Naše vzpomínky na dětství. Přidejte nějakou
Holky, vzpomenete si na něco, co jste měli rády/nerady ve svém dětství, na co si občas zavzpomínáte a dnes už to nikde není...nebo je vše jinak...
např.: hračky, knížky, oblečení, potraviny, pořady...atd...
já jsem třeba nedávno objevila, že se dají sehnat ještě Igráčci 😵
pak jsem měla moc ráda růžové Pedro, sbírala jsem obrázky ze žvýkačky BaJo
nosila jsem ty úžasné béžové punčocháče a kamaše (-hrozný slovo)
......
Stručné shrnutí
- Mnohé retro hračky a sběratelské předměty z 80.–90. let jsou stále dohledatelné; v diskuzi byly konkrétně zmíněny Igráčci, Mončičáci, Barbie a žvýkačky Pedro či BaJo.
- Vzpomínky často odkazují na archivní televizní pořady a moderátory; v diskuzi byly jmenovány pořady Vega, Magion a Studio Rosa a moderátoři jako Jančařík a Rosák.
- Sběratelské zájmy zahrnují samolepky, obrázky ze žvýkaček, fosforové pomůcky (Šmoulí abeceda), vinylové desky a staré jízdenky; tyto předměty se mezi lidmi vyměňovaly a objevují se i v secondhandech a sběratelských nabídkách.
Nejčastější otázky
Q: Kde se dnes dají sehnat retro hračky jako Igráčci nebo Mončičáci?
A: V diskusi uživatelé potvrdili, že Igráčci se stále dají sehnat a Mončičáci jsou zmiňováni jako běžné sběratelské plyšáky v různých barevných variantách; hledání probíhá přes sběratelské skupiny, bazary a secondhandy (konkrétní prodejní místa v diskuzi neuvedena).
Q: Kde se v minulosti kupovaly originální Barbie v Česku?
A: V diskuzi je výslovně zmíněn „Mattel krám v Kotvě“ jako místo, kde se dříve kupovaly Barbie, a také Tuzex jako zdroj západoních značek v dobách před rokem 1990.
Q: Jaké televizní pořady z 80.–90. let si lidé nejčastěji pamatují?
A: V diskuzi byly jmenovány pořady Vega, Magion, Studio Rosa, Triangel, Cvičme v rytme, Bedna Edna a večerníčky jako Čáryfuk či klasické večerníčky (konkrétní vysílací časy v diskuzi: Vega v úterý, Magion ve čtvrtek).
Q: Jaké sběratelské drobnosti a bonbony byly oblíbené?
A: Jako sběratelské se v diskuzi uváděly samolepky Barbie, obrázky ze žvýkačky BaJo, fosforová Šmoulí abeceda, „céčka“, frkačky, ledňáčky a staré jízdenky či vinylové desky.
Q: Jaké hry a venkovní aktivity byly typické pro děti té doby?
A: Běžně se hrála „guma“, „boudo budko“, skákání přes gumu, stavění bunkrů z dek, hra na prodavačky nebo „skákací míčky“ a četné improvizované hry u pískovišť a na stromech.
Q: Jaké kusy oblečení byly typické a často kritizované v dětství?
A: V diskuzi se opakovaně objevují vytahané punčocháče, kamaše, elasťáky, šusťákové soupravy, jarmilky a farmářky jako typické kousky oblečení.
Závěry z diskuze
Shoda
- Punčocháče a kamaše byly v dětství široce rozšířené a často zmiňované jako výrazná součást dětské módy.
- Retro hračky a sběratelské předměty (Igráčci, Mončičáci, samolepky, obrázky ze žvýkaček) jsou centrem nostalgie a lidé je dodnes vyhledávají nebo vyměňují.
Sporné názory
- Názory na pionýrské/masové oslavy a společenské ceremonie se liší; někteří je vzpomínají jako běžnou součást dětství, jiní si pamatují tresty a povinnosti spojené s těmito akcemi.
- Školní strava vyvolává protichůdné vzpomínky; někteří chválí rýžový nákyp či kaše, jiní kritizují školní polévky a nucené dojídání.
Otevřené otázky
- Kde přesně dnes najít kompletní nebo autentické repliky konkrétních retro hraček a sběratelských alb (cenově dostupné zdroje nejsou v diskuzi upřesněny)?
- Které archivní televizní pořady zmiňované v diskuzi jsou dostupné v oficiálních televizních archivech nebo online?
Zmíněné značky a firmy
Igráčci, Mončičáci, Pedro, BaJo, Mattel, Kotva, Tuzex, Vega, Magion, Studio Rosa, Triangel, Studio Kamarád, Bravíčko, Bravo Girl, Populár, Kamarát, DDM
Zmíněné produkty a metody
Igráček, Mončičák, Barbie, Pedro žvýkačky, BaJo obrázky, Šmoulí abeceda (fosforové barvy), céčka, frkačky, vinylové desky, Rubikova kostka, rybí tuk, menstruační tampony, nitroděložní tělísko (IUD), Rohypnol, Encyklopedie pohlavního života pro děti, Kamasutra
Místa a osoby
Kotva, Nové Mlýny, Pohořelice, Litomyšl, Vyšehrad, Strahov, Šumava (Koutě na Šumavě), Lenka Lanzová, Standa Rudolf, Dalibor Janda, Dáda Patrasová, Pavel Horňák, Axl Rose, Michal Penka, Jančařík, Rosák, Petra Nagy
Já pamatuju každý odpoledne po škol ve schránce rudý právo a v pátek sedmičku pionýrů 😀 😀
časopis čtyřlístek za dedum kčs 😀
každou středu do pionýra 😀 😀
botanickou zahradu za 5O ha vstupný 😀 😀 😀
celoškolní sběr starého papíru,celoškolní odjezdy na školu v přírodě, na tělocvik modrý trencle a bílo tričko(mimochodem humozní to bylo)já byla špekounek, takže stud jako sviňa 😝
Nechutně dlouhý fronty ve škole na obědy, stravenku jsme cucali v hubě až jsme jí vždycky roztrhli vejpůl 😝 😀 😀
Jo a nesnášela jsem školní kryt, tam jsme nacvičovali cvičení CO, pak nás všechny nahnali do vypuštěnýho byzénu a zhasli a všechny holky pištěli a strašně to tam smrdělo chlorem.
A hlavně spartakiádu, cvičili jsme jako kravky, ale do Phy jsme se nikdy nedostali 😀
půjčování mimin na procházky. Matky ze dvora vždycky mimino oblíkly, daly do Liberty a my, holky kolem 8 je vozily. Si pamatuju, jak jsem jednou to mimino vysvlékly a dívaly se, jak vypadá pindík. Šmarjá ty ženské měly odvahu.
no aja som dolamamla spoluziacke ruku-to som bola prvacka,a uz aka sikovna! 😀
a este si pamatam,na pestovatelske prace sme chodili sadit na taku zahradku a za stromom tam vzdy postaval taky uchyl a robil na nas hele hele 😝
Jáse počůrala nad hrobem neznámeho vojína v první třídě, když jsme dělali čestnou stráž v Terezíně.Nějakej voják mě vedl k hajzlíkům, ale to pole s hrobama bylo strašně velký a než jsme tam došli, tak bylo vymalováno 😀 😀
a nebo jak jsme meli pestitelky, vsechno jsme vypestovali a nikdy nam nikdo nic nedal, ucitelky si to nosily domu
anney ty kryty, hehe. U nás veš škole byl jeden protiatomák pro žáky 1.-4. třídy, ostatní se měli krýt v šatnách s plynovou maskou a igelitkama na končetinách 😀
a jak nas napalili prvni tyden na SS - ze prej at podepisem,ze chceme kurarnu ve skole,aby jsme si mohli zacoudit a my to magori podepsali a ona to byla bouda...takze si nas ucitelove pekne hlidali
taky pamatuju třídní , jak běhala po celý škole a honila spolužáka, bo bylo povinný očkování a on se tak bál, že se chytrák zamknul na hajzlu a ona ho musela od tramtud páčit,
pak pamatuju starou učitelku na záskok, byla hnusná jako čarodějnice, strašně jsem se jí bála páchla močůvkou a měla hnusný namalovaný obočí a děsnou paruku 😀 😀 😀
prášek Vitacit bylo po něm pěkně blbě, ruce ulepený a žlutý 😀 OVO ovocný jogurtový nápoj 😀 Pamatuju si jak se narodil brácha my stáli asi s ještě šesti tatínkama pod oknem a každej řval, jak je velký a kolik váží, nikdo nevěděl čí dítě a kolik 😀
Taky hajzlíky kluky ve škole , když házeli kefírem , co byl ke sváče a pak to debžouny utírali houbou na tabuli a tak pak páchla , jak bolavá noha po celý třídě a dělala strašně bílý fleky na tabuli 😀
Pěstitelky byly pěknej vopruz....já okopávala záhony a hrabala trávu doma furt a ve škole zase a na známku 😠 A dílny to bylo ještě horší...jsem se málem podřezala kleštěma na plech a nebyla jsem schopná ani zatlouct hřebík a stará agresivní učitelka na mně řvala.
Maku jsem měla trojku...velká hlava no 😅
ježiš..tak jídelní bitky jsme měli na základce taky..pak jsme na konci roku uklízeli..a pod nástěnkou bylo zhnilý rajče..a pod skřínkama zelený chleby se šunkou 😅 😅 😅
máma mi kupovala 5 deka šunky, bo jsme byla tlustá a držela jsem dietu.Ale oni měli jen turistu nebo gothaj a šunka byla strašně drahá, doma nám jí máma rozdělila, byli jsme tři ségry a každá jsme vyfasovaly jen jedno kolečko na housku a ahoj..... 😀 😀
A pamatujete síťovku na nákupy???S tou chodil můj děda a maso musel balit do starejch novin, bo to vždycky proteklo a dědovi z toho kapalo , jak vodníkovi ze šosu 😕
Branný výcvik, měli jsme na nohách pytlíky, na rukách navlečený pytlíky, pláštěnky a na globudu narvanou masku, běhali jsme po škole jak píše Anney jako kryt sloužila sprcha v tělocvičně 😀 😀 a pak běhání ve zhoršeném terénu slabší kusy omdlévali, nebo blili za rohem. A tělocvik 😀 hod granátem já hodila 4m a byla za tele ale kamárádka házela 4,5m tak to nebylo zas takový fo pá 😀 Běh 1500m naše parta dobíhala zásadně poslední , dobíhala docházela s jablkama v hubě, co rostly kolem 😀
Taky pamatuju , jak ve škole jsme museli mít ruce za zádama.A kdom byl o hodině nejhodnější, mohl vypadnout nejdřív na voběd 😀 😀
hi, hi🙂 pěstitelky😀 jsem dostala pětku z úklidu sněhu 😀 😀 😀 náš školník byl chorej(prý přes srdce, ale myslím, že spíš přes mozek 😀 ), tak jsme tyhle práce dělali v rámci pěstitelek 😝 no a přiblblá úča mně vždycky viděla stát bez hrabla 😅 , páč jich škola 30 neměla 😀 😀 😀
My měli vaření, házeli jsme bramboráky oknem ven, kde čekali osmáci a my sedmačky si mysleli, že jako po nás půjdou a prd nažrali se a nic 😀
My na hudební výchovu měli učitelku, která si s sebou nosila dvě dřívka a do nich se snažila tlouct do rytmu...No, jsme si z ní všichni dělali akorát prču 😀
A v první třídě jsem seděla vedle Pavla a on se poblil, tak jsme všichni naběhli k otevřeným oknům 😀
Jo, a od první třídy jsem chodila do Lidušky na housle a všichni se mi vždycky smáli, že sebou tahám futrál s houslema a já se tak styděla. Pak asi v osmičce se mě bál jeden kluk ze druhý třídy, vždycky když mě s tím futrálem potkal, tak se schovával 😀
A na chemii jak se dělali ty šílený pokusy 😀 Na střední škole, když jsme pak měli taky chemii, tak to tam učiteli bouchlo a naše třída byla k nepoužití 😀
Pěstitelky, museli jsme pořád chodit okopávat záhonky a nosilo se to do školní kuchyně a nic jsme taky nedostali..Pak jsme měli vaření a učili jsme se sýrovou polívku, nic moc...A taky jsme museli krouhat zelí a na Vánoce jsme pekli perníčky 😀
Taky vám mazali na chleba ke svačině taveňák a pod něj máslo? Lezlo to z toho chleba a bylo to zpatlaný do sebe...bléé
a jak jsem si pomalovala fixou ciny jako backory, mely jako tri pruhy jako Adidas..a jak jsem parala rifle a delal na nich diry atd..
a šíleně těžký kolečkový brusle, co jsme se o ně s holkama praly,
pak hru před barákem na vybiku, pak čmárání křídou po chodníku,v zimě na tom samým chodníku lyžovačka,modurit, co jsme z něj dělai na pionýru dárky mámám k 8. březnu................ 😵
Já měla ke svačinám pravidelně to, co si dělal i táta do práce, takže chleba 2cm vysokej každej krajíc a v něm namazaná paštika a k tomu rajče, skoro furt dokola, no uznejte kam jinam to strkat, než mezi žákovskou 😀
A semišovej kabát mojí mámy, byl nechutně těžkej, ale ona byla za madam, pak hru na princezny v babiččiných kombinézách a schovávačky doma ve skříních.Dnešní skříně by zaplakaly, co my v nich vyváděly.
A dovežený žvejky a bonbony z NDR, táta dělal celníka, mi je měli furt , ... 😀 😀
Jé a ubrousky ke svačině, celej rok jeden a ten samej, smrděl od rozlitejch jogurtu a dostávali jsme poznámky do žádajdy, když jsme ho neměli 😀

a já jsem se v první třídě při těláku počůrala 😢 jsem nevěděla, kde jsou záchody u tělocvičny..a nechtěla jsem se zeptat...tak jsem to pustila do modrejch trenýrek 😒