Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
11. bře 2013

Jo a pangamin dávám šest denně a průjem nemá kopřivku taky ne. Větší chuť k jídlu trvá, dneska si řekl o snídani. No a taky mě odhalil když jsem mu jich dala šest najednou do pití, tak ho sice vypil ale stěžoval si že je slaná 🙂

sicinka
11. bře 2013

@lenajsek Dáda má taky vzteklé období, psala jsem tu minulý týden že ho i nechali ve školce místo procházky. Ona je ta zima dlouhá i pro ty prcky, včera byl nadšenej lítal dvě hodiny venku jen v mikině a dneska abych ho zase balila do kombinézy. My jdeme dneska pro celkové zvednutí nálady do sauny, tak snad to pomůže: -)

dezyre
11. bře 2013

@lenajsek To hřiště tam je celkem dobrý, jsme se tam zastavili, když jsme tam byli poprvé u Jahnové. Přijeli jsme dřív, tak i když byl sníh, tak jsme řádili asi půl hodinky na tom hřišti. Já ještě vůůůbec ale vůbec netuším jak to bude, jestli budu jezdit na monitor se Staníkem nebo ne, vlastně ještě nejsem ani úplně rozhodnutá pro porod v Brně (Staníka jsem rodila v Ivančicích). No a to mám na rozhodnutí do příštího čtvrtku.. Samozřejmě jméno taky nemáme 😝 Taky se absolutně nemůžeme shodnout 😅

ivular
11. bře 2013

Holky, já ten Pangamin budu muset Jeníkovi vysadit ☹ Píšete, že vaše děti s ním nemají problém, tak jsem mu zase jeden prášek rozpustila večer do kaše a od pěti do osmi ráno se kroutil s bolestmi bříška ☹ Fakt nevím, čím jiným by to mohlo být - dávám mu teď všechno dietní, protože už pár dní průjmoval..

dezyre
11. bře 2013

@ivular ono je možné, že z toho měl zaražené prdíky.. Staník z toho docela prdí..

dezyre
11. bře 2013

Holky máme dnes další pokrok.. opět se asi není ve Staníkovým věku moc čím chlubit, ale dneska začal krásně smrkat. Doteď když jsem mu přidržela kapesník u nosu a snažila se ho přimět aby fouknul nosem, tak obrovský vztekání a včera trošku a dnes už vehementně smrkal 😀 😀 😀

anetkaberuska
11. bře 2013

Dobrý den maminky, jsem tu "nová" a ráda se přidám. Často do této diskuze nahlédnu, když hledám radu. Mám syna, 3,5roku, momentálně měsíc ve speciální školce - naše diagnóza ADHD a narušená komunikační schopnost, celkově tedy bráno jako vývojová dysfázie (ve zprávě z neurologie). Někdy jsem na pokraji sil, ale pořád doufám, že to zvládneme. Ve školce teď začal dělat velké pokroky. Těžce nesu to poukazování jiných, že mám nevychovaného syna, co neumí ani mluvit, když vím, co sil mě stojí i ty malé kroky, které nikdo nevidí.

dezyre
11. bře 2013

@anetkaberuska Vítej. Chápu jak se cítíš, my sice diagnózu zatím nemáme žádnou, Staník má necelé tři roky. Ale teprve teď slavíme úspěch s tím, že se vůbec začal zajímat o svět, ukazovat prstíkem a ptát se "tady"? Což odpovídá věku roku a půl 😅 Ale dost mě tady ta diskuze pomáhá, protože vím, že v tom nejsem sama. Od okolí ještě naopak pořád slýchávám, však je to chlapeček, času dost.. no je jen otázka času, kdy tyto komentáře přejdou v to, že mám "divné" dítě 😉 Ale přestala jsem to už řešit. Hrozně ráda s nadsázkou říkám, že když Staník dělá takové pidi pokroky, tak není šance, že mě nějakej jeho pokrok a novinka uteče a můžu se pořád radovat a hezky si to vychutnávat 😝 😝 😅

abbie
11. bře 2013

Ja som dnes zazila skor sklamanie ... ked som maleho uspavala, tak sa zasa pozrel na ruky, myslela som si, ze toto uz ma za sebou 😢 asi by som sa mala prestahovat do temy vedla, uz to fakt nevidim ruzovo.

anetkaberuska
11. bře 2013

Děkuji 😉 Já už jsem tak nějak od těhotenství cítila, že je všechno jinak. Neumím to popsat. U nás všechno hodně ovládá jeho hyperaktivita - ta zastinuje všechny pokroky. Nesoustředí se, pobíhá, vlastně nikdy nechodil, vždycky běhal. V září jsem ho umístila do klasické MŠ, kde mi ho po týdnu vyloučili - naprosto ošklivým způsobem. Taky po tom týdny se strašně změnil k horšímu, špatně spal, špatně jedl, byl agresivní, vzteklý - no hrůza. Pak jsem pochopila, jak se k němu chovali. Začalo kolečko doktorů, alespoň nás konečně někde vzali a přestali se vymlouvat, že jsou mu "jen" tři a "že je dost času". Musím říct, že speciální MŠ všechna čest - syn je nadšený, naprosto v pohodě, těší se na děti, na paní učitelky - paráda. Začal říkat spoustu nových slov, i se docela zklidnil a lépe se soustředí. Jen ten vliv okolí mě ničí, je mi líto, co si o něm jiní myslí. V okolí mám jen "samé dokonalé děti" a jejich maminkám vadí, že s mým synem divočí.

mvmk
11. bře 2013

@abbie neblazni 😠

miriamc
11. bře 2013

@anetkaberuska Ahoj Nezúfaj mám syna tiež s ADHD + vývinovou dysfáziou chodí do ZŠ pre deti s NKS do nultého ročníka je ich tam v triede 7 žiakov je to náročné ale syn sa do ZŠ teší o MŠ mi ani nehovor zmenili sme ich tri z jednej ho vyhodili po 3 mesiacoch v druhej ho "tolerovali" aj na základe toho že som ich zo začiatku upozornila na to čo mu je ale aj tak jedna p.u. to neakceptovala a synovi ubližovala a nakoniec skončil v MŠ pre deti NKS a odtiaľ sme plynule prešli do nultého ročníka ZŠ pre deti s NKS (narušená komunikačná schopnosť). Bude tu pokračovať v štúdiu pokiaľ by zvládol prechod po druhom stupni do bežnej ZŠ budem tomu rada - zatiaľ som rada že všetko zvláda - vysvedčenie ma potešilo mal samé jednotky učenie ho zatiaľ baví p.u. ho chváli za všetko a toto naše deti veľmi potrebujú. Akurát začal chodiť na biofeedback tak som zvedavá ako sa "ukľudní" jeho pozornosť. Maj sa pekne Miriam

anetkaberuska
11. bře 2013

@miriamc Miriam, mohla by jsi napsat, jak se tvůj syn vyvíjel? Jsme teď v rozmezí 3-4roky, je toto období nejnáročnější a bude se to lepšit? Tak nějak stále nevím co je to "narušená komunikační schopnost", tento název znám až ze školky...

sisstin
autor
11. bře 2013

@mvmk jo, Krejčířová už objednává jen jeden den v dubnu a listopadu, ale kdosi zas psal, že už nebude brát vůbec nikdy nový lidi...takže nevim, ona mimo termín v podstatě už min. dva roky odmítla každýho, takže zkus to v ten duben a uvidíš 😉

sisstin
autor
11. bře 2013

@anetkaberuska no dysfázie +ADHD je celkem pocuc, tam jsou právě ty pokroky o dost víc vydřené, než u dětí s "jen" dysfázií. Pokud je to těžší ADHD, tak ty děti jsou funkčně na úrovni lehké poruchy autistického spektra 😉 Ale je super, že ted chodí do specky, u nás v logo třídě takhle "rozkvetlo" už xy dětí 😉

sisstin
autor
11. bře 2013

@abbie no dneska si taky prohlížím ruce, páč mám novej celogel 😅 😅 😅 hele, tak se mu třeba líběj nebo ho něco zaujalo, panebože...na tom fakt není nic patologickýho 😉

sisstin
autor
11. bře 2013

@anetkaberuska narušená kom. schopnost je většinou vývojová dysfázie, vývojová dysartrie a částěčně i porucha autistického spektra 😉

anetkaberuska
11. bře 2013

@sisstin Díky. Co se týče ADHD tak zatím s tím nakládají "opatrně", zatím je ve školce krátce a lékaři se nevyjádřili "natvrdo". Od nového školního roku mu přidělí asistenta pedagoga - to mě vyděsilo ve smyslu, jak moc je na tom špatně, ale v SPC, odkud tento návrh vznikl mi bylo řečeno, že naopak spolupracuje velmi dobře, je nadmíru šikovný a asistenta potřebuje především kvůli své nepozornosti a roztěkanosti, aby se naučil pracovat "cíleně". Naše pediatrička mi řekla, že dávají asistenta především těm dětem u kterých vidí smysl této práce. No nevím, asi stejně ukáže čas, některé diagnózy jsou v tomto věku odhadem. Logopedka a psycholožka mi řekly, že v tom autismus určitě nevidí. Ještě zmíním, že tatínek syna byl něco podobného...pozdní vyzrálost, neposednost, dysgrafik.

bocianka123
11. bře 2013

@abbie a aj ich obzeral, alebo iba pozrel a prestal - myslím teraz ruky ? ja ti neviem , mne sa tvoj malý zdá úplne normálne dieťa , to, že nerozpráva, to áno, treba to riešiť, ale zasa ja osobne som nič patologického na ňom nevidela - ved on je komunikatívny, zdieľny, nemá nejaké špeciálne sociálne fóbie , porozumenie má k veku a možno aj naviac, tak sa neboj o neho. a kedy to ideš k dr. J. ?

sisstin
autor
11. bře 2013

@anetkaberuska on ten asistent pedagoga je pro všechny děti oficiálně 😉 je pak možný, že třeba reálně bude čistě pro tvýho chlapečka, ale většinou je pro celou třídu k ruce pedagogovi 😉 čistě pro dítě bývá asistent osobní, kterého si platí rodič 😉

u vás by se hlavně mělo rozlišit, zda to je dysfázie +ADHD, nebo těžší ADHD, které způsobuje opožděný vývoj řeči. Chce to fakt kvalitní psychologický vyšetření, což je v CR mimo Dr. Krejčířové a asi dvou dalších dost velkej problém 😉

anetkaberuska
11. bře 2013

@sisstin Máš pravdu s tím asistentem, bylo mi to vysvětleno, jak píšeš. Jen musí být na nějaké dítě napsaný, aby byl asi hrazený. Ale jinak pracuje se všemi dětmi. S tím psych. vyšetřením bych ráda pokročila, jen nevím jak. Dr. Krejčířová je pro nás nedostupná vzhledem k vytíženosti a termínům. Přemýšlela jsem nad tím institutem APL - nemáš zkušenost?

sisstin
autor
11. bře 2013

@anetkaberuska myslíš Aplu, tam je to ještě horší jak ke Krejčířové, tam už je čekačka víc jak 1,5roku 😉 Ale Dr. Wawrozsová je žákyně Krejčířové a je poměrně dobrá, bere rychle, vyšetření stojí 500Kč, pokud jsi na RD s mladším, tak je sleva 😉

anetkaberuska
11. bře 2013

@sisstin Jo, myslím Aplu. No to mi ani neříkej, s těma termínama! To má tolik dětí problémy nebo jsou prostě nejlepší? ☹ Ach jo, já jsem moc dlouho váhala s tou psycholožkou. V květnu jdeme na podrobné foniatrické vyšetření, ale tam mi to asi nic vyřeší. Myslíš tuhle: Mgr. Kamila Wawroszová? Moc díky za rady, těch si moc cením 😉

sisstin
autor
11. bře 2013

@anetkaberuska no oni se specializují přímo na autíky a jsou asi fakt nejlepší, a auti dětí jsou mraky, takže tak 😝 jinak, to je ona, holky říkaly, že je lepší volat, než psát maila 😉

anetkaberuska
11. bře 2013

@sisstin Jdu volat. 😀

sisstin
autor
11. bře 2013

@anetkaberuska to je právě ten problém, že rodiče vůbec netuší, že sehnat psychologa pro dítě s vadou řeči (a podobnými problémy) je takovej problém, a že čekačky kamkoliv jsou naprosto šílený 😖 pokud teda nechceš jít někam v místě bydliště, kde ta diagnostika na 99,9% bude stát za houby 😖

sisstin
autor
11. bře 2013

@anetkaberuska no vy jste zrovna z Prahy, tak to jako ne 😅 😅 😅 ale víš, jak to myslim 😉

anetkaberuska
11. bře 2013

@sisstin Jsme z Prahy, a i tak je to problém :( Momentálně bych chtěla být z Brna, tam mají kliniku logopedickou i pro děti hyper 😀

sisstin
autor
11. bře 2013

@anetkaberuska no snad to naše občanský sdružení něco změní, i když určitě ne v nejbližších letech. Ale těch dětí s komunikační poruchou teda alarmující rychlostí přibývá, za chvíli se do Aply bude čekat 5let 😕 ona to psala Krejčířová už v roce 2000 😝 že prostě klinickou psychologii nikdo studovat nejde, všichni chtějí být terapeuti a vydělávat těžký prachy. A když už je někdo klinickej psycholog, tak o dysfázii v lepším případě slyšel tak z letadla a to ještě o expresivní 😔

anetkaberuska
11. bře 2013

@sisstin Souhlasím s tebou a stále si lámu hlavu, čím to je, že dětí přibývá. Asi tím tlakem, který na ně od mala vyvíjíme, na všechno se spěchá, na všechno jsou tabulky a jak je něco jinak, tak stresujeme. Píšu to obrazně 😉 Ale např. speciálních školek je sakra málo, hledala jsem opravdu dlouho a napsala jsem vlastně jen do dvou, více jich nebylo k mání.