Naše vzpomínky na dětství. Přidejte nějakou
Holky, vzpomenete si na něco, co jste měli rády/nerady ve svém dětství, na co si občas zavzpomínáte a dnes už to nikde není...nebo je vše jinak...
např.: hračky, knížky, oblečení, potraviny, pořady...atd...
já jsem třeba nedávno objevila, že se dají sehnat ještě Igráčci 😵
pak jsem měla moc ráda růžové Pedro, sbírala jsem obrázky ze žvýkačky BaJo
nosila jsem ty úžasné béžové punčocháče a kamaše (-hrozný slovo)
......
Stručné shrnutí
- Mnohé retro hračky a sběratelské předměty z 80.–90. let jsou stále dohledatelné; v diskuzi byly konkrétně zmíněny Igráčci, Mončičáci, Barbie a žvýkačky Pedro či BaJo.
- Vzpomínky často odkazují na archivní televizní pořady a moderátory; v diskuzi byly jmenovány pořady Vega, Magion a Studio Rosa a moderátoři jako Jančařík a Rosák.
- Sběratelské zájmy zahrnují samolepky, obrázky ze žvýkaček, fosforové pomůcky (Šmoulí abeceda), vinylové desky a staré jízdenky; tyto předměty se mezi lidmi vyměňovaly a objevují se i v secondhandech a sběratelských nabídkách.
Nejčastější otázky
Q: Kde se dnes dají sehnat retro hračky jako Igráčci nebo Mončičáci?
A: V diskusi uživatelé potvrdili, že Igráčci se stále dají sehnat a Mončičáci jsou zmiňováni jako běžné sběratelské plyšáky v různých barevných variantách; hledání probíhá přes sběratelské skupiny, bazary a secondhandy (konkrétní prodejní místa v diskuzi neuvedena).
Q: Kde se v minulosti kupovaly originální Barbie v Česku?
A: V diskuzi je výslovně zmíněn „Mattel krám v Kotvě“ jako místo, kde se dříve kupovaly Barbie, a také Tuzex jako zdroj západoních značek v dobách před rokem 1990.
Q: Jaké televizní pořady z 80.–90. let si lidé nejčastěji pamatují?
A: V diskuzi byly jmenovány pořady Vega, Magion, Studio Rosa, Triangel, Cvičme v rytme, Bedna Edna a večerníčky jako Čáryfuk či klasické večerníčky (konkrétní vysílací časy v diskuzi: Vega v úterý, Magion ve čtvrtek).
Q: Jaké sběratelské drobnosti a bonbony byly oblíbené?
A: Jako sběratelské se v diskuzi uváděly samolepky Barbie, obrázky ze žvýkačky BaJo, fosforová Šmoulí abeceda, „céčka“, frkačky, ledňáčky a staré jízdenky či vinylové desky.
Q: Jaké hry a venkovní aktivity byly typické pro děti té doby?
A: Běžně se hrála „guma“, „boudo budko“, skákání přes gumu, stavění bunkrů z dek, hra na prodavačky nebo „skákací míčky“ a četné improvizované hry u pískovišť a na stromech.
Q: Jaké kusy oblečení byly typické a často kritizované v dětství?
A: V diskuzi se opakovaně objevují vytahané punčocháče, kamaše, elasťáky, šusťákové soupravy, jarmilky a farmářky jako typické kousky oblečení.
Závěry z diskuze
Shoda
- Punčocháče a kamaše byly v dětství široce rozšířené a často zmiňované jako výrazná součást dětské módy.
- Retro hračky a sběratelské předměty (Igráčci, Mončičáci, samolepky, obrázky ze žvýkaček) jsou centrem nostalgie a lidé je dodnes vyhledávají nebo vyměňují.
Sporné názory
- Názory na pionýrské/masové oslavy a společenské ceremonie se liší; někteří je vzpomínají jako běžnou součást dětství, jiní si pamatují tresty a povinnosti spojené s těmito akcemi.
- Školní strava vyvolává protichůdné vzpomínky; někteří chválí rýžový nákyp či kaše, jiní kritizují školní polévky a nucené dojídání.
Otevřené otázky
- Kde přesně dnes najít kompletní nebo autentické repliky konkrétních retro hraček a sběratelských alb (cenově dostupné zdroje nejsou v diskuzi upřesněny)?
- Které archivní televizní pořady zmiňované v diskuzi jsou dostupné v oficiálních televizních archivech nebo online?
Zmíněné značky a firmy
Igráčci, Mončičáci, Pedro, BaJo, Mattel, Kotva, Tuzex, Vega, Magion, Studio Rosa, Triangel, Studio Kamarád, Bravíčko, Bravo Girl, Populár, Kamarát, DDM
Zmíněné produkty a metody
Igráček, Mončičák, Barbie, Pedro žvýkačky, BaJo obrázky, Šmoulí abeceda (fosforové barvy), céčka, frkačky, vinylové desky, Rubikova kostka, rybí tuk, menstruační tampony, nitroděložní tělísko (IUD), Rohypnol, Encyklopedie pohlavního života pro děti, Kamasutra
Místa a osoby
Kotva, Nové Mlýny, Pohořelice, Litomyšl, Vyšehrad, Strahov, Šumava (Koutě na Šumavě), Lenka Lanzová, Standa Rudolf, Dalibor Janda, Dáda Patrasová, Pavel Horňák, Axl Rose, Michal Penka, Jančařík, Rosák, Petra Nagy
no, to bylo husty, co?
omluvenky, co jsme si psali sami, pac jsme meli razitka .....
😀 😀
dobrý, to je teda retro - hlavně ten magion a vega a jeníček rosák - to jsem se fakt nasmála )a vzpomněla si, jak máma mp, která dělala nějaký výtvarný věci kolem toho - na přítelově "dětstým" počítači, páč ani v tv za totáče nic lepšího neměli 😀 - vyprávěla, jak na ty tel. čísla jim, místo dětí volali nejčastějc nějaký úchylové 😀)
gynda poprvé byla dobrá - ulily jsme se z vyučování, páč tam nahnali všechny holky z vosmy najednou a byla to děsná rychlovka 😎
a z pavla horňáka jsem málem brečela, když mi dali LP k osmým narozkám, neměla jsem ho moc ráda, ale jsem předstírala, že teda jo, a pakmi ho doma "za odměnu" furt pouštěli 😅
ale měla jsem malou sestřičku, která tu desku pak nějak poškrábala, takže dobrý 😀
hustý a fakt mimózní byly ty časy, kdy jsme po "listopadu" všichni chodili v těch svítivejch barvách od tkaniček až po čelenky a každej tydýt měl tričko s kapucou 😀
a koukali jsme na ok3 na reklamy - transformers, barbie a my little pony 😀
jsem v tý době měla poprvý vlastní pokojík, a hrozně jsem se v něm bála - tak jsem byla ráda, když nás pak naši sestěhovali zase se sourozencema dohromady 😅
a z úplnýho dětství si nejvíc pamatuju zimy u nás - hooodně sněhu, saně, chlupatý kombinézy a takový ty gumový botky, co se do nich obouval člověk i s bačkůrkama 😀
a noci ještě když jsme bydleli u babi v domě - na půdě to vždycky vrzalo a my jsme věděli, že to je strašidlo Vikýřník 😎 😎 😎 😀
Holky, tak my s kámoškama mlíkovku milovaly 😀 vždycky jsme si dali hlavní jídlo a pak se vrhly na mlíkovku - daly jsme vždycky tak 3-4 talíře 😀
V prváku na střední, výlet na konci roku. Chtěli jsme si udělat oheň, ale poprchávalo, tak jsme vyslali spolužačku a spolužáka do hospody pro nějaký alkohol... prodali jim jen 2 lahve rumu. Všichni se totálně opili, dělali šílenej bugr, až na nás vylítli lidi z okolních stanů (úči naštěstí spali v chatkách dostatečně daleko, později jsme zjistili, že byly taky nalité 😅 )... Kamarádka chtěla jít do stanu s nejvíc poďobaným klukem ze třídy 😖 Já nepila, tak jsem si sedla k ohništi a rozbrečela se, že nás všechny vyhodí ze školy. 😀 No a druhej den jsme šli na exkurzi do Mlíkárny v Bohušovicích - všem bylo z toho smradu ještě víc na blití 😀
Jo a já poslouchala Take That... 😀 Hrozně jsem je milovala a pak jsem si někde zjistila, že když pošleš kamsi obrázek, zaplatíš příslušnou částku, oni Ti ten obrázek otisknout na trígo... 😀 Takže jsem byla jedna z prvních, kdo měl tričko se svojí oblíbenou skupinou 😀
Taky jsme si v "páťáku" s holkama nechali udělat testy na HIV, páč za to byla omluvenka na 2 dny - 1. - když jsme na ty testy šli a 2. když jsme si šli pro výsledky 😀
luci: 😀 😀 😀
taky jsme časem zjistili, že nejvíc na výletech chlastal dozor, tak jsme se ani my nebrzdili 😀
(a dobrý, dostudovali jsme všichni - teda, kromě pár náctiletejch těhulí 😕 😕 😉)
my i na vylete na stredni hulili travu...s nasi undergroundovou ucitelkou anglictiny
No já když dneska na čemkoliv vidím: Mlékárna Bohušovice, tak si vzpomenu na tu akci 😀
Kristi 🙂 Tak to jste měli dobrý 😀
ahojik holky to byli zazitky v mladi co to mne se libil kdyz mne bylo asi tak 16 let jeden kluk takovy hezky vysoky blondak no bozsky a ted jsem ho videla s bandou spinavych bezdaku tez celej spinavej a roztrhanejj 😝
Sice nemám sílu dočítat vše, ale přidávám se se vzpomínkami ...
* první pusa ve školce od kluka co do něj byly všechny "baby" zblbé
* konvička jako znak pro můj věšák .. chtěla ho kámoška, sem jí ho vyfoukla a děsně jsme se porvaly
* béžové kamaše, který mě byly velké a mamka mi je natahovala až na plíce 🙂
* upnuté modré tepláky s gumou dole, kterou sem odstříhávala a pak následně dostávala na zadek ... prej kdo to má furt přišívat (sranda je, že když jsme jako velké slečny tohle řešili před babičkou, tak prý je mamča také odstříhávala-takže to mám v genech)
* tmavě hnědý mončičák ze Slovenska, co si strčil oba dva palce do pusy - ne naráz ale na přeskáčku
* vzpomínám na zimu, kdy mi taťka z celého dvora shrnul sníh na jednu velkou koupu, z boku mi dal žebřík a já vyfasovala cca 50cm lyže a lyžovala jsem jak ďas 🙂)))
* chvíle kdy jsme se všechny sestřenice a bratranci sešli u babičky na prázdniny, zabrali jim manželskou postel a abysme se tam vešli - tak jsme museli ležet na příč a rvali jsme se o ty klasické duchny ... to bylo
* musím se smát při vzpomínce, kdy mě jako prckovi zavazovaly sestřenky punčocháče, by mě nemusely hlídat
* teď jsem s tou nejstarší nej kámo a dokonce mi dala i mé šatičky .. které měla půjčené v případě-by se jí narodila holka ... jako takové překvápko ve svatební den
* vzpomínám na své modré šatičky s kytičkou ... na modrou jsem do dnes úchylák
* na svatbu mé tety, jako družička jsem byla éro. Vyfasovala jsem karafiát, ale než jsme dojeli na focení tak se mi zlomil ... ale nevadilo to ... má fotka s nevěstou vysela u foťáka ještě více než rok🙂
* na to jak jsme na prázdninách u babičky dostávali ke snídani chleba s máslem, medem a kakao
* na to, jak babi měla vynikající tvarohové buchty
* jak jsme skákaly v zimě s hokama do závějí a mě tam zůstala noha mezi šutrama ... nohu jsem ven dostala, botu tak po hodině
* jak jsem s bratrancem a dalším spolužákem jela prozkoumávat sílu ledu na řece, prvně se zmáchal bratranec, pak spolužák a nakonec já. No a než jsem došla domů, měla jsem totálka zmrzlou kaničku
* na to, jak jsem se naučila sama plavat v řece
* jak jsme zkoušeli chytat raky
.... je toho toliko, dětství je bájo ... a proto zůstávám na vesnici, by si moje děti mohli užít toliko dobrodružství jako já 🙂
teda holky, smíchy padám ze židle, jak si to můžete všechno pamatovat 😀 😀
měla jsem dlouhý tričko a na tom kluky z New Kids, milovala jsem Joey a byla jsem za hvězdu, že mám jejich tričko
smetánky s lodičkou, míčkem...
pendrek
nosila jsem super účes-nahoře ježka, vzadu dlouhý vlasy a z těch jsem si pletla copánek 😀
Pamatuju, jak jsem se děsně styděla, že mám zlatej zub a debilům, co se mi posmívali jsem nakukala, že je to pravý zlato,
Taky na mojí babičku, jak mi dělala super snídaně, chleba s máslem a gothajem na plátky,
jak jsme leželi u ní v posteli a zlobili a báli se, že na nás přijde klekánice, která bydlela vedle v pokoji,
Na to , jak jsem skládala slib Jiskřiček, na to , jak jsem ani náhodou neuměla uvázat pionýrskej šátek,jak jsem se strašně bála chodit u nás v paneláku do sklepa ,a jak mě nevzali na gymnastiku, bo jsem prej byla moc tlustá.... 😀 😀 😀
A na naší první barevnou televizi, ale byli jsme na tom hůř než děda, bo ten měl i ovládač 😀 😀
na kazety typu emgeton, a na to jak jsem porád dokola poslouchala pohádky Vaška Neckáře, to mi tak uvízlo v hlavě, že jsem ji před dvěma lety sháněla a sehnala na netu , ale až na Slovensku a objednala si ji tedy až v cizině, ale mám jí doma a líbí se mi porád 😀
Lendy, tomuhle účesu jsme říkali "Ježek s dekou" a nosili ho dost často fotbálistííí 😀
Ahoj holky 🙂 Já jsem naopak na svůj zlatý zub byla moc pyšná, ještě ho mám někde schovanej 😀
A reklama s vajíčkem, a dva večerníčky-asi ve 3 letech jsem zjistila, že mi naši ten druhej tajili 😅
První vložku-lyži jsem si tam dala bez sundání toho pásku na lepítku. Ani jsem to neměla, chtěla jsem machrovat, neuvěřitelně to při každým kroku šustělo 🙂
moje příbuzná si tu pásku na lepítku z vložky sundala, ale už jí nikdo nevysvětlil, jak se to lepí... tehdá se fakt ještě ženský dole neholily, dodnes má slzy bolesti v očích, když zavzpomíná...
já jsem byla jenom jiskra, ale zato si pamatuju "slibuji dnes přede všemi jako jiskra jasná, chci žít pro svou krásnou zemi, aby byla šťastná"
a fotka, za kterou se dodnes stydím, je skupinka ze čtvrté třídy, na které jsem ostříhaná na kluka, mám růžový vzorovaný svetr, zelenou manšestrovou sukni nad kolena, modré punčocháče a černé lakýrky s červenou mašličkou na nártu.
ahojky tohle je suprový téma
mončičáky jsem měla taky, colu jen na vánoce a Kelly Family jsem měla i na tričku

tos byla dobrá!