Maminky, těhulky a snažilky v Anglii a zahraničí III

slunicko2
14. lis 2008

Treti pokracovani diskuze...

Rada bych vsechny maminky, tehulky i snazilky pozadala o respektovani nazoru vsech, kteri se do teho diskuze pridaji!
Tato diskuze byla zalozena pred dvema roky jako podpora snazilek, tehulek i maminek v zahranici a melo by tomu tak zustat i nadale 🙂

Vulgarni prispevky na ucet dalsich clenu budou ignorovany. Nejsme na zakladni skole! 😉

deni1304
9. čer 2010

Aholky holky Forensica, Miluska, nahodou jsem na vas najela pres google a modreho konika ohledne materske? lepe receno prispevku v materstvi pro nas kteri ziji v zahranici a zadaji o tento prispevek v CR, od 1.kvetna se jen zmenila vyhlaska EU tzn, budete si o tento prispevek muset zazadat znova s novym formularem, ja si o nej zadala protoze me konci Mat. allowance ke konci cervna, uz nekdy v dubnu, s tim, ze mne psali email, ze se tato vyhlaska meni od 1. kvetna, tak jsem musela vyplnit novy papir, mam je oba v emailu jestli budete mi zajem, mohu poslat 😉 . Mluvila jsem se socialkou a rikali, ze mne prispevek v materstvi zacne chodit od srpna, ale nevim jak je to s materskou a jestli nahodou prave nemluvite o te.Mejte se krasne, krasne tehulkovani a krasne porody a jeste krasnejsi a pohodovejsi deti 😉

editahlb
9. čer 2010

To se stehujeme prave vcas, co?

deni1304
9. čer 2010

je holky ja to asi spatne vysvetlila, ☹ omlouvam se, maternity a STM nebo MA jsem dostavala tady, po skonceni STM nebo MA mame narok na prispevek v materstvi v Cechach, na 2, 3, nebo 4roky...toto uz samo vite, jestlize jste si nechaly ceske obcanstvi, jak uz jsem rikala menila se ta vyhlaska ohledne EU na zacatku kvetna, lepe receno formular, je to uplne stejny formular, jen tam musel byl podpis manzela jo a abych nezapomnela pracovni smlouva manzela a ma 🙂 ted jsem vam ty hlavy zamotala uplne 😲

editahlb
9. čer 2010

Cmelak ,(jsem se docetla) opravdu kouse a tudiz nepicha, jak poznamenala Miluska..i tak D40 zabralo... 😉

editahlb
9. čer 2010

Jeste se vracim.. holky omlouvam se, ale o tom vikendu kdy tady bude Evca se na srazik nepridam, zapomnela jsem ze jsem na sobotu registrovana na race for life tak sorryyyyyy Ale ja se s tebou budu snad ted vidat casteji Evi v te nasi stovezate, uz se nemuzu dockat!

forensica
9. čer 2010

Deni, no bylo by to bezva ale nejak jsem to moc nepochopila co jsi psala 😀 Milusko, me to prislo normalne do UK doporucene. Ja jim volala (je to nase znama) jelikoz ten dopis jen chtel potvrdit adresu pobytu tak jsem chtela vedet jestli to chteji pisemne. Zadne dalsi info ohledne toho rodicovskeho prispevku neduali. No a tak ta pani mi rekla ze se to rusi. Tak z toho co Deni pise moc moudra nejsem.

miluska.woolley
9. čer 2010

Veru ja budu k nam volat, protoze to musim stejne rusit po porodu druhe princezny, tak se zeptam... myslim ze mela DDeni na mysli, ze si musime znova pozadat, jen na jinym formulari. Ale co jsem mluvila s lidma kterym to taky zrusili, tak to nikdo nezminoval....

miluska.woolley
9. čer 2010

tak kopiruju z diskuze na jinem webu... doufam ze to dotycne nevadi...

Dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č- 883/2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení od data 1.5.2010, Hlavy II článku 11, písm. e) se na jinou osobu (osoba, která není zaměstnaná, nebo samostatně výdělečně činná, není úředník, ani osoba pobírající dávky v nezaměstnanosti nebo osoba odvedená nebo znovu povolaná do vojenské služby), na kterou se nepoužijí písmena a) až d) vztahují právní předpisy členského státu bydliště, aniž jsou dotčena ostatní ustanovení tohoto nařízení, která jí zaručují dávky podle právních předpisů jednoho nebo více členských států.

To znamená, že i když jak píšete máte stále trvalý pobyt v ČR zachován, ale protože bydlíte (máte střed zájmů) v Anglii, můžete uplatňovat primárně nárok na dávky ze sociálního systému – rodinné dávky ( přídavek na dítě, rodičovský příspěvek) pouze v zemi svého bydliště a protože nejste osoba zaměstnaná, nebo samostatně výdělečně činná, ani osoba pobírající dávky v nezaměstnanosti (migrující pracovnice), nemůžete uplatnit sekundárně ani nárok na doplatek rodinných dávek v zemi „trvalého pobytu“.

Vzhledem k tomu, že porodné je vyňato z koordinace Přílohou I, bod II. Základního nařízení (883/2004) – je označeno jako sociální výhoda a jeho nárok a výplata se řídí zákonem č. 117/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů a u migrujících pracovníků nadále spadá pod režim nařízení Rady (EHS) č. 1612/68 o volném pohybu pracovníků uvnitř Společenství (taktéž sociální výhoda),můžete o tuto dávku požádat při narození dítěte do jednoho roku ode dne porodu, pokud prokážete, že máte zachován trvalý pobyt v ČR a předložíte doklad o narození dítěte.

K Vašemu dotazu tedy na základě výše uvedených informací můžete v České republice, pokud máte nynější bydliště ve Velké Británii, požádat pouze o porodné. Na ostatní rodinné dávky (přídavek na dítě, rodičovský příspěvek) můžete uplatnit nárok pouze v zemi pobytu Vás a Vaší rodiny, případně pokud by otec dětí (manžel) byl migrujícím pracovníkem v jiné zemi Evropské unie, tak v této zemi.

deni1304
9. čer 2010

☹ 😀 Holky, ja se vam to budu snazit rychle vysvetlit 😉 rodila jsem dvakrat v UK, mam stale ceske obcanstvi, tim padem narok na prispevek v materstvi v CR, ale ne na materskou, protoze jsem si platila nat.insur. a jsem zamestnana v UK materskou jsem pobirala tady 6 tydnu, potom jsem presla na SMP po druhem porodu na MA, protoze jsem platcem dane jakozto soukroma osoba. Mame deti 17 mesicu po sobe, takze pro narozeni druheho se mne automaticky pozastavilo v CR placeni prispevku rodicovskeho, ktere mne znova zacne po 38 tydnech od doby kdy jsem zacinala pobirat MA, tzn. na konci cervna. Kdyz jsem vedela asi v polovine brezna, ze mne za chvili v UK vyprsi MA, vyrizovala jsem si na socialce formular k prispevku v rodicovstvi, kde jsem jim musela dat formular z DWP - department of work and pension o rozhodnuti placeni MA nebo SMP, kolik a jak dlouho a hlavne odkdy - dokdy - jezisi to je cestina ☹
Jo a abych nezapomnela, prelozeny rodny list od mimca....Vsechno jsem to vyridila, i s preklady, ktere jsem zjistila, ze podle vyhlasky EU nemusi byt prelozene a ze vam je musi vzit a uznat v jakemkoliv jazyce EU, takze usetrime za vsemozne preklady a razitka... 😠
Na konci dubna, jsem dostala od nich email, ze od 1. kvetna se vyhlaska meni pro zadatele zijici a pracuji v ramci EU, a ze budeme muset vyplnit novy formular. Jak jsem rikala, poslu vam je asi na vasi IP.
Tak jsem jej vyplnovala, jak uz jsem rikala s manzelovou a mou pracovni smlouvou, samozrejmne kdyz jste tehotne a nepracujete, tak jen s manzelovou, chtelo to mi samozrejmne podepsane 😀, rodne listy at uz UK a ja jism davala i potvrzeni o ceskem obcanstvi od obou deti, nacoz mi k mame prisel dopis, ze musime zaplatit popelnice za nasi 7mi mesicni holku, parada 😀
holky moooc s omlouvam, je to takhle polopate, ale jak jsem rikala poslu vam ty emaily, mejte se se krasne, a kdyz budete tapat nad mym prispevkem dejte vedet 😉

deni1304
9. čer 2010

Milusko, jak jsem to pochopila z teto vyhlasky, nemuze o to zazadat mamca, ktera neni zamestana, proto ja jsem musela dolozit tu svou pracovni smlouvu....

deni1304
9. čer 2010

holky ja vam ty prilohy poslu na vase IP, za zkousku nic nedate, muzete jim to i odemailovat oscanovene na socialku

deni1304
9. čer 2010

holky ja vam do ip nemohu pridat soubory, mohu vam to poslat na email 🙂

forensica
9. čer 2010

Deni, jsi zlata ze to tak vysvetlujes. Prosim kdyz tak mi to posli ale ja se obvam ze jelikoz jsem nezamestnana tak se nezda ze by to na me nejak mohlo platit. Navic si myslim ze by o tom ta znama neco mela vedet kdyz zrovna tyhle veci vyrizuje. Ale jsem rada ze pro tebe to funguje 🙂

catkaz
9. čer 2010

Ahoj vsem,
tak tu ctu ty rady ohledne rodicovsky, matersky a porodnyho a asi jsem natvrdla... Chtela jsem si vsechno tohle zjistovat, takze jsem to vsechno procetla. Logicky mi prijde vysvetleni od Milusky, ze proste narok (krome toho porodnyho) tu nemam, protoze budu cerpat ze socialniho systemu UK. Deni, mas k dispozici nejaky odkaz, kam bych se na to mohla mrknout?

Jinak mne zacali slusne natykat nohy, vcetne kotniku, a to jsem teprve v 22.tydnu. Dneska jsem se na to ptala cvicitelky tehotensky jogy a ta mi neporadila nic novyho, nez co uz vim a delam....Taky me zacina bolet v krizi, takze to bude taky zazitek...

Byli jsme se dneska podivat na maternity unit v Bath. Rodit tam nechci, je to jen pro porovnani. Nikdy jsem ale v britsky nemocnici nebyla, tak jsem byla zvedava... Nebylo to tak zly, jak jsem myslela, ale ty jejich plenty... Tam, co chci rodit se jdem podivat az za 14 dni. No a pak se o tom budu dohadovat s midwife, aby mi to vyridila v jinem NHS Trust. Podle vaseho vzoru se nenecham odbyt a dupnu si 😎

Majte sa.

deni1304
9. čer 2010

Verco mas to na emailu 😉

Ja vim holky dava to smysl, myslim ta Miluscina zprava, ale uvidime, treba ta socialni pracovnice, se kterou jsem to vyrizovala po 1. kvetnu byla zmatena 😉 uvidime jak to dopadne, rikala mi, ze bych mela dotat prvni platbu rod. prispevku v srpnu, tzn. s mesicni splatnostni 😉
krasny vecer

forensica
9. čer 2010

Kaco, no to mas pravdu ze to tak je. Nas je tady par co jsme treba byly na skole ci proste v dobu kdy jsme otehotnely nepracovaly a tudiz nemely narok z UK na nic (teda krom tech £20 tydne ci tak nejak - child support? nebo jak se to jmenuje). CR nam normalne vyplacela materskou kdyz jsme nemely narok na nic tady. Ted se to zda jinak.

Na ty nohy nevim. Ale mas pravdu je to docela brzo, i kdyz se to bude urcite vztahovat k teplu. Ja v lete s K nebyla snad ani 20tt a taky mi uz natikaly nohy (ale jen kotniky), ale jen kdyz bylo horko. No asi to chce pohovorit s midwife a davat bacha na bilkoviny v moci. O nemocnici kde chces rodit se nedej ale pokud je to nejaka popularni tak radim udelat to drive nez pozdeji. Taky by te nemuseli vzit, zalezi jak jsou vytizeni.

editahlb
10. čer 2010

Ahoj holky, na me je to nejak moc s temi zmenami, ale tim ze se stehujeme se mi to snad vyhne, ja jsemjenom prekvapena, ze se rodicovsky prispevek pozastavuje pri narozeni druheho ditete? Ja jsem myslela ze to automaticky prejde na nove dite

Dneska jsem byla na scanu tak vam tady prikladam fotku, jsem moc zvedava, jak se vam ten nas novy rarasek bude libit 🙂

saza007
10. čer 2010

Edit - 😵 😵 😵 😵

Drobcek je kraaasny. Nech len dalej krasne rastie. Tipujem dievcatko! 😅

catkaz
10. čer 2010

Edit - moc pekny obrazky - krasny prcek. Nemam zadny zkusenosti, tak si pohlavi netroufnu tipovat 😉

Veroniko, asi mas pravdu, ze kdyz jsi zadny narok nemela (nepracovala, studovala), tak je to jinak situace nez kdyz pracujes a odvadis NI.

Deni, predpokladam, ze jsi se do prace po prvnim diteti nevracela a proto jsi nemela narok na SMP. Je to tak?
Stejne to budu chtit jeste prozkoumat. Bylo by prima, kdybych si mohla zadat o nejakou materskou, nebo neco, kdyz mi tady vyprsi SMP. Nebo to jsou zrovna ty platby, co se rusi?

Verco, netusila jsem, ze tady taky v porodnicich neberou, ze byva plno. No, popularni ta nemocnice je, ale pry spis pres leto (z nakyho zvlastniho duvodu); v rijnu uz by to melo byt ok. Za midwife jdu 28.cervna, takze tu porodnici muzu resit stejne az tehdy.

deni1304
10. čer 2010

Edit - super obrazky, musite byt nateseni 😉 ja si tipuji na chlapecka, at mate od kazdeho jedno 😀
mas pravdu, po narozeni druheho ditete, se pozastavuje placeni prispevku na nejstariho a az ti vyprsi SMP ndebo MA tak budes zacinat odznova, ale jestli, jak jsem spravne pochopila stehujete zpet, opravu netusim jak se to bude delat ☹

Katko, vy mate termin v rijnu? nam se take nase mala narodila v rijnu ja 😉
Se vracela po narozeni prvniho ditete zpet, jakmile mel maly 5 mesiccu, jsem to ale blboska, ale nemela jsem na vybranou, pracovala jsem u prvniho do 37 tydne tehotenstvi a protoze jsem byla zamestnana v nemocnici, tak jsem dostavala po prvnich 6 tydnu materskou a potom jsem najela na SMP a tusim je do 38 nebo 39 tydnu od doby kdy vyprsi materska. Protoze jsme se prestehovali z Londyna do Tauntnu v mem 39 tydnu tehotenstvi a tady v South West nejsou tak dobre pracovni prilezitosti pro nasi profesi, tak jsem se rohodla jit brzy zpet do prace ale jen na dva dny hopdne brzy. Protoze jsem si nasla novou praci, u ktere si platim sama NI a dane, tak mam narok na MA ne na SMP, coz v konecne podobe jsou uplne stejne penize, akorat jsem ztratila narok na materkou (6 tydnu), kazda spolecnost to ma jinak, nekdo ma 6 tydnu nekdo 12.... a potom samozrejmne najizdis na SMP. Uvidime jak, to bude v konecne podobe s tim pobiranim v CR, kdyz to vyjde super, kdyz ne, tak to konec sveta nebude, i kdyz jak uz Verca i Miluska rikaly, kazda koruna se hodi. Momentalne jsem se vratila zpet do prace, jen na par hodin,... kdyz ty deti tak rychle odrostou a ani se nenadejeme a uz nas nebudou potrebovat, tak si jich musime co nejvice uzit 🙂
Prejeme vsem krasny vecer

miluska.woolley
10. čer 2010

Edo super fotecky, tipuju druhou hocicku!!! Ja ten rodicak musim rusit protoze mam po porodu narok na rodicak na 1. rok tady, a pak se musi po roce znova dokladat ten E411... teda tak to bylo alespon doted...

TO co jsem kopirovala byla odpoved ze socialky co ta holcina dostala, takze to je s nejvetsi pravdepodobnosti smerodatne Deni!

Holky ted uz to snad muzu napsat aniz bych neco zakrikla, musim se pochlubit, uz 3 tydny jsme bez plenek (pres den), najednou to klaplo, na malou i na velkou, dokonce tenhle tyden i 3 dny ve skolce.... Vecer jsou hadky kvuli plence na noc, ona ji nechce, zkouseli jsme to a byla asi 10 dnu sucha, ale pak jsem 3 dny po sobe prevlikala postel a to mi v mem stavu zrovna nepridalo... takze premlouvame at si plenku vezme a uz ji mela 3 noci zase suchou... ted mi jen drzte palce at se to porodem zase nepodela....

forensica
10. čer 2010

Milusko, tak to moc gratuluji, to je vykon! No s tou na noc to chapu, neslo by treba zkusit ji omezit dost piti na vecer a zkusit to znova. Nebo ji v noci probrat a vzit v polospanku na zachod aby se vam pak v noci nepocurala?

Edito, krasne miminko! 😵 Tak ja nevim, jsem tak nejak na vazkach, asi si pockam s typovanim az na 20tt sken 😉

Kaci, no prez leto to teda fakt smysl nedava jelikoz statisticky nejvic porodu je v Zari co vim. Jinak ja vim ze teda aspon tady u nas se meni porodnice prez GP, midwife do toho mluvit nemohla, on musel napsat doporuceni na prevedeni. Ale snad se tohle tyka vicemene tech super super nemocnic se super reputaci,jako je par tady. Ja se uz teda ted nechala prevezt do jine nez do me mistni.

miluska.woolley
10. čer 2010

Veru my tu mame ted 30 ve stinu, takze jsem rada ze pije... s tim nocnim curanim jsem to 3x zkousela, ale ona se mi neprobere, jen rve a chce zpatky do postylky... zatim to necham, jestli bude dal vic sucha nez pocurana, tak to po porodu zase risknu s prevlikanim postele....

editahlb
11. čer 2010

Ahoj holky, diky za tipy, diky Deni za tip na chlapecka 😉 😀 ,, zatim mi vsichni ostatni komu jsem fotku ukazala tipuji holcicku, ale ono je to nakonec stejne jedno,ze jo?

Milusko Sarlotka je sikula! Ted pres leto se to s tim prevlekanim stejne dela lip kdyz sviti slunicko a pradlo schne jedna radost, ale stejne ti preju at uz moc prevlikat nemusis!

Holky mazu tlumocit, vubec se netesim, tata heroin user, deti na child protection list.. no to zas bude depka, napisu vic odpo, zatim cau! x

deni1304
11. čer 2010

Milusko, gratulejeme te vasi male sikulce k odplenkovani, je to hrdina 😉

Edito, hodne stesti s tlumocenim, to musi byt pekna depka, pamatuji se, kdyz jsem pracovala na par hodin pro Hammersmith and Fulham soc. services pro disable badges, nekteri prijeli na invalidnim vozicku na vysetreni a kdyz jsem se na ne koukala, kdyz opustili budovu, nekteri vysedli, slozili vozik a sli po svych, magori 😀

Holky, tak jste vsechny mely pravdu ohledne toho prispevku, ja jdnes mluvila s MPSV v Praze s pani , ktera ma prave na starost EU a rikala, ze kdyz my (maminy) a manzele, pracuji a ziji v EU, krome CR, rusi se to, nebo na to nemame narok na rodicovsky prispevek. Narok ma na to jen ten, kdo pracuje v CR a plati si socialni a zdravotni pojisteni. Tzn. i kdyz mam trvaly pobyt v CR, ale pracuji v UK a samozrejmne i manzel, tak na to nemame narok. Kdyby manzel nebo my pracovaly v CR a platili pojisteni, tak ano. Coz dava bajecny smysl, ze ano 😲 .... tehotna mamca nebo mamca s detmi s trvalym pobytem v CR bude zit v zahranici a manzel cizinec bude pracovat v CR. Jak oni to bajecne vymysleli v te EU 😀 Ale setri se vsude, tak i na nas uz doslo, nu coz hlavne zdravi 😉

saza007
11. čer 2010

Miluska - gratulujem k uspesnemu odplienkovaniu! L. je fakt sikulka.

Edit - to je smutne, fakt na depku.

J. ma dnes 9 mesiacov 😵 😵 😵

verde198
11. čer 2010

Ahoj devcata,

jsem Vas ted nejak nestihala...

Milusko, gratuluji k odpleneni a at se to podari i v noci!
Sazi, gratulace k 9 mesicum 😵

Edito, ja tipuju holcicku, letos je nejak vic holcicek, tak mam vetsi sanci na spravny tip 😀
Jsi odvazna, ze chces bezet Race for life, ale pokud se citis dobre......

Timto se tedy vracim ke sraziku v cervenci - co vim, tak by dorazila Simca a mozna Zuzka, ostatni bud nemuzou nebo si mi uniklo, ze by se chtely pridat 😕 Verco, jak to vypada s Vama?

Ja jsem chytla nejakou rymu, tak jsem dneska nejaka zmozena. Navic mi za chvili dorazi na navstevu byvala sefova z UK, takze zadny relaxacni vikend 😒

forensica
11. čer 2010

Evi, ja jsem 28.6 - 20.7 v CR. V praze jsme 4-9.7 tak treba nekde tam jesli to vyjde. Plany na srazik jsem uz nejak prehlizela jelikoz se mi to krylo s dovolenou tak mi kdyz tak dej vedet jesli jsem neco prehlidla a bylo by to mozne.

Brou jsem ztahana. Zitra jdeme koupit namzelovi novou teplakacku. Zacal jezdit na kole do prace a stale pouziva tu stejnou co dostal v 15cti! Si dovedete predstavit jak je ted desne modni 😀

miluska.woolley
12. čer 2010

ahoj zeny, hlasim ze nerodim, ale uz skoro nechodim. Kotniky nejsou, uz nejsou skoro ani prsty.... dneska mame velkou grilovacku od materskeho centra, tak se tesim, treba se mala rozhodne ze se prida 😀 . Jinak jsme utratili zase mailant v OBI, takze zitra nas ceka zahradka...

Veru prosim teplakovku vyfotit, to uz musi byt muzejni kousek 😀

Edo a ty bys chtela radsi chlapecka nez holcicku? Dve holky jsou taky super!!!!

janauk
12. čer 2010

Ahoj holciny.
tak hlasim ze jsme zpet z Devonu. Meli jsme se bajecne. Ja to more miluju a i pocasi docela slo 😉
Nejak jsem Vas jen zbezne prolitla, nemam moc casu, musim uklizet, prat, varit....
Edito, ja tipuju holcicku. Nekam bychom si to mely napsat, v prosinci budem vedet houby! Mam tady pro tebe tu knizku, napis mi do ip tvoji adresu a ja ti ji poslu. Jak je Osianovi?
Teda to jste me s tim rodicovskym prispevkem teda vubec nepotesily 😒 Ja si o to zrovna chtela zazadat. Teda ono to fakt bylo do nebe volajici, ale co jste mi rekly ze je to mozne, nejak jsem s tema penezma zacala pocitat. No budeme zase super chudi, no.
Milusko, vydrz!!!