Menarche - první menstruace. Jak silná může být?

martasek
12. led 2021

Maminky, jak silná může být první menstruace? Já už si to u sebe tak nepamatuji. Dcerka dostala první menzes asi před 14-ti dny, to bylo spíš takové hlenovité a teď po 14-ti dnech to má zase, teď 5.den a docela silné. Jsme objednaní na dětskou gynekologii, ale až na konec ledna. Děkuji za zkušenosti a odpovědi.

elencze
12. led 2021

Hned první normálně silná, já mám tedy vždy silnější. Pamatuji si, že mě to tehdy v 11 dost vyděsilo. Zato sestra měla první až někdy ve 13 a slabou, dost dlouho velice nepravidelnou. Je to asi hodně individuální.

amazonkajanik
12. led 2021

@martasek jak padlo,bude to individuální. První jsem měla nějakých 7dní,bezbolestné,střední intenzita. Bylo mi čerstvě 13let. Za to od 14let velice silná a bolestivá. Bolest by se dala,ale ta intenzita krvácení děsivá,kolikrát jsem myslela,že půjdu spát do vany,ani 2noční vložky nepomohly 😟 teď nic nevyřešíme,počkejte co řekne lékař

piggy123
12. led 2021

@martasek jak již výše zmíněno - je to velice individuální. Tělo teprve “startuje” a panuje hormonální koktejl. Některé dívky mají menstruaci bezbolestnou a slabší, jiné silnou a bolestivější. Některé ji mají takřka hned pravidelnou a jiné úplně rozházenou. Všechno je normální.... Ukaž dceři, jak si správně vést menstruační kalendář (dneska existují super aplikace do mobilu 🙂 ), aby měla přehled. Je to taky potom dobrá statistika pro gynekologa.

Moje první menstruace přišla v mých 13 letech a byla hned v plné síle, jako to znám doposud. A ihned přišly i strašné bolesti a křeče (mám podezření, že jsem snad tu mojí endometriózu měla už hned od první menstruace 🤨 ). Vzpomínám si, jak jsem večer ležela schoulená do klubka na gauči neschopná se vůbec pohnout a v duchu jsem si říkala, jak to mám zvládnout potom každý měsíc po drtivou část mého života...

hasara33
12. led 2021

@martasek pamatuji si, že jsem dostala normální, relativně silnou menstruaci, která trvala asi 5 dní, pak třeba dva měsíce nic, pak slabá MS spíš špinění a pak třeba zase dlouho nic....trvalo to relativně dlouho než se to tak nějak ustálilo a do té doby to bylo všelijaké takže si myslím, že to i v tomhle případě je naprosto normální 😉 nicméně samozřejmě nic mi do toho není, ale já bych ve svých 14ti letech nebyla nadšená z toho, že mě máma tlačí k doktoru skrze takovou dost intimní a pro dospívající dívku citlivou věc 🙂 poradila bych se o tom spíš se svým gynekologem, ale pokud jí nic nebolí a nemá jiné problémy tak bych jí po doktorech netahala 🙂

martasek
autor
12. led 2021

@hasara33 dcerka bude mít v březnu teprve jedenáct, a když to o Vánocích dostala, tak mě to nejdřív nenapadlo a jela jsem s ní na pohotovost, protože jsem myslela, že má zánět močového měchýře☺. Tam tedy bylo vše v pořádku a řekli, že to je nejspíše právě menstruace a že máme zajít na dětskou gynekologii. Když jsem dceru objednávala, tak sestřička říkala, že máme být v klidu, že vyšetření je ultrazvukem přes břicho. Takže pro klid na duši tam s ní raději půjdu.

kami2262
12. led 2021

@martasek Moje sestra je o dva roky mladší než já... Já jsem dostala slabou první MS, jen hlenovité špinění, v podstatě tak, jak popisuješ... Bylo to dva měsíce pře patnactymi narozeninami, moje sestra ji dostala ten samý měsíc, tedy ve dvanácti letech silnou jako normální MS 🤔 takže je to opravdu hodně individuální...

hasara33
12. led 2021

@martasek pardon špatně jsem si to přečetla a myslela si, že je dceři 14 🙂 nicméně já vím, že se to dělá přes UTZ, ale beru to ze svého úhlu pohledu, že mě by to rozhodně příjemné nebylo v tomto případě 🙂 v 11 letech to holky běžně dostávaly, co si takhle pamatuju ze základky, protože já jsem to dostala ve 13 a byla jsem téměř poslední 🙂 jak říkám nic mi do toho není, ale myslím, že to je zbytečný

martasek
autor
12. led 2021

@hasara33 ano, chápu jak to myslíš, kolegyně v práci mi taky říkaly, proč jí zbytečně stresovat, dcera je naštěstí pohodářka a celou situaci prožívá asi klidněji než já (což před ní samozřejmě nedávám najevo)🙈😁.

hasara33
12. led 2021

@martasek tak pak je vše v pořádku, pokud se nestydí a není to pro nic nepříjemné 😊 já si pamatuji, jak jsem se na záchodě rozbrečela když jsem zjistila, že jsem to dostala a říkala si ne ne teď ještě ne 🙈😅 takže si právě nedokážu představit, že bych šla ještě k doktoru 😅

klea81
13. led 2021

Asi jsem natvrdla, ale s čím že jdete na tu gynekologii? Pokud nebude ms trvat déle než 10 dní, tak nevidím důvod se znepokojovat. Nám obvodní řekla, že rok může být ms nepravidelná.

sudylichozrout
13. led 2021

Moje prvni menstruace byla normalne silne krvaceni hned od zacatku. I kdyz jsem vedela, ze me to ceka, vydeeilo me to 😆

denisahlavicova
15. led 2021

Já měla první v nějakých 10 letech, první týden jen spineni sem tam trochu víc krve, za cca 14 dní jsem to měla znovu a už silnou jak mám do teď. A nemyslím si že je důvod jít na gyndu, ono to v prvních letech pravidelne nebude

kecafon
18. led 2021

U mě to přišlo ve 13 a co si pamatuju, tak před tím mě ani nebolelo břicho, nebyla moc silná a trvala 3 dny.Kupodivu ta pravidelnost byla celekm v pohodě, s rozdílem max. 4 dny, ale to se zhruba za půl roku ustálilo a od té doby pravidelnost jako hodinky.Za chvíli to čekám u dcery, tak jsem zvědavá, jak to bude mít ona, jen doufám, že se nebude chudák moc trápit bolestma a nevolnostma jako její sestřenice.