Mladé maminky 🙂
Ahojky jsou tu nějaké mladé maminky?
Je mi 21 let a ráda bych si popovídala s nějakou vrstevnicí. Co ještě studuje jako já, nebo pracuje 🙂
Stručné shrnutí
- Mnohé mladé těhotné ženy ve fóru čekají s oznámením rodině do doby, kdy bude na ultrazvuku jasně viditelná srdeční akce nebo do 12. tt.
- Běžné časné příznaky diskutované ve vlákně zahrnovaly bolest a zvětšení prsou, občasnou nevolnost, zácpu a špinění, které u některých trvalo i několik týdnů.
- V Brně byla zmíněna gynekoložka Dvořáková s ordinací na Orlí, kde mají utz pro včasné těhotenské vyšetření; pacientky zároveň zmiňovaly problémy se sestrami v ordinaci.
Nejčastější otázky
Q: Kdy jít na první gynekologickou kontrolu v těhotenství?
A: V diskusi ženy plánovaly první kontrolu mezi cca 5. až 8. týdnem; některé čekaly až kolem 8+ tt nebo až do doby, kdy je na UTZ vidět srdeční akce; na první poradně se často provádí odběr a moč.
Q: Jaké jsou běžné rané příznaky těhotenství?
A: Nejčastěji uváděné příznaky byly bolest a zvětšení prsou, občasná nevolnost, zácpa a špinění; jedna uživatelka uváděla špinění trvající asi 14 dnů.
Q: Kdy oznámit těhotenství rodičům?
A: V diskusi mnohé doporučují počkat do 12. tt nebo do doby, kdy UTZ potvrdí srdeční akci; jiné ženy oznámily těhotenství dříve a některé to řešily telefonicky, pokud se nemohly setkat osobně.
Q: Co dělat při špinění v časném těhotenství?
A: Ženy ve vlákně radily konzultovat gynekologa; jedna zmiňovala, že špinění trvalo přibližně 14 dnů a nakonec se situace ustálila.
Q: Kde v Brně hledat gynekologickou péči pro včasné těhotenství?
A: V diskusi byla doporučena gynekoložka Dvořáková na Orlí jako místo s gynekologickým centrem a UTZ pro včasné vyšetření, přičemž pacientky zmiňovaly i organizační problémy se sestrami v ordinaci.
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnohé ženy považují za rozumné vyčkat s veřejným oznámením těhotenství do doby, kdy ÚTZ nebo 12. tt potvrdí stabilitu těhotenství.
- Běžné časné těhotenské symptomy zahrnují bolest prsou, nevolnost, zácpu a občasné špinění.
Sporné názory
- Některé účastnice zdůrazňovaly výhody raného mateřství (menší fyzické obtíže, rychlejší zotavení), zatímco jiné vyjadřovaly obavy z omezení svobody a ztíženého dokončení studia či práce.
- Ohledně načasování oznámení rodině se názory lišily mezi okamžitým sdělením a vyčkávaním do zajištění UTZ/12. tt.
Otevřené otázky
- Jak nejlépe oznámit těhotenství otci dítěte nebo rodičům, pokud se očekává silná počáteční negativní reakce?
- Jak dlouho může být špinění v časném těhotenství považováno za „normální“ a kdy je nezbytné okamžitě vyhledat lékaře?
Zmíněné značky a firmy
Karlovka, Dvořáková
Zmíněné produkty a metody
těhotenský test, ultrazvuk (UTZ), antikoncepce, interupce, odběr (krve), moč, 12. tt, 8.+ týdny, diagnóza "zdvojená děloha"
Místa a osoby
Brno, Praha, Zlínsko, Vysočina, Pacov u Pelhřimova, Orlí, Dvořáková, Karlovka
@konekokira a jak si ji to řekla? Moji mamce bude 43 a nevím jak to říct no...
@adrianne1108 prsa mě bolí taky a mám je větší a větší :D.. ve čt jdu na první poradnu, plus odběr a moč. Jde se mnou přítel sám se nabídl, tak jsme zvědavá 🙂 Jinak mamka to už trochu čeká, protože jsem jí nijak neinformovala o tom, kdy bych měla jít na tu interupci, takže si myslím, že už to tuší. Nicméně jí to dnes řeknu, přeci jen přes telefon protože domů jedu až o víkendu a jelikož mám rodinu v Praze a bydlím v Brně tak jinak než přes tel to nejde no:(.. ale snad bude v pohodě. Mamce je 44 a taky bude mladá babi :D 🙂 tak snad jí netrefí :D
tak jsem jí to řekla dnes mamce a názor měla takový, že v 21století by se dalo uvažovat o miminku později ikdyž mám tu vadu, že se na babičku necítí, ale přijímá...tohle jsem nečekala od mamky :'( docela mě to vzalo v práci břečím a nevím co tedy. s Její pomocí jsem dost počítala..:/
Holky,těhotenství v nižším veku než je ted zvykem ma svý klady i zápory.Ja byla s přítelem pul roku a stalo se to a to mi bylo 19 let.Tenkrat jsem porodila za par minut 🙂Telo vse prijima líp a jde lehceji.Nejak se to vsechno zvládlo a po peti letech dalsi mimco.Holkam je ted 14 a 9 let a ja nejmladsi maminka.Je pravda ,ze jsem si moc svobody neuzila, ale to vse dohanim ted ,kdyz jsou samostatný.Nikdy bych nemenila.A taky si myslim,ze me to hodně posilnilo.Sice jsem se nakonec rozvedla,ale holky vzdycky byly moji velkou oporou.No a ted si užívám tretiho broučka v bříšku a mam pocit,ze me nic nepřekvapí.Držím vsem palecky ať to vse zvládnete a mate tu největší radost co deti dávají.🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
@shaktinka snad máš pravdu, docela mě tím zaskočila...chápu, že je to šok, já jsem z toho v šoku každý den :D ale snad to vstřebá.
@honzik2016 díky za pozitivní myšlení 😉 tak ať je brouček zdráv a mamince se daří 🙂
@karol4 Však tebe taky mamka neměla později, ne?Ono si to sedne, uvidíš. Až uvidí, že jsi spokojená ty, bude snad taky.
Jinak vám holky fandím. Já se zatím na děti spíš tak nějak teprve ladím, ale říkám si, že mít je ještě na VŠ, bylo by leccos jednodušší- jak v práci (s odrostlým dítětem daleko lepší než mít stigma zatím bezdětné třicítky), tak co se obav týká. Držím palce!
@adrianne1108 zeptala se: A co novyho u tebe? (Nebydlim s nasima), já: no, ani se neptej 😀 a reakce byla okamžitá: ses těhotná?
@konekokira holky strasně se stresuju s reakci rodičů, ještě sem jim to neřekla. Mam jít k dr až 21.6 poprvé, to bych mela začínat 8 tt. Včera me pobolivalo v podbrisku a trochu špinila, je to normální? Mám strach. Dneska sem si udělala test, je to ten posledni, připadá mi ze je čárka málo výrazna.
Prosím Prosím poraďte mi jak mám říct taťkovi ze čekáme miminko? Dodělala jsem vs a včera mi psal ze má pro me práci v nemecku a myslí si ze půjdu pracovat a ono nic ze.... nevím jak mu to říct. Ještě k tomu moje starší nevlast. Sestra má prý termín porodu v únoru, tak bych to mela mit i ja. Aby se z toho nesložil ze bude dvojnásobný dědeček. Nevím jak mu to říct, prostě mam strach z reakce...ze ceka něco jiného....
@adrianne1108 Ahoj, čárka je výrazná dost...to se nemusíš bát.. 🙂 já špinila taky, asi 14dnů...byl to strach, zda se to nerozjede více-krev...naštěstí se držím.. :D zítra jdu na kontrolu.. 🙂
Držím palce.. 🙂 a taťkovi to řekni, nejlépe osobně...možná bude prvně překvapen, ale pak bude určitě rád.. 🙂
@adrianne1108 ja jsem to zatím řekla jen mamce, ale zatím vyckavam, samozřejmě ma pocit ze je brzy. Dal rodině to budeme oznamovat az po 12 tt. Raději, přeci jen. Nedokážu poradit ani sama sobě, natož nekomu jinému, ale držím ti palce. Je to Tvoje rodina, myslim, ze se s tím určitě dobre srovnaji.
@adrianne1108 taky jsem spinila, pust si romanticky film nebo komedie, do postele, nech se obsluhovat a ver sobě a svymu miminku 🙂
Tatovi prostě sdel jak to je, par týdnů možná bude jeho reakce nic moc, ale ver, ze SR bude moc těšit 🙂


@karol4 no ja ještě nebyla u dr ale řekněme jim to asi až to půjde vidět 😀
Me Teda zle není ale boli me moc prsa a občas v podbrisku.