Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
4. zář 2012

@bocianka123 ano ideme o dvere dalej, kde je klinicky logoped ... snad nam pomoze a budu nejake pokroky ☹ a tvoj maly kedy zacal ukazovat? ja som sa na to namotala ked mal pred rokom tesne, mne zacal ukazovat ako 12 mesacny a take to prave zdielanie pozornosti prislo asi ked mal 14-15 mes., ale moj ma rad mechanicke cinnosti, obzeral si aj ruky a to ma znepokojovalo ... vcera na sedeni mi bolo vysvetlene, ze deti, ktore maju problem recou robia zvlastnosti a su od rovesnikov odlisne ... je to proste kvoli tej reci, vacsinou to pominie, ked dieta zacne komunikovat verbalne ...

sicinka
4. zář 2012

@bocianka123 sice jsem to začala řešit o dost později než ty a jsou pro mě některé poruchy lépe akceptovatelné, ale i tak jsem se dokázala pěkně vystresovat a Dáda to určitě poznal a myslím si že i pro to docela stagnoval. Mě prostě pomohla psycholožka k tomu že jsem se uklidnila, sama si srovnala co je důležitě a dítě na to zareagovalo poměrně rychle. Já v tomhle zase souhlasím s tím co tu před pár stranami psala @alenamasinova, prostě ty včasné diagnózy jsou zrádné a přijde mi zbytečné se třeba dva roky trápit s tím že je moje dítě např autista. Neříkám to neřešit a čekat co z toho bude a že z toho sám vyroste, ale pracovat s ním můžu i bez diagnozy do těch tří mě stejně žádné speciání a rozdílné přístupy nenapadají - prostě budu se snažit rozvíjet pasivní slovní zásobu, rozvíjet porozumění, nastavím nějakou formu komunikace a pak se uvidí 🙂 Samozřejmě u těžkých forem to bude vidět dřív, ale o té tu nikdo podle popisu nepíše. Budu držet palce.

abbie
4. zář 2012

Prosim vas poradte mi, bo ja mam v tom gulas ako hrom 😀 pozeram stranku OSKOLA.cz a netusim co mam malemu objednat ...
keby som objednala toto http://www.oskola.cz/oskola/eshop/1-1-Naucne-ka... tak to mu mam len ukazovat obrazky a vysvetlovat mu co je na nich?

abbie
4. zář 2012

moj ty boze 😀 postovne 8 € ... neexistuje takato stranka aj na Slovensku? neviem najst na nete ...

blka
4. zář 2012

Tak hlásím, že jsme dneska absolvovali neurologii. Samozřejmě s velkým křikem a po x-té máme v papírech napsané, že je dítě negativistické 😅 . Jen ho teda proklepávala kladívkem, eeg se naštěstí nekonalo a říkala, že ona tam problém nevidí a že by se už vyprdla na všechny doktory, kam chodíme 😅

sisstin
autor
4. zář 2012

@blka a vy máte vlastně teda problém jakej? Že málo (špatně) mluví? Jinak je ok? Kolik mu je přesně? 😕

@abbie tak že by byla na SK dost pochybuju, jedině mi můžeš poslat peníze, já to nechám poslat k sobě a MM to pak pošle na SK, ale i tak, to je poštovný 90Kč sem ke mně, a po SK to taky nějaký bude, to už moc rozdíl asi není 😕 vy jste z BA vid? Tak jedině si to vyzvednout u něj v NBS 😉

sisstin
autor
4. zář 2012

@bocianka123 já ti nevim, pokud ti 16m dítě ukazuje, sdílí a rozumí základním pokynům, tak já nevidím problém 😉 v tomhle teda musím souhlasit se @sicinka i @alenamasinova že zas v tomhle věku nemůžete chtít od dětí nějaké zázraky, to, že nemluví je normální.....

já jsem pochopila, že se tu vedla debata o diagnoze jako takové, že to u těch lehčích poruch není potřeba, to já si nemyslim, ale neměla jsem zas tucha, že se bavíte o takhle malých dětech..nějaká kloudná diagnoza se dá dát mezi 2,5-3roky...dřív spíš ne, to třeba jedině u hodně těžkého autismu...

abbie
4. zář 2012

@sisstin to mi sme fakt 100 r za opicami ...to je des 😠 hej sme z BA ... nasla som nieco taketo http://predskolak.eu/30-jemna-motorika
idem to pokukat

sisstin
autor
4. zář 2012

@abbie tak jestli chceš, tak můžeš poslat MM prachy, já to tady objednám a pak si to můžeš u něj vyzvednout 😉

abbie
4. zář 2012

@sisstin ake mas skusenosti s tou strankou? kolko trva kym to pride od objednania?

blka
4. zář 2012

@sisstin Jo jo, že málo mluví. V červnu měl 3 roky. Do té doby cca 30 slov převážně citoslovce. Teď mohl zhruba tak 15 přidat. Mám to doma na papírku, takže tak kolem těch 50 jich už bude a přidal i nějaká podstatná jména.

sisstin
autor
4. zář 2012

@blka takže má skoro 3 a 1/4..tam je minimální zásoba pro běžný vývoj řeči 250 slov, to jste fakt silně pod normou....to jako minimálně fakt závažně opožděný vývoj řeči bude 😕 to už chce nějaký odborný vedení, minimálně teda logopeda. Spojuje dvě slova? 😕

sisstin
autor
4. zář 2012

@blka Tygr na tom v jeho věku byl tak nějak stejně ve slovní zásobě, ale on teda nespojoval, mluvil jen jednoslovně 😉

zuzana76
4. zář 2012

@sisstin ahoj siss, ja som sem obcas tiez pisala, nevies aka slovna zasoba by mala byt vo veku 2 roky? minimum? dakujem

sisstin
autor
4. zář 2012

@zuzana76 tak ve dvou letech je to fáááák široký, to je 10-250slov, fyziologická je i naprostá nemluvnost, pokud dítě rozumí a ukazuje a prostě má ten vývoj v pořádku 😉

sicinka
4. zář 2012

@sisstin a jak bylo první den v práci ? 🙂

sisstin
autor
4. zář 2012

@sicinka jo, dobrý, učitelky jsou moc fajn 😉 bylo tam i málo dětí dneska, takže celkem pohoda 🙂

blka
4. zář 2012

@sisstin Spojuje i 3 slova. Zrovna teď řek: mami tak nee. Ještě spojuje i slovo a zvuk, např. fufufu nee (jako že nejedeme). Ale on fakt perfektně všemu rozumí i si hodně věcí pamatuje.

sisstin
autor
4. zář 2012

@blka tak jestli spojuje, tak podle mě tam ta šance na OVR fakt je. Ale rozhodně to bude už těžké OVR, a tam počítej, že to dítě se srovná na normu třeba až v pěti, šesti letech. Ale prostě ten vývoj řeči je jen opožděný, není narušený jako u dysfázie a nehrozí tam pak tolik těch poruch učení 😉 Tygr začal spojovat dvě slova až při slovní zásobě 250slov... 😝

nicole_1
4. zář 2012

@blka ahoj, můj syn byl na tom stejně jak tvůj ve 3 letech, taky převažovali citoslovce anebo slabiky ze slov, které teda spojoval a tvořil z toho větu, ve 3,5letech nastal zlom, začala naskakovat slovní zásoba, zítra má 4 roky, slovní zásoba je velká, ale výslovnost katastrofa, naštěstí se nějakým způsobem vždycky domluví a lidi mu rozumí, takže mu nedělá problém se začlnit normálně v společnosti, ted začal chodit do klasické školky a v pohodě až na to, že se mu tam nelíbí, a nechce tam chodit, jíst a spát 😅 ale to nemá s řčí nic společného

sisstin
autor
4. zář 2012

jinak u nás konečně věty s "když" a "že" 🙂

blka
4. zář 2012

@nicole_1 Snad i u nás nastane zlom 🙂
@sisstin Díky.

zuzana76
4. zář 2012

@sisstin tak moj syn ma 30 slov , pokial ratam aj citoslovce a zaciatocne slabiky slova, zatial povie kompletne len baba, mama, tata, ostatne su citoslovce ako muuu - krava, ba - bác, nina - skrina, lela - lienka atd. uz aj spojuje, napr te ham, da ham, te fuuuu /chce fukat bublifuk /, mama ta - mama tam , pred 2 mesiacmi pouzival asi 3-5 slov, myslis, ze to je na dobrej ceste? pouziva uz aj gesta, resp. spaja gesto a slovo

zuzana76
4. zář 2012

@sisstin inak porozumenie neviem ci je k veku, napr ked sa ho spytam - Ukaz, kde sa zazina svetlo. Tak ukaze na lampu a nie na vypinac. teda vsimla som si take nepochopenie niekedy mojej otazke, ze aj okrajovo chape co sa pytam, ale nerozumie detailne celej otazke

erinnuska
4. zář 2012

@nicole_1 synček sa aj pýtal? naša tiež hovorí , vysvetľuje, povie aj 3-4 slovnú vetu, aleee ako?? 😒 akurát je pri mne a hovorí : mama tete na (mama tete napíše), takto bežné činnosti pomenuje, ľudí, dopravné prostriedky atd, ale vôbec sa nič nepýta a komunikácia s rovesníkmi nula bodov ☹ . Na pozdrav komukoľvek iba zakýve rukou, nesnaží sa zdraviť inak. Môže to byť stále OVR? U nás tá diagnostika o ničom, zatial žiadna diagnóza 😒 Začala teraz chodiť do klasickej škôlky, trochu s problémami, učiteľky majú s nou čo robiť, ťažko sa napapá, oblečie, obuje atd. , potrebuje pomoc pri všetkom ☹

sisstin
autor
4. zář 2012

@zuzana76 já teda mluvila o dvouletem dítěti,jako přesně dvouletem,pak se to samozřejmě zvyšuje s počtem měsíců. Hlubší porozumění řeči typu:čím se jezdí,z čeho se pije,čím se kutali atd. By mělo být mezi 2-2,5roku

zuzana76
4. zář 2012

@sisstin maly ma 2 roky a 1 mesiac

sisstin
autor
4. zář 2012

@erinnuska Tygr se začal ptát kousek před čtvrtým rokem,a to měl už tak aktivní zásobu 800slov

sisstin
autor
4. zář 2012

@zuzana76 tak to jste zatím na ty spodnejsi hranici normy.

1ingrida1
4. zář 2012

ahojte, tak som zase tu.pred par mesiacmi som vam pisala o mojom miskovi, ze malo rozprava,malo papa, ze sa s nami nehra,ani s detmi a ze byva agresivny a pod. tak sme zacali behat kate tade po lekaroch, az sme skoncili u doktorky ci psychologicky ci co to je,ktora sa zaobera autizmom a poruchami autistickeho spektra. k nej sme sa dostali na odporucanie detskej psychologicky. zatial nam ale nikto nic nehovori,ze na diagnozu je este priskoro, ze je este velmi maly (ma 3 roky a 4mesiace) . ale sama ta pani doktorka nam povedala, ze je to u neho velmi nejednoznacne, ze naozaj este sama nevie co s nim. zo zaciatku nam tvrdila,ze sa jej zda ako normalne dieta,ktore este malo rozprava.ze nas nechce tahat za nos, ale ze jednoducho ma pocit ze do jej ambulancie nepatri. potom sa u nej prejavil zachvatom hnevu a agresie,za to,ze mu zobrala plastelinu. tam uz mi povedala,ze teda problem urcite je, ze to treba riesit,ale jendoducho sa neda povedat ze by mal autizmus. takze misko chodi do skolky. a mame prvy problem. spravanie sa sice vyrazne zlepsilo na zaklade rad tejto pani doktorky a aj vas,lebo sem chodim tajne obcumovat ako riesite niektore situacie vy a dost mi to pomaha 🙂 prvy den v skolke bol fantasticky,maly sa tak tesil,ze ani nechcel ist domov.ale dnes... vraj bol agresivny,hadzal okolo seba hracky,krical atd. a ja som nevedela co mam tej pani ucitelke povedat. naozaj uz bol zase nase zlaticko,aj vonku posluchal.ale na ihrisku sa objavil jeden dost problemovy chlapec,a maly si ho ako na potvoru zobral za vzor a zacal po nom opakovat. takze teraz zase kazdeho posiela prec,na kazdeho krici. uz fakt neviem co s tym. lenze on to nerobi len tak,tam staci z mu niekto zobere hracku,a toto sa spusti.inak on sam nezacina.dokonca uz robi take pokroky,ze my skoro po pol roku zacal zase normalne papat varenu stravu.a teraz toto. neviete mi posim vas poradit,ako vysvetlit ucitelkam v ksolke o co ide?bojim sa totiz to spomenut ze sa u neho niekedy riesili naznaky poruch autitickeho spektra,pretoze mam strach ze my ho zo skolky vylucia.