Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
14. kvě 2012

@lexxie_holandsko no dysfatici většinou chodí do tříd pro děti s poruchami učení, nebo jak píšeš mají asistenta, ti se slabší dysfázií jako má syn zvládají třeba normoš bez asistenta v běžné třídě, jen mají individuál na češtinu a jazyky, ale to jako ted těžko říct, jak to bude 😉 logo základku mám až jako poslední možnost, to by jsme 1,5hodiny dojížděli...

jinak ten váš problém, to moc jako není logopedický problém jako takový....spíš přijít na to, proč nevnímá, jestli třeba fakt hůř slyší v hluku nebo je prostě zamyšlenej, někdo takovej je a prostě se mu vše musí říct přímo 😉

lexxie_holandsko
14. kvě 2012

@sisstin no ja taky nevim, nechce se mi ho honit po ruznych testech. Jestli z toho logo testu vyjde dobre, tak to asi nechame byt. On si pamatuje veci i treba rok az dva zpatky..no ucitelka z toho dela trochu problem, ale co s tim mame delat nam neporadila..V nejhorsim pujde do jine skoly s malou tridou, ale tomu bych se rada vyhnula, jelikoz si uz zvyknul a ma tam kamarady..

Tak to je fajn, ze to syn takhle zvladne, asi je dobre, ze jste to taky podchytili vcas.

sisstin
autor
14. kvě 2012

@lexxie_holandsko no pozor, sluchová pamět je něco jinýho než dlouhodobá pamět 😉 sluchová pamět je třeba to, že ti zopakuje několik slov za sebou a tak...s tím, jakou má pamět celkově to nemá nic společnýho....ale myslim si, že u vás to nic závažnýho fakt jako nebude 😉

lexxie_holandsko
14. kvě 2012

@sisstin no on mel problem v jazykovych testech treba s porozumenim textu..ale asi to je tim, ze se mu to reklo jednou. Museli zaskrtnout obrazek a k tomu uc. rikala par vet textu..kdyz to potom trenoval, tak mu to uz slo. Do skoly poslu manzu, ten se s ucitelkou lip domluvi, ja potom nikdy nevim, co ji mam rict a jeste k tomu s ni diskutovat v holandstine 😀

sisstin
autor
14. kvě 2012

@lexxie_holandsko nj, holandština..chro chro chro 😅 😅 😅 jinak s porozuměním čteného má ted prej problém strašně moc dětí 😕 to jako je fakt otázka tréningu 😉

lexxie_holandsko
14. kvě 2012

@sisstin no tak nejak, ja chrochtam s ceskym prizvukem 😉 Nee on jeste necte, je mu 5, ona to rekne a on to musi zaskrtnout, ale asi to s tim souvisi..

lexxie_holandsko
14. kvě 2012

Jinak koukam, ze tady mame dobry dialog, kde jsou ostatni 🙂

lenajsek
14. kvě 2012

Já jsu tady, ale ani nestíhám dočítat, jak kecáte... 😉

@sisstin jinak Teri, my budem chodit na logopedii jednou za měsíc, myslíš, že je to dostačující? Plus teda jednou za 14 dní RP. Asi by to chtělo taky časem nějak častěji logopedii, že? Ale spíš se asi pak domluvím s logopedkou, i pak podle toho, co řekne psycholožka...

sisstin
autor
15. kvě 2012

@lexxie_holandsko ty jo, ale to je docela dobrej tip na cvičení, díky 🙂

@lenajsek jj, určitě pak podle diagnozy 😉

sicinka
15. kvě 2012

@sisstin když čtu ty tvoje tabulky (zvlášť tu první) tak by to chtělo ještě nějakou ve které je ta širší norma 🙂 takhle znám ve svém okolí asi 2 děti které by prolezly ve dvou letech. Jinak na to že ve dvou by jsme splnili tak těch 50 slov a spojení 2 slov ve větu. Tak teď myslím že je na tom Dáda podstatně lépe, akorát tedy 900 slov vůbec netuším, nevím jak bych to počítala a myslím že ne 🙂 Ale umí se zeptat až na proč, používá moje i já, používá časy a sklonuje. Odpovídá na dotazy. Přběh snad jo. Všechno platí v případě že se mu chce 🙂. Výslovnost je pořád příšerná i u slov co říkal hezky, dávám tomu čas do konce práznin pak se nám ta logopedie nevyhne.

sisstin
autor
15. kvě 2012

@sicinka jj, to je to, co jsem psala...Krejčířová uvádí věk kolem dvou let 10-250slov 😉 jinak já teda zas znám dost dětí, co ve dvou letech mluví jako už celkem slušně 😉 no ale nebo taky nemluví vůbec že...to je fakt hrozně rozdílný...ale pak od těch tří let už by na tom měli být všichni jako tak nějak stejně 😉

abbie
15. kvě 2012

@lenajsek @filmuska_01
@dadlenka
@jolinka
@krystalka viem, ze vyzeram ako matka, co prehnane sleduje svoje dieta a aj sama sa niekedy pristihnem pri tom, ci ho uz chorobne nesledujem ☹ , mozno som viac uzkostliva pretoze maly nebol pocati prirodzene, ale IVF ...
to tocenie kolesami, ale aj obcasne obzeranie si ruk ma proste vystrasilo, aj napriek tomu, ze vidim, ze komunikuje 😒 mam v okoli iba jedneho rovesnika a ten si veru kolieska netoci, chodi po byte a hovori este aj brm brm a ruky ho uz nezaujimaju ...

jolinka
15. kvě 2012

@abbie ahoj no jeden rovesnik nie je ktovieaka statisticka vzorka na porovnanie 😉

abbie
15. kvě 2012

@jolinka ano, to mas pravdu 😅 , ale tak preto som sa aj tu podelila

jolinka
15. kvě 2012

@abbie chapes...jadro autizmu nie je v tychto opakujucich pohyboch ci ritualoch...jadro je v poruche socialnosti...dieta nedokaze rozvijat normalne socialne vztahy tak ich nahradza tymito atpickymi casto opakujucuimi cinnostami.
tvoj syn si nenahradza tocenim koliesok soc. vztahy...tie predsa ma...takze je to len dotatocna cinnost ktora ho momentallne zaujima.

sicinka
15. kvě 2012

@sisstin no já myslím že u ná sta žeč pořád opožděná je, ale už to asi nebude pul roku. Teď se vzbudil a volá máma kde ses, říkám dělám si snídani. Co bude k snidani? Tak se ptám co by jsi chtěl? Burty. Burty nejsou. Tak dzus chci dzus. Jak se říká. posím mamo džus, Nicméne my si pokecáme jen o vecech jeho potřeby. Ted zacína komentovat, ale čím víc mluví tím hůř. No uvidíme kam se to vyvine. Ale určiitě to zdaleka není běžná řeč s horší výslovností 🙂

abbie
15. kvě 2012

@jolinka toto si mi pekne vysvetlila 😉 snad to je len ozaj docasna cinnost

sisstin
autor
15. kvě 2012

@sicinka no tak OVR má jistě, takže je jasný, že to nebude dobrý do měsíce...takový závažnější OVR se rovná třba i do 5-6let, než je to úplně na úrovni průměrného vrstevníka 😉

lexxie_holandsko
15. kvě 2012

@abbie ty kolecka samy o sobe, jeste nic nemusi znamenat, kluci jsou vic na techniku. Kolik mu je? Chapu, ze mas starosti a hodne ho pozorujes, taky jsem to delala..i kdyz mi okoli porad rikalo, ze mu nic neni.. Lepsi je srovnavat s vetsim poctem deti. Kdyby jsi opravdu mela strach, tak je mozne ho nechat otestovat, lepsi, nez zit v nejistote. Ale spousta veci se vekem srovna..Jak jsem psala, muj syn byl fakt strasne stydlive dite a ted po 2 letech se hodne zmenil..denni kontakt s detma udela sve. Taky uz jsem premyslela o autismu, protoze ho zajimali jen urcite veci, pozde zacal mluvit a nebyl spolecensky.

jinak 900 slov vypada hodne, ale kdyz se tam nactou vsechna slova i treba "ja, ty, a, ne..", tak se to dost rychle secte. Ja jsem jednou pocitala, kdyz byli synovi tak 2 roky a prekvapilo mne, ze toho vlastne rekne vic, nez jsem myslela..

sicinka
15. kvě 2012

No dneska jdeme na zápis do školky, tak teď nevím co jim tam mám psát. Jestli na to upozornovat nebo to nechat být. Ono do září se ta řeč zase posune jako určitě nemluví jako dvou leté dítě, tedy hlavně v tom že zná odpovědi na složitější otázky. Ale musíš se ho zeptat sám te o tom aktivně neinformuje 🙂

abbie
15. kvě 2012

@lexxie_holandsko bude mat 16 mesiacov ...

lexxie_holandsko
15. kvě 2012

hlavne nevim, jestli je dobre porovnavat deti. Ja vetsinou, kdyz porovnavan, tak si vsimam jen veci, ktere nam jdou min a to, v cem je lepsi, nez ostatni uz prechazim..Taky jsem ho porovnavala s dcerou, ale ta mluvila od roku krasne..zase ale on je schopny sestavit lego sam podle navodu a na to si myslim mala nebude 🙂

lexxie_holandsko
15. kvě 2012

@abbie tak to je fakt jeste maly v tomhle veku syna zajimalo jen ovladani, vypinace a radio, tv 😉 Treba 10x neco vypnout, zapnout..to dcera vubec nemela.

sisstin
autor
15. kvě 2012

@sicinka oni ve školkách tu řeč neřeší, neříkala bych nic 😉 úplně nemluvnej není, tak co 😉

sicinka
15. kvě 2012

Jinak trenuju s ním dotaz jak se jmenujes 🙂 no a pak jsem se ho z legrace zeptala jak se jmenuju já. Máma Prijmeni 🙂 občas mě až zarazi jake veci chape. No řeknu že není ukecanej a ve školce zatím moc nemluvi. Tak nebudu kecat ani je snad nevystrasim 🙂

krystalka
15. kvě 2012

Ahoj holky, tak my se už třetí den zajíždíme v nové školce. Poprvé to bylo ráno pohodě, dopoledne taky, dokonce tam i svačil i obědval, minule to už bylo ráno s pláčem, ale jak jsem zavřela dveře, tak byl klid a v poledne byl ve velmi dobré náladě, najedený, vysmátý, snažil se mi vyprávět co dělali (byli krmit kačenky-jeho oblíbená činnost 🙂 ) a říkal, že " Jiíš rád děti" 🙂 , no a dneska cestou do školky dobrý, ale pak v šatně začal zase to jeho "Jiíš rád mami moc" a slzičky v očích a ve třídě zase spustil, tak jsem mu vrazila pusu, zavřela dveře a byl klid. Dneska ho vyzvedává babička, tak jsem zvědavá, taky se budou fotit, ale myslím, že to bude v pohodě 🙂 . Jen mě ty slzičky minule dost zaskočily, když jsme tam předtím chodili třeba jen na hoďku na adaptaci, tak nic, v té miniškolce to taky nedělal a teď tohle - málem jsem minule brečela taky. ☹ Já vím, že si zvykne, jen jsem se o to potřebovala s někým podělit... Myslím, že u něj je to taky tím, že on se potřebuje jakoby navázat na jednoho člověka a tady se paní učitelky střídají - jeden týden je tam ráno jedna, další druhá a když se ráno scházejí, tak jsou dohromady ještě s druhou třídou, takže je tam těch učitelek víc a on tam prostě nemá tu jistotu toho jednoho člověka, který tam má být 😉, v miniškolce je vlastně pořád jen jedna "teta" a na adaptaci v té nové s ním předtím byla vždycky ve třídě logopedka, co už od září zná...

sisstin
autor
15. kvě 2012

@krystalka Tygr se taky ráno občas tváří, když vidim ten jeho ksichtík a mávající ručku za oknem 😅 ale učitelka říkala, že pak hned dobrý a když pro něj přijdu, tak úplně v poho....problém má právě, jak píšeš, že třeba tam je jednou za čas úplně jiná učitelka nebo ráno jeho pí. uč dělá logopedii s někým a je tam s nima chvilku třeba jen praktikantka a tak... 😉 ale prostě to zvládne, je takovej nalomenej, ale nic strašnýho 😉

lexxie_holandsko
15. kvě 2012

@krystalka tak preji, at si rychle zvykne. Hlane, ze nebreci celou dobu. Pri odchodu breci hodne deti..U kamosky syn brecel porad, ze ji museli i volat, zlomilo se to po par mesicich, kdyz ho tam zacali vodit prarodice a potom uz dobry..Tak at se mu tam hlavne libi a najde si tam kamarady. V miniskolce je asi taky malo deti a v normalni je jich vic a min ucitelek? Kdyz si najde kamarady, tak to bude fajn..Nam opravdu pomohlo zvat spoluzaky k nam domu, potom chodil on i k nim na navstevu a ted se kamosi se vsema 🙂

sisstin
autor
15. kvě 2012

@lexxie_holandsko Jiříček jde tuším do specky 🙂 takže jich je tam málo těch dětí 🙂

sisstin
autor
15. kvě 2012

@krystalka jinak focení jsem se bála a nakonec se tam Tygr cpal ještě jako první 😅