Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
4. únor 2013

@alaska28 u něj je ted asi největší problém, že on si uvědomuje, že mu není rozumět (to tak od 4let), takže prostě s dětma odmítá mluvit úplně, sice se zúčastní všeho, ale nemluví, navíc ve školce si našel holčičku, co tam taky nemluví, takže oni dva jsou furt u sebe, drží se za ruce, hrajou si a dle Tygra prej mlčej 😅 😅 😅 on mi pak doma říká, že by s nima mluvil, ale že to stejně nemá cenu... s dospělýma je to o fous lepší, ale taky žádnej zázrak, on odpoví, když se ho někdo na něco ptá, ale že by sám třeba přišel za učitelkou a něco jí řikal, to jako nula bodů....ta inhibice je tam velká.... jinak do školy by podle mě mohl jít bez odkladu normoš, kdyby právě neměl tenhle blok...on ty znalosti fakt má v pohodě, ale neumím si představit, jak by tam fungoval, aniž by třeba s těma dětma mluvil...no máme čas, k zápisu jde až příští rok a odklad asi mít bude...mně říkala Kr, že až se mu zlepší ta výslovnost, že tohle opadne trošku....

sisstin
autor
4. únor 2013

Tygr s Lucinkou, se kterou si hrajou a mlčej 😅 😅 😅 je prej moc hezká, páč je holka a má dlouhý vlasy jako maminka 😅 😅 😅

sisstin
autor
4. únor 2013

ted mi říkal, že jako stavěli Lego, on stavěl auto a Lucinka domeček...tak se ptám, co si říkali a on" nic, Lucinka nic neříká a já taky ne, prostě to tak je" 😕 😅 😅 😅 😅

podubka
4. únor 2013

Ahoj,máte někdo zkušenost s asistentem pedagoga ve školce?
Dnes jsme byli na logopedii ,probírali jsme situaci atd.Má podezření na vývojovou dysfázi,ale neřekne mi to takhle od stolu,takže jdeme na konci března k psychologovi.A bavila jsem se o školce,že chceme jít do speciální třídy,to mi nedoporučila,ale říkala,že se máme ve školce zeptat na asistenta pedagoga..Ve speciálně třídě by ho to mohlo zbrzdit.

Co budeme potřebovat k zápisu za zprávy od doktorů aby nám ho případně přidělili.?Ještě abych nastínila situaci ,tak máme problém s adaptací,za rok a půl si na děti ve školce nezvyknul,nechce se družit.

sisstin
autor
4. únor 2013

@podubka my máme ve školce (u Tygra) asistenta pedagoga, jako ofiko je pro všechny děti, ale reálně je hlavně pro toho chlapečka s receptivní, to podle mě záleží na ředitelce, zda uzná, že je potřeba..on by neměl být ke konkrétnímu dítěti, to je asistent osobní, kterého si platí většinou rodič...

sisstin
autor
4. únor 2013

@podubka jinak dle mýho strašně záleží na učitelkách, jak to dítě umějí zařadit a zapojit..Tygr je taky ten typ, že se moc družit nechtěl, ale učitelky to prostě dělaly "nenápadně, ale vytrvale...a do půl roka už dělal vše...jo nemluví s nima moc atd, ale neexistuje, že by se nezapojil nebo něco nedělal 😉 a to fakt je úzkostný celkem hodně....

abbie
4. únor 2013

Ahojte, chcela by som urobit objednavku zo stranky Oskola.cz, nema niekto zaujem zo Slovenska sa pridat?? 😉

kajiszek
4. únor 2013

@alaska28 A u vás se tedy ten autismus projevuje jak? Když má oční kontakt a tohle všechno v pohodě. Právě ten nerovnoměrný vývoj je jak u autíků, tak u dysfatiků... Malej má nějaký jiný zvláštnosti v chování?

Jinak Nelucha se nějak dobře vyspala, tu na mě furt doráží, donesla i Zajíce a přiřadila všecky stíny hnedle kromě brýlí, ty včera zlomila, takže se jí už asi nelíbí 😖 A začala bejt tma, tak jí bez jakýhokoliv gesta říkám "Nelí, rozsviť" a šla a rozsvítila. A sama mi tu ukazuje ty obrázky a říká třeba právě "gaga, kytika" a vůbec najednou má slovo pro hodně těch věcí, sice to nezní úplně stejně, ale nějaký náznaky tam jsou.

podubka
4. únor 2013

aha.My se hlásíme do školky,kde už zkušenosti mají,protože asistenty tam mají.Takže teď nevím.
My prostě ve školce kde jsme teď v soukromý ,už nemůžeme zůstat kvůli penězům,stojí to majlant a nemáme na to,Tak chceme do státní.Luky má dny kdy se chce družit,ale většinou ne a moc s dětmi nebaví,občas prohodí slovo,ale oni mu ještě moc nerozumí,tak si nepokecají.Je hodně úzkostlivý,přecitlivělý.Např. když se jde ven musí se oblékat jinde,nemá rád ten hluk.Učitelky jsou úžasný,snaží se jak jen můžou a kolikrát se i zadaří,ale on je dost úmíněný a tvrdohlavý a taky záleží jak se vyspí 😀
A kolik třeba stojí asistent,kdyby byl jenom pro naše dítě?

lenajsek
4. únor 2013

Ahoj, taky nemám moc šanci dočíst, hlava mi pořád třeští a rýma se mě držá zuby nehty, tak jen nakukuji....
Dneska jsme byli dát předběžnou přihlášku u ředitelky školky, že chci dát malýho do logo třídy, ještě se podíváme přímo do té třídy a učitelky na Lukáška mrknou, pak ty Lukáškovy zprávy probere ředitelka s SPC z Brna a pak nám dá vědět, mělo by to být někdy v březnu... ale říkala mi, že to snad vyjde, tak uvidíme... snad jo, škoda jen, že musím čekat...

Holky, add logopedky, ptala jsem se té ředitelky, co říká na logopedii u nás ve Slavkově, tak prý jsou taky dobří (my jezdíme do Loga k Pacákové jednou za 14 dní a mezitím RP), ale prý taky objednávají děti po 14ti dnech...
Tak já nevím, to přece nemůže stačit... jsem si říkala, že jak budu mít druhý dítko, tak že bychom chodili tady u nás, ale myslela jsem si, že to bude častěji, než jednou za 14 dní. V Logu mi Pacáková říkala, že jim to častěji pojišťovna neproplatí... 😝
Tak se chci zeptat, jak často vy chodíte na logopedii a jestli k soukromé, nebo je hrazená pojišťovnou? Já bych klidně i za to logo něco platila, kdyby to mělo být častěji, ale nevím, na koho se obrátit...
Zkusím se ještě osobně tady poptat a třeba se dozvím něco víc... Ale zdá se mi to s logopediema teda taky bída...
Jo a do logo třídy budou brát jen cca 7 dětí, tak to je asi tak všude.... 😝

podubka
4. únor 2013

@sisstin
http://www.mslaudova.cz/files/pages/32-zapis-20...
tady je např. napsané na co se která školka specializuje a já nevím která by byla vhodná pro nás. 😝 Pro upřesnění je to školka která má 4 detašované pracoviště.

podubka
4. únor 2013

@lenajsek my chodíme na LOGO v Praze(vy chodíte v Brně) a taky jednou za 14 dní.A mám pocit že mi nějak před vánoci říkala naše logopedka,že můžeme už chodit každý týden,že pojišťovna by jim to měla proplácet. My ale stejně chodíme za 14 dní,protože ta naše má pořád narváno a ještě chodí různě do kojeňáku a do školek apod.takže nemá tolik času.

sisstin
autor
4. únor 2013

@podubka a myslíš, že do specky by toho asistenta potřeboval? 😕

sisstin
autor
4. únor 2013

@lenajsek u nás berou pět dětí, ale je jen jedna třída 😉

sisstin
autor
4. únor 2013

@podubka tak pro vás asi ta logo ne? 😕

podubka
4. únor 2013

@sisstin do specky asi ne.Určitě by byla vhodná kde je logopedie.No nic musím tam zajít a poptat se co by pro nás bylo vhodné a jestli vůbec pro nás bude místo,nevím jaký tam mají nával.Bože to jsou starosti.Já věděla ,že bude problém se školkou,ale až takový 😝

podubka
4. únor 2013

@sisstin individuální integrace - je pro postižené děti?

sisstin
autor
4. únor 2013

@podubka tak logo je taky speciální třída 😉 ale tam si myslim, že by asistenta fakt nepotřeboval, ale záleží no...chce si to tam očíhnout 😉

alaska28
4. únor 2013

@kajiszek moj V už má 8 takže tam už človek pozrie a vidi 🙂 ale v principe do 6 rokov neukazoval teraz ukazuje už krásne aj zdiela .. Nerozprava ako malý hovoril ale nie moc komunikacne, velmi slabo rozumel. Dnes uz rozumie lepsie ale stale nie vsetko.. Zmeny mu nevadia 2 roky bol v beznej skolke potom v dss a teraz je prvy rok v škole.. Uplne bez problemovy nástup .. Hral sa ako maly v podstate dost aj normalne dnes uz sa nehra.. Okrem imaginarnych hier a pod to tam nebolo.. Ako maly zoradoval ale nevadilo mu ked sme mu to pokazili.. Okolo 4 rokov skladal 50 puzzle a skladal slova z pismen z pameti nieco vonku videl nafotil si to do hlavy a tvoril celě dni, miloval písmená a čísla , značky aut a pod. Ale ako maly tiez mu nikto nehadal autizmus bol normalne kontaktny to je aj teraz prísavka furt na mne prilepený, v 2,5 dostal od janosikovej DA a v 3,3 od krejcirovej VFA vyhladovo ak nastupi rec, lodopedky ho videli od AS po semanticko- pragmaticku poruchu, neurologicka ako zdraveho to je u neurologov caste nevedia dg autizmus.. Presli sme plno odbornikov.. V IQ teste neverbaloml ma takmer normointelekt v PEP-R tazku MR 🙂 proste zmeska totálna všetkého možného.. Teraz má dost sterotypie ze buchota lopatkami, výska a pod ako maly zase trepotal pri radosti tocil sa dokola ale napr po špičkach nikdy nechodil , sebaobsluhu mal dobru od 2 rokov nemal plienky.. Od roka pil z pohara , vie sa kompletne obliect , vyzliect,
Dost blbo jedol ako maly a aj sa obcasne budil v noci.. Maval aj obdobia napr fixacneho predmetu ze nosil zo sebou ale zmizlo to pri autizme vela prejavov tiez mizne a ine nastupuju a deti nemusia ist len dopredu ale zial aj regresovat ako to bolo u nás..

alaska28
4. únor 2013

@sisstin tigrík je stále rovnako krásny a má aj krásnu nevestu v školke 🙂 to je zlaté ako spolu mlcia to by im ten vztah mohol vydrzat celkom dlho čo? 🙂

sicinka
4. únor 2013

@podubka nevím jakou máte diagnozu, ale nátřesk je v Praze všude a to i v některých speicálkách (logo třídách) pak berou až pětileté. Jinak s tím asistentem se musíš zeptat v té konkrétní školce, ale většinou jsou tam jedna nebo dvě učitelky a asistent na skupinu 10 až 15 dětí, nemá každé dítě asistenta pro sebe, to by bylo zbytečné. Osobní asistent se řeší u dětí se závažným postižením a finančně by tě vyšell určitě podobně jako soukromá školka. Dáda by státní klasickou asi nedal, takže mi budeme platit dál soukromou. Na logo nemá diagnózu ani věkj 🙂

sicinka
4. únor 2013

@kajiszek my jsme z Prahy východ 🙂 ale do školky chodí na Prahu 3, já jsem zbyklá jezdit služebně po celý čr tak mi je Praha celkem jedno. Kdyby jste někdy měli v plánu ten sloníkov tak se můžem přidat já jsem tam po okruhu za chvíli a stejně jsem se tam chtěla kouknout.

sabka31
4. únor 2013

Ahojte, hľadám detského logopéda v Trnave pre 3 ročné dieťatko. Poprosila by som kontakt a odporúčanie na niekoho s kým máte skúsenosti. Môžete mi prosím aj napísať, ako to chodí na takýchto vyšetreniach? ďakujem

podubka
4. únor 2013

@sicinka zatím nemáme potvrzenou vývojovou dysfázii. Mě je jasný že každý dítě nemá svého asistenta..Zatím nemám zkušenosti ani přehled jak to v těchto školkách chodí tak hledám info.Každopádně tam zajdu a bude se informovat a uvidím co mi řeknou.

kajiszek
4. únor 2013

@sicinka Tak jo, Sloníkov je super, Vojtík ho miluje. Jsme teďka o víkendu jeli na Kladno do herny a prej "nééé, já nechci do Berušky, tam je to malý a blbý, já chci na to velikánský hřiště" 😀 Ale tak pro mě je to taky výlet za takových 800, když jedu s dětma sama, jako rodinka ještě víc, takže to bych kdyžtak viděla spíš na březen, protože tenhle měsíc bude finančně stát za prd, od března už to bude zase ok. Ale pak určo pojedem, tak budem rádi, když se přidáte 😉 Určo ten sraz pak spácháme.

@alaska28 Taže když byl malý, tak se to projevovalo spíš jako špatný sdílení pozornosti? Jestli to dobře chápu. No Nela byla ještě před měsícem fakt divná, ale co jsme ji tak nějak vytáhli z toho jejího nezájmu, tak sdílí hezky a komunikuje, teda aspoň se o to snaží. A dneska mě překvapila i na tom iPadu, že obvykle si prostě poskládá obrázky, jak má, a teprve když skončí, tak se na mě koukne a radujem se spolu, ale dneska vyloženě čekala, až jí tu věc pojmenuju, vždycky na mě hodila pohled a dokud jsem jí neřekla název tý věci, tak to nepřiřadila, takže to i vypadá, že memoruje... Třeba u těch reálných obrázků na mě kouká vždycky, ale u toho tabletu byla vždycky úplně hrozně zabraná, takže jsem si říkala, jestli vůbec vnímá ta slova. No snad se časem někam dopracujem.

sicinka
4. únor 2013

@kajiszek a není tam někde v okolí vás Kika tam je hřiště sice menší, ale zadarmo 🙂 Mě je to fuk až to budete mít v plánu dej vědět já se klido pridám. Jinak ten sloníkov býval často na slevomatu, ale už se asi zaběhli. Já ted dostala poukazy na vstupy zdarma do takové herny na černý most, ale platí jen chvíli než pritáhnou lidi.

kajiszek
4. únor 2013

@sicinka Nn Kika tu nikde není, na týhle straně je ten Sloníkov a Beckiland, ale tam je to ještě mnohem dražší 😀 Ještě jsme mívali srazy na druhý straně Prahy v Koala Café, ale tam je to menší a snad úplně nejdražší ze všech těch heren, takže tam už nejezdím vůbec. Jinak pak už ani nevím, kde co je, v centru určo něco je taky, ale já s dětma MHD nejezdím, protože na to nemám nervy, mám hrůzu z jízdy s kočárkem po eskalátorech. A parkovat se v centru nedá, takže bohužel. Ještě jsme chodili do jedný dětský kavárny na Řepích, to vlastní moje kamarádka a vstup je za hubičku. Ale teďka to směřujem spíš na to Kladno většinou no. Ale určo do tý Prahy sjedu, klíďo ten Sloníkov, ten je fakt velkej a děti se vyblbnou.

kajiszek
4. únor 2013

@sicinka Jinak Praha-Východ, tam máte Mirakulum v Milovicích, to mě fakt mrzí, že na tý naší straně Phy nic takovýho nemáme, tam je to fakt parádní.

margareta76
4. únor 2013

@sabka31: dr.Buntova http://centrumreci.sk/kontakt/ je super 🙂

jolinka
4. únor 2013

@kajiszek ako si sa par stran dozadu pytala, ci niekto ma ci mal dieta co hovori pomerne dobre a pritom nerozumie.
moja dcera teraz ma 6.5 roka ma slabu receptivnu. Jej rec mierne zaostavala asi ako lahka OVR, v 2 rokoch cca 12 slov, v 3 rokoch cca 150, v 4 cca 800 slov...dalej som uz neratala. Takisto do tych 6 a stvrt este bojovala s gramatikou, teraz ma 6.5 roka a da sa povedat ze rec je takmer plne kompenzovana na uroven rovesnikov aj co sa tyka porozumenia...uz len lahke chyby vo vyslovnosti {ovlada aj R} sem tam este skoci nespravna sykavka, alebo agramatizmus, nerozumie uz len zlozitejsim vetam ako su slovne mat. ulohy, hadankam, dvojzmyslom,...len take pikosky, bezne v komunikacii rozumie vsetko .

Co u nej ale "nestimovalo" bolo to neporozumenie. Najprv som si myslela ze je len jednoducho "blba"...predstava ze dieta ma normalne iq a pritom nerozumie mi bola neznama...ale naozaj to tak bolo. Jej porozumenie bolo velmi dlho PRESNE na tej urovni co rozpravala, ani o chlp viac, prakticky nemala pasivnu slovnu zasobu, cize v tych 2 rokoch rozumela tym 10-12 pojmom a slus....neotocila sa ani na meno {neznamy pojem zeano}, nebezala mi do narucia, prakticky nereagovala na ziadny pokyn, okrem tych co rozpravala "papa, havo, auto..." vyrazne sa vyhybala komunikacii, otacala hlavu nabok ak sa jej niekto prihovoril. proti mentalnej retardacii hovorilo to ze v niecom bola sikovna, deti s MR zaostavaju rovnomerne..ona ako 2 rocna uz pekne kreslila hlavonozce a slniecka, doteraz krasne kresli, miluje to...pekne skladala z lega, nie chaoticky ale zvieratka, poskladala vtacika cvak cvak 2 kocky a bol to pes, pohybovo bola sikovna, na 2.5 roka skladala puzzle z 15-20 dielikov.

samozrejme mala pomerne siroku "zbierku" auti prejavov...ktore ale postupne mizli ako viac rozumela, vzdy pred dovrsenim celeho roku bol nahle posun v porozumeni, mala silnejsi vzdor, ci skor emocne prejavy, ked ju nieco vyviedlo z miery tak koniec, uz vrieskala ako bez zmyslov, nedala sa ukludnit.