icon

Narodila se nám dvojčata v roce 2012

avatar
zvalentova
7. kvě 2012

Odnož pro všechny z diskuse Čekáme dvojčata a nejen pro ně 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 14. čer 2026 · 7648 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin; rodiče ve vlákně kombinovali plné kojení s umělým mlékem Sunar Complex 1, Nutrilon nebo Beba podle potřeby a doporučení lékařky.
  • Pro ucpaný nos a hleny rodiče doporučovali Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), lékárenské „nosátko“ a mořskou vodu aplikovanou vatovou tyčinkou.
  • Na prdíky a reflux rodiče uváděli Espumisan, probiotické kapky BioGaia, fenyklový/heřmánkový čaj Hipp (lékařka doporučila max. ~50 ml denně), masáže a uložení na bříško po krmení; účinnost metod se mezi rodiči lišila.


Nejčastější otázky

Q: Kdy mohu poprvé vyjet s novorozenými dvojčaty ven?
A: Pediatrka v diskuzi doporučila vyrazit kolem 3. týdne nebo až když miminka dosáhnou ~2,5 kg; někteří rodiče uváděli první krátké procházky 30–45 minut už dříve a jiní počkali 6 týdnů nebo podle stavu po operaci.

Q: Jak řešit prdíky a koliky u dvojčat?
A: Ve vlákně rodiče zmiňovali Espumisan, probiotické kapky BioGaia, granulované čaje Hipp (fenykl, heřmánek), masáže, houpání a uložení na bříško po krmení; konkrétní postupy konzultovali s pediatrem a účinnost u jednotlivých dětí byla různá.

Q: Jak čistit ucpaný nos u novorozence?
A: Doporučené pomůcky byly Baby‑Vac (odsávačka na vysavač, v příspěvcích uváděná cena kolem ~300 Kč), lékárenské „nosátko“ a následné zvlhčení nosu mořskou vodou pomocí vatové tyčinky.

Q: Jaké umělé mléko a pomůcky pořizovat pro dvojčata?
A: Zmiňovaná mléka: Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba; zmiňované pomůcky: Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac, Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra a nastavitelná síťka na kočárek.

Q: Kdy a jak očkovat dvojčata?
A: Rodiče plánovali Hexa a rotavirovou vakcínu jako standard; diskuze zmiňovala Synflorix a Prevenar 13 (u Prevenar 13 uváděn doplatek cca 400 Kč) a pediatři doporučovali u předčasně narozených posun některých termínů.

Q: Kdy lze začít cvičit po císařském řezu?
A: V diskuzi se objevily protichůdné rady: gynekolog doporučoval počkat 6 týdnů, jedna fyzioterapeutka z Podolí předepsala dechové a mírné břišní cviky už od ~20. dne po císaři (některé cviky byly bolestivé), jiný názor doporučoval odklad posilování břicha až na 6 měsíců.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin a potřeby se u nich rychle mění.
  • Baby‑Vac a lékárenské „nosátko“ jsou v diskusi opakovaně doporučované pro odsávání nosních hlenů.
  • Avent SCD 510 byl vícero rodiči chválen jako spolehlivá chůvička s dobrým dosahem.


Sporné názory

  • Kdy začít cvičit po císaři: možností bylo zahájit lehké cviky od 20. dne (fyzioterapeutka z Podolí) versus čekat 6 týdnů (gynekolog) nebo až 6 měsíců na posilování břicha.
  • Volba pneumokokové vakcíny: někteří pediatři doporučovali Prevenar 13 s doplatkem cca 400 Kč, jiní dávali přednost Synflorix nebo považovali Prevenar 13 za zbytečnou novinku.


Otevřené otázky

  • Co je nejúčinnější individuální řešení pro novorozenecké koliky u konkrétního dítěte?
  • Kdy přesně lze u nedonošených dvojčat bezpečně přejít z přikrmování na výhradní kojení nebo režim bez UM?
  • Jak nejefektivněji odnaučit miminko usínat pouze při jízdě kočárem?


Zmíněné značky a firmy

Pampers, Sunar, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia, Babycalm, Hipp, Medela, Baby‑Vac, Avent, Hartmann, Tena, Prevenar 13, Synflorix, Chicco, Sebamed, Goldpoint, Nausnice‑deti.cz, IKEA, Billa, Next, ČSSZ

Zmíněné produkty a metody

Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia kapky, Hipp granulované čaje (fenykl, heřmánek), Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra, síťky na kočárek, jednorázové síťované poporodní kalhotky (Tena Fix, Molipants), Prevenar 13, Synflorix, Hexa vakcína, rotavirová vakcína, vojtovka (Vojtova metoda), domácí masáže proti kolikám, kapičky proti kolikám, nastřelení náušnic, odsávání mléka elektrickou odsávačkou, homeopatika před očkováním

Místa a osoby

Podolí, Ostrava, Praha

avatar
zvalentova
autor
7. srp 2012

@lenny2 Leni nestraš mě. Zatím jsem sama ještě nekoupala. Většinou to odnáší Vašek, teda dělá to rád, alespoň si je užije. Máme to tak, že před koupáním s nimi blbe, já lítám jako hadr na holi a připravuji pyžamka, osušky a koupací věcinky. Potom jeden koupe č. 1, druhý blbe dál. Když se koupe č. 2, tak je čas č.1 utřít, mazat oblékat bla bla.
Potom se oba kojí, krknutí, uložení a vidina volného večera 😉

Pláč také nedávám. Kuba má regulérní vynucovací hysterák, ale stejně ho nenechávám. Ne vždycky to jde, ale snažím se tomu předcházet. Ten jejich řev prostě nedávám 😒 Ale občas jsou dny, kdy nezabírá vůbec nic.

avatar
lenny2
7. srp 2012

@sariky
Já vím, chápu, taky to takhle občas máme a já když jsem na pokraji sil, tak to okořenim ještě tím, že na ně zahulákám ať jsou ticho, v tu chvíli bych si šla dát do huby ☹ Ale to je ta vyčerpanost a bezmoc, máme to všechny 😉

avatar
lenny2
7. srp 2012

@zvalentova
My koupem tak, že koupu já č.1, Michal hlídá č.2, já komplet obleču toho jednoho a dám mu ho na krmení a vezmu si č.2 do vany. Mezitím už je č.1 nakrmený a manžel ho uloží, já si pak nakrmim č.2 už sama a uložim.
Ale jak jsem doma sama, je to řev, řev, řev a to jsem z toho úplně pak v pr......oni odmítají čekat jeden na druhýho ☹

avatar
zvalentova
autor
7. srp 2012

@lenny2 u nás je také řev, jeden vždycky expiruje a tak druhého oblékám ve spěchu. Jakmile vytáhnu kozu jsou ještě horší, řev a mlácení hlavičkou ze strany na stranu 😉
Zvlášť u Kačaby je znát když po odpolední svačině nespí, to je na zabití velmi brzy.

avatar
jarkalada
7. srp 2012

já koupu asi od 4 měsíců, kdy jsem si pořídila ta lehátka do vany, oba naráz. Vždycky je lepší, když mi s tím má kdo pomoct, ale šlo to i mně samotný.
Ve vaně se pěkně pročvachtaj, já mám ruce volný, ušetřím trochu toho času, co bych koupala druhýho.
Když jsem vyndavala prvního z vany, tak jsem hned vedle měla připravenou osušku a narychlo osušila+plínu. Okem sledovala druhého. Pak to samé s druhým. Toho prvního jsem chudátko dala buď do připravený přenosný tašky z kočáru nebo malý vaničky s dekou - aby nezdrhnul.
V obýváku jsem je pak trochu poupravila a pořádně oblekla atd.
Ty lehátka jsou fakt dobrý. Kdo by měl zájem, už je nepotřebujem, už se koupem jen tak v sedě ve vaně 🙂
Ale i tak je to vždycky honička a makačka je uhlídat.

avatar
jarkalada
7. srp 2012

byla jsem s nima dneska sama nakupovat. Vždycky to vezmu skoro sprintem, protože v kočáru dlouho nevydrží. Do ruky ještě košík, aby se mi tam vše vešlo. A před kasou hlásí z amplionu, že nejde platit kartou. By mě ...eblo. Já stovku v peněžence. Předtím jsem si chtěla vybrat, ale všimla jsem si, že bankomat tam nefunguje... Takže jsem koupila jen to nutné a ostatní jim tam nechala. Tzn. že nemám skoro nic 😝

avatar
lenny2
7. srp 2012

@jarkalada
Jaru, jaký to jsou lehátka???

avatar
lenny2
7. srp 2012

@jarkalada
Já mám totiž klasický ty látkový (ty plastový mám taky a jsou na prd)....to máš teda, ale obří vanu, ne? Mě by se do vany oba nevešli na ležení, jenom až budou sedět......

avatar
jarkalada
7. srp 2012

Vanu máme tuhle 😀 http://vany.heureka.cz/ravak-vana-rosa-95-150x9...
Lehátka tyhle 😀 http://vanicky-a-kybliky.heureka.cz/okt-lehatko...
jsou teda takový obyč. za 129 Kč jedno, z Globu.Nechtělo se mi investovat čtyři kila do těch lepších s protiskluzem a tak. A posloužily taky. Měla jsem je naproti sobě a vešly se dobře. Docela se jim v tom líbilo a vypadaly spokojeně.

avatar
lenny2
7. srp 2012

Tak dneska je tady pěkně hnusně, dala jsem teďka děti spát, Kryštof klasika - hysterčí jak pavián, než se vyhysterčí a usne, tak se vzbudí Linda a je to zas rozhozený ☹ Já už nevim co s tím klukem dělat, je neuvěřitelně vzteklej ☹ Pak jdem na půlroční prohlídku....

avatar
jarkalada
7. srp 2012

@lenny2 do kolika je tam doktorka, že jdete až takhle později?

avatar
lenny2
7. srp 2012

@jarkalada
Až do 20h, ona denska slouží na pohotovosti, tak nám to vždycky tyhle prohlídky a očkování plánuje na ty její služby, když má, to tam je klid a ani noha, nemusíme čekat. Jinak chodí k nám domu, abych nemusela dvojany nikam tahat, úplně supr 😉

avatar
lenny2
7. srp 2012

@jarkalada
No, tak tohle lehátko mám a pro nás naprosto nevyhovující, mlátili se mi v tom do hlavy.... ☹ tak mám to klasický jak bejvalo před dvaceti lety, takový retro 😀 Ale divila jsem se, že ho ještě prodávaj 😉

avatar
jarkalada
7. srp 2012

@lenny2 tak to je krása. Já musím všude s někým. Kočárem nevjedu a oba mít naráz v náručí nesvedu. A ještě otevřít několikery dveře.
Tady máme celkem slušně. Až se vzbudí, půjdem zas očíhnout očíhnout k první chalupě slepice-místní atrakce 😀

avatar
lenny2
7. srp 2012

@jarkalada
Jaru a co ty sedátka do vany, máš? Nebo na to pečeš a seděj ti tam pěkně sami?

avatar
jarkalada
7. srp 2012

@lenny2 ty látkový jsem taky viděla a stojej stejně, jak ty plasťáky 😠
Fakt se jim v tom nelibilo, jo? Naši si to užívali. Až když už z toho chtěli někdy před měsícem zdrhat a už sedí, tak jsem je vyřadila. Akorát jsou z bazénku naučený, jak v něm řádí, že se dá krásně plácnou nazad do vody, a koukal jim jen obličej, nebo Luk. ryl nosem pod vodou.. tak mám ve vaně co dělat je oba uhlídat

avatar
jarkalada
7. srp 2012

@lenny2 o sedátkách jsem uvažovala, nakonec nekoupila.
Sice seděj, ale viz předchozí příspěvek - pěkně většinou ne 😀

avatar
sariky
7. srp 2012

@jarkalada
@lenny2 my zatim koupeme v kybliku. vyzkouseli jsme i vanicku, ale Sima mel hystericky zachvaty, kdyz jsme ho pokladali na zada. lehatka do vany nemame (nemame teda ani ty "nevodni", protoze se jim v nich nelibilo). jim se nejvic libi, kdyz jim umyvam zadky v umyvadle v predklonu.

avatar
jarkalada
7. srp 2012

@sariky to umyvadlo taktéž praktikujem, když se stane nějaká větší nehoda a docela si u toho lebedí 😀

avatar
sariky
7. srp 2012

@jarkalada presne tak. umyty zadek, stastne miminko 😀

avatar
lenny2
7. srp 2012

@jarkalada
No, jsem za to fakt vděčná, že chodí k nám, ušetří mi to kvanta práce a starostí. A na tý pohotovosti mám to privilegium zajet kočárem až do ordinace hnedka před přebalovák a když jsem sama, tak sestřička si jednoho vezme na starost, úplně skvělý!
No, v těch umělejch vyváděli jak paviáni 🙂
Já ty sedátka asi pořídim, protože bych se bála je tam jinak chvilinku nechat, jeśté neseděj, tak uvidíme.....teďka jsem na Mall objednala nafukovací vanu i nafukovacím lehátkem uvnitř, který mužeš vyndat, je dobrá na cestování a do budoucna jí pak mužeš mít jako malej bazének, teďka jedem ze čt na pá se známejma na chatu, tam je jen sprcháč, tak tu vanu vezmu sebou 😉
@sariky
Nad těma kyblíkama jsem taky uvažovala, když byli malinký, ale bála jsem se toho ......

avatar
sariky
7. srp 2012

@lenny2 kdyz byli uplne mali, tak nam to koupani v kybliku neslo (byli jak hadrovy panenky). ale jak povyrostli (cca 3 kg), tak jsme je v tom kybliku zacli koupat a libi se jim to. oni v tom sedi (i kdyz normalne samozrejme sedet jeste neumi) a asi se v tom citi bezpecne. ale na moc dlouho uz to nevidim, protoze se tam za par kilo uz neposkladaji 🙂
btw ve sprchaci jsme taky parkrat "koupali" (ze zacatku jsme experimentovali a zjistovali, co bude nejvic vyhovovat jak susinkum, tak nam) a i v tom sprchaci to slo (na dno jsem dala plinku, na plinku polozila mimino, podpirala hlavicku (nebo spis podpiral manzel) a ja sprchovala a oplachovala. takze to vyzadovalo spolupraci dvou dospelych, coz se neda praktikovat samostatne.... jinak jsme koupali v kuchyni ve drezu, ve vanicce, v kybliku a v uz zminovanem umyvadle. pak uz bude nasledovat jen vana, az budou sedet 😝

avatar
lenny2
7. srp 2012

@sariky
Já si ze začátku dávala do kuchyně plastovou vanu, protože s tou jizvou po cs mě bolelo se ohýbat do velký vany, ale pak mě to pŕestalo bavit a cca od 2.měsíce koupem ve veliký vaně 😉 Hele a koupete denně? My teda zatím jo, zatím jsme nevynechali jedinej den.....nejsem magor, že ne? 🙂

avatar
sariky
7. srp 2012

@lenny2 rozhodne nejsi 😀 my taky koupeme kazdy den, stejne jsou zpoceni, tak aby se osvezili a taky je to ritual - vykoupat, nakrmit, spat 🙂

avatar
lenny2
7. srp 2012

@sariky
No právě, jsou za celej den upocený, upatlaný, uslintaný a ta vana je báječně zrelaxuje, tak to jsem ráda, že nejsem magor, některý matky už mi klepaly na čelo, že jsem ujetá 🙂

avatar
sariky
7. srp 2012

@lenny2 no mozna se ty matky taky denne nemyji 😉 😝

avatar
lenny2
7. srp 2012

@sariky
No BIO matky, no 😀

avatar
lenny2
7. srp 2012

@sariky
Jinak dneska mi volala kámoška, má ani ne ročního kluka a přišla od doktora a ten jí řekl, že čeká dvojčata, byla úplně na prášky 🙂

avatar
sariky
7. srp 2012

@lenny2 nechapu. ja jsem byla nevyslovne stastna, kdyz jsem se to dozvedela. stestim mi tekly slzy 🙂 a doted si vzpominam, jak me "urazelo", kdyz mi nekdo rekl, "jezisi dvojcata, to bych nechtel(a)" 😠
ja si bez nich zivot nedokazu predstavit. i kdyz je to nekdy na masli, tak to jsou proste moji milovani susini 😉

avatar
lenny2
7. srp 2012

@sariky
No, ono, když máš doma batole a nečekáš to, tak je to asi hustej šok 😉

Strana