Manžel voják - mise na půl roku v Afghánistánu

kamikam
1. bře 2016

Ahoj maminky 🙂 Obracím se na Vás, protože bych ráda poznala někoho, kdo zažil něco podobného. Můj manžel je voják a v dubnu odlétá na půl roku na misi. Máme prcka, teď mu jsou 2 měsíce - až bude manžel odlétat, budou mu necelé 4 měsíce. A samozřejmě mám obavy. Přeci jenom - půl roku je pro miminko podle mě dlouhá doba. Nemáte někdo podobnou zkušenost? Bojim se, aby pak malej nebyl zmatenej, když ho půl roku neuvidí. Má smysl ukazovat miminku fotku tatínka nebo mu ho nějak připomínat? Není možný, že by na něj zapomněl? (Pokud je to hloupý dotaz, tak ho radši ignorujte, než abyste se vysmívali nebo ze mě dělali blbku.)

achjonetusim
1. bře 2016

Není to vůbec hloupej dotaz, řešili jsme podobnou věc (žijeme mimo ČR bez babiček a dědečků, vídají se spolu jednou dvakrát do roka). U miminka bych určitě nahrála tatínka jak na něj mluví a pouštěla jeho hlas, ne nějak pravidelně ale určitě často. Pokud budeš zvládat ty, sem tam bych ukázala na fotce s vlídnym hlasem připomněla. No a pak asi se mi tu bude dost holek smát, ale nechala bych si jedno "voňavý" tričko po něm. My jsme s mym mužem ze začátku žili vztah dost na kufrech a tričko mi pomáhalo udržet si pachovou stopu 😀 Usínala jsem s ním, cítila se bezpečně. Věřim že malý miminka mají ten čich hodně citlivej, jeho vůni si bude pamatovat dlouho 😵

kamikam
autor
1. bře 2016

@achjonetusim Dekuju! S tim trickem - zrovna dneska sem drzela v ruce manzelovo tricko a rikala sem si, ze to nas tady asi bude "drzet nad vodou". Dekuji za rady. Doufam, ze to utece jako voda a budeme ho mit zase doma. Vime uz vic jak pul roku, ze tam poleti..a az ted z toho zacinam byt nervozni.

luckylee
1. bře 2016

Kamaradka ma muze v Afganistanu uz podruhe.Poprve bylo jejich dceri tusim 10mesicu.Mluvili spolu pres skype a tak ho mala videla ale bylo to pro ne dost tezke a popravde po jeho navratu ho mala ,,neznala,, a to vlastne ani ta kamaradka.Zmenil se a trvalo docela dlouho nez to dali zase vse dohromady ale i z nej se pak stal lepsi manzel i tatinek.Ted je tam podruhe a maji uz dve princezny.Uz trosku vetsi tak ten skype staci.🙂 To zvladnete a po navratu holt budete muset trosku zamakat.Asi lepsi nez kdyby byl prcek vetsi a porad by se ptal kdy se tatinek vrati a plakal ze se mu styska.Drzim pesti at to zvladnete bez sramu na dusi.A ty se drz nejvic,bude to tezky.Ja si to predstavit neumim.:-/

kamikam
autor
1. bře 2016

@luckylee Ja si prave rikam, ze kdyz budeme mluvit na skypu, tak to prcek nebude nejak moc vnimat, kdyz je tak malej jeste. Ale mas pravdu, tak sem rikala, ze je lepsi letet ted, kdyz si to prcek jeste neuvedomuje tolik. A urcite mam i starost, jaky to bude, az se manzel vrati, ale doufam, ze to vsechno zvladneme.

kamikam
autor
1. bře 2016

@luckylee Dekuji za podporu! Ono si to asi nikdo nedokaze predstavit, dokud si tim neprojde sam. A drzim palce k porodu! Ve 37tt jsem ja rodila 🙂

msonulka
1. bře 2016

Pachová stopa je fajn, ale i ta za chvíli vyprchá. Mluvila bych o tatínkovi, klidně ukázat i tu fotku, nahrát hlas a díky bohu za skype!!! Uvidíš, jak to bude mít s internetem, záleží na které základně bude. Jak se vrátí, tak to bude pro oba těžší, ale zase si na sebe zvyknou. A když bude tatínek, který se nebojí koupání, hraní si, krmení, tak ten vztah tam naběhne ještě rychleji.
Muž byl v misi, když dcerce bylo 2 a čtvrt a druhé miminko jsem čekala. Ze začátku ostych, ale pak se od něho nechtěla hnout.. Bude to dobré, hlavu vzhůru a přeju, ať to rychle utíká!

shine2015
1. bře 2016

@kamikam muj muz byl taky..to jsme spolu jeste nebyli....a rikal ze ho to zmenilo hodne - nedokazal se smatt cemu lide tu...byl vnimavejsi a citlivejsi atd....vic povazoval ze je tady.....neboj to zvladnete. Hlavne ze muzete byt v kontaktu...

kamikam
autor
1. bře 2016

@msonulka To mas muj obdiv - jedno dite mit, druhy cekat a manzela mit pryc. Je fakt, ze manzel malyho koupe, prebaluje, uspava, krmi..dela vsechno, tak snad to pak nebude tak tezke. Ale moc se mu od malyho nechce odjizdet :/

svetlus_pepca
1. bře 2016

Nemám vlastní zkušenost, ale jednu z vyprávění. Můj taťka nastupoval na rok na vojnu, když mi byly 3 měsíce. Bylo to v době, kdy fakt měli pár opušťáků za celou tu dobu. Když se vrátil, prý jsme si byli vlastně cizí. Pro mě to byl cizí pán a on si se mnou nevěděl rady. A s mamkou byli na rozvod, protože najednou bylo doma vše úplně jinak.

Letos v lednu oslavili 29. výročí od svatby a já s taťkou máme úžasný vztah 🙂 On je ten můj hrdina a já jeho princezna! Na nikom to následky nezanechalo a všichni jsme to zvládli. A já si to nepamatuju 😉

Rozhodně tobě přeju hodně sil! 🙂

mariti
1. bře 2016

Znám to trošku i z té druhé strany, pár let jsem byla u vojáků a i do toho Afghanistánu jsem se na půl roku podívala. Ale já jsem tehdy neměla rodinu, tak to bylo jiné. Dneska si to vůbec nedovedu představit, stačí mi, že je manžel na 2 měsíce v Holandsku a mám co dělat. Záleží hodně, jak dlouho jste spolu, jaký máte vztah, ale bacha na to - vojáci mají hodně vysokou rozvodovost, což určitě souvisí i s misemi. Toho půl roku budete každý žít v úplně jiném světě, jinými starostmi, radostmi a může být hodně těžké ty dva světy propojit a neztratit kontakt, zabránit odcizení. Chce to každopádně hodně tolerance a pochopení a uznání z obou stran. Lehké to nebude, ale zvládnout se to dá! Tak pevné nervy!

luckylee
1. bře 2016

@kamikam dekuji,u me to na porod zatim nevypada.🙂 Jinak i souhlasim s @mariti .Vim ze u kamosky nastal i problem,ze ona mu chtela vypravet co se tady deje,co kdo delal a postesknout si jak se ji styska a on to nechtel moc poslouchat a zaroven ji nemohl moc vykladat co se deje tam aby zas ona nemela velky strach.No ta komunimace se bude muset naucit ale urcite to zvladnete.A abych jeste jednu vec dodala,on se sice vratil jiny a znovu se museli poznavat ale znovu se do sebe zamilovali jak kdyby spolu uz nebyli 10let.🙂 Tak hodne stesti.

artee01
2. bře 2016

Zatim sem to nezazila, ale v září by mel odjet manzel na pul roku na misi do Mali, tak sem na to taky zvedava jak to zvladneme. Manželův bratr byl uz dvakrat pokazdy kdyz se jim narodilo dite a jsou v pohode, taky nejdriv deti resili kdo je ten "cizi" pan ale brzy se to dalo do kupy.

zdenka35
2. bře 2016

Můj muz byl 2 krat na pul roku v Afg během 4 let.Dite mam z prvniho manzelstvi velke,ale i tak si chybeli.
Teď čekáme dvojčátka a ja se modlím,aby uz nejel,nechtel...ale bojim se,ze se tak stejne stane.U nas hodne se skypovalo a pokud mohl denně i dlouho volal i nekdy vickrat.Mela jsem o nej hrozny strach,ale to pry i on o nas😊liem kolem ten pul rok utikal,me teda ne,pokud tam mas sveho muže vleče se to,az se vrati,tak vam pulrok utece😊co budete spolu.A kdyz mas maleho bude ti to utikat vic....ja jsem zpetne rada ze nejede ted co budem mit deti,ale co ja vim......a zadny straseni rozvodovosti vyšší u vojaku neber,kolem me se rozvádí lidi a ja s vojakem po misi jeste držím😆

kamikam
autor
2. bře 2016

@zdenka35 Ja prave doufam, ze aspon bude moct komunikovat. Nerada bych o nem treba dva tydny neslysela vubec :/ Na rozvod ja myslet ani nebudu, opravdu ho miluju a samozrejme ve vsem podporuju. Ja se bojim hlavne o prcka :( Doufam, ze poleti jednou a dost 🙂)

msonulka
2. bře 2016

@kamikam Nedivím se mu, že se mu nechce. Tomu mému se taky nechtělo. Bylo fajn, že nám to hrozně utíkalo, jen ten poslední měsíc se táhl. Nechápu, jak to kdysi lidé vydrželi jen na dopisech, které chodily bůhví kdy a bůhví jak 🙂.

nerreidda
2. bře 2016

holky,já vas obdivuju, já bych toho svého nepustila nikam...privazala bych ho k židli a hotovo 🙂

kamikam
autor
2. bře 2016

@nerreidda Nejradsi bych ho taky nikam nepustila. Ale dal se k vojakum, bavi ho to a jet na misi je soucasticjeho povolani. Jede poprve. Driv, jeste nez jsem cekala mimco, rikal, ze je to jeho sen - aspon jednou letet na misi. A ja samozrejme jeho sny podporuju. Musime doufat, ze se v poradku vrati domu a ze to bude rychle utikat...

hanyzka11
6. bře 2016

@kamikam o malého se neboj, tak malé děti si to nepamatují. A to není nic zlého, je to tak prostě dáno i když to dospělé někdy bolí, že jsou cizí třeba už po 14 dnech. Dbej hlavně na to, aby tys byla v pohodě a malej bude taky. děti to cítí. a zase možná ohraná, ale pravdivá věta: maminka spokojená, dítě spokojené!!! drž se, to dáte, neboj 🙂

jujatko
7. bře 2016

Pokud Vám jde o vztah mezi malým a tatínkem, tak si myslím, že se nemusíte bát. Takto malé děti si to nijak nepamatují. I když možná někdo tvrdí, že ano. Ale mám nyní čerstvou zkušenost - bohužel špatnou. Dvouletá holčička přišla před měsícem o maminku. Nyní bydí u babičky a tety a stará se o ní, kdo má ruce a nohy. Její sourozenci jsou v péči jiných příbuzných. Malá se prý na maminku ani na sourozence neptá, nemá špatné spaní atd. Každé dítko je jiné, ale určitě by bylo horší, pokud by Váš manžel odjel, až budou malému 3-4 roky - to už jsou ty děti mnohem více vnímavější, rozumnější atd. V tomto věku (Vašeho dítka) bych se nebála ... Ale upřímně - máte můj obdiv!! Držím palce!

kamikam
autor
7. bře 2016

@jujatko Dekuji 🙂 Jde mi hlavne o prcka. Ja si ho budu pamatovat porad. Snad to bude tak, jak pisete. Nerada bych, aby pak malej plakal nebo se ho treba i bal. A s tim vekem souhlasim. Ja mu presne rekla "Jestli letet, tak ted ldyz je Jarousek malej a nebude se me kazdej den ptat, kde je tatinek a kdy uz se vrati".

@hanyzka11 Diky! 🙂 Ja doufam v pohode budu, jsem takovej vcelku klidas. Ale pul roku je pul roku..a clovek nikdy nevi, co se muze stat.
Dekuju holky za podporu!

jujatko
7. bře 2016

@kamikam Plakat klidne pak muze, ale trauma z toho mit nebude. Malá do roka nesnesla babičku (moji mamku). Jakmile ji jen viděla tak řvala jako bychom ji řezali. Když ji hlídala, tak vždy celou dobu plakala. Byla jsem z toho hodně špatná. Mamina se snažila a prd platný. Pak se to ze dne na den úplně zlomilo. Ale opravdu z ničeho nic. A od roka jsou s mámou hrozné parťačky a když ji malá vidí, tak se raduje, víská atd. Stejně tak hodně plakala, i když ji hlídal manžel. A to je s námi každý den doma 🙂

polodelfin
16. bře 2016

Ahoj, muj manžel odlétá na konci března také do Afghánistánu, dceři bude v dubnu rok a pul a bojím se toho taky, precijenom uz tátu vnímá mnohem víc. Manžel je přes tyden mimo domov, takze ji zvykám na FaceTime (něco jako skype), tak doufam, ze bude dobre připojeni a budeme v tom moct pokračovat. Mam za sebou uz jednu misi v Afghánistánu a jednu v Mali, ale to jsme nebyli manžele a neměli jsme dítě. Bude to narocne, ale nezbývá nam nic jiného nez to zvládnout.

kamikam
autor
16. bře 2016

@polodelfin Ahoj 🙂 A odkud jste? Rok a pul...to uz nevim, jestli bych ho pustila. To uz je ditko starsi a tak nejak si uvedomuje, ze tu ten tatka neni 😕

polodelfin
16. bře 2016

@kamikam bydlíme v Praze, ale manžel pracuje v Chrudimi. Vím to uz 3/4 roku, ze pojede, zkusila jsem všechno, ale u nich je to otázka cti, takze bohužel jsem s tim nic udělat nemohla. První misi v Afgh jsem nesla hodně spatne, komunikace jen přes mail, občas telefon, par dni se nemohl ani ozvat, proste hrůza. Doufam, ze to bude ted lepší. Mam Elisku, takze prostor pro lítost a depky nebude. Kdyby byla malinka jako mas ty maleho, tak bych se tim az tak netrapila, u Elišky se bojím, ale zatim se na tátu nepta, když jezdí jen na víkendy.

kamikam
autor
16. bře 2016

@polodelfin Tal to leti s mym manzelem. Pokud se na tatu nepta, jedine dobre 😉 Muj manzel leti poprve a resili sme to jeste pred tehu, takze ted kdyz ho vybrali uz nebylo o cem mluvit, protoze bylo jasno. Ja jsem rada, ze byl u porodu...a prvni 3 mesice s malym. Pak uz to bude jen o tom, abysme to psychicky zvladli..spis ja..a aby to rychle uteklo. Kdyby nebylo mimco, nebylo by to tolik tezky. A to ze jsou Jarouskovi 2 mesice neznamena, ze se nebudu trapit. To dite ho za ten pul rok nepozna a nenecha se pochovat tak jako ted, kdyz ho vidi kazdy den.

polodelfin
16. bře 2016

@kamikam tak to letí o par dni později a do Logaru nebo jinam? Mas "štěstí" aspoň v tom, ze malej nebude plakat, kde je táta a tak, sice ho třeba nebude znát, ale myslim, ze to rychle přejde, ty děti jsou přizpůsobivé. Ja doufam, ze mala plakat nebude, ale to se vše uvidí, ted porad chce ukazovat fotky s tátou, ted moc nemluví, ale az začne, tak se třeba dozvím, ze je vše jinak nez jsem si myslela.

artee01
16. bře 2016

Malé budou dva roky až manžel odjede... momentalne si to vubec nedokazu predstavit, do toho planujeme na dobu co bude pryc druhe tehotenstvi.

kamikam
autor
16. bře 2016

@polodelfin Nene, leti 11.4. do Bagramu. No doufam, ze navrat bude v poho, dost me to desi.

@artee01 My planujeme druhy mimco az pristi rok a to doufam, nikam nepoleti 😄

polodelfin
16. bře 2016

@artee01
@kamikam my jsme chtěli děti po dvou letech, ale když se nam potvrdilo, ze manžel pojede, tak jsme druhé těhotenství odložili po misi.

artee01
16. bře 2016

@kamikam
@polodelfin My puvodne chteli taky po dvou letech, ale pred 14 dny sem byla na revizy... rodila bych az kdyz by odjel... ted si dame povinou pauzu a budem mit jeste asi 3 mesice na to to zkusit nez odjede a bud to vyjde nebo ne. Sem zvedava jak to ponese mala jako dvouletak a jak se bude na tatu tvarit az se vrati ☹