Musím vrátit peníze, když prodávám použité věci?

lindapra
17. srp 2016

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu ohledně vrácení peněz kupujícímu, když prodávám své věci na bazárku... Nestává se mi to často, ale čas od času člověk prostě narazí na blb.. a i když si myslím, že jsem v právu a peníze vracet nemusím, pokud je vše, jak je uvedeno v inzerátech, raději se zeptám, zda je tu někdo, kdo s tím má zkušenosti, nebo má přímo právnické vzdělání...
Prodávám námi použité věci na různých bazárcích, vždy je u inzerátu hlavní fotka a i více detailních fotek, vše řádné popsáno, v jakém stavu věci jsou a jak dlouho byly používané. Stalo se mi však již podruhé, že když jsem odeslala balík a kupující si ho převzala a otevřela, tak mi napsala, že si nákup rozmyslela, že požaduje vrácení peněz a většinou hned i ve zprávě vyhrožují, že na to mají právo, a že pokud peníze nevrátí, budou to muset řešit přes policii a přes soud.. Podle mne na to nemají právo, nejsem žádný podnikatel, pouze prodávám námi použité (nyní převážně dětské) věci...

Děkuji za odpověď či za radu nebo odkaz, kde si přesně o tom přečíst. Občanský zákoník je rozsáhlý a nevím, kde přesně toto tam mám hledat..., Linda

tery_s
17. srp 2016

@lindapra Ahoj, mělo by to být na domluvě obou stran. U bazarovych věci se vztahuje právo na reklamaci v různých případech jako neodpovídající velikost, značka, nepopsana vada atd. Ale určitě ne, že si někdo nákup rozmyslí, když mu balík už přijde. Pokud chce kupující odstoupit od obchodu měl by tak učinit před odesláním nebo případně uhradit zpětné poštovné a uvést adekvátní důvod vrácení zboží. Žádný soud tohle řešit nebude není to ani na trestní oznámení, ale když se obě strany domluví na nějakém řešení je to ideální.

hejsa
19. srp 2016

Taky jsem prodávala použité věci podobně jako Ty a bylo s tím víc trápení nežli peněz...lidi jsou dneska hrozní,očekávali věci jako nové .Skončila jsem.Musíš se dohodnout,peníze vrátit jinak nebude klid.Věci teď daruju tomu,kdo je chce a je to. 😵