Naše vzpomínky na dětství. Přidejte nějakou
Holky, vzpomenete si na něco, co jste měli rády/nerady ve svém dětství, na co si občas zavzpomínáte a dnes už to nikde není...nebo je vše jinak...
např.: hračky, knížky, oblečení, potraviny, pořady...atd...
já jsem třeba nedávno objevila, že se dají sehnat ještě Igráčci 😵
pak jsem měla moc ráda růžové Pedro, sbírala jsem obrázky ze žvýkačky BaJo
nosila jsem ty úžasné béžové punčocháče a kamaše (-hrozný slovo)
......
Stručné shrnutí
- Mnohé retro hračky a sběratelské předměty z 80.–90. let jsou stále dohledatelné; v diskuzi byly konkrétně zmíněny Igráčci, Mončičáci, Barbie a žvýkačky Pedro či BaJo.
- Vzpomínky často odkazují na archivní televizní pořady a moderátory; v diskuzi byly jmenovány pořady Vega, Magion a Studio Rosa a moderátoři jako Jančařík a Rosák.
- Sběratelské zájmy zahrnují samolepky, obrázky ze žvýkaček, fosforové pomůcky (Šmoulí abeceda), vinylové desky a staré jízdenky; tyto předměty se mezi lidmi vyměňovaly a objevují se i v secondhandech a sběratelských nabídkách.
Nejčastější otázky
Q: Kde se dnes dají sehnat retro hračky jako Igráčci nebo Mončičáci?
A: V diskusi uživatelé potvrdili, že Igráčci se stále dají sehnat a Mončičáci jsou zmiňováni jako běžné sběratelské plyšáky v různých barevných variantách; hledání probíhá přes sběratelské skupiny, bazary a secondhandy (konkrétní prodejní místa v diskuzi neuvedena).
Q: Kde se v minulosti kupovaly originální Barbie v Česku?
A: V diskuzi je výslovně zmíněn „Mattel krám v Kotvě“ jako místo, kde se dříve kupovaly Barbie, a také Tuzex jako zdroj západoních značek v dobách před rokem 1990.
Q: Jaké televizní pořady z 80.–90. let si lidé nejčastěji pamatují?
A: V diskuzi byly jmenovány pořady Vega, Magion, Studio Rosa, Triangel, Cvičme v rytme, Bedna Edna a večerníčky jako Čáryfuk či klasické večerníčky (konkrétní vysílací časy v diskuzi: Vega v úterý, Magion ve čtvrtek).
Q: Jaké sběratelské drobnosti a bonbony byly oblíbené?
A: Jako sběratelské se v diskuzi uváděly samolepky Barbie, obrázky ze žvýkačky BaJo, fosforová Šmoulí abeceda, „céčka“, frkačky, ledňáčky a staré jízdenky či vinylové desky.
Q: Jaké hry a venkovní aktivity byly typické pro děti té doby?
A: Běžně se hrála „guma“, „boudo budko“, skákání přes gumu, stavění bunkrů z dek, hra na prodavačky nebo „skákací míčky“ a četné improvizované hry u pískovišť a na stromech.
Q: Jaké kusy oblečení byly typické a často kritizované v dětství?
A: V diskuzi se opakovaně objevují vytahané punčocháče, kamaše, elasťáky, šusťákové soupravy, jarmilky a farmářky jako typické kousky oblečení.
Závěry z diskuze
Shoda
- Punčocháče a kamaše byly v dětství široce rozšířené a často zmiňované jako výrazná součást dětské módy.
- Retro hračky a sběratelské předměty (Igráčci, Mončičáci, samolepky, obrázky ze žvýkaček) jsou centrem nostalgie a lidé je dodnes vyhledávají nebo vyměňují.
Sporné názory
- Názory na pionýrské/masové oslavy a společenské ceremonie se liší; někteří je vzpomínají jako běžnou součást dětství, jiní si pamatují tresty a povinnosti spojené s těmito akcemi.
- Školní strava vyvolává protichůdné vzpomínky; někteří chválí rýžový nákyp či kaše, jiní kritizují školní polévky a nucené dojídání.
Otevřené otázky
- Kde přesně dnes najít kompletní nebo autentické repliky konkrétních retro hraček a sběratelských alb (cenově dostupné zdroje nejsou v diskuzi upřesněny)?
- Které archivní televizní pořady zmiňované v diskuzi jsou dostupné v oficiálních televizních archivech nebo online?
Zmíněné značky a firmy
Igráčci, Mončičáci, Pedro, BaJo, Mattel, Kotva, Tuzex, Vega, Magion, Studio Rosa, Triangel, Studio Kamarád, Bravíčko, Bravo Girl, Populár, Kamarát, DDM
Zmíněné produkty a metody
Igráček, Mončičák, Barbie, Pedro žvýkačky, BaJo obrázky, Šmoulí abeceda (fosforové barvy), céčka, frkačky, vinylové desky, Rubikova kostka, rybí tuk, menstruační tampony, nitroděložní tělísko (IUD), Rohypnol, Encyklopedie pohlavního života pro děti, Kamasutra
Místa a osoby
Kotva, Nové Mlýny, Pohořelice, Litomyšl, Vyšehrad, Strahov, Šumava (Koutě na Šumavě), Lenka Lanzová, Standa Rudolf, Dalibor Janda, Dáda Patrasová, Pavel Horňák, Axl Rose, Michal Penka, Jančařík, Rosák, Petra Nagy
siss: tak to už si nepamatuju 😅 jen to jak jsem je žmoulala a musela jsem je přesně rozthnout, byly vždycky v archu s proteděravěnýma lajnama na to odtrhnutí...
Nastěhovali jsme se na nový sídliště, s děckama si hráli venku a mě se chtělo kakat 😅 jenže děcka mě nepustili domů, že mám jít do křa, tak já jsem šla, nanosili mě lopuchy, abych se měla čím utřít - no a co pak s bobečkama(fakt to byly mini bobečky)...našli jsme krabičku od lentilek, do ní TO nacpali a dali to jednomu malýmu klukovi, že ty lentilky jsou ještě teplý, že jsou přímo z továrny!!! 😀 😀 😀 pak na nás jehoé matka řvala 😅 no a teď je to mamčina kamarádka, tak jsem se po těch 23ti letech přiznala 🙂
V tělocviku jsem dělala hvězdu a kopla spolužačku do oka 😲 😀 a museli ji odvézt domů, kde jsme pak hráli mini golf 😅
a taky když jsem dostala MS(nebylo to poprvé, jen jsem kašlala na nějaký zapisování) ve škole a měla durch rifle, tak jsem musela jít domů, převlíct se a dát si KLÁDU mezi nohy 😀 jako doprovod jsem měla kamarádku a s vracením zpět do školy jsme nijak nepospíchaly
Jo a kdo tady plive na JARMILKY???? 😠 😠 😀 já je měla jako svatební obuv, tak prrrrr 🙄
😀
Taky jsem měla kolo SOBI 20, červený, ale měla jsem povolený(spadlý) řidítka dolů, takže jsem měla vlastně takový berany a byla jsem machr...
Taky závody s plastovýma tatrovkama do kopce, srážka s holčičkou na trojkolce - moje rozražený obočí a řev přes celý sídliště... měla jsem jen mašličky a jeden kluk se mě ptal jestli to mám zašitý a mě to tenkrát hrozně urazilo(asi jsem nevěděla co to jako je 😅 )
Ty jo, já jsem tu snad nejstarší či co... jsem snad byla pionýr jediná? 😀 Mám složenej i slib, ale nepamatuju si ho 😀
Já byla jiskřička, ale jen půl roku asi, pak jsem šla sportovat a to jsem byla v jakési Svazarmovské Základní Organizaci, bo co. hm, tak počítám ty roky, tak to bylo asi v 1989...
a co karnevaly??? u nás to bylo v hospodským sále (tam jsem chodila pro čersvej knedlík 😵 ) a já byla za kašpara, měla jsem ušitej oblek(kombinézu), půlka modrá, půlka červená, bambule a velká čepka 😵
My jsme taky museli podepisovat stravenky. Nejvic jsem nesnasela rajcatovy salat s cibuli a octem, strasne to smrdelo po cele jidelne a mne se stahoval zaludek, kdyz jsem tam sla, ale byla jsem zbabela na to, abych zdrhla 🙂
Kdy se skladal slib na pionyra? Jiskra jsem byla stopro a myslim, ze i pionyr, pac v 89 jsem byla ve 4. tride... slusive modre oblecky a cerveny satek 🙂
jé to je super téma, jsem si vzdycky přála stát u pomníčku na prvního máje a když jsem konečně byla pionýrem a měla příslušnej počet odznaků tak se přihlásila revoluce, jak jsem byla nasraná 😀 😀 😀
Měla jsem super spolužačku, která milovala tlustý maso a my ji tím zásobovali 😵 😵 dodnes jsem jí vděčná!!!
leni netuším, já byla v 89 ve druhé(nebo ve třetí??) 😕
ja skladala pionyrskej slib 16.listopadu 1989 - tak jsem toho taky moc nestihla 😎
pamatuju si, ze to bylo v kasarnach, jeli sme tam asi dve hodiny autobusem, bylo to cely odpoledne a meli sme desnej hlad 😅
co takhle VRSR a obrazky Aurory???? nebo vystavky ruskych hracek 😀
jo a moncicaky sem samozrejme taky mela, bilyho, zlutyho a ruzovyho, segra mela modryho
a Barbie jsem dostala pravou od segry k Vanocum, bylo mi asi 11 roku a tenkrat stala skoro celou jeji vyplatu, asi 18stovek. To vite, segra delala v Praze, tak byla svetak 😎
Jeee a co teprve skolni vylety 🙂 Deset korun v male penezence a bylo na sodovku (limonadu) i zmrzlinu a parek a jeste jsme pulku privezli zpatky 🙂
Mate jeste stary penize?
A co jahodovy a bananovy a vanilkovy granko? Ted se zase dela, parada 😵
jo a ještě "branáky" běhání s pytlíkama na nohách a rukách a v plynových maskách... 😀 😀 😀 ..kdby zautočili imperialsti z chemickýma zbraněma., tak pytlíky na nohy a ruce nás učili 😀 😀
Leni, taky netuším. Já byla v r. 1989 v 5. třídě... 🙂
Holky, jezdili jste taky do ŠvP? Náš kraj měl ŠvP ve Volyni, tak jak teď dávali Slunce, seno, erotika - tak jsou tam odtud záběry 😀 Tak jsem si lehce zavzpomínala 😀
Elasťáky a dlouhý svetry... 😀 V sobotu mám sraz se střední a jeden spolužák nemůže zapomenout, jak jsem přišla do třídy pozdě (omylem mě dali na jiný obor, tak jsem se hned první den stěhovala 🙂), měla jsem bílý elasťáky, dlouhej svetr a vlasy až na zadek 😀 On si fakt dodnes pamatuje, co jsem měla před 15 lety na sobě 😀
Holky, ja uz vazne nemuzu 😀 😀 😀 😀 Ja tady kolabuju 😀 😀 😀
To snad ani neni mozny todle 😀
Mikulas a certi, vedela jsem, ze jsou to prevleceni lidi, stejne jsem byla priposrana a kdyz se setmelo a hrozilo, ze kazdou chvilku prijdou, ani na zachod jsem nesla, ponevadz byl u vchodovych dveri 😀
Stravenky, ja je ovsem rada kazdou zvlast podepisovla, zakladala jsem si na svem pknem pismu 😀 mela jsem umelohmotny pouzdro na ne a pekne sjem si je na zacatku mesice rozstrihala a dala do pouzdra 😀
Pred skolou jsme meli zabradli a nekdy na druhym stupni, asi 5. trida jsme tam sedavali a ja se na nem tocila, vite jak,nme?No a privodila jsem si otres mozku 😀 😀
A hlidavala me jedna stara pani, brala me sebou do parku a mela jen jedno oko 😅 A cerny bryle a jednou si ten dulek predemnou cistila a ja se pak bala 😀
Snehule, fialovy, uplne strasny 😔
a narodilo se nam mimino 😕 maminka mi slibila kluka a byla to holka 😕 a s tatinkem jsme se chystali do porodnice, pod okno, na snidani parky a tatinek byl nervozni, tak me doliskal 😅 A pak maminka vystrcila z okna to mimino a ja se rozbrecela 😅
nebo jak se jezdilo na takovy ty zavody ...na kole -jak tam byly ruzny prekazky, znacky atd...
A já si pamatuju, jak byly ty branný cvičení, nebo jak se to jmenovalo...ve škole jsme si zkoušeli plynové masky, no fůůůj 😀 😀 A k vojákům jsme taky chodili, dostali jsme v obr stanu guláš s chlebem, pak nám pustili Jen počkej zajíci a prohlídli jsme si kasárna 😀
S bráchou a ségrou jsem chodila do pionýra, ale jen tak zaclánět (jsem byla ještě na to malá) a když všichni odcházeli, tak jsem tam rovnala ty červený a modrý židle a dostala jsem za to vždycky nějakej obrázek 😀 😀
Holky na mne první den na střední spadla tabule to byla ostuda. Když jsem byla na prázdninách u babičky se ségrou tak už jsme nevěděli co roupama dělat a tak jsme napsali do receptů babičce recept písková placička. Dodnes nevím do si o nás babička myslela. Pozvali jsme jsme děcka na dvůr a to bylo tóčo. A museli jsme už v 17 hodin chodit domů - katastrofa.

Úžasný téma.
štráfkovaný punčocháče, do 5 minut jsem měla vydojený kolena
hnusná péřovka a kousací čepice
za fosforový céčka první pusa, byla uslintaná
u mamky v šuplíku schovaný černobílý pornofotky, asi proto dělám v sexshopu 😉
mončičák, já měla bílýho, ségra růžovýho
kouzelník čáryfuk, bála jsem se
večerníček Krakonoš a Jen počkej zajíci a Malá čarodějka
první kolo, hnusná zelenošedivá skládačka, potají jsem plakala, chtěla jsem horáka
nedělní příprava školní tašky 😒
lampiónový průvod
školkový pálení čarodějnic
a spousty dalšího.
Připadám si jak stará babka, ale vrátila jsem se o 20 let zpátky 😅