icon

Naše vzpomínky na dětství. Přidejte nějakou

avatar
lendy1
23. led 2008

Holky, vzpomenete si na něco, co jste měli rády/nerady ve svém dětství, na co si občas zavzpomínáte a dnes už to nikde není...nebo je vše jinak...

např.: hračky, knížky, oblečení, potraviny, pořady...atd...

já jsem třeba nedávno objevila, že se dají sehnat ještě Igráčci 😵
pak jsem měla moc ráda růžové Pedro, sbírala jsem obrázky ze žvýkačky BaJo
nosila jsem ty úžasné béžové punčocháče a kamaše (-hrozný slovo)
......

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 15. čer 2026 · 919 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Mnohé retro hračky a sběratelské předměty z 80.–90. let jsou stále dohledatelné; v diskuzi byly konkrétně zmíněny Igráčci, Mončičáci, Barbie a žvýkačky Pedro či BaJo.
  • Vzpomínky často odkazují na archivní televizní pořady a moderátory; v diskuzi byly jmenovány pořady Vega, Magion a Studio Rosa a moderátoři jako Jančařík a Rosák.
  • Sběratelské zájmy zahrnují samolepky, obrázky ze žvýkaček, fosforové pomůcky (Šmoulí abeceda), vinylové desky a staré jízdenky; tyto předměty se mezi lidmi vyměňovaly a objevují se i v secondhandech a sběratelských nabídkách.


Nejčastější otázky

Q: Kde se dnes dají sehnat retro hračky jako Igráčci nebo Mončičáci?
A: V diskusi uživatelé potvrdili, že Igráčci se stále dají sehnat a Mončičáci jsou zmiňováni jako běžné sběratelské plyšáky v různých barevných variantách; hledání probíhá přes sběratelské skupiny, bazary a secondhandy (konkrétní prodejní místa v diskuzi neuvedena).

Q: Kde se v minulosti kupovaly originální Barbie v Česku?
A: V diskuzi je výslovně zmíněn „Mattel krám v Kotvě“ jako místo, kde se dříve kupovaly Barbie, a také Tuzex jako zdroj západoních značek v dobách před rokem 1990.

Q: Jaké televizní pořady z 80.–90. let si lidé nejčastěji pamatují?
A: V diskuzi byly jmenovány pořady Vega, Magion, Studio Rosa, Triangel, Cvičme v rytme, Bedna Edna a večerníčky jako Čáryfuk či klasické večerníčky (konkrétní vysílací časy v diskuzi: Vega v úterý, Magion ve čtvrtek).

Q: Jaké sběratelské drobnosti a bonbony byly oblíbené?
A: Jako sběratelské se v diskuzi uváděly samolepky Barbie, obrázky ze žvýkačky BaJo, fosforová Šmoulí abeceda, „céčka“, frkačky, ledňáčky a staré jízdenky či vinylové desky.

Q: Jaké hry a venkovní aktivity byly typické pro děti té doby?
A: Běžně se hrála „guma“, „boudo budko“, skákání přes gumu, stavění bunkrů z dek, hra na prodavačky nebo „skákací míčky“ a četné improvizované hry u pískovišť a na stromech.

Q: Jaké kusy oblečení byly typické a často kritizované v dětství?
A: V diskuzi se opakovaně objevují vytahané punčocháče, kamaše, elasťáky, šusťákové soupravy, jarmilky a farmářky jako typické kousky oblečení.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Punčocháče a kamaše byly v dětství široce rozšířené a často zmiňované jako výrazná součást dětské módy.
  • Retro hračky a sběratelské předměty (Igráčci, Mončičáci, samolepky, obrázky ze žvýkaček) jsou centrem nostalgie a lidé je dodnes vyhledávají nebo vyměňují.


Sporné názory

  • Názory na pionýrské/masové oslavy a společenské ceremonie se liší; někteří je vzpomínají jako běžnou součást dětství, jiní si pamatují tresty a povinnosti spojené s těmito akcemi.
  • Školní strava vyvolává protichůdné vzpomínky; někteří chválí rýžový nákyp či kaše, jiní kritizují školní polévky a nucené dojídání.


Otevřené otázky

  • Kde přesně dnes najít kompletní nebo autentické repliky konkrétních retro hraček a sběratelských alb (cenově dostupné zdroje nejsou v diskuzi upřesněny)?
  • Které archivní televizní pořady zmiňované v diskuzi jsou dostupné v oficiálních televizních archivech nebo online?


Zmíněné značky a firmy

Igráčci, Mončičáci, Pedro, BaJo, Mattel, Kotva, Tuzex, Vega, Magion, Studio Rosa, Triangel, Studio Kamarád, Bravíčko, Bravo Girl, Populár, Kamarát, DDM

Zmíněné produkty a metody

Igráček, Mončičák, Barbie, Pedro žvýkačky, BaJo obrázky, Šmoulí abeceda (fosforové barvy), céčka, frkačky, vinylové desky, Rubikova kostka, rybí tuk, menstruační tampony, nitroděložní tělísko (IUD), Rohypnol, Encyklopedie pohlavního života pro děti, Kamasutra

Místa a osoby

Kotva, Nové Mlýny, Pohořelice, Litomyšl, Vyšehrad, Strahov, Šumava (Koutě na Šumavě), Lenka Lanzová, Standa Rudolf, Dalibor Janda, Dáda Patrasová, Pavel Horňák, Axl Rose, Michal Penka, Jančařík, Rosák, Petra Nagy

avatar
macanet
27. led 2008

Tak jsem byla u tchánovců na obědě a při něm jsem si vzpomněla na opičky z modřínu, urvala se slabá větvička, na konci se strčila do psy, přidržela zubama a rukama se stahovala kůra až dole vznikla bambule z jehličí a slebej ocásek 😉 Mě fakt z vás šibne už i při obědě 😀

avatar
lendy1
autor
27. led 2008

holky a pamatujete tohle:

https://www.youtube.com/watch?v=5AfTl5Vg73A

😀

a ještě jsem žrala tyhle písničky:

https://www.youtube.com/watch?v=GSqV3rWM4iQ


https://www.youtube.com/watch?v=AJxkTMN6rrs

chytali v rybníku pulce a dávali jsme je do pětilitrovky a koukali, kdy z nich budou žáby...
pak si pamatuju jak jsme si doma pořád dělali sifón 😀
ve škole jsme nechávali klíčit hrášek na vatě 😀
a na konci 6.třídy si pamatuju, když jsme dostali příroďák pro sedmáky, tak všichni hned listovali a hledali jak se dělají děti 😀

avatar
macanet
27. led 2008

Tchýňka vzpomínala, jak její babička měla celej život jen dvoje šaty, jedny do kostela a druhý na běžný nošení v těch do kostela byla nakonec pohřbená. Tchán, jak dostal před celou třídou na holou(dobrá představa 😀 )ale doma ani ncek, protože by dostal ještě víc. manžel dostal taky a k tomu poznámku, kouše spolužačce pod lavicí do jablka. pak si musel svlíknout kamaše, punčochy a trenýrky na stupínku a před celou třídou dostal, dodnes si to pamatuje, Dál jak u babičky stříleli vzduchovkou ve stodole po krysách, jelikož by jim vyžrali úrodu, joo ochránci by si rvali uši 😀

avatar
macanet
27. led 2008

Sifon jsme dělali taky do tý doby, než babičce bouchnul, narvala do něj čtyři bombičky, jelikož prý, pořád neperlil, pak zaperlil tak, že vysklil dvěře 😀

avatar
macanet
27. led 2008

pamatuujete Benny Hill na Polácích? 😀 Super sranda nejdřív byl na RTL pak Polácích a nakonec ho občas dali i u nás 🙂

avatar
gedren
Autor odpověď smazal
avatar
macanet
27. led 2008

A milovala jsem a miluju dodnes espreso čaj, dřív byl v hranatý polastový lahvičce, který se ustřihnul roh, byl s rumovou příchutí 😝

avatar
lendy1
autor
27. led 2008

jééé espreso, to jsem taky milovala. To už se dneska asi nikde nesežene, co? ☹

avatar
macanet
27. led 2008

Jooo já ho kupuju v plastový láhvi 0,5l 😉 Koukni v obchodě u ovocných šťáv 😉

avatar
lendy1
autor
27. led 2008

fakt jo, tak to zítra mažu do obchodu 😀 díky...

avatar
aknela75
27. led 2008

Ahoj holky, dobrý téma. Nevím, jestli už jste o tom nepsaly, ale taky mne napadl hopík, kterýho jsme měli ve škole a blbli jsme taky s fuj tajblíkem. Takový slizký měkký míček, který koupíte ještě dneska. Pískací trička a plastový tašky (to už tady možná bylo). Ve škole jsme si taky kupovaly jednu děsně růžovou rtěnku. 😀

avatar
sonisek
27. led 2008

Taky si pamatuju, jak u nás na vsi jsme chodili s kamarádkama a chytaly jsme luční kobylky do sklenic 😀 A soutěžili, kdo chytí větší...a pak jsme chodili sbírat šneky a když se dělal výlov rybníka, tak jsme chodili tam, kde to už bylo vypuštěný a sbíraly jsme škeble a raky, tenkrát v těch gumákách a brouzdat se v bahně, no to byl zážitek 😀 Jsme vždycky přišly jak prasata 😀 😀
A úplně jsem nesnášela s mámou chodit na borůvky, to byl vždycky děsnej vopruz, skoro celý odpoledne strávený v lese...ale teď ještě na ně ráda jdu 🙂
A na základce (asi v osmičce) jsme měli jet do bazénu, byla jsem přihlášená a dopoledne jsem "to" dostala...a nevěděla jsem jak to říct třídnímu, kterýmu bylo asi 30 let...tak mu to šla říct spolužačka a on pak přišel na hodinu fyziky a byl hrozně rudej 😀😀

avatar
lakme
27. led 2008

Macanet espreso si moc nepamatuji, ale sirup v hranaté lahvi jako Jar, jo. 🙂 Taky se mu střihal rožek. 🙂

Lendy Lambada to byl hit a pak oblečení lambada. 🙂

JJ, sifonová a šlehačková láhev to jsme měli doma. 🙂

A když jsme byli u přibuzných na Klatovsku, tak jsem viděla reklamy na němcích, do teď si pamatuji tu na Duplo, och jak jsem ho chtěla. 🙂 A taky jejich sousedi měli na zdi v kuchyni leták snad familifrost a my tam stáli a vybírali jaký nanuk bychom si dali. 🙂

Jsem si vzpomněla na sbírání plechovek. Joj, a když někdo řekl, že v německu to vyhazujou po pytlích, tak každý chtěl do německa. 🙂

avatar
sonisek
27. led 2008

Jo, a jak bývaly tu žluté a červené limonády, tak nám mamka zakazovala pít ty černé, a ty nám zrovna nejvíc chutnaly 😀

avatar
lakme
27. led 2008

A ještě pro holky z Prahy pamatujete hranolky z Arbatu, nebo zmrzlinu dole na Václaváku (teď je tam myslím Baťa) politou čokoládou nebo na Pragoimpo, tam se chodilo pro mončičáky a Merkurii, tam mívali termosku s dávkovačem. 🙂 Ale stály se na to to všechno hrozný fronty a většinou to neměli. 🙂
Nebo na smažák prodávaný jen tam v papíru bez housky ?🙂

avatar
petraluk
27. led 2008

Plechovky jsem taky sbírala. Já jsem závodně plavala a do německa jsem jezdila dost často, náš trenér tam vždycky kvůli těm plechovkám vybíral i popelnice a pak nám je dával za odměnu, třeba když jsme si udělali osobák nebo se neflákali při tréninku. Fuj, teď bych se toho ani nedotkla 😝

avatar
andrysek2
27. led 2008

ja zase sbirala obaly od zvykacek 😀 😀

avatar
navi
27. led 2008

kamarádky táta jezdil s kamionem, tak jí vozil plechovky a taky 2l petky od Spritu, Coly, Fanty .... Měla je vystavený po celým pokoji a my jí to hrozně záviděli 😀 😝
Kdyby mi tenkrát někdo řekl, že je budu jednou sešlapávat do tříděnýho odpadu, tak si myslím, že je padlý na hlavu 😉

avatar
brundik
27. led 2008

Jeee, sifon 😀 My jsme ho delali v takove fialove kouli, ale sklenenou dratovanou flasku mel deda.
A pamatujete na Kaolar a Bikavu 🙂
Pragoimpo, neco mi to rika, ale nedokazu si vybavit, kde to bylo.
A co Tuzex, jednou jsme tam byli a koupili si medove mydlo a tata Old spice 😀

avatar
lendy1
autor
27. led 2008

jo a včera jsem si musela koupit Jesenku a celou ji sežrat...pak jsem měla ráda ještě Pikavo-vždy jsem to do sebe narvala najednou 😀

avatar
petraluk
27. led 2008

Pikavo mě nechutnalo, ale Jesenka nebo to normální mlíko to bylo super, a stále ještě je, občas zhřešim a kupuju si je pořád.

Já sbírala všechno možný, ještě to mám měkde schovaný. Obaly od žvýkaček, čokolád a taky nanuků, tácky pod pivo a limonád 🙂

avatar
kristi
27. led 2008

lendy, jsi muj clovek..malokdo mel rad Pikao, vsichni zrali Jesenku nebo Salko lzici....

avatar
andel25
27. led 2008

kristi a lendy1 já měla a mam ráda pikao 😀 😀

avatar
konoupek
27. led 2008

já jsem taky pro ,jesenka mi nikdy nejela 😀

avatar
draga
27. led 2008

lakme *Spadla z oblakov* se jmenoval ten seriál slovenskej o té mimozemšťance 🙂) to bylo něco 🙂)

a já milovala seriál novozélanský *Děti z kouřové hory* ten jsem úplně žrala a milovala toho jednoho hrdinu 😅

jo a pak začali dávat *Dva roky prázdnin* a s holkama ve škole jsme si ty kluky rozdělovaly 😀 😀

avatar
bramburka
27. led 2008

joo Pikao, mnam, mnam

avatar
elana
27. led 2008

A když začaly voňavý fixy, tyjo, to bylo něco🙂

A vzpomínka ranější, ze školky-Marcelka přinesla boty se suchým zipem-za bonbon, žvejkačku či funkci prodavačky jsme je směli před procházkou zapnout a po ní rozepnout🙂

avatar
gedren
Autor odpověď smazal
avatar
lakme
27. led 2008

Draga nojo, tak se to jmenovalo. 🙂
Ty ostatní si taky pamatuji. 🙂 A ještě Sandokana. 🙂

Přidávám se do klubu pojídačů Pikaa. 🙂

Strana