Narodila se nám dvojčata v roce 2012
Odnož pro všechny z diskuse Čekáme dvojčata a nejen pro ně 🙂
Stručné shrnutí
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin; rodiče ve vlákně kombinovali plné kojení s umělým mlékem Sunar Complex 1, Nutrilon nebo Beba podle potřeby a doporučení lékařky.
- Pro ucpaný nos a hleny rodiče doporučovali Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), lékárenské „nosátko“ a mořskou vodu aplikovanou vatovou tyčinkou.
- Na prdíky a reflux rodiče uváděli Espumisan, probiotické kapky BioGaia, fenyklový/heřmánkový čaj Hipp (lékařka doporučila max. ~50 ml denně), masáže a uložení na bříško po krmení; účinnost metod se mezi rodiči lišila.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mohu poprvé vyjet s novorozenými dvojčaty ven?
A: Pediatrka v diskuzi doporučila vyrazit kolem 3. týdne nebo až když miminka dosáhnou ~2,5 kg; někteří rodiče uváděli první krátké procházky 30–45 minut už dříve a jiní počkali 6 týdnů nebo podle stavu po operaci.
Q: Jak řešit prdíky a koliky u dvojčat?
A: Ve vlákně rodiče zmiňovali Espumisan, probiotické kapky BioGaia, granulované čaje Hipp (fenykl, heřmánek), masáže, houpání a uložení na bříško po krmení; konkrétní postupy konzultovali s pediatrem a účinnost u jednotlivých dětí byla různá.
Q: Jak čistit ucpaný nos u novorozence?
A: Doporučené pomůcky byly Baby‑Vac (odsávačka na vysavač, v příspěvcích uváděná cena kolem ~300 Kč), lékárenské „nosátko“ a následné zvlhčení nosu mořskou vodou pomocí vatové tyčinky.
Q: Jaké umělé mléko a pomůcky pořizovat pro dvojčata?
A: Zmiňovaná mléka: Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba; zmiňované pomůcky: Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac, Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra a nastavitelná síťka na kočárek.
Q: Kdy a jak očkovat dvojčata?
A: Rodiče plánovali Hexa a rotavirovou vakcínu jako standard; diskuze zmiňovala Synflorix a Prevenar 13 (u Prevenar 13 uváděn doplatek cca 400 Kč) a pediatři doporučovali u předčasně narozených posun některých termínů.
Q: Kdy lze začít cvičit po císařském řezu?
A: V diskuzi se objevily protichůdné rady: gynekolog doporučoval počkat 6 týdnů, jedna fyzioterapeutka z Podolí předepsala dechové a mírné břišní cviky už od ~20. dne po císaři (některé cviky byly bolestivé), jiný názor doporučoval odklad posilování břicha až na 6 měsíců.
Závěry z diskuze
Shoda
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin a potřeby se u nich rychle mění.
- Baby‑Vac a lékárenské „nosátko“ jsou v diskusi opakovaně doporučované pro odsávání nosních hlenů.
- Avent SCD 510 byl vícero rodiči chválen jako spolehlivá chůvička s dobrým dosahem.
Sporné názory
- Kdy začít cvičit po císaři: možností bylo zahájit lehké cviky od 20. dne (fyzioterapeutka z Podolí) versus čekat 6 týdnů (gynekolog) nebo až 6 měsíců na posilování břicha.
- Volba pneumokokové vakcíny: někteří pediatři doporučovali Prevenar 13 s doplatkem cca 400 Kč, jiní dávali přednost Synflorix nebo považovali Prevenar 13 za zbytečnou novinku.
Otevřené otázky
- Co je nejúčinnější individuální řešení pro novorozenecké koliky u konkrétního dítěte?
- Kdy přesně lze u nedonošených dvojčat bezpečně přejít z přikrmování na výhradní kojení nebo režim bez UM?
- Jak nejefektivněji odnaučit miminko usínat pouze při jízdě kočárem?
Zmíněné značky a firmy
Pampers, Sunar, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia, Babycalm, Hipp, Medela, Baby‑Vac, Avent, Hartmann, Tena, Prevenar 13, Synflorix, Chicco, Sebamed, Goldpoint, Nausnice‑deti.cz, IKEA, Billa, Next, ČSSZ
Zmíněné produkty a metody
Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia kapky, Hipp granulované čaje (fenykl, heřmánek), Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra, síťky na kočárek, jednorázové síťované poporodní kalhotky (Tena Fix, Molipants), Prevenar 13, Synflorix, Hexa vakcína, rotavirová vakcína, vojtovka (Vojtova metoda), domácí masáže proti kolikám, kapičky proti kolikám, nastřelení náušnic, odsávání mléka elektrickou odsávačkou, homeopatika před očkováním
Místa a osoby
Podolí, Ostrava, Praha
@zvalentova ty s tou širokou měkou gumou jsou nejlepší. U několikerých tepláků jsme už gumu měnili za jinou, protože byla taky moc pevná
@jarkalada no ja si myslim. btw a jinak mam zazitek z polikliniky, kdy mi nejaky cizi tatinek chtel pomoct do schodu a sel tak rychle, ze jsem mu nestacila a na tech schodech jsem spadla. nastesti jsem neprevratila kocar. a pak jsem potrebovala pomoct nastoupit do tramvaje a vsichni se rozutekli. nabidla se mi nejaka babicka, tak jsem s diky odmitla, ze to je tezky a nejspis to neunese. to cestovani je fakt boj. jak ten muj kocar nekdo vidi, tak prcha 😀
@zvalentova hracky maji na provazku a maji to v dosahu, takze kdyz by chteli, tak si to muzou rucickama pritahnout, ale jim se nejak nechce.... no a cetbu zkusim. jestli je teda prervu 😀 uz jsem jim parkrat cetla (tak cca tri tydny zpatky), ale to je nezaujalo, ani se na me nepodivali. tak treba to ted bude lepsi. anebo se jim nelibil vyber literatury - nezbedne pohadky od josefa lady, ale kdyz nad tim tak premyslim, tak je nezaujal ani medvidek pu ani babicovy dobroty 😀
@sariky máš to holka těžký 😀
Cestování kočárem jsem zatím neabsolvovala, max. autem. Už ho dokážu "v poho" dát do kufru a zpět.
No možná taky je to tím, že tu mezi srnkama žádná šalina nejezdí 😀
Ale uvažovala jsem nad vlakem, když bych chtěla k našim a nebylo by auto. Ale to asi nehrozí, co? S tím širokým kočárem.
V krámě mi občas lidi taky říkaj - pozor tank, autobus atd. Ve frontě, i když mi tam ječí na celej krám a mám dvě věci, nikoho nenapadne mě pustit. To už jsem spíš já kolikrát řekla, ať jde nějaká babka přede mne, že ta minuta už nemá žádný vliv 😎
V uličce v obchodě málokoho napadne, že by mohl jít trochu víc na stranu, když jsme širší, takže se spíš zas vyhýbám já a čekám, až projdou první.
Už jsme byli ale poprvý v Globu bez kočáru, jen tak seděli ve vozíkách, jako velký děti a užívali si to. Stejně by v kočáru nespali a akorát čučí po věcech a nejlépe do těch obrovských zářivek
Odpoledne jsem měla děti v bazénku. Malá se vyklonila, než jsem k ní udělala krok, tak ihned ručičkou nabrala kamínky,spíš větší štěrk, z terasy a střelhbitě s tím zamířila k puse. Hned jsem jí to vyklepala z ruky, v koutku pusiny měla jeden.. jestli nějaký snědla, netuším, v puse jsem nic nenašla. Jako jak jim to může chutnat? Nebo teď sedává v koutku za křeslem a v rohu stěny prstíkem loupe omítku a pak to taky jí. Nechápu 😝
@jarkalada tak voziky u nas zatim nehrozi, my zatim stale vozime v "dabldekru" 😀 akorat ty korbicky se mi zdaji cimdal uzsi a uzsi (nebo ze by byl Simonek takova vazba? 😉 ) tak nevim, jak dlouho nam jeste vydrzi. si vzpominam, jak nam v koline pan prodavac vesel buliky na nos, ze pry miminka v tech korbickach vydrzi 7, 8 mesicu 😀 no, mozna kdyz je tam clovek polozi na bok a nohy jim vytahne ven z kocaru 😀 jesteze jsme ho nekupovali novej, ale ojetej. ufufuf. a o krasach supermarketu a hypermarketu jsem se uz nekde vys zminovala. to se jim strasne libi. a nejlip, kdyz je nosim v naruci, to je nejvetsi slast 😀 je s nima fakt sranda 😵
@jarkalada @sariky také nevím jak je tam narvu. EW je docela široký ale budu ráda když "dabldekr" přestavím na sporťák.
I tak budou hoňky obléknout děti do tolika vrstev a ještě k tomu fusak 😖
Jaru, jakou velikost jsi dávala v 7-8 měs. Táta jede do Švédska a zkusil by přivést kombinezu, ale nemám odhad na velikost.
Ahoj holky .. tak my dneska na ko nejdeme 🙂 až v pondělí, tak pak písnu naše obří míry 🙂
Jinak jsem se chtěla zeptat, jak jste tadyy nakously ty přivýdělky, myslíte, že už ted ještě neberu rodičovskou ale mateřskou si mohu přivydělávat ? a jak je to potom na konci se zdaněním ? to by si mě už manžel nemohl dát do daní že ? Jako představa brát 8tis je katastrofa ... naši ted jen na UM projí za 3 týdnyj 3,5 tis. a bude hůř.
S tím pomáháním to jsem tu taky psala každý čumí jak péro -- nejdříve sjedou kočár, pak mě, moje břicho a čumí .. někdy fakt už se musím ovládat abych nebyla sprostá ... ale vidím, že je to všude né jenom u nás 🙂) ono vlastně než k smíchu je to k pláči ..
NO jdu přebalovat, malý tam tlačil, tak at nespí potěntěný ...
Nějak nestíháme večer koupat, ted tak blbě usínají už kolem 7 hodiny a spí až do 2-3 h rána takže ani nestíhám dávát ten vitamín D, neíte jestli ho mohu dát ráno před krmením ??? my ho měli doporučený jen večer ...
@sariky s tou rehabkou se neboj, já bych chodila hned, jak jsem jukla na youtube, jak jsou ty mimi šikovný a pevný, když s nima cvičíš, tak je to něco jiného .. nám to možná taky hrozí, ale na kontrolu jdeme až v září tak pak se rozhodne. Neboj zvládnete to . u nás to máme opačně holka je pomalejší ... ale to je tím ž byla o hodně menší i ted si drží ten 1 kg rozestup 🙂
@ostrava8 Déčko můžeš dávat kdy chceš. Já ho přes den dávám, jak si vzpomenu. A teď jak máš prosluněný dny, tak když párkrát nedáš, nic se neděje. Je i tak ve vzduchu.
btw-taky mám šikovný mimi, pevný, silný nohy a udržet ho je většinou nad moje síly, takže spíš cvičí on se mnou, jak já s ním 😎 jsem vždy spocená jak kůň a prd z toho
@zvalentova no buď mám na oblečení vel 6-9m, což je nejlepší značení 😀
V těch 7měs. asi 68-74, myslím. Ono záleží jak co. Většinou jim to dám trochu větší a pak to nosí dýl. Tepláky se ohrnou, bodýnka větší neva..
U kombinézy-nám byly v prosinci 3 měsíce. A nosili kombinézku 6-9m. Ze začátku jim byly trochu delší rukávy i nohavice, jenže se ještě pořádně nehejbali, takže to nevadilo.Měli jí ještě na konci února a to jim už byla úplně akorát. Takže kdybych měla správnou vel. 3-6, tak by se do ní pak nevešli. Ale my jsme byli proti vám menší.
@zvalentova tobe prijde EW siroky? my ho taky mame a me prijde, ze tam teda moc mista neni. uz ted mam pocit, ze se tam s tema rucickama poradne nevejde (kdyz spi s rucickama nahoru). no co uz, az se nevejdou, prestavim na sportak a navliknu pak zimni fusaky (kdyz bude zima)
Čau holky, mám otázku z úplně jiného soudku 😢 Koupila jsem si balerínky, fakt krásný a taky krásně drahý, koźený. Po prvním vyšlápnutí si v nich mám paty totálně sedřený ☹ Nemáte některá nějakej babskej a účinnej trik, jak ty botky roztáhnout, aby vzadu povolily??
@lenny2 driv se rikalo chodit s mokrou ponozkou, kuze tim povoli a vytvaruje se jak potrebujes. ja jsem to teda nikdy nezkousela, protoze mi to prislo divny. jinej trik neznam. kdyz me tlaci boty, tak bud zatnu zuby a zkousim je rozchodit a kdyz to ani po case nejde, tak je prestanu nosit ☹ tak snad ti povoli
Tak hlásím naše dnešní míry, 10 měsíců- Luk-8,3kg, 76cm, Anet 8kg, 74cm.
Jsem zvědavá, jestli nás tu Ostravani nebo Krkonošové předehnali 😀
@lenny2 tak zkus vyměnit za větší číslo .. je tam nějaká doba na vrácení zboží bez udání důvodu ... )
@jarkalada Jaruš my jdeme až v pondělí pak písnu, ale bojím se že určitě 🙂 hlavně že jsou malí zdraví né ?
Holky u nás se to ted mračí ..asi příjde ulicha malí dneska docela zlobí , v kočárku dopolko nemohli zabrat ...
dneska u kamaradky vazila susiny a Simonek mel 5,2 a Sarinka 5 kg. takze je celou dobu nedostatecne krmim 😨 prepocitala jsem davky a vyzungli to bez problemu. si pripadam jak krkavci matka 😒
taky se paříte doma? Mám od dopoledne zatemněný okna a máme tu 26,5C. Venku je i na bazének hic a dusno.
Koukám na nějaký ty hračky, je hrozný, jak je kus plastu drahej 😠
Napadlo mně, že by se jim mohl i líbit stan s tunelem na prolejzání. Teď se často schovávaj pod židličky nebo pod stůl a tam vykukujou, smějou se, když tam k nim chci vlízt.
Našla jsem na Mall.cz akci na Hipp bio nemléčná rýžová kaše-6ks za 150 kč-tj.25kč/ks, tak tu objednám, stejně tydle jí.
@jarkalada ahoj,taky se parime 😝 Malej se koupal ve vanicce na terase,tak jsem tam proplachla i holky 😉
Já bych chtěla koupit holkam nějakou hračku na autosedacku,tak kdybyste mely nektera tip,dejte vědet!
Jo Jaru,ten stan s tunelem se jim bude určitě líbit,malej z nej byl vždycky nadsenej,kdyz ho někde meli.
Jinak holky,mám z těch mír a vah těch vašich prcku pěknou depku 😠 Naše smudliny mají pul roce Lucka 6kg a Terka 5,7kg a obe 65cm...to tu mate bežne ve 3mesicich 😕 Asi je budu muset začít poradne siskovat 😀
@lenny2 Mně jednou prodavačka říkala, nščím moktým je vycpat a dát do mrazáku přes noc, měly be se roztáhnout. Jinak jsme taky někdy klepaly ty paty od bot kladívkem aby to změklo. Jak říkají holky cokoliv mokrého, ale těžko se ti bude chodit s mokrými ponožkami, když máš paty sedřené. Nebo taky existují takový rozhtahováky, který se do těch bot vkládají aby se roztáhly, ale nevím zda to jde koupit, my to máme ještě snad z doby komunismu. 🙂
Ať se ti v nich brzy chodí líp. 😉
A omlouvám se, že jsem sem vlezla.
@kinguse
Čauky, nám na autosedačce i na kočáru visej všechny možný příšery od Lamaze, jsou sice drahý, ale děti je maj nejraději.....pozoruju to, že když jsou v ohrádce, vždycky chmataj nejvíc právě po těch šustivejch Lamaze. Hlavně Kryštof miluje všechny co maj kroužky....
Taky jsem teďka objednala kousátka od Aventu na prořezávání předních zoubku, tak uvidíme 😉 Linda mi stále v těch vedrech odmítá pít cokoliv, vodu, džusiky, čaj, prostě nic nepije, jen Sunar. Tak jsem taky objednala ty kouzelný hrnky od Aventu jak maj tu hubičku, tak pevně doufám, že když nechce z flašky, tak ta hubička, že by jí mohla bavit a konečně by se napila.....Kryštof naopak pije jak dán, cokoliv a ve velkým množství.
Dneska vedro na chcípnutí, byli jsme na zahrádce na obědě a pak jsme šli ve čtyři domu, protože to vedro se nedalo vydržet, teďka je tady černo a buřina....a já sama doma, uááááá 🙂

@jarkalada fuj to děs, hnusné 21. století 😀
Zrovna hledám nějaké punčocháče pro děti. Tepláky je škrtí tak zkusím něco jiného.