Myšlenky Jiřiny Perkopové. Co si o nich myslíte?

bobsove
29. črc 2010

Ahoj všem,napadlo mě udělat nové téma a rozebrat myšlenky a nápady k výchově dětí od Jiřiny Prekopové. Budu moc ráda, když třeba někdo hodí do placu názor na její knížku kterou četl, s čím souhlasil, s čím ne, co ho překvapilo, pohoršilo, potěšilo... atd. 🙂

bobsove
autor
29. črc 2010

Je to jedna z mála psycholožek, co ještě používá selský rozum, proto mě už dávno svými názory zaujala. Jen jsem se ještě nedohrabala ke koupi knížky Prvorozené dítě - nečetl náhodou někdo...? Slyším jen chvály a zajímalo by mě, jestli jste pak postřehy využily i v praxi... 😉

kativka
29. črc 2010

ja tu zenskou obdivuju, sice si myslim, ze nektere nazory jsou prehnane, ale snazim se dat na jeji rady. zatim jsem knizku necetla, jen ruzne rozhovory s ni a meli jsme o ni hafo povidani na vejce. ted jsem nekde cetla, ze tvrdi, ze satkovani mimisku neni zas az takovy terno a neco o malem tyranovi, nevite o tom neco?

bobsove
autor
29. črc 2010

@kativka jo? Dyt ona vždycky šátkování fandila... 😕 .. to se divim...
Knížku Malý tyran doma mám, co ji četly známé tak to prý nebylo až takový terno, chystám se na ni vrhnout...
S tím šátkováním jsi mě překvapila, furt říkala, jak je to pro děti bezva...

kativka
29. črc 2010

@bobsove to jo, byl to kraticky clanek v mame a ja. rikala neco v tom smyslu, ze je to fajn, ale opatrne. pry se tomu venuje prave v malem tyranovi, tak pokud na to narazis, dej mi prosim vedet. videla jsem s ni dokument a tam mi to uz prislo moc. na ct2, cca rok zpatky

bobsove
autor
29. črc 2010

No v knížce Když dítě nechce spát šátkování chválila.. 😕
Tak to se na to mrknu, ted louskám Děti potřebují hranice, tak to dojedu a jdu na Tyrana...
S čím jediným moc nesouhlasím je to Pevné obětí...

mishah
29. črc 2010

Ahoj, tak já jsem četla od Prekopové Když dítě nechce spát a msuím říct,že určitě nám pomohla naučit malého (tehdy cca 6 měsíců) spát v postýlce..do té doby v ní vbec být nechtěl a spal prostě s námi...ted s dcerou je to dost obdobné,tak doufám,že zas zaberou ty její metody 😉Jinak celkově jsme k jejím názorům výhrady neměla, spíš mi tam vadila jedna kapitola, kde se vyjadřoval k usínání dětí jakýsi německý psycholog(patrně psychoanalytik)-prý dítě usínající s flaškou/prsem je základ proalkoholiky...no,nemám knížku u sebe,jen parafrázuju..
Malého tyrana mám doma a moc mě to posledně nenadchlo,ale asi se na to ještě mrknu 😉

mishah
29. črc 2010

@bobsove ono to asi zabírá ne na všechny děti-u nás teda moc ne,naopak,syn se toho spíš bál..

bobsove
autor
29. črc 2010

@mishah jojo, to se všobecně traduje, že když dítě brečí a nacpe se mu flaška/prso, zakládá na alkoholizmus nebo obezitu... že prej se má nejdřív jen tak utěšit... Ten názor jsem slyšela už kdysi, od mé vedoucí v práci a taky mě překvapil... trochu o tom pochybuju....

bobsove
autor
29. črc 2010

@mishah právě, pro mě je nepřirozený někoho držet, násilím... Kdesi se Prekopová vyjadřovala, že to je aplikovatelný jen na specifický děti - ne na zdravý. (abych nekecala, ale něco v tom smyslu...). Akorát že se to stalo takovým boomem, že to využívá hafo maminek a ci řikám, jestli neudělaj víc škody než užitku...
Co se mi líbí, ale nejde mi to, je to mluvení při sporu v ich formě - tzn. "bolí mě to" místo "udělal jsi mi bolest" atd. Možná na tom něco bude.... Akorát že prostě když bojuju zrovna se svým synem, na ty rady jaksi ještě zapomínám....

mishah
29. črc 2010

@bobsove No,já bych řekla, že ta souvislost nebude až tak přímá..těch faktorů je jak u alk.tak obez.daleko víc...Mně ted taky dcera usíná u prsa a ve vaku se narozdíl od syna nosí nejradši,prostě dudlík nechce a vyřvávat ji takhle malou nenechám...a s dvěma dětma je to vůbec náročnější to skloubit...(koukám,že máš taky dvě ratolesti 😉
s tou specifickou skupinou souhlas, je to asi podobně jako koupání v kyblíku-taky si myslím,že to není pro všechny děti
ad ich forma-ono je to u nás trochu krkolomné jazykově, ale něco na tom bude 😉
Já fakt nejpodrobněji četla to usínání a ta nám opravdu pomohla naučit malého spát v postýlce( a to během cca14 dnů),při čtení jsem si docela pobavila,takže tuhle doporučuju 🙂

bobsove
autor
29. črc 2010

Jojo, taky ji doporučuju, i se pěkně čte.
Já jsem teda první šátek koupila už v roce 2006... a nemůžu to vynachválit.... nosí i manžel, je to bezva praktická věc.
Ted ještě to Prvorozené dítě by mě zajímalo... Prý jsou tam fakt bezva myšlenky... A že prvorození jsou prostě jiní než pak ty ostatní druho- třeto- o tom moc nepochybuju.... 😉

kativka
29. črc 2010

vidite, tak my zrovna v kybliku koupem a nedam na to dopustit. malej nam v postylce usinat neumi, ale nastesi ani ve velky, proste vecer potrebuje pochovat. ale rikam si, ze mu dam jeste dva mesice a pak si pujcim prekopovou a zkusim to. co se tyce pevnyho objeti, tak u nas to zabira. kdyz se vzteka, nebo kdyz nemuze usnout, tak ho proste smotam 😀 do klubicka, on se poradne nastve, ale hned je dobre. kdyz ho necham volne, tak je prusvih. dokonce ho i na noc vazeme do pleny, protoze pak sebou hazi a budi se casteji, i takhle je to po 3 hodinach az az. ale to mozna neni to prave objeti, co myslela prekopova, budu se do ni muset zacit, abych tu s vama mohla kecat a nebyly to bludy 😀

kativka
29. črc 2010

jinak my mame satek zatim zakazenej z rehabky, pry je jeste mekkej a linej, takze cekame na dalsi kontrolu, samo jsme to zkusili a moc se mu to libilo 😀

bobsove
autor
29. črc 2010

No s šátkama je to jako se vším - co člověk, to názor... A to vám to zakázala, že je dítko líný? Proto?

bobsove
autor
29. črc 2010

@kativka jo my taky občas musíme pevně do zavinovačky (nebo spíš plínky - osušky), hned je klidnější...
Právě Prekopka myslela to pevné obětí u dětí, které mají zrovna vztek... taky nemám dopodrobna nastudováno, jen ten můj starší syn se držet nechtěl nechat... já si taky řikám, že když se s někým hádám, nebylo by mi příjemný, kdyby mě chytl, držel a nepustil... 😕

musko
29. črc 2010

Prvorozené dítě je skvelá knižka - jedna z najlepších.....Hodne mi pomohla, čítala som ju, ked som čakala Marka :o)

bobsove
autor
29. črc 2010

@musko jo?? honem prozrad co Tě zaujalo!! 😉

dulkagabulka
29. črc 2010

S menom Jiřina Prekopová som sa stretla prvykrat , ked som mala problemy so synom a psychologička mi poradila prečítat si jej knihu Malý tyran. Veľmi mi pomohla.
A pred 2 mesiacmi som sa s touto úžasnou , UZASNOU ženou stretla osobne na dvojdnovej konferencii v Bratislave. Bol to pre mna neopakovatelny zazitok. 🙂 a toto stretnutie mi naozaj dalo vela.

bobsove
autor
29. črc 2010

@dulkagabulka je z ní cítit taková jistota a klid, že?

kativka
29. črc 2010

@bobsove jo jo, mame ho pry radsi vozit v kocarku, kde chmata po hrackach, kope nohama. v satku nemusi nic delat a jeste nefrzi stoprohlavu. on kolibku nesnasi, takze cekame az budeme moci do krize, nebo jak se to jmenuje. ale tohle nam rikala i pediatricka a psali to i vtematu o satkovani. sorry za chyby, kojim u toho

bobsove
autor
29. črc 2010

@kativka taky u toho kojim. 😀 Šmrdlám tady po klávesnici jednou rukou.
Moje obě děti nesnášely kolíbku. Ale že by nesměli do kříže s kapsou (uvnitř nebo vně) kvůli hlavičce, to můžou - buď se jim musí přidržovat, nebo přetáhnout přes hlavičku látka, co je na zádičkách - z toho malej šílí, pak nemá rozhled, takže mu ji přidržuju a on většinou stejně do pěti minut zabere - pak ji zajistím už šátkem. Hodně věcí jsem čerpala z nosenideti.cz, Věrka admin se fakt vyzná.
U nás kočárek bere na milost, ale leda když stojí!! (Nepochopim). Jak se rozjede, začne jekot. Jak stojí - je to v pohodě. No abych stála s kočárem na chodníku a nemohla se pohnout, to mi je nanic. 😀

dulkagabulka
29. črc 2010

@bobsove je z nej citit obrovská láska a mudrost 🙂 a srsi humorom

dulkagabulka
29. črc 2010

🙂 @bobsove Jiřina si dala Terapiu pevným objatím patentovat..hlavne kvoli tomu,lebo ju neznalí mozu zneuzívat...co sa aj v amerike robí, teda pod názvom boonding /myslim ze som nepoplietla angicke slovičko/...teda že v Amerike vela rodičov použiva podobnu metodu iba na to,aby dietatu vnutili svoj nazor: Teda budem ta držaz dovtedy,kym nepovies ano..budem ta drzat dovtedy,kym nebudes posluchat..
a pritom ta terapia je uplne o niecom inom

dulkagabulka
29. črc 2010

@mishah Malý tyran by ta nadchol,keby si mala doma tyrana..hehe 🙂

dulkagabulka
29. črc 2010

@bobsove
Prekopová presne popisovala,ako sa k tomu Pevnému objatiu vlastne prepracovala..lebo aj ona to považovala za niečo čo sa deje proti voli ineho človeka...velm dlho to nevedela prijat....
je to dlhy pribeh..mozno je v nejakej knizke popisany...ale v podstate prisla na to, ze je to dobra metoda...sama na sebe 🙂

bobsove
autor
29. črc 2010

@dulkagabulka a nevíš, je to blíž popsaný v té knížce Metoda pevného obětí" - či jak se to jmenuje? Já bych o tom děsně ráda zjitila víc, právě proto, že mi to připadá divné.. Myslím, že tomu nerozumím, proto ta nedůvěra...

dulkagabulka
29. črc 2010

@bobsove chapem...no..myslim ze v tej knizke by to mohlo byt popisane 🙂
ked precitas, pochopis..
ona nam tam predvadzala i ukazky toho,ako to treba robit
a viem,ze na SK i CR su uz skoleni terapeuti..a ze to treba robit medzi blizkymi..teda matka dieta...otec dieta....alebo partneri navzajom....

dulkagabulka
29. črc 2010

v podstate prve pevne objatie zazijeme uz v maternici 🙂

bobsove
autor
29. črc 2010

@dulkagabulka právě jsem si chtěla tu knížku koupit, ale odradily mě moje předsudky, že mi to nějak nesedí... Mrknu na ni, moc děkuju za info! 😉
Teď jdu mrknout na toho Malýho tyrana... Tu si chválilo málo lidí, tak třeba zjistím proč...

dulkagabulka
29. črc 2010

no..ono..to chvalia zrejme ti,ktori si to doma uzili..ci uživaju
ja som mala dve deti, ktore boli "normálne", takze by mi ta knizka asi vela nedala
az pri tretom som ocenila,ze existuje 🙂