to ze začátku může stavět, jak chce 😉

alecramka
4. bře 2012

@lenajsek tak nějak přesně to měl můj malý,vy jste díky tomu,že jste v Brně o veliký krok dál.
Dlouho nám nikdo nechtěl dát diagnozu,pořád nás směrovali spíš na autismus,který se nakonec vyloučil a vyšla z toho VD.Malý si taky neuměl olíznout ret atp. Začal se trošku logopedicky snažit až kolem 4 roku. Určitě to všechno mohlo jít dřív,kdyby byla diagnoza a nějaká pomoc,nebo rada.... 😠 😖

sisstin
autor
4. bře 2012

@alecramka tím víc, že jste měli podezření na auti, bych tipovala, že ta dysfázie teda bude spíš smíšená, i ten věk, kdy začal mluvit, by tomu odpovídal 😉

sisstin
autor
4. bře 2012

@alecramka zkoušela jsi doma to porozumění? 😉 Na obrázcích? 😉

maccizpopovic
4. bře 2012

@sisstin No nevímjestli se to vylučuje, ale AS většinou (pokud si dobře pamatuji) nemají problémy s řečí.

No každopádně to vypadalo jako hurá to by mohl být nediagnostikovaný autista ,ale sakra on má oční kontakt a hurá navíc je chytrý a má výrazný vyhraněný zájem o matematiku a počítače ... no sláva tak to je Asperger

Já to nechci nijak dramatizovat, naštěstí už toho mám tolik za sebou,že mě podobné scénky nevyvedou z míry .... chápu chtějí pomoct, byly moc milé - navíc vůbec o nic nejde, nebude žádný papír a ani z toho nevyplývá nic podstatného ,ale zase na druhou stranu nás mají podporovat v průběhu celé školní docházky, tak jen doufám,že si toho Aspergera nikde neuloží a nebudou nás tlačit tímto směrem

Já osobně mám jasno , dr. Krejčířová má jasno, neurolog+foniatr i logoped mají jasno tak proč to ještě má někdo potřebu pitvat.

sisstin
autor
4. bře 2012

@maccizpopovic no malá část aspíků může mít problém s řečí, ale právě ne ve smyslu dysfázie. Ta se prostě s AS vylučuje (z diagnostickýho hlediska), prostě to nemůže být dohromady 😉 ale to bude přesně tak, jak píšeš, on je chytrý, má oční kontakt atd., tak šup a hned tam je AS 😉 Tygr třeba už taky rozlišuje hlásku na začátku slova, taky "přečte" kratší slovíčka atd. A jako určitě si nemyslim, že by byl AS...prostě některý děti ta písmena a čísla zajímají, ale nemusí to hned značit aspíka... to říkala i Krejčířová, že to AS ted šoupnou každýmu, u koho se jim nezdá chování nebo je prostě trošku jiný.

jinak my z SPC, co dojíždí do školky, vyfásli smíšenou, ač učitelky, logopedka i Krejčířová to zavrhly, že to je nesmysl..ale oni u něj testovali porozumění přes verbální odpovědi 😝 takže když neodpověděl, tak prostě nerozuměl, a tím to pro něj haslo. Taky to jako pro nás nemá nic, nikdo se tím neřídí, je to papír jen pro inspekci, že prostě školka má SPC..nikomu jsem to nedávala ani to nikde neuváděla, ale tak...chápeš no 😉 😅

maccizpopovic
4. bře 2012

@lenajsek no tak to jste v obrázkové komunikaci na úrovni, my jsme začali dot pozdě (4,5 roku) do té doby jsme nevěděli na čem jsme, kam jít ,co dělat ....... to je obrovské plus internetu , teď už člověk najde, když hledá. Před 4mi lety nebylo nic, i teď je málo informací,ale díky takovýmto diskuzím a osobním blogům už je to přece jenom lepší.
No ten zkreslený pohled na věc mám také, protože se "pohybuji" většinou mezi lidmi, kteří mají informace a pak narazím na ty co je nemají a jen koukám. Bohužel narážím nejenom mezi laiky,ale i mezi odborníky a ačkoliv už jsem zkušená, stále znovu jsem šokovaná a mnohdy také nejsem schopná adekvátně reagovat ... ale už se lepším 🙂
Z toho SPC jsme odcházeli a paní mi při rozloučení řekla: teda klobouk dolů, vy o té dgn. a nápravách víte opravdu hodně.

Co se týká Šimonových pracovních listů - na procvičení obratnosti mluvidel a nácvik dýchání jsou listy č10 - ty zvládl i mladší syn ve 2,5 letech. Logopedii nepoužíváme, ale hodně jsme využili č.4 - rozvoj řeči a myšlení (tam jsme začínali ve 4 letech,ale stále se k nim vracím - já to kopíruji,tak originál zůstává čistý) a nyní pracujeme s č.15 - rozvoj sluchového vnímání.
Grafomotoriku, logiku ap. tam mi ta cena za listy přijde příliš vysoká, podobně kvalitní materiály se dají sehnat i levněji. Výjmečné mi připadají pouze ty zaměřené na řeč, podobných je na trhu opravdu málo.
Chci jen upozornit, že Mates á těžkou poruchu porozumnění a tak si myslím,že děti pouze nemluvící mohou začít pracovat s podobnými materiály již dříve, tedy třeba konkrétně né s tou 15 - tam se rozlišují první a poslední písmena, počty slabik ap. ..... ale třeba Sisstin psala ,že první písmena už Tygr zvládá - Mates to zvládl až teď, v 7mi letech.

Noc a den nemáme, máme Hrad - ten 3,5leťák nezvládne ... Mates ne 3 letech levou zadní, jako vždy 😒
Zajíc v pytli je hit a ta hra nám moc pomohla, na té se Mates učil první slova, trénovat hmat ... moc dobrá.
Teď uvažuji nad Hádankami dráčka Fráčka.