Matka, co nechce kojit. Znáte někoho takovýho?

petamaskova
28. pro 2010

měla bych otázku,je možné aby matka odmítla kojení z jakýchkoliv důvodu? znáte někoho takovýho nebo jste to sami zažily?

bielamacka
14. pro 2014

Ahoj ženy, mám doma malou dva týdny a posledních pár dnů pro mě bylo fakt peklo.... jsem po sekci a mlíko se mi rozjíždí blbě, když malá ten první týden vytáhla 25, byl to zázrak. Mám celkem velká prsa a fakt mi nejde lehnout si s malou do postele a kojit ji vleže, zkoušela jsem to a mě bolí celé tělo a ona se jen rozčiluje. Také mám vpáčené bradavky a musím používat kloboučky, tudíž stejně musím vstát, klobouček umýt, nasadit si ho - ona ho navíc někdy sáním stáhne z bradavky pryč, musím kojení přerušit, nasadit znova, ona se vzteká atd. Můžu ji kojit jen vsedě na "fotbalistu", stejně mě z těch velkých koz bolí záda. V porodnici mi půjčili elektrickou odsávačku, takže s tím naopak mám 3x tolik sraní - nevidím na tom nic pohodlného ani příjemného pro mámu i dítě. My u toho trpíme obě. Aby vůbec něco vypila, musím jí dát pít tak 12 minut z jednoho prsa, 12 z druhého, dát tak 30-40 ml odstříkaného z lahve, aby neřvala hladem, potom odstříkat další várku, hodina a čtvrt pryč a kdy mám spát? Předevčírem jsem celý den probrečela a upřímně jsem si myslela, že se půjdu zabít a bude klid. Ten den se o malou musel starat muž, protože já ji ani nedovedla pochovat, abych se u toho nerozbrečela a máma si myslela, že mi zavolá nějakého psychiatra.

Pro kojení jsem zkusila udělat všechno - čaje, homeopatika, poslouchala jsem sestry v nemocnici a budila ji co 2,5 hodiny, nikdy si nevytáhne sama dost a pořád brečí. V porodnici mi nechtěli dát příkrm a nakonec chudák spadla z 3930 na 3560 a já ty lidi úplně nenáviděla, proč mi to UM nedali dřív. Měla jsem tu minulý týden laktační poradkyni a stejně mi nic kloudného neporadila, malá akorát začala řvát po kojení hlady ještě víc než předtím (rady typu "nechte ji sát půl hodiny z jednoho, ona si to vytáhne") - upřímně jsem ztratila trpělivost a na kojení kašlu. Zítra jdeme k pediatričce, už teď o víkendu jsem malou přikrmila UM, jinak byl furt řev, přece ji nenechám umřít hlady - doktorce řeknu, že jestli mě někdo bude dál nutit do kojení, tak si asi něco udělám. Už jsem z toho psychicky úplně na dně. Podle mě je snad zásadní, aby dítě i matka byly v pohodě a ne že budu za každou cenu "zkoušet vydržet". Byla bych dřív v Bohnicích.

jess20
15. únor 2015

75% žen v americe nekoji...a jsou štastne a jejich deti take...u nas je to uplna fobie ze se kojit musi ze jsi jinak spatna matka....zalezi ale jake maji mleko nekdy koji ale diteti to da mene než kdyby byl na UM. Nechapu ty psychopaticke matky co jen odsuzuji a karaji že ony kojily a kdo nekoji je spatny....za me at si dela kdo chce co chce ne?

luciiinka87
2. srp 2016

Pridam se do teto diskuze, abych podporila stejne smyslejici. Vim jiste, ze kojit nechci a budu zadat zastaveni laktace po porodu. V dnesni dobe je to sice odvazny pocin, ale vazne si nemyslim, ze by bylo kojeni tak samospasne. Hlavne mam k nemu po prvnim porodu primo odpor. Maminky si predstavi neprekonatelnou lasku, kterou citi pri kojeni sveho ditete, ja si v tehle souvislosti predstavim kravu, vemeno a odsavacku, kterou ji na vemeno pripinaji. A kdyz nekde ctu, jak si zenska odstrikava mleko rukou, tak fakt vidim dojicku v kravine. Nezlobte se na me, ale tim, ze porodim, se nehodlam degradovat ze zeny na nejakou dojicku, ktera pro blaho (oooo jiste, imunita, vyssi intelekt, atd ..) sveho ditete trpi a nespi. Sve deti miluju, dychala bych za ne, ale kdyz uz se nikdo nezdraha pouzivat auto misto cloveku prirozene chuze, proc bych ja nemohla krmit sve dite kvalitnimi umelymi mleky misto kojeni. Prestante byt pokrytci a nehazejte nekojici matky do stejneho pytle s matkami vrazedkynemi.

janickajana
2. srp 2016

@luciiinka87 Trochu odvážně psané, ale každého věc. Já to chápu u miminek, když jsou kojené. Sama budu asi kojit pokud to půjde. Ale kojit do 2,3,4 či let mi přijde nechutný. Ale jak píšu, kazdýho věc. Za mě kojení tak do půl roka dítěte ☺

hejsa
5. srp 2016

Jo,znám takový příběh.Po císaři-porodu jsem byla na pokoji s holkou,která měla dvojčata normál.porodem. Nekojila,3.den zjistili,že má mléko,tak při vizitě řekla,že si chce vzít jen 1 dítě-to větší,druhé dá k adopci a už ho nechce kojit a ani nechce,aby ho přikrmovali jejím mlékem. Mě to naprosto šokovalo,ale nic jsem neřekla.Za pár hodin mi řekla,že její muž počítá jen s 1 dítětem,mají maličký byt a další dítě mít prostě nemůže.Dodnes je mi z toho nedobře,když si na to vzpomenu.Takže možné je ledacos!Janičko - není to málo kojit do půl roka?

janickajana
6. srp 2016

@hejsa pak už dítě příkrmuješ a pomalu začíná jíst vše. Do půl roka cca do roka. Není pak už důvod. Kamarádka kojila vždy x let třeba i do 5 let. Mě to pak přijde nechutný.

hejsa
6. srp 2016

@janickajana do 5 let-pro dítě je to dobré,ale maminka...já myslím,tak do roka... 😵

andrea_renz
18. říj 2016

@luciiinka87 Ja s tebou treba naprosto souhlasim. Prvni dite jsem kojila tri tydny a mela jsem z toho tak silene prijemny pocity, ze jsem prestala. Ted se mi ma narodit v lednu druhy a kojit uz nechci vubec. Nevim proc bych jen kvuli tomu mela byt hrozna matka.

andrea_renz
18. říj 2016

@andrea_renz omlouvam se chyba, neprijemny pocity 🙂

pavlise
18. říj 2016

@luciiinka87 Konečně to někdo napsal... a ta Laktační liga (nebo jak si říká) tomu kolikrát dává korunu "kojit, kojit a kojit..." jinými slovy: matka je jenom zdrojem mléka. tečka. Upřímně řečeno tato liga mě v době, kdy jsem to řešila, těmito a podobnými agresivními výroky spíše odrazovala. Cítím se jako člověk, ne jako stroj...

Sama ze své zkušenosti vím, že v péči o dítě záleží daleko více na jiných věcech než na kojení. A pokud kojí matka, kterou to spíš fyzicky nebo psychicky vyčerpává, tak je to pro dítě daleko horší, než kdyby bylo na UM. Po mých zkušenostech je v dnešní době celkem jedno, jestli matka kojí nebo ne...

bielamacka
23. lis 2016

@shaula

No, moje pokusy o kojení žádné příjemné pocity fakt neprovázely, spíš to byl horor pro mě i pro dítě.... měla jsem porod sekcí, takže mě strašně bolela ta jizva, takže každé pokusy si malou nějak přiložit byly fakt hodně nepříjemné a bolestivé. Navíc mám velká prsa a vpáčené bradavky a mléka mi moc neteklo, mohla jsem malou kojit jen na fotbalistu vsedě - jiné polohy ty moje obří kozy neumožňovaly a ještě jen s kloboučkem, který ona sáním stahovala a akorát se vždycky rozčílila, že to nejde - takže polykala vzduch a zvracela - tím pádem to málo, co do sebe dostala, bylo zase venku - spíš to bylo nepříjemné pro nás pro obě. V porodnici sestry vyslovené kojící fanatičky, klidně moje dítě nechaly řvát hlady s pindama, že se každá rozkojí a mně mrskly odsávačku, ze které se mi akorát dělaly záněty a bradavky praskaly do krve.

Jasně, milovat kojení může ženská, co má lentilky pod kobercem a mlíko jí stříká metr do dálky - taková může kojit i ve stojce. Ženy jako já to mají o dost těžší a ještě musí důvody, proč nekojily obhajovat málem i před úřednicí na poště, protože dneska nekojit je prostě zlo.

Kojení jsem vzdala po deseti dnech bezesných nocích nás všech tří, kdy mě manžel musel dovézt na psychiatrickou pohotovost, protože jsem z toho byla úplně vyřízená. Dnes jsou malé dva roky, nemocná byla dvakrát, není tlustá, má dobré zoubky a předpisově roste. Takže asi tak.

A klidně mě ukamenujte, pokud s manželem budeme mít druhé dítě, tak si rovnou do porodnice beru krabici UM, řeknu si o léky na zastavení laktace a nazdar. Mně to za ty nervy fakt nestojí.

bielamacka
23. lis 2016

Jo a vyšší intelekt? 😀 Moje teta kojila sestřenku do jejích dvou let. Mě moje máma měsíc. Ona je nedoučená prodavačka bez práce a já vysokoškolsky vzdělaná osoba mluvící třemi jazyky (s prací) 😀 takže asi tak, no.....

arwen_arina
1. únor 2017

Ja jsem odpurkyne kojeni, uzila jsem si po cisari martyrium,kdy se mi nedelalo mleko,navic mam spatny tvar prsou,mala se nemohla pridat,rvala,mela hlad,nepribirala,hrozila zloutenka. Doma jsem se na cele kojeni vybodla, dala ji Nutrilon a od te doby je to stastne,spokojene a hodne dite (klep klep). Jestli se nekdy rozhodneme pro druhe,nebudu s kojenim ani zacinat a rovnou si reknu o prasky na zastaveni laktace.

snevinka
19. únor 2017

Mám dvě dcery, obě jsem zvládla kojit týden a to s kloboučkem. Bez něj bych to nezvládla vůbec. Byla jsem z toho pořád ve stresu, ale hned po skončení jsem byla klidná. Může za to pár nepříjemných situací z dětství. Nenechám si na prsa sáhnout, dokonce ani od dětí. Chtěla bych ještě jedno dítě ale kojit už se snažit nebudu. Tím chci říct, že každý má určitě svůj důvod proč to tak chce.

lavita
2. zář 2017

@luciiinka87 ahoj,cekam druhe a rozhodne nechci kojit,po silene zkusenosti s prvnim. Nevim ale,jak to v porodnici oznamit?nemam na to ,,koule,,

luciiinka87
3. zář 2017

@lavita V prvni rade bych to probrala s osetrujicim gynekologem/gynekolozkou - ten spis pochopi situaci a muze ti predepsat leky proti tvorbe mleka. Urcite to vsude hlas - at to maji v zaznamech. Dalsi vec je ta, ze mas samozrejme pravo si rozhodnout o kojeni ci nekojeni, ale je na lekarovo dobre vuli, jestli ti to ulehci nebo ti to da sezrat. Kazdopadne jdes proti trendu a budes za to platit. Nikdo ti v porodnici nepomuze, budou se na tebe divat jako na pripad pro socialku - me konkretne chodili kontrolovat, jestli se k diteti v porodnici vubec mam, bylo to dost "nenapadne". Probodavali me denne pohledy vsech sester a lekaru, mezi sebou o me mluvili jako "to je tamta, co nechce kojit". Hned po cisari, kdy jsem byla oblbla, mi dali treba maleho na nahe telo s jeho pusou do urovni mych prsou, leky mi chteli dat az druhy den. Mela jsem stesti, ze me operovala moje osetrujici gynekolozka, se kterou jsem prave to nekojeni mela domluvene. Rekneme, ze se vykaslala na primare a ty prasky mi dala okamzite. Takze nebyt ji, spustila by se mi laktace, natekly prsa a jedina rada by byla: miminko vam s tim pomuze, kojte. Detska lekarka chodila za mnou na pokoj v slzach, protoze ji tak bolelo, ze me dite nebude kojenk, atd... Pokud se na tohle pripravis, prijdou ti pak vsichni k smichu. Je fakt smesny, jak se to kojeni u nas v CR hroti. Ja nerikam, ze je UM lepsi, to neni a nikdy nebude, ale je to dobra nahrada, ktera miminku neublizi 🙂 Samozrejme "kojici sekta" by nam dala milion dukazu, ze je vlastne UM jed.