Narodila se nám dvojčata v roce 2012
Odnož pro všechny z diskuse Čekáme dvojčata a nejen pro ně 🙂
Stručné shrnutí
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin; rodiče ve vlákně kombinovali plné kojení s umělým mlékem Sunar Complex 1, Nutrilon nebo Beba podle potřeby a doporučení lékařky.
- Pro ucpaný nos a hleny rodiče doporučovali Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), lékárenské „nosátko“ a mořskou vodu aplikovanou vatovou tyčinkou.
- Na prdíky a reflux rodiče uváděli Espumisan, probiotické kapky BioGaia, fenyklový/heřmánkový čaj Hipp (lékařka doporučila max. ~50 ml denně), masáže a uložení na bříško po krmení; účinnost metod se mezi rodiči lišila.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mohu poprvé vyjet s novorozenými dvojčaty ven?
A: Pediatrka v diskuzi doporučila vyrazit kolem 3. týdne nebo až když miminka dosáhnou ~2,5 kg; někteří rodiče uváděli první krátké procházky 30–45 minut už dříve a jiní počkali 6 týdnů nebo podle stavu po operaci.
Q: Jak řešit prdíky a koliky u dvojčat?
A: Ve vlákně rodiče zmiňovali Espumisan, probiotické kapky BioGaia, granulované čaje Hipp (fenykl, heřmánek), masáže, houpání a uložení na bříško po krmení; konkrétní postupy konzultovali s pediatrem a účinnost u jednotlivých dětí byla různá.
Q: Jak čistit ucpaný nos u novorozence?
A: Doporučené pomůcky byly Baby‑Vac (odsávačka na vysavač, v příspěvcích uváděná cena kolem ~300 Kč), lékárenské „nosátko“ a následné zvlhčení nosu mořskou vodou pomocí vatové tyčinky.
Q: Jaké umělé mléko a pomůcky pořizovat pro dvojčata?
A: Zmiňovaná mléka: Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba; zmiňované pomůcky: Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac, Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra a nastavitelná síťka na kočárek.
Q: Kdy a jak očkovat dvojčata?
A: Rodiče plánovali Hexa a rotavirovou vakcínu jako standard; diskuze zmiňovala Synflorix a Prevenar 13 (u Prevenar 13 uváděn doplatek cca 400 Kč) a pediatři doporučovali u předčasně narozených posun některých termínů.
Q: Kdy lze začít cvičit po císařském řezu?
A: V diskuzi se objevily protichůdné rady: gynekolog doporučoval počkat 6 týdnů, jedna fyzioterapeutka z Podolí předepsala dechové a mírné břišní cviky už od ~20. dne po císaři (některé cviky byly bolestivé), jiný názor doporučoval odklad posilování břicha až na 6 měsíců.
Závěry z diskuze
Shoda
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin a potřeby se u nich rychle mění.
- Baby‑Vac a lékárenské „nosátko“ jsou v diskusi opakovaně doporučované pro odsávání nosních hlenů.
- Avent SCD 510 byl vícero rodiči chválen jako spolehlivá chůvička s dobrým dosahem.
Sporné názory
- Kdy začít cvičit po císaři: možností bylo zahájit lehké cviky od 20. dne (fyzioterapeutka z Podolí) versus čekat 6 týdnů (gynekolog) nebo až 6 měsíců na posilování břicha.
- Volba pneumokokové vakcíny: někteří pediatři doporučovali Prevenar 13 s doplatkem cca 400 Kč, jiní dávali přednost Synflorix nebo považovali Prevenar 13 za zbytečnou novinku.
Otevřené otázky
- Co je nejúčinnější individuální řešení pro novorozenecké koliky u konkrétního dítěte?
- Kdy přesně lze u nedonošených dvojčat bezpečně přejít z přikrmování na výhradní kojení nebo režim bez UM?
- Jak nejefektivněji odnaučit miminko usínat pouze při jízdě kočárem?
Zmíněné značky a firmy
Pampers, Sunar, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia, Babycalm, Hipp, Medela, Baby‑Vac, Avent, Hartmann, Tena, Prevenar 13, Synflorix, Chicco, Sebamed, Goldpoint, Nausnice‑deti.cz, IKEA, Billa, Next, ČSSZ
Zmíněné produkty a metody
Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia kapky, Hipp granulované čaje (fenykl, heřmánek), Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra, síťky na kočárek, jednorázové síťované poporodní kalhotky (Tena Fix, Molipants), Prevenar 13, Synflorix, Hexa vakcína, rotavirová vakcína, vojtovka (Vojtova metoda), domácí masáže proti kolikám, kapičky proti kolikám, nastřelení náušnic, odsávání mléka elektrickou odsávačkou, homeopatika před očkováním
Místa a osoby
Podolí, Ostrava, Praha
AHoj holky, já se k vám přidám během prázdnin, ale čtu vás už teď . Řekla bych že tato diskuze je super přínosná, např vaše zkušenosti s plinkama, nebo kojenim, umělkou. A co používáte na mytí, všichni mi říkají hlavně ne johnsons, že třeba z DM babylove je dobrý, někdo mi řek ze stačí detske mýdlo a olej na mazání. Předem díky za všechny rady.🙂 všechny jste mým vzorem, jak to zvládate!
@amallie ja jsem ho koupila normalne v lekarne. mam hartmann verba. nevim, jestli to delaji i jini vyrobci, ale tento mi vyhovuje, je to pohodlne a da se to prat v pracce, takze mam dva (kdyz jeden peru, tak abych mohla byt obvazana 🙂) tusim, ze jsem platila 330 kc za jeden. ale jestli se ti nechce investovat, tak staci bricho svazovat plinou nebo prosteradlem. je jedno cim, hlavne ho mit zpevnene 😉
@agnes88 ja jsem se taky bala kosmetiky a kdoviceho, ale v realu clovek "slevi" ze svych predsevzeti a idealu.... my koupeme bud jen ve vode (zadecky umyvam obyc detskym mydlem z dm) nebo do vody dame trosku olejicku na koupani (to nam predepsala doktorka) a uz jsem zkousela i sprchovy gel od alpy (batole) a taky v poho. my nakupujeme hodne podle ceny, takze jsme uprednostnili obyc vyrobky. na zadecek pouzivame rybilku (bepanthen mame taky, ale rybilka plni stejnou funkci a je vyrazne levnejsi) a obcas zadecek posypu obyc detskym pudrem s azulenem, po koupani promastime olejickem (taky od alpy) a zatim vsechno snasi bez problemu. btw co se tyce johnsona, tak zrovna na obilnaku v nem miminka koupou 😉
@agnes88 každému vyhovuje něco jiného. Já vzhledem k alergiím nepoužívám vůbec nic. Pokud nemyji mýdlem, nemusím mazat. Takže jen čistá voda. Na zadek Bepathen. Jako záchranu na suchá místa mám modrou indulonu.
Koukám,že myjem všechny podobne 😉
@agnes88 záleží,jestli mate v rodině ekzemy nebo jak je díte citlivý. A je to samozřejmě hodně o cene! DM výrobky jsou fajn i cenově dostupný. Na zadeček opravdu vetsinou stačí rybilka nebo modra indulona, kdyz je víc cervenej máme bepanthen a sudokrem (ten byl v tom novorozeneckym kufříku z porodnice).
díky moc za rady, nakonec manžel včera dotáhl dětské mýdlo sebamed, tak snad bude ok. Olej mám nějakej přírodní, no pokud nebude vyhovovat tak ho budu mazat na sebe 🙂 Sudocrem mám z balíčku od gyndy. A ještě přikupím indulonu, kdyžtak bude na tvrdý paty 🙂 Manžel dostal instukce aby koupil pár plínek, kdybych se už ven nedostala, tak jsem zvědavá co doveze. Bepanthen mám. Jo a co takový ta vodička na pupík? To koupím v lékarně, že jo. Přijde mi že to můžu dokoupit i v porodnici v lékárně, že jo. Stejně tak i ty síťovaný gaťky. Kdoví esi je užiju, někdo z vás psal, že zavazeli na jizvě po cs, ne?
Holky, je to drsný, ale asi nám už na 3,5 měsících rostou zuby!!! Nebo to minimálně co nejdřív vypukne, všechny příznaky, co jsem se dočetla na netu máme 🙂)) Nejsou ty děti že zkumavky nějaký rychlý? 😀 😀 😀
@lenny2 fíha, i když můj brácha to měl vlastně stejně. 3,5 měs. nateklé dásničky a ve 4 měs. plnohodnotný zub 😎
@zvalentova
No uvidíme jestli se tam něco vyklube, zatím slintaj jak zběsilý, jsou protivný, trochu teplota a kousátko se stalo naší hračkou No. 1 😀
Jinak už papáme bramboru, banánek, první lžičku jablíčka, docela jim to jede, ale s tou lžičkou ještě nevědí jak na to 😉 Nějak nám to utíká, vždyť to vidím jak včera, když nás propouštěli z porodnice 😉
@sariky
No, byli jsme teďka na prohlídce po 3 měsících a na očkování a konzultovala jsem příkrmy s doktorkou. Řekla mi, źe mužu pomalu zkoušet dávat ochutnávat. Jasně, že to do nich nevalim, zkoušíme po lžičce za den na jazýček, to je jasný, že ještě nedlabou 😉 Jinak, ale šťávičky už jo, udělám fenyklovej čaj a zředim nějakou lahudkou od Hippu, to mi taky doktorka řekla, že můžeme 😉
@ostrava8
Bobky měl Kryštof taky, když měl teplotu, doktorka říkala, že jak mělo tělo horkost a byl dehydrovanej, tak pak mají jinou tu stolici. Dáváš čajík? Kup granulovanej Hipp fenyklovej a dávej jim cucnout. Je to od ukonćeného 1.týdne. Já ho dávám a musím říct, že bumbaj od malička. Ale nevim jak je to u plně kojených dětí, ty kojíš, nebo i přikrmuješ?
Vubec bych se nelekala toho, že kaká jednou za den, my taky že začátku furt a najednou šlus a teďka mi Linda kaká jednou denně, někdy ani jednou za den. Poraď se třeba pro tvůj klid s doktorkou, ale nijak bych se tím nenervovala 😉
@ostrava8 buď v klidu. Do cca 6 týdnů kakali několikrát denně, teď sotva jednou. Nevím jak kojíš, ale naši jsou plně kojeni a máme opak bobků. Ukázková řídká míchaná vajíčka.
@zvalentova
Jj, přesně tak 😉
My už teda z hořčice a míchaných vajíček přešli na opravdu něco co se nedá k ničemu přirovnat, ale smrad je to hustej 😀
To máme teda téma 😀
Holky, u plne kojenych děti muze byt stolice i jen 1x tydne,mateřské mléko je plne stravitelné! U prikrmu uz opravdu můžou trpet zacpou a stolice je pevnější a smradek kvalitni 😀 Pamatuju si,že u malyho mi dr na zacpu dávala nějakou Lactulozu a měl hodně pit,ale to uz byl cca roční. Taky se doporučuji lactobacily a probiotika,aby ro správně fungovalo 😉 Ale to bych řešila s dr, já nejsem lékař 🙂
Obraťme list, už jste někdo kupoval ohrádku? Já tenhle týden objednala, tuhle: http://www.detskyruzek.cz/prodej/produkt/386-oh...
Jen nevím jestli jsem neprohloupila, ale bohužel cestovní ohrádku pro dvojčata ne a ne sehnat. Chci totiž, aby mi splňovala funkci i cestovní postýlky, abych nemusela tahat dvě.....no uvidimme 😉
@amallie
Ahojda, co se týče prádla po porodu, tak já jsem si nakoupila od této značky a nemůžu si to vynachválit:
http://www.carriwell.cz/
Hlavně stahovací tílko s kalhotkama, to tílko je navíc kojící, takže vyhrneš jenom triko, pod ním z tílečka odepneš ramínka a můžeš kojit, ani nemusíš mít kojící podprsenku a ještě to to pomáhá zatahovat bříško a drží to i zádový svalstvo. Úplně super a když ho mám pod trikem, mám úplně plochý břicho 😉
@lenny2 dekuju moc, mam od tyhle znacky taky pradlo a gatky a je pravda, ze super 😵
A koupila jsem i ten stahovaci pas a je senzacni, jen me upozornovali na to, ze se nema nosit neustale, neb pak ochabne bricho a uz jenom visi@sariky
My jsme stale v porodnici, ja uz bych mohla zitra domu, ale jedna holcicka ma potize s papanim, tak zustavame, dokud i nevysetri ☹ Ten pobyt mi teda neva, zitra mi vyndaji stehy a jeste jsem dost K.O., ale bojim se o ni, snad to nic nebude!

@sariky dekuju dekuju a kde ho koupim? Ve zdravotnickych potrebach? A muzu ho zacit pouzivat hned po vyndani stehu?
@zvalentova no ja jsem dneska 3. den po a kapicky mleziva jsou, ale to fakt jen kapicky, takze jeste vydrzim, tady nektere mamky po cisari uz krasne koji, tak jsem si rikala, ze asi nic
@kinguse nevzdavam, prikladam, mam elektrickou medela na obe prsa najednou s sebou, tak malinko zkousim, ale mliko netece, jen vykapne s silenou bolesti kapicka mleziva a slus
Diky za tip na pleny, tak asi zatim pockame, az spotrebujem, co mame doma
Ja prave s prvni dcerkou latkovala, tudiz nemam toliko predstavu o spotrebe, ty latkovky jsem nejak nepocitala