Narodila se nám dvojčata v roce 2012
Odnož pro všechny z diskuse Čekáme dvojčata a nejen pro ně 🙂
Stručné shrnutí
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin; rodiče ve vlákně kombinovali plné kojení s umělým mlékem Sunar Complex 1, Nutrilon nebo Beba podle potřeby a doporučení lékařky.
- Pro ucpaný nos a hleny rodiče doporučovali Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), lékárenské „nosátko“ a mořskou vodu aplikovanou vatovou tyčinkou.
- Na prdíky a reflux rodiče uváděli Espumisan, probiotické kapky BioGaia, fenyklový/heřmánkový čaj Hipp (lékařka doporučila max. ~50 ml denně), masáže a uložení na bříško po krmení; účinnost metod se mezi rodiči lišila.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mohu poprvé vyjet s novorozenými dvojčaty ven?
A: Pediatrka v diskuzi doporučila vyrazit kolem 3. týdne nebo až když miminka dosáhnou ~2,5 kg; někteří rodiče uváděli první krátké procházky 30–45 minut už dříve a jiní počkali 6 týdnů nebo podle stavu po operaci.
Q: Jak řešit prdíky a koliky u dvojčat?
A: Ve vlákně rodiče zmiňovali Espumisan, probiotické kapky BioGaia, granulované čaje Hipp (fenykl, heřmánek), masáže, houpání a uložení na bříško po krmení; konkrétní postupy konzultovali s pediatrem a účinnost u jednotlivých dětí byla různá.
Q: Jak čistit ucpaný nos u novorozence?
A: Doporučené pomůcky byly Baby‑Vac (odsávačka na vysavač, v příspěvcích uváděná cena kolem ~300 Kč), lékárenské „nosátko“ a následné zvlhčení nosu mořskou vodou pomocí vatové tyčinky.
Q: Jaké umělé mléko a pomůcky pořizovat pro dvojčata?
A: Zmiňovaná mléka: Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba; zmiňované pomůcky: Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac, Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra a nastavitelná síťka na kočárek.
Q: Kdy a jak očkovat dvojčata?
A: Rodiče plánovali Hexa a rotavirovou vakcínu jako standard; diskuze zmiňovala Synflorix a Prevenar 13 (u Prevenar 13 uváděn doplatek cca 400 Kč) a pediatři doporučovali u předčasně narozených posun některých termínů.
Q: Kdy lze začít cvičit po císařském řezu?
A: V diskuzi se objevily protichůdné rady: gynekolog doporučoval počkat 6 týdnů, jedna fyzioterapeutka z Podolí předepsala dechové a mírné břišní cviky už od ~20. dne po císaři (některé cviky byly bolestivé), jiný názor doporučoval odklad posilování břicha až na 6 měsíců.
Závěry z diskuze
Shoda
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin a potřeby se u nich rychle mění.
- Baby‑Vac a lékárenské „nosátko“ jsou v diskusi opakovaně doporučované pro odsávání nosních hlenů.
- Avent SCD 510 byl vícero rodiči chválen jako spolehlivá chůvička s dobrým dosahem.
Sporné názory
- Kdy začít cvičit po císaři: možností bylo zahájit lehké cviky od 20. dne (fyzioterapeutka z Podolí) versus čekat 6 týdnů (gynekolog) nebo až 6 měsíců na posilování břicha.
- Volba pneumokokové vakcíny: někteří pediatři doporučovali Prevenar 13 s doplatkem cca 400 Kč, jiní dávali přednost Synflorix nebo považovali Prevenar 13 za zbytečnou novinku.
Otevřené otázky
- Co je nejúčinnější individuální řešení pro novorozenecké koliky u konkrétního dítěte?
- Kdy přesně lze u nedonošených dvojčat bezpečně přejít z přikrmování na výhradní kojení nebo režim bez UM?
- Jak nejefektivněji odnaučit miminko usínat pouze při jízdě kočárem?
Zmíněné značky a firmy
Pampers, Sunar, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia, Babycalm, Hipp, Medela, Baby‑Vac, Avent, Hartmann, Tena, Prevenar 13, Synflorix, Chicco, Sebamed, Goldpoint, Nausnice‑deti.cz, IKEA, Billa, Next, ČSSZ
Zmíněné produkty a metody
Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia kapky, Hipp granulované čaje (fenykl, heřmánek), Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra, síťky na kočárek, jednorázové síťované poporodní kalhotky (Tena Fix, Molipants), Prevenar 13, Synflorix, Hexa vakcína, rotavirová vakcína, vojtovka (Vojtova metoda), domácí masáže proti kolikám, kapičky proti kolikám, nastřelení náušnic, odsávání mléka elektrickou odsávačkou, homeopatika před očkováním
Místa a osoby
Podolí, Ostrava, Praha
@zvalentova Zuzi, tak to ti gratuluji. ja jsem dneska se susinama bojovala. uvarila jsem jim obed a zeleninu jen pomackala a maso nakrajela na drobny kousicky a tos mela videt to divadlo, kt. mi u toho Sima predvadel. no strasny. neco jsem do neho natlacila, ale proste vytrvale rval, kroutil se a odmital polykat. nekdy je to fakt o nervy 😒
@zvalentova susini maji kazdej 6 zubu, takze s kousanim by problem byt nemel. jenze se jim proste nechce a jidlo jen tak zmoulaji v puse a pak polknou. zuby rozhodne nezapojuji
@sariky 😀 Však já ten vzpřímený postoj taky nemám pořád. - Stačí chvílema - když je nálada a energie. 😀 Si připadám, že jak tak denně pobíhám s kočárem, že dělám pro své zdraví nejvíc, co jsem kdy dělala. - Denně min. 15 min ostré chůze... - To je ideál. - Lepší, než když jsem si jako těhu všude vozila zadek v autě. 😀
@sariky
Šári, u Štofika jsem furt na mixování totálně do hladka, jinak mi to nesní, když mu dám do ruky sušenku, chleba, křupku, tak by si i dal, ale štítí se to držet v ruce a když mu to dám ukousnout, tak dělá ksichty ☹ Linda to je jinej kalibr, snídá chleba s máslem, cokoliv jí dám do ruky, sní to - a to má oproti Štofoj, kterej má 8 zubů jen 4! Takže o počtu klofů to neni 😉 Chlapi prostě vysíraj 🙂
@zvalentova
Krásný výsledky u Mudry, Zuzi 😉 Já mám taky tu kříženou alergii, doufám, že to děti nepodědily, zatim musim zaťukat, ale žádný projevy nemaj 😉
tak když jdu bez Sofi tak jdu rychle ale s ní je to hrůza, všude trčíme a zastavujeme 😉
@lenny2 malým horalům to moc sluší🙂 Právě teď jsem zkoušela uháčkovat Kikince podobnou čepku, jako má Lindi....tvarpově se povedla, ale nevím, jak bude té naší hadici na hlavě.
@kinguse Gábi, ta Nigérie je podvod, o tom se cca před dvěma lety psalo, zrovna jsme v té době chystali svatbu a nějaké věci jsem pořizoala přes net a narazila jsem na tot...nikdy nepošlou prachy.
@jarkalada já jsem taky snob v tomhle stylu....tchyně ze mě kolabuje, že moje děti nemají jen hadry ze sekáče, ale i pár kousků z Hm nebo něco malinko i Next....ale o tom už jsme tu psaly.
@zvalentova Zuzi tak já nedoslala od naší mudr. žádnou pochvalu .. 🙂 tož jsi dobrá máma 🙂
@lenny2 Tak jsi pátek užila ? do kolika jsi jako správná máma pařila ? Jinak krásné miminka, holka ty jsi se minula oboru 🙂 založ si na to živnost na oblékání dětí 🙂 hned bych si u tebe koupila lekce 🙂 Jsi šikovná
@sariky Šári na neurologa se tak trochu s prominutím vyprdni ... jako neříkám, že člověk se nemá řídit jejich radami, ale pokud si nejsi jistá tak požádej o konzultaci jiného ... Mi ten náš říkal, že mají na to čas do jednoho roku se spravit .. žádné léky bych nadávala. Malí třeba mají rádi ten válec, na tom dle mě hodně zpevní ty ručičky a fakt ho mají rádi .. a s tím jídlem mě napadlo, co změnit jinou lžičku ??? (možná je to blbost), možná to pomůže 🙂
@sariky ohledně cvičení na břicho mě donutily cvičit hrozný bolesti v zádech...od tý doby, co cvičím sestavu cca 15 minut od rehabky, tak mám od tý bolesti pokoj, ale taky jsem strašnej lenoch a kdyby mě to tak hnebolelo, tak se nedokopu. Já mám spíš problém, že se nedokážu donutit do hubnutí, furt mám 9 kilo nahoře, ale že bych nasadila dietní režim, to neee....jediný, co jsem vylepšila, je to, že nejím sladký denně, ale jen jednou týdně, a večer jím naposled v 6...ale ještě musím upravit to množství☹
@zvalentova týjo, to je docela vtipný, že klokani dlabou a jsou tak štíhlí...tyhle rozměry má Vikinka teďka - 1 cm a 7800g, o Márovi tady vůbec mluvit nebudu😀 ale i naši hadi dlabou jak o závod, chutná jim všechno, nejradši mají ovoce, když dojíme Kikinka to vždycky obrečí🙂
A musím se pochlubit - mám radost - Viki už nemusí cvičit! Ono to bylo i tím, že rehabiliťák jí tam dal míček, ona mu tam raketovou rychlostí přeplaila stůl tam a zpět, párkrát mu tam vzorově zapérovala na koínkách, hbitě se přetočila ze zad na břicho a zpět a naznačila boční sed.... Takže jen s Maríkem, a i on byl pochválený,že má figuru jak atlet - i když je obřík, že není špekatej🙂 jenže jak byl rozespalý, tak nepředvedl to, co doma...ale u něj ten důvod ke cvičení je - fakt se hodně prohýbá v bedrech a jak je větší, tak to je mnohem víc znát.
@zvalentova no spíš mám přerostlý děti...hlavně dneska tu šikovnost moje hadice krásně prodala😀 to Mára byl takový laxní, a pak musel cvičit jak na závodech.
ahooj holky,tak jsme byly na vojtovce a už nám nechaly cvičit JEN jeden cvik....hurááááá, to bude brnkačka 😀 Prý jsou naprosto skvělý, není na nich vidět žádná "vada",ale pro jistotu chtějí zachovat jedno cvičení,aby až začnou samy chodit bylo vše OK a nemusely se popřípadě vracet zpět ke cvičení,kdyby pak bylo něco špatně. Ale jeden cvik je úplně v pohodě,tak mi to ani neva!
@zvalentova Zuzi super, krásně rostete! s těma alergiema je to holt běh na dlouhou trať,tak se drž!!!- 😉
@kinguse já taky takovej boční-aby dělali patičkou mističku.Ale zaboha jsem je už nemohla v pozici udržet
Jinak je venku hnusná vlezlá zima,brrr. Jsme byli venku snad čtvrt hodinky a šup zas domů. A to jsem jsem jim mezitím pouštěla 3x garáž tam a zpět /zevnitř 😀 /, aby se zabavili. 😀
@jarkalada venku je hnusně, by člověk psa nevyhnal 😀 Takovej ledovej vítr. Jinak ti ještě jednou děkuju za tip na ty kukličky,já jsem z nich úplně nadšená, holkám nikam nefouká a krásně sedí!!! Jo a já držím tu patičku zespoda, minule mi to ukázala,protože jsem právě říkala,že je nemůžu udržet. Se holky teď asi 40min prospaly a Terka vstala s hrozným hysterákem a řve a řve 😝

@lenny2 Leni, taky jsem lenora. - Přesně vím cviky, který mám cvičit, ale cvičím je tak jednou za měsíc a to ještě, kdo ví jestli. - Ale víte, co dělám, abych měla pocit, že pro své tělo něco dělám? - Chodím s kočárem svižně. - Pěkně narovnaná, to co zbylo po svalech na břiše zaplé a vyrazím svižně nejlíp někam do kopce. - Cítím, jak svaly na nohách, na zadku, na břiše a když dám ruce od sebe, tak i svaly nad kozama, pracují. - Říkám tomu sportovní tempo. 😀 - Akorát jestli mě u toho někdo vidí, si říká chudák ty děti. - Matka je asi cvok. 😀 - Tak je lepší vyrazit spíš za město, než do města. 🙂