Miminko nebo práce? Nevím, pro co se rozhodnout

labut
21. srp 2006

Ahojky, mám jedno dilema a proto jsem si řekla, že napíšu sem. Víc hlav víc ví. Strašně si přejeme miminko, bohužel ale je tu problém, já jsem nastoupila do práce a mám smlouvu na dobu určitou, na 90% pak dostanu další nabídku od té stejné firmy, akorát bych pracovala na jiném oddělení. Bohužel to bych musela na děťátko čekat aspoň 4 roky. (3 roky nynější práce a další 1 rok -aspoň se zaučit na nové pozici.) Peníze jsou tu hezké. V práci sem někdy spokojená a někdy vůbec, tak jako asi každý. Nechce se mi tak dlouho čekat, ale kdybych šla na mateřskou, smlouva se mi ukončí a já bych se po ní neměla kam vrátit. Nejistota není moc příjemná, ale čekání na miminko taky ne. Prosím poraďte mi, ráda si vyslechnu vaše názory. Děkuju moc.

zelva
21. srp 2006

No záleží taky na tom kolik ti je. Je fakt, že 4 roky je dost dlouhá doba k čekání na miminko.

kortanova
21. srp 2006

Ahoj Labut,
jak jsem si přečetla tvůj příspěvek, tak se ti nedivím, je to těžké rozhodování. Sice nevím kolik je ti let a jak moc ti mateřství klepe na vrátka, ale myslím, že v dnešní době je sice těžký najít slušnou práci, ale na druhou stranu je asi pro mnohé i těžké otěhotnět. Já bych tedy radši miminko, byla na mateřský a pak si kdyžtak hledala práci. Nevím sice co děláš,ale třeba se může stát,že i po mateřský tě do nynější práce vezmou, pokud budou s tebou spokojení. Práce počká, vždycky se nějaká najde, ale mimi pak už jít nemusí a můžeš se jen zbytečně stresovat, když to zrovna nepůjde...

labut
autor
21. srp 2006

děkuju za vaše názory, ještě pro upřesnění, je mi 22 let.

1kaculka
21. srp 2006

Jestli už se cítíš na mimi, tak bych určitě na nic nečekala 🙂 . Jak píšou holky, může nastat nějaký problém a dlouho se Vám nebude dařit otěhotnět. Práci si myslim najdeš vždycky, třeba že to nebude moc dobře placený 🙂

kortanova
21. srp 2006

Tak to zase není tak moc, doopravdy záleží jak se na to cítíš, jak jste zabezpečení, nebo jak si myslíte, že finančně vyjdete... Je to fakt těžký. Mě je 26let a v tvém věku jsem na to neměla ani pomyšlení, až teď poslední rok cítím, že přichází čas na to založit rodinu.

zelva
21. srp 2006

Práci si najdeš vždycky, pokud nejsi z Mostu 😀 . Tady se musíš práce držet jako klíště. Ále to je jiné téma, pardon...

selu
21. srp 2006

asi hodne zalezi na tvych prioritach, pro me je to urcite dite/deti 🙂 a rodina, jednou az otehotnim, taky asi pujdu z prace s tim, ze me zpatky nevezmou, ale prece se kvuli tomu nerozhodnu nemit deti 😒 😉

lanka
21. srp 2006

Já se na práci moc neohlížela - už jen z toho důvodu že stejně budu chtít zůstat doma ty 4 roky tak jak to umožňuje stát. A pracovní místo se běžně drží jen 3 roky a stejně ještě není zaručeno že dostaneš tu stejnou pozici. Ale rozodnutí a zvážení ostatních okolností je stejně jen na tobě. 🙂

papaya
21. srp 2006

Ahoj Labut, každý to má postavené jinak, ale pokud mám poradit...osobně dám na to, co cítíš a na rozum se vykašlu. Tělo i duše si mimčo žádá, tak proč se bránit? Jak to napsala Lanka, nikdo ti nezaručí,že se budeš moct vrátit do stejné práce a i když ano, klidně tě můžou za chvíli vyhodit pro nadbytečnost (někdy se to tak dělá).nebo může podnik zkrachovat, tvoje místo zrušit...stát se toho může hodně. třeba i to, že pak se mimčo nebude dařit a zbytečně by sis vyčítala, že si to odkládala....

hanik
21. srp 2006

ahojky labut, ..dala bych na to, co nejvic chces. ...a co se tyce prace, tak se muze i behem tehotenstvi stat, ze prijdes o praci. ..3-4 roky, co je clovek na rodicaku, je dlouha doba a i s firmou se muze stat cokoliv, ze neni treba kam se vratit. 😒

m23
21. srp 2006

Ahoj labut, nikdy nemáš zaručeno, že otěhotníš zrovna, když budeš chtít, zvlášť, když na to budeš takhle usilovně myslet, nechala bych tomu volný průběh..Ale jestli Ti na té práci tolik záleží, tak těhotenství odsuň, ve 26 letech si myslím je těhotenství akorát...

mobina
21. srp 2006

Myslím, že před těhu je dobrá leda tak praxe. Pak půjdeš na mateřskou a spousta se toho změní, takže já jsme zastáncem budování kariéry až budu mít odrozeno 😉

majka07
21. srp 2006

Já osobně bych si vybrala mimi, nikdy člověk neví, co se může stát a zda to půjde lehce a nebo ne.... Něco se stane a pak třeba už dítě být nemůže, takže v tomto směru já osobně bych volila mimi 😉

labut
autor
21. srp 2006

určitě chci ještě 2 roky počkat a pak se dyžtak pokusit o miminko, ale déle se mi zrovna nechce čekat, když ani nevím, jak dlouho nám potrvá než otěhotním. I když je mi zase líto ztratit práci, ale miminko asi vyhraje, přítel si ho strašně přeje a já taky, tak ještě uvidíme, ale budu moc ráda, když ještě přispějete svými nazory. Děkuju. Mějte se krásně.

petty
21. srp 2006

Ve 22 bych na tvém místě volila ještě nějaký ten pátek praxe a pak teprve mimi 😉

selu
21. srp 2006

labut: jednej podle srdicka, pokud se na mimi citis tak do toho jdi 😉

butterfly
22. srp 2006

labut: podle zákoníku práce tě ale můžou zaměstnat na dobu určitou maximálně na 2 roky, pak už na dobu neurčitou. Ledaže bys tam byla jako záskok za mateřskou, pak tohle pravidlo neplatí.

labut
autor
22. srp 2006

ano, jsem v práci na záskok na mateřskou...

lenkanemeckova
12. říj 2006

Labut... nechci radit... chci se jen podělit o vlastní zkušenost... já se kdysi (je mi 29let) rozhodla pro práci... a dnes nevím jestli se mi povede otěhotnět, protože mě zlobí vaječníky... moc doufám, že ano... i když je pro mě práce, kterou miluju pořád důležitá... už rozhodně není přednější než rodina...život hrozně utíká... jestli oba toužíte po miminku... nečekejte 😉

wacinka
13. říj 2006

jj holky já jsme tohle řešila před půl rokem, strašně jsme chtěli mimi a chceme, ale bohužel jsem zjistila, že pokud nebudu mít rok odpracováno nemám nárok na mateřskou což nepřipadá v úvahu, V září jsem nastoupila do rpáce a musím aspoň ten rok vydržet, i když je to hrozné mimi bych chtěla i manžel strašně moc ☹

mnauu
13. říj 2006

wacinko - pokud maminka nema z jakehokoliv duvodu narok na materskou, pobira misto ni hned rodicovsky prispevek

wacinka
14. říj 2006

no ta to je pěkný a to mi nidko na úřadech neřekl 😉 děkuji za radu 😉

ivett
15. říj 2006

jak píše butterfly - na dobu určitou můžeš být zaměstnána jen 2 roky, což je sranda, ja nastoupila do prace na dobu urcitou ale ne za materskou a kdyz mi prodluzovali smlouvu kazdy rok na dalsi rok, tak uz se tam objevilo, ze za materskou jsem a tahne se to tak uz 3 roky - porad mam smlouvu na urcito, protoze jsem misto materske i kdyz puvodne jsem za ni nenastupovala, takze to si nevyberes, kdyz bude zamestnavatel chtit, stejne te za nejakou materskou napise a budes cekat x let, nez se rozhodne dat ti smlouvu na neurcito a i v takovem pripade se netes, ze ti pomaterske prislusi stejne misto, muzou te dat kamkoli, takze pokud vahas mezimimcem a praci (kterou stejne nemas do budoucna nikdy jistou ani se smlouvou na neurcito) pak bych byla spis pro dite...Ale je to jen můj nazor, rozhodnout se musis ty...Mej se...

novako
15. říj 2006

mnauu: Jenže rodičovský příspěvek není to samé jako mateřská. Je to o poznání méně peněz! Mateřská se v podstatě rovná dosavadnímu platu.

wacinko: Do toho odpracovaneho roku se Ti pocitaji i vsechny brigady.

llucinka
15. říj 2006

Přemýšlela jsem nad něčím pdobným. Mám super práci, kde dobře vydělávám, ale nikdo mi nezaručí, že se do ní budu moci vrátit. Proto patřím mezi snažilky a když budeme mít miminko, tak prostě odejdu. Rodina je pro mě přednější. A až mi mateřská skončí, myslím, že si práci najdu. Udělám pak pro to maximum. Vždycky záleží na Tvém rozhodnutí a na tom, na čem se domluvíte s partnerem. Držím pěstičky, aby rozhodnutí bylo správné... 🙂

mnauu
15. říj 2006

novako jenze tzv. penezita pomoc v materstvi, o kterou wacince jde, neni urcite rovna dosavadnimu platu (bohuzel), ikdyz samozrejme se od vysky platu procentualne odvozuje. Nicmene tady bude dulezite hlavne to, ze se stejne poskytuje po relativne kratkou dobu - pote na ni navazuje tzv. rodicovsky prispevek. Pokud ovsem narok na "materskou" neni, poskytuje se tento prispevek okamzite.

1980mat
16. říj 2006

Novako: PPM se nerovná platu, ale činí 69% z platu. Navíc stát stanovil maximální hranici, nad kterou výše PPM nemůže jít. Takže pokud má někdo plat 30000 Kč dostane stejně jako třeba ten, kdo má 25000 platu, protože se vyplácí v této době maximálně něco okolo 13000 Kč. V mém případě bude PPM např. o dost menší než plat, protože ja tam ta maximální hranice.

kokorunka
16. říj 2006

podla mojho názoru je rodina doležitejšia než práca, deti su len raz male treba sa im venovat a prácu vždy nájdeš, dostaneš sice menej penazi ked si na materskej ale myslim, že to stoji za to sa trocha uskromnit. Ani ja nemám prácu istu ale snad sa len nieo pre mna najde 😉

wacinka
16. říj 2006

novako: díky, tak to by mi mohl někdo spočítat jak na tom jsem, třeba mi chybí už jen pár měsíců a nevím o tom. 😉 holky jste zkušenější díky, já jsem teprve ve své první práci a neumím v tom chodit 🙂 díky moc, jinak jsme se s manželem domluvili, že to necháme na osudu až to přijde tak to přijde 😉

novako
16. říj 2006

To takhle mateřskou zkrátili? Myslela jsem si, že mateřská bývala vyšší než nemocenska (ta byla 70% platu). Fíha. ☹