Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

maccizpopovic
7. bře 2012

@inkamalinka no podle toho jak situaci popisujete, to silně připomíná receptivní vývojovou dysfázii.
Z toho porozumnění můžete zkusit malý test sama ani sestru nemusíte zatěžovat. Sisstin už to tu několikrát podrobně popisovala.
Položíte několik reálných předmětů na stůl (hrnek, nůžky, jablko..atd) a zeptáte se chlapce : z čeho se pije, čím se stříhá, co se jí (předměty neodebírejte,ať jsou na stole stále všechny). Komunikovat můžete obrázkovou metodou nebo znakováním, ale nejprve musíte chlapce naučit co to komunikace je.
Každopádně to chce lepšího klinického psychologa i logopeda. Sestry je mi líto,ale musí se do toho opřít .... jak to chápu byla by jste jí ochotná pomoct (předpokládám,že manžel jí nepomůže) spolu to můžete zvládnout. Nechte jí odpočinout, vyčistit si na chvíli hlavu to potřebuje .... znám z vlastní zkušennosti. Teď je toho na ní moc.
Koukněte na naše stránky ( mám syna s receptivní vývojovou dysfázií) jsou tam filmové ukázky, tak můžete porovnat.
www.maccizpopovic.estranky.cz
Je tam i kontakt, klidně pište na mail.
Matyášovi je momentálně 7,5 roku, tak jsou tam i některé věci vidět vývojově.
Přístup lékařů je katastrofální, ve školce to samé .... i když pokud je to běžná školka s 28-30 dětmi ve třídě na jednu učitelku , to je těžké kritizovat tam není mnoho prostoru na "jiné" dítě.

maccizpopovic
7. bře 2012

@filmuska_01 my jsme foukali do kapek rozředěného inkoustu dělá to pěkné obrazce. Nebo do kapek tuže, to pak mohou větší děti dotvořit temperami - ta tuž je náročnější na dech.

inkamalinka
7. bře 2012

@maccizpopovic Veľké ĎAKUJEM vám aj ostatným mamičkám za pekne slova a ochotu ! Keby sestra nebola antitalent na PC a Net, ako by jej to všetko čítanie pomohlo a nadvihlo už veľmi sklesnutý postoj ku životu. Už zajtra zavolám aby ten test vyskúšala ! A určite vyprosím aby nabrala sil a išla aspoň ešte za jedným psychológom ( pripadá mi to že ich vyšetrenie bolo dosť povrchove) aj keď ma teraz ťažké obdobie. Stále budem stať pri nej..

lenajsek
7. bře 2012

@maccizpopovic Díky za odkaz na stránky, budu čerpat inspiraci... 😉

lenajsek
7. bře 2012

@filmuska_01 Díky za nápady, my teprv s foukáním začínáme, ani nenašpulí pusu, když foukne, má rty u sebe a jak kdyby jen tak trošku fukne, to musíme začít trénovat víc, stejně jako asi správné dýchání, ale moc nevím, jak na to...
A my to taky tak máme s tím skokovým vývoje, dlouho nic a pak najednou jednoho dne začne dělat něco, co předtím odmítal, nebo se u toho vztekal, že to nejde, nebo mu to fakt nešlo... jojo...

filmuska_01
8. bře 2012

@lenajsek lenka u nas dcerku bavia aj tie pistalky, co su na narodky tie vystrelovacie, vytiahnem ich. Je to fakt zvlastne kolko veci suvisi s tou recou.
moja fuka zas nahor, tu hornu peru nepohne moc a dolnu naspuli a potom ide vzduch smerom nahor skor.
este nam logopedicka kazala pri tom fuakni tu gulicku z papaiera ju nechat robit samu,nech pokrci papier kvoli motorike prave.
@maccizpopovic
dakujem za link na stranu aj na tip na krasne tvorenie,
aj ked neviem ci naberiem odvahu na tus, aj tak je furt ako prasiatku,skor asi len ofarbim vodu potravinarskym farbivom,lebo strasne rada ochutnava,aj ked teraz trochu menej.

sissmiss
8. bře 2012

@inkamalinka je uplne super ze chces sestre pomoct. Zo svojho pohladu ti mozem poradit, co by mne pomohlo ked som si nevedela s malym rady a kazdy, dokonca aj kamaratky mali reci ze to je preto ze sa mu nevenujem a mam mu citat a ci sa s nim nerozpravam...no hroza. Pomohlo by mi v tom obdobi ked by mi niekto rozumel a bral to trosku s nadhladom, nie ako koniec sveta a lepsie to uz nebude. A isto trosku oddych, cas...lebo niekedy ak su tie matky izolovane s detmi a prave su v obdobi takeho zufalstva ze nevedia co sa vlastne deje, maju zlu situaciu s partnerom, tak sa to len cele zhorsuje a neprospieva to ani malemu. Takze ten test s tymi predmetmi mozes spravit s malym ty sama...ak je to v tvojich moznostiach tak by sestre isto pomohlo keby si maleho obcas zobrala k vam a ona si mohla oddychnut. Ty tym este nie si tak zatazena, ak maly dokaze byt par hodin bez nej, tak tebe by to nemalo az tak pritazit ale jej by to mohlo pomoct. A ten pozitivny pohlad je dolezity. Aby si uvedomila ze kazde dietatko je ine ako tie ostatne. Ale tym ze je v tom ponorena ako si pisala ze sa vlastne par krat uz zrutila, ze neovladatelne krici a pod., asi je na konci so silami a potrebuje pomoc aj ona. Mozno to vysetrenie u dr Janosikovej v Trnave by si jej mohla navrhnut a pomoct zrealizovat. Odkial ste? Mozeme spojit sily, obcas pomoct, povarovat, pohrat sa, citat...a tak.

sisstin
autor
9. bře 2012

Bré ráno,

my máme půjčené za školky na jarnáky tohle. Je to 10desek s různými náměty, které se dají do stojanu s kolíčky, a cvičí se porozumění řeči. Třeba řeknete "vem žlutý kolíček a dej ho pod židli, na které sedí chlapeček"

sissmiss
9. bře 2012

ahojte. my sme teraz skusali ci dokaze maly pochopi a hrat "hru" na opacne vyznamy, ci vie povedat opaky slov, pekny...skaredy, hore, dole a celkom dobre mu to slo...ak nevedel nejake slovicko, ze ho nepoznal, ze ho nemal v slovnej zasobe tak opisal, ale vacsinu vedel a dnes rano sme sa zahrali hru, kupim si....opicu, kupim si opicu, strom, kupim si opicu strom banan....a pamatal si cca 12 veci akurat ze potom ho to uz prestalo bavit a uz nechcel opakovat ani jednu, ale som nadsena, lebo som necakala ze si tolko zapamata 😀
sisstin, aky je rozdiel medzi dysfaziou a oneskorenym vyvinom? A co sa tyka pristupu k dietatu, je tam rozdiel? Pod pristupom myslim co ucit a ako, ako komunikovat...na co sa zamerat.

sisstin
autor
9. bře 2012

@sissmiss tak dítě s dysfázií bude mít ten vývoj v normě (max. širší normě), teda u té "jenom" expresivní...zaostávat mu bude čistě ta řeč, a může mít třeba horší motoriku...ale bude to takové nerovnoměrné....dítě s opožděným vývojem bude ve všem tak nějak opožděné stejně, ta řeč bude na stejné úrovni +- jako ty ostatní složky 😉

u toho opožděného vývoje jako s dítětem můžeš pracovat, ale prostě to by se mělo spravit samo (pokud to není teda už mentální retardace), u dysfázie je potřeba hlavně ta logopedická intervence, rehabilitace motoriky a prostě procvičování těch složek, ve kterých má dítě nějaký deficit díky té dysfázii...

sisstin
autor
9. bře 2012

@sissmiss nebo ty jsi myslela opoždění vývoj řeči a dysfázie? Nebo celkově opožděný vývoj a dysfázie 😉

sisstin
autor
9. bře 2012

u toho OVR, pokud je nějaký závažnější, tak tam to chce určitě pravidelnou logo péči...tam ten vývoj bude taky v pohodě, ale ta řeč bude oproti němu výrazněji pozadu...akorát OVR nenarušuje ty ostatní složky vývoje většinou, dysfázka jo....u OVr je ten řečový vývoj pouze zpožděný, ne celkově narušený jako u dysfázky 😉

sissmiss
9. bře 2012

@sisstin dakujem. Co mame spravu od psychologa ked mal asi 4rokly tak ho vtedy ohodnotili na 3 alebo 5, ako co...hlavne city a veci okolo toho, uz neviem presne co, ale tam reagoval ako starsie deti, a vsetko co sa tykalo slov bolo okolo 2rokov vtedy...celkovo to zhrnuli ze je asi ako 3rocny,,,v priemere. (Odporucili klinickeho logopeda a oni nemali ziadne volne misto..) Ale po pol roku ked sme prisli zase tak boli z neho milo prekvapeni, ze krasne porkocil, ze okrem reci vsetko dobehol a aj ta rec sa predsa len kusok zlepsila. Posledne dni si vsimam ze zabera opravovanie padov...uz povie chcem zajacA, nie chcem zajac. Takze si zacina vsimat rozdiel o com hovori. Celkom je "sranda" ze nepouzival doteraz "sa" a "si", "som" aj preto som hovorila s tymi co mali pomoct s diagnozou o dysfazii...ale naozaj to tu niekto nepocul...od logo, cez psych az po neurologicku...nikto. Nemal rytmus, ale kupili sme bubon a pomaly je to lepsie, musim viac pustat cd s detskou hudbou, toto zanedbavam. A s tym "sa" zacal uz robit vety. Ja som, ako sa...Dnes som si vsimla, ze ak mi chce nieco povdat, nutne tam musi dat slovko "ty". Nepovie "das mi rozpravku" ale "ty dal rozpravku" este stale prenho slovesa existuju hlavne v neurcitku, minulom case a obcas v tretom pade...das, mas, mozes...aj ked sa pyta ci on nieco moze. Tak akoby tomu slovku "ty" daval tu moc, ze to je dolezite, nie to sloveso...neviem ci to pisem zrozumitelne. Dnes mu idem nachystat to fukanie s farbami, aby mal nieco nove.

sissmiss
9. bře 2012

@sisstin yy, myslela som ovr a dysfaziu. Tak nic, s tymto ja nepohnem, musime ist zase k niekomu este pre lepsiu diagnozu. V tej speci skolke logop.maju (aj viem ktore dni podla toho ako sa viac snazi rozpravat 🙂) Lebo toto neviem posudit...motorika je uz ok, aj ked bola poslabsia, sikovny je, ma fantaziu, vymysla si pribehy, riesenia problemov, casto ho napadnu veci v suvislostiach ze ma az prekvapi. Ale som predsa len inak nastavena, nemam k disp.porovnanie so zdravymi detmi tak neviem co je este v norme a co uz je mimo...beriem len jeho do uvahy...

sisstin
autor
9. bře 2012

@sissmiss no dle toho, co píšeš, tak to na dysfázii fakt vypadá... u OVR v tomhle věku by už nebyl moc problém s gramatikou a tak...takový to "si, se", předložky, rody, pády atd. To je fakt dysfázie 😉

sisstin
autor
9. bře 2012

@sissmiss jinak Tygr doted neumí používat "já", nejdřív říkal "Péta +osoba v prvním čase", ted řekne jenom třeba "umím, dělám", ale prostě "já" nepoužívá, nepoužívá druhou osobu...když něco říká mně, tak to je prostě "maminka + sloveso ve třetí osobě", nechápe užití "já, my, ty, vy"..

sisstin
autor
9. bře 2012

@sissmiss když se ho na něco ptám, tak on neřekne třeba "já taky", ale řekne "Péta taky"...zájmena jsou u něj celkově katastrofa 😝

sissmiss
9. bře 2012

@sisstin vdaka. To je super ked niekto vie a pomoze. Toto som ocakavala od odbornikov, doslova som si myslela ked som si uz ja nevedela dat rady ze ved ho prinesiem na logo a oni to nejako spravia...Ale to asi uz z unavy. A logo s nim bola 10 minut a mne 40 minut vysvtlovala co mam cvicit a co mam robit. Takze som pochopila rychlo ze oni ma maximalne mozu usmernit ale ze gro bude na nas... Ale je predsa len rozdiel ked odbornicka vie aka je diagnoza ako ked si mysli ze je postihnuty ako mi povedala pri prvom kontakte s nim... Tesim sa...trosku paradoxne mozno, ale stale sa dozvedam viac a to pomaha

sissmiss
9. bře 2012

@sisstin u nas sa chape slovko "ty" a "ja", ale "my" a "vy" mu je strasne smiesne...nejde mu to ani z pusy. Ale volal sam seba ze ja Simon, nie ja som Simon...a daval doraz na ja aj na meno...akoby to stacilo, ze da doraz a kazdy chape... A pytal sa deti "ako volas", nie ako SA volas. ale nejako sme to drilovali a uz to ide

filmuska_01
9. bře 2012

@sisstin ahoj,
chcem sa spytat ohladne pomocok, viem ze mate skusesnost s miniluk aj s logico, vies to nejak porovnat? pozerala som aj do blogu,ale neviem co je pre nas vhodnejsie.
motoricky je na tom dcerka celkom dobre,aj skusenost s niecim podobnym nema,ma 2.5. zaujma ma najma narocnost motoricku i uloh a a celkovo vyuzitelnost.
oboje kupovat nechcem, mame doma kopy roznych inych pomocok a tak chcem vybrat.
mam aj starsiu dcerku 5r., tak ohladom toho sa mi pozdavalo skor logico primo,.ze by aj ona to vyuzila trosku.ale zas mini luk mi pride jednoduchsi,je to tak?

sisstin
autor
9. bře 2012

@filmuska_01 tak za mě je MiniLuk o dost těžší, jednak dítě musí umět čísla, respektive poznat stejná a jednak tam jsou už takové náročné úlohy co se týče zrakovýho rozlišování, počítání atd. To Logico primo je takový víc "všeobecný", tam jsou i dějové posloupnosti, souvislosti atd., není to čistě jenom o tom něco někam přiřadit, najít, spočítat atd.

Miniluk je až od 4let, pokud teda neseženeš ten BambinoLuk 😉 , Primo je od 3 let....pro 2,5letou Primo zatím není, pokud není nějak extra napřed, tak to prostě nedá 😉

sisstin
autor
9. bře 2012

@sissmiss no Tygr se zatím ani moc neptá, jen "co to je, kde to je, kdo to je a oblíbená otázka kolik je hodin", jinak tvořit otázky neumí vůbec 😉

sissmiss
9. bře 2012

@sisstin no, napodobne...otazky ziadne donedavna neboli, zacal az asi ked mal 5 a nieco...konecne sa zacal pytat.

filmuska_01
9. bře 2012

@sisstin diky ato bambino luk sa oplati,da sa zohnat?mas aj to niekde nafotene?
z prima aspon ten cimo v skolke? ci aj to narocne alebo kvoli tym cudlikom?

sisstin
autor
9. bře 2012

@filmuska_01 Bambino má @smardik, dá se sehnat na slovenském MMB nebo pak na amazon.com 😉 u těch 2,5letých je problém, že prostě nepochopí dohromady přiřazování čudlíků + ten úkol...a podle mě nepochopí ani valnou část těch úkolů, prostě na to mentálně nemají 😉

@sissmiss tak dysfatici se začínají ptát "proč" a další otázky až tak okolo 5let, tj. opoždění v tom užití řeči cca o 2roky při takové lehčí/středně těžké dysfázii...fakt si myslím, že u vás o OVR fakt nejde 😉

lenajsek
9. bře 2012

Ahoj, pěkný pátek všem...
@sisstin, jak jsi zmínila @smardik, jak se vůbec mají? Jsem je sledovala tady na diskuzi... stejně jako @ygreen, nevíš o nich něco?

@filmuska_01 Taky už zkouším s Lukinem mačkat papír a dělat z něj kuličky, ale zatím ho to moc neba, radši ho roztrhá... 😝 😀

A ještě jsem se chtěla zeptat, třeba mi někdo poradí... mně končí rodičák tříletý 30/11, počítám s tím, že malého teď do školky nedám, nevím, co by si tam počnul, když nemluví, podle mě na to není ani sociálně připravený, je skoro pořád jen se mnou nebo s MM vyjímečně o samotě, nikdo ho moc nechce hlídat... 😝 Sice chodíme do dětských kolektivů, ale tam je vždy se mnou, nějak si fakt zatím neumím představit, že by šel od prosince do školky. Snad se trošku ta řeč rozjede, alespoň časem a zkusila bych to příští rok.
Ale k mému dotazu, dá se domluvit na prodloužení rodičáku na 4 roky? Asi by to nově od letošního ledna šlo, že... ale na ten 4. rok bych měla ty nižší dávky.
Nebo kdybychom dostali diagnózu na nějakou poruchu řeči a komunikace, tak by mi na sociálce rodičák prodloužili na základě té diagnózy, a peníze by mi mohli nechat stejné...?
A nebo teda varianta, která snad do listopadu vyjde, že bych podruhé otěhotněla a šla na PN a pak na MD...

Nemáte někdo zkušenosti? Díky moc!

sisstin
autor
9. bře 2012

@lenajsek prodloužení rodičáku z nepříznivého zdravotního stavu dítěte už od Novýho roku neexistuje. Je jen Příspěvek na péči, a to jako když mu nejsou ani tři nemáte celkem žádnou šanci, musel by být ležák 😉 Na opožděný vývoj řeči nebo i na expresivní dysfázii je ta šance téměř nulová získat aspon I. stupeň. Záleží teda hrozně na posudkářích, ale znám lidi, co mají děti s třeba 20diagnozama nebo nízkofunkčního autistu a maj I. stupen (3 tis. Kč). Po té reformě jsou lidi s postiženýma dětma na hranici chudoby, ne-li v chudobě 😉 Já jsem doma zadarmo už 1,5roku a ještě hodně dlouho budu 😝

filmuska_01
9. bře 2012

@lenajsek aj moja radsej trha 😝 ono je to dost narocne urobit gulicku...ale aj trhanie je dobre na motoriku 🙂 aj to fukanie je vselijake,zato rada robi ten oriesok OOO pred zrkadlom. to ju fakt bavi.je to herecka.
@sisstin diky, skusim pokukat.

maccizpopovic
9. bře 2012

@filmuska_01 my máme doma logico .... primo i piccolo .... na manipulaci to není těžké, zvládnul to i 2,5 syn. Úlohy u prima mi přijdou OK, přiřazování, co chybí, tvary - zrakové rozlišení, jednoduché počty atd. Já byla nadšená tak jsem koupila i to piccolo a to byl z mého pohledu krok stranou. Nevím kdo to vymýšlel a jak, ale musím napsat, že je to celkem k ničemu. Pokud nechcete trénovat to zrakové rozlišení, tak já bych to nedoporučila.
Úlohy jsou zpracované tak, že dítě si vybere v levém sloupci obrázek ze skupiny ,ale prakticky neví proč to udělalo. O samostatné práci nemůže být řeč, musím u toho s Matesem pořád sedět a ptát se proč jsi vybral ten obrázek ze skupiny. Některé úlohy z prvouky jsou těžké i pro mne - přiřazování plodů a listů ke stromům ap.

filmuska_01
9. bře 2012

@maccizpopovic dikymoc a ktore ulohy z primoLogico odporucas pre tych najmensich?